Naga Markets

Węgiel jest drogi, a ceny kontraktowe są mylące. Analiza Michała PalaczykaWęgiel jest po prostu bardzo drogi. Spadki na światowych rynkach węglowych oraz wewnętrzne informacje w Polsce wywołały załamanie na spółkach związanych z górnictwem: Lubelski Węgiel Bogdanka wygląda najgorzej.

  • Michał Palaczyk w programie przyglądnął się walorom Bogdanki
  • Ocenił również sytuację na amerykańskim sektorze nieruchomości
  • W magazynie także najświeższe notowania PGE, Polsat, Bumech i Ciech.Wysokie ceny węgla w Europie

Perspektywy sytuacji gospodarczej w Europie są mieszane. Unia Europejska stoi u progu kryzysu energetycznego, a odpowiadają za to wysokie ceny surowców energetycznych. Droga jest ropa naftowa, więc drogie są paliwa. O wiele więcej należy zapłacić za gaz potrzebny do ogrzewania wskutek czego rządu europejskich państw wprowadzają przepisy regulujące jego zużycie.

Nietani jest także niechlubny węgiel.

Spójrzmy na rynek węgla, a w zasadzie indeks węgla Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam, czyli tzw. węgiel ARA. Notowania tego indeksu nie mają kluczowego znaczenia względem tego, po ile kupujemy węgiel w skupie. Wynika to z tego, że generalnie węgla nie ma.- zwrócił uwagę Michał Palaczyk ze Squaber.com

Kurs kontraktów na węgiel ARA. Źródło: tradingview.com

– Istotne jest to, jak bardzo jest duży popyt w stosunku do podaży. – dodał.

Zatem, warto zwracać uwagę na notowania kontraktów na węgiel ATW, ale nie interpretować ich bezpośrednio. Niewątpliwie benchmark taki jak indeks ARA pełni bardzo ważną rolę, bowiem pozwala określić pewien trend oraz go zrozumieć.

Co istotne, jest on także przydatny do wyceny spółek giełdowych, m.in. tych notowanych na polskiej giełdzie.

XTB

– Ostatnie półtora tygodnia nie było udane dla spółek górniczych, choćby dla Bumechu, który spektakularnie załamał się, ale już z koli w zeszły czwartek wzrósł o 20%. – zauważył Michał Palaczyk ze Squaber.com.

– Czym bardziej Europa przygotowuje się do zimy, to tym istotniejszy jest temat gazu. To co się dzieje na rynku węgla nie jest kluczowe, więc ten indeks węgla ARA może jest istotny dla nas, ale nie dla reszty Europy.

Bogdanka: olbrzymia przecena

W nagraniu Michał Palaczyk bliżej przyjrzał się sytuacji na wykresie spółki Bogdanka. Notowania waloru w ostatnich tygodniach performują fatalnie i opadają do kolejnych wielomiesięcznych minimów.

Od 20 sierpnia, więc w ciągu ostatnich 30 dni, akcje Bogdanki potaniały o ponad 30%. Niewiele brakuje, aby opadły one do poziomów obserwowanych w styczniu, zatem jeszcze przed gwałtownym wystrzałem z początku marca, gdy kurs akcji sięgnął tymczasowo 69 zł.

Węgiel jest drogi, a ceny kontraktowe są mylące. Analiza Michała Palaczyka
Kurs akcji Lubelskiego Węglu Bogdanka. Źródło: tradingview.com

Obecnie notowania Bogdanki poruszają się w okolicach 38 zł i znajdują się o 18% wyżej niż na początku roku. To pokazuje, jak olbrzymia zmienność towarzyszy spółkom z sektora węglowego w obliczu globalnych niepokoi i znamion kryzysu energetycznego.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here