Naga MarketsNiektórzy nienawidzą pracować w weekendy, ale ja to uwielbiam, wręcz nie mogę się doczekać. Oto dlaczego…

Jako trader wiem, że jest to niezwykle ważne, aby być jak najlepiej przygotowanym do nadchodzącego tygodnia na rynku, a przez ostatnie 15+ lat handlu nauczyłem się, że najlepszy czas na analizę rynku i podejmowanie decyzji handlowych jest wtedy, gdy rynki są zamknięte.

Oczywiście, to co właśnie napisałem, jest przeciwieństwem tego, co robi większość traderów: gorączkowo sprawdzają wykresy przez cały dzień, mając nadzieję lub modląc się, a ostatecznie podejmując tragiczne decyzje o wejściu i wyjściu z rynku. Tymczasem, gdyby tylko nauczyli się, jak wykonywać analizy w weekendy i odpoczywali przez resztę tygodnia, nie musieliby liczyć na nadzieję i modlitwy, ponieważ strategicznie zaplanowaliby swoje działania z logiką i obiektywizmem.

Może nieco przesadzam z „odpoczywaniem przez cały tydzień”, ale mam na myśli to, że większość czasu nad wykresami powinno się spędzać w weekend. W ciągu tygodnia będę lekko monitorował rynek, 10-15 minut na początku i na końcu dnia. Jeśli jest do zrobienia coś, co pokrywa się z moją weekendową analizą, złożę zlecenie i odejdę jak najdalej od wykresów do następnego dnia. Nie chcę być skonsumowany przez rynek ani ciągle wpatrywać się w wykresy. Zamiast tego chcę wyjść i cieszyć się owocami mojego rzemiosła (ponieważ  bycie traderem rządzi!). Nawiasem mówiąc, bycie poza domem i korzystanie z życia będzie miało niezamierzoną korzyść w postaci poprawy wyników handlowych, ponieważ, jak już szczegółowo omawialiśmy to w artykule  why you shouldn’t watch your trades, im mniej jesteś zaangażowany w swoje transakcje, tym lepsze wyniki możesz osiągać.

Czym jest weekendowa analiza rynku?

Jak wygląda moja analiza weekendowa? Pewnie się zastanawiasz, co RZECZYWIŚCIE robię. Zamierzam Ci to wytłumaczyć, a później pokażę Ci to na wykresach…

Po pierwsze, 95% moich rynkowych analiz odbywa się w weekendy, na dziennych
i tygodniowych interwałach. Nie jest to wielka tajemnica, to co robię, to po prostu szukanie kluczowych poziomów wsparcia i oporu, swingów w górę i w dół, obszarów zdarzeń
i  dziennych sygnałów Price Action (sprawdź powiązane artykuły, jeśli nie masz pewności o czym mówię).

Zasadniczo, głównie czytam historię z wykresu i mapuję rynek od lewej do prawej. Sprawdzam, co się wydarzyło, co się dzieje i podejmuję decyzję, co może się wydarzyć w kolejnym tygodniu. Chcę mieć narysowane wszystkie kluczowe poziomy, moje nastawienie (bycze lub niedźwiedzie) zapisane w zgodzie z warunkami rynkowymi (trend wzrostowy, spadkowy, ruch boczny o dużym zakresie czy ciasna/wzburzona konsolidacja), jak również odnotować wszelkie zbliżające się setupy handlowe, których szukam.

Dlaczego powinieneś wykonywać swoje analizy w weekend?

Zanim przejdę do szczegółowego omówienia, jak analizuję rynki przez weekend, chcę się upewnić że wiesz, dlaczego ta koncepcja jest tak potężna, że możesz zacząć ją wdrażać
i czerpać z niej korzyści jak najszybciej.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Po pierwsze, analizy na koniec dnia i tygodnia rzecz jasna oszczędzają dużo czasu w porównaniu do daytradingu, co pozwala nam naprawdę cieszyć się owocami naszej pracy, ale to nie jest główny powód, dla którego wykonuję analizy w ten sposób.

Widzisz, koniec tygodnia oznacza coś ważnego na rynku. W rzeczywistości jest to bardzo ważne, ponieważ przedstawia cały tydzień handlu, pokazując kto wygrał bitwę między bykami a niedźwiedziami. Na zamknięciu tygodniowym rynek ujawnia część swoich kart, dlatego piątkowe zamknięcie sesji jest o wiele ważniejsze niż jakiegokolwiek innego dnia.

Uwaga: nie oznacza to „handlu na wykresie tygodniowym”, oznacza to analizę NA KONIEC TYGODNIA; określenie kluczowych poziomów, trendów oraz ewentualnych sygnałów uformowanych w tygodniu. Innymi słowy, używanie wykresu dziennego i tygodniowego dla zyskania kompletnego obrazu rynku i następnie dostosowanie do niego swoich działań.

Innym ważnym powodem, dla którego takie podejście działa tak dobrze, jest to, że przyczynia się do handlu z niską częstotliwością, o czym pisałem dość obszernie w różnych artykułach na przestrzeni lat.

Kiedy handlujesz mniej, poprawia to Twoje wyniki w dłuższym okresie i jest wiele badań, które to udowadniają. Częściowo dlatego dane pokazują, że kobiety są lepszymi traderami od mężczyzn; ponieważ handlują rzadziej niż mężczyźni (wyjaśniałem to w artykule What is the weakest link in your trading?).

Rynek jest wolniejszy, niż nam się wydaje. Oznacza to, że dobre transakcje wymagają czasu na rozegranie, z czasem się z tym zgodzisz. Patrzysz wstecz na transakcje, które zawierałeś  i myślisz „powinienem trzymać je dłużej”. Ten żal z perspektywy czasu powinien nauczyć Cię dłuższego trzymania pozycji i większej wiary we własne analizy. Pomoże Ci analiza na koniec tygodnia, a wejścia na koniec dnia jeszcze bardziej zwiększą Twoją wydajność i przejrzystość.

Oto, jak wykonuję swoją analizę… Oto podsumowanie mojej rutyny tradingowej:

Moja cotygodniowa i codzienna rutyna handlowa jest o wiele mniej skomplikowana niż myślisz. Po pierwsze, jak pisałem w niedawnym artykule o sile rutyny w tradingu, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest fakt, że wszystko to stało się dla mnie ZWYCZAJEM. Rutynowe pisanie cotygodniowego komentarza rynkowego, które rozpocząłem w 2008 roku, po latach wciąż mi pomaga.

Musisz rozwinąć odpowiednie nawyki handlowe, jeśli chcesz stać się odnoszącym sukcesy traderem, jak również w każdym innym zawodzie.

Poniższy opis jest w zasadzie wyjaśnieniem krok po kroku, w jaki sposób tworzę cotygodniowe perspektywy rynkowe dla członków swojego kursu, co, tak czy inaczej, było czynnością, którą wykonywałem ZANIM miałem jakiegokolwiek ucznia. Nie trzeba dodawać, że jest to coś, co także powinieneś robić. Tworzenie tygodniowego spojrzenia na rynek zapewni Ci „mapę” dla rynku, która pomoże Ci w podejmowaniu decyzji handlowych w „gorącym momencie”. Podobnie jak generał na wojnie obmyśla i planuje swoją strategię, tak Ty musisz zaplanować swoją, aby nie podejmować impulsywnych decyzji podczas gorących ruchów na rynku. Dlatego często widzisz, jak piszę w swoich komentarzach na temat rynkowych „Zrobimy to, jeśli to wydarzy się w tym tygodniu, lub zwyżkujemy powyżej tego poziomu, czekajmy na to i obserwujmy poziom XYZ…”. Układam „mapę”, dzięki której możesz wyprzedzić swój tydzień handlowy, zamiast podejmować decyzje w „gorączce bitwy”.

Punkt 1

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że nie patrzę na każdą parę walutową na Forex, nawet nie jestem blisko tego. Mam wybraną liczbę moich ulubionych par, które obserwuję i które mam otwarte na mojej platformie transakcyjnej MetaTrader 4 i naprawdę nie patrzę na żadne inne. Oczywiście handluję na innych rynkach, jak złoto, ropa naftowa
i kilka indeksów giełdowych, ale nie staram się śledzić i analizować 30 różnych rynków każdego tygodnia, tak jak to czyni wielu traderów, więc miej to na uwadze.

Pierwszą rzeczą, jaką robię, jest otwarcie moich ulubionych wykresów i przyglądanie się interwałowi tygodniowemu, w celu wykreślenia kluczowych poziomów i uzyskania dobrego spojrzenia „z lotu ptaka” na długoterminowy kierunek rynku. W poniższym przykładzie narysowałem kluczowe poziomy wsparcia i oporu i zaznaczyłem na wykresie oczywisty ogólny trend na rynku, dzięki czemu możesz zobaczyć, co myślę patrząc na to. Ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest obecna długoterminowa sytuacja rynkowa (trend wzrostowy lub spadkowy, ruch boczny itd.). W tym przypadku trend długoterminowy jest byczy, jak możemy zobaczyć poniżej. Ten fakt wraz z kluczowymi poziomami, które narysowałeś, będzie działał aby kierować Twoimi tradingowymi decyzjami w nadchodzącym tygodniu, jak zobaczymy później…

Opis: Wykres tygodniowy, trend spadkowy, konsolidacja, trend wzrostowy. 1. Określ trend/warunki rynkowe, 2. Narysuj kluczowe poziomy (na wykresie tygodniowym).

Oto kolejny przykład…

Opis: Trend spadkowy, trend wzrostowy. 1. Określ trend/warunki rynkowe, 2. Narysuj kluczowe poziomy (na wykresie tygodniowym)

Punkt 2

Następną rzeczą, którą robię po przeanalizowaniu wykresu tygodniowego, jak omawiałem to w pkt. 1, jest zejście do dziennej ramy czasowej na wykresie, gdzie zrobimy kilka różnych rzeczy…

  1. Rysuję wszelkie oczywiste poziomy wsparcia i oporu, które być może nie były oczywiste na wykresie tygodniowym.
  2. Identyfikuję trend krótkoterminowy na najbliższe dni, abym mógł zadecydować, w którym kierunku chcę handlować w nadchodzącym tygodniu (może on być inny niż tygodniowy).
  3. Poszukuję oczywistych sygnałów Price Action dla potencjalnych wejść w transakcję.

