Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą publikacji istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Eskalację konfliktu na linii USA – Chiny
  • Rozmowy na linii USA – Wielka Brytania
  • Decyzję monetarną Banku Rezerw Australii (RBA)
  • Decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
  • Fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy

Okres przejściowy dobiegł końca i zrobiło się drogo

wojna handlowa USA ChinyJuż w pierwszej połowie maja br. Donald Trump zapowiedział kolejną podwyżkę ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości 200 mld USD oraz wprowadzenie nowej, 25% stawki na jeszcze nieoclone towary o wartości 325 mld USD. Mimo, że wyższe taryfy celne obowiązują już od 10 maja, to dotychczas dotyczyły one jedynie transportów, które wysłane zostały po tym terminie. Statki, które opuściły chińskie porty jeszcze przed 10 maja br. miały czas, by dopłynąć na USA do końca minionego miesiąca. Jeżeli im się to udało, towary, które przewoziły oclone były jeszcze niższymi stawkami. Wraz z 1 czerwca okres przejściowy dobiegł jednak końca i na towary, które nie zdążyły dopłynąć do celu, nagle nałożona zostanie nowa, wyższa stawka.

Chiny nie pozostają dłużne

Warto także przypomnieć, że tego samego dnia (1 czerwca br.) weszły również w życie nowe cła na część importu z USA do Chin. Ponad połowa spośród 5140 kategorii towarów importowanych z USA do Chin (o wartości 60 mld USD rocznie) – została objęta nowymi, wyższymi cłami.

Chińskie ministerstwo handlu nie ukrywa, że cła, których wysokość w niektórych przypadkach sięga nawet 25%, mają zrównoważyć straty wynikłe z amerykańskich przepisów nakładających opłaty celne na importowaną stal i aluminium.

Trump grozi Chinom! Rozważa nałożenie kolejnych ceł

Amerykański prezydent zagroził w miniony czwartek, że nałoży kolejne cła na chińskie towary o wartości “co najmniej” 300 miliardów dolarów. Dodał on jednak, że jego zarówno Chińczycy jak i Meksykanie chcą porozumienia handlowego z USA.:

Donald Trump– Nasze rozmowy z Chinami, wiele interesujących rzeczy się dzieje. Zobaczymy co się wydarzy… Mogę podwyższyć o kolejne co najmniej 300 miliardów USD i zrobię to we właściwym czasie… Ale myślę, że Chiny chcą zawrzeć umowę i że Meksyk chce zawrzeć umowę umowę – przyznał Trump. Nie sprecyzował jednak jakich towarów dotyczyłyby cła.

Zobacz także: Google ostrzega Trumpa: Bezpieczeństwo narodowe USA jest zagrożone!

Chiny będą walczyć do końca

Wypowiedz Trumpa nie pozostała bez reakcji ze strony Chińskich oficjeli. Rzecznik resortu handlu ChRL Gao Feng oświadczył, że jeśli Stany Zjednoczone umyślnie zdecydują się na eskalację konfliktu, użyjemy koniecznych środków odwetowych. Oskarżył on także Stany Zjednoczone o szkodzenie dwustronnym negocjacjom handlowym i uzależnił dalsze rozmowy od działań Waszyngtonu:

– Chiny nie chcą walczyć w wojnie handlowej, ale też się jej nie boją. Jeśli Stany Zjednoczone świadomie zdecydują się na eskalację napięć handlowych, przyjmiemy niezbędne środki zaradcze i zdecydowanie zabezpieczymy interesy Chin i ich obywateli.

Trump zachęca Brytyjczyków do Brexitu i proponuje umowę handlową

Brexit, flaga Wielkiej Brytanii UK, a w tle flagi państw europejskichDonald Trump pojawił się w minionym tygodniu z wizytą w Londynie, gdzie spotkał się między innymi z królową Elżbietą II. Zanim jednak pojawił się na bankiecie, przekazał Brytyjczykom wiadomość na Twitterze dotyczącą Brexitu. Wezwał on Brytyjczyków do zrzucenia “kajdan” członkostwa w Unii Europejskiej i zadeklarował chęć zawarcia umowy handlowej.

Biały Dom w wydanym oświadczeniu stwierdził, że prezydent popiera Brexit „realizowany w sposób, który nie wpłynie na globalną stabilność gospodarczą i finansową, a jednocześnie zapewni niezależność Wielkiej Brytanii”.

Warto zauważyć, że Trump nie popierał działań Theresy May. Uważa on bowiem, że umowa z UE mogłaby ograniczyć ewentualne porozumienie handlowe z USA, które byłoby o wiele szersze w przypadku hard Brexitu.

Theresa May ustępuje ze stanowiska, who’s next?

Przypomnijmy także, że w miniony piątek Theresa May oficjalnie zrezygnowała ze stanowiska lidera rządzącej Partii Konserwatywnej. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie ona jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki szefa ugrupowania.

Dotychczas zamiar ubiegania się o stanowisko jej następcy zapowiedziało 11 polityków. Lista ta może jednak jeszcze nieco się wydłużyć, gdyż oficjalny termin składania kandydatur mija dopiero w poniedziałek o godz. 17:00 czasu lokalnego (18:00 czasu polskiego).

Faworytem Donalda Trumpa na nowego premiera jest obecnie Boris Johnson, były sekretarz spraw zagranicznych, który w przypadku konieczności zobowiązał się do wyprowadzenia Wielkiej Brytanie z Unii Europejskiej bez żadnych zobowiązań.

RBA tnie stopy procentowe do najniższych poziomów w historii

logo rba na ścianie budynkuW minionym tygodniu (we wtorek) odