Naga Markets"Węgiel jest królem". Przez kryzys energetyczny na rynku gazu powraca do łaskW ostatnim tygodniu dominującym tematem był kryzys energetyczny, który dotyka wielu rejonów świata. Tymczasem gwałtownie rosnące ceny gazu doprowadziły już do skokowego wręcz wzrostu zużycia węgla, którego wykorzystanie Europa stara się ograniczyć. Ropa naftowa w obliczu dalszych problemów z dostawami gazu rośnie do niebotycznych poziomów, przekraczających już 81 dolarów za baryłkę.

  • Kryzys energetyczny to jeden z najczęściej omawianych tematów w mediach
  • Ostatnie dni skupiały się główne na wzrostach cen ropy naftowej, jednak pokłosiem tej historii jest również wzrost cen węgla
  • Ten zaczyna wracać ponownie do łask, a prezes Total twierdzi, że „węgiel jest królem”
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa naftowa rośnie, z dostawami gazu dalsze problemy

Europejczycy przygotowują się na długą, mroźną i kosztowną zimę. Rosnące koszty energii prawdopodobnie spowodują wzrost rachunków za paliwo i wzrost cen wielu innych codziennych zakupów, w tym żywności. Te powiedzenie staje się już faktem w momencie, kiedy niedobory gazu popychają kurs ropy naftowej do niebotycznych poziomów (ponad 81 dolarów za baryłkę) a państwa debatują nad powrotem do najbardziej zanieczyszczonych środków pozyskiwania energii.Innymi słowy gwałtownie rosnące ceny gazu doprowadziły do skokowego wzrostu zużycia węgla, jednego z najbardziej zanieczyszczających paliw, którego wykorzystanie Europa stara się ograniczyć. Zastąpienie węgla gazem „jest dobre dla zmian klimatycznych, ale żeby to zrobić, musimy mieć niższą cenę” – powiedział prezes TotalEnergies, Patrick Pouyanne podczas panelu Russia Energy Week w Moskwie.

To zdanie to kwintesencja tego, co obecnie obserwujemy na rynku: problemy z dostawami gazu, rosnące ich ceny popychające również ceny ropy do wzrostu i powrót do najciemniejszych sposobów pozyskiwania energii.

wykres Kurs ropy naftowej WTI H1 14.10.2021
Kurs ropy naftowej WTI H1 14.10.2021

Już w tym momencie widać, że energia elektryczna wytwarzana z węgla w Europie gwałtownie wzrosła, a europejskie kontrakty terminowe na węgiel wzrosły ponad dwukrotnie od początku roku. Największa ironią jest fakt, że dzieje się to w momencie, gdy Europa stara się ograniczyć zużycie tego zanieczyszczającego środowisko paliwa. Z kolei ceny gazu w Europie wzrosły od początku roku prawie czterokrotnie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow powiedział dzień wcześniej, że Rosja jest gotowa zwiększyć dostawy gazu przez Ukrainę, jeśli Unia Europejska zwiększy jego zakupy. Peskow zaznaczył, że zwiększenie to zależy również od tego, czy Kijów zapewni konkurencyjne warunki tranzytu gazu. Ponadto zapewnił, że Gazprom wypełnia wszystkie swoje zobowiązania wobec UE, a dostawy gazu osiągnęły już maksymalny wynegocjowany poziom.

Mimo to jednak wciąż w Europie czuć niedobory surowca a jeśli rządzący nie dogadają się w tej kwestii szybko, dalsze postępowanie wzrostu zużycia węgla – będzie tylko przyspieszać. Podczas wczorajszej konferencji informowano nawet, że UE zamierza zakupić dodatkowe rezerwy gazu w celu powstrzymania trwającego wzrostu cen w bloku.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here