Oto, jak to wygląda na dziennym wykresie tej samej pary EUR/USD z poprzedniego obrazka…

Opis: Trend wzrostowy, boczny, spadkowy? Zauważ, że trend potencjalnie się zmienia ze wzrostowego, poprzez boczny, na spadkowy…

Uwaga: jeśli na wykresie dziennym jest ruch boczny, zawsze odwołuj się do wykresu tygodniowego w celu ustalenia kierunku, w którym powinieneś handlować. Tak więc, jeśli dzienny wykres przedstawia ruch boczny, ale tygodniowy jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, graj na wzrost. Na powyższym wykresie trend był ostatnio boczny, ale teraz pokazuje oznaki przejścia w trend spadkowy po ostatnim zamknięciu poniżej wsparcia w okolicy 1.1660-1.1620.

Oto dzienny wykres GBP/USD, który widzieliśmy powyżej w ujęciu tygodniowym. Zauważ, że narysowaliśmy krótkoterminową strefę wsparcia, która nie była widoczna na wykresie tygodniowym i zaznaczyliśmy potencjalny sygnał Pinbar, który omawialiśmy w poprzednim tygodniu.

Opis: Wykres dzienny. Teraz, po przybliżeniu wykresu na dzienny, możemy szukać sygnałów Price Action zgodnie z trendem i/lub kluczowymi poziomami.

Uwaga: jeśli na piątkowym zamknięciu pojawią się sygnały dzienne/tygodniowe, to planujemy transakcję na poniedziałek następnego tygodnia, a jeśli jeszcze się nie pojawiły, wtedy CZEKAMY obserwując wykres dzienny w następnym tygodniu. Ponadto wejścia są planowane na wykresie dziennym, nie bierzemy pod uwagę tygodniowych sygnałów. Ale jeśli tygodniowy sygnał Price Action uformowałby się w poprzednim tygodniu, to Z PEWNOŚCIĄ wpłynęłoby na nasze podejście i decyzje na wykresie dziennym, a nawet 4-godzinnym lub 1-godzinnym w kolejnym tygodniu.

Wnioski

Ten artykuł dał Ci wgląd w sposób, w jaki robię cotygodniową analizę rynków w weekendy. Mam nadzieję, że teraz widzisz, że analiza rynku wcale nie jest taka trudna, naprawdę wystarczy tylko wprowadzić rutynę, aby następnie rutyna przekształciła się w nawyk.

Jak wspomniałem powyżej, mój cotygodniowy komentarz rynkowy stał się dla mnie nawykiem. Nawet gdybym nie miał uczniów, nadal kontynuowałbym prowadzenie cotygodniowych analiz w weekend, ponieważ wiem, jak ważne jest to dla mojej wydajności tradingowej. Pozostawanie w kontakcie z rynkiem jest kluczowe dla sukcesu w tradingu. Musisz rozumieć „historię”, którą opowiada wykres, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest robienie tego, co opisałem w tej lekcji.

W związku z tym, mój  komentarz rynkowy dla członków grupy jest świetnym narzędziem do nauki. Zasadniczo razem ze mną przemierzasz wykresy podczas mojej cotygodniowej analizy. Tygodniowy przegląd rynków, a także moja codzienna analiza setupów umożliwi Ci „spojrzenie mi przez ramię” i zobaczenie tego samego, co ja widzę na wykresie po tygodniu ruchów cen. Przez większość czasu nic nie zrobię, ponieważ wolę nie handlować pierwszych-lepszych sygnałów, czekając na te najlepsze. Przyzwyczajaj się więc do cierpliwości i uczyń ją swoim najlepszym przyjacielem, jeśli chcesz nauczyć się mojego podejścia do handlu.

Widzisz, chcę zwiększyć moje prawdopodobieństwo wygranej i dlatego cierpliwość jest czymś, co każdy, kto uczy się mojego stylu tradingu, musi opanować. Sam handel zajmuje bardzo niewiele czasu, dlatego mamy wiele czasu na pogłębianie wiedzy czytając, studiując
i pracując nad mistrzowskim opanowaniem naszego rzemiosła. Nie mogę podać Ci wszystkiego „na tacy”, ale mogę pokazać Ci, jak ja widzę rzeczy na rynku za pośrednictwem mojego kursu i komentarzy członkowskich. Mam nadzieję, że korzystając z tych narzędzi, aby podpatrzeć, jak przeprowadzam analizy wykresów i jak planuję transakcje, nauczysz się czegoś i zaczniesz składać wszystkie elementy w całość, tak abyś pewnego dnia mógł osiągnąć taką samą lub podobną rutynę tradingową i stały sukces na rynku.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “The ‘Weekend’ Forex Traders Lifestyle (How & Why It Works)” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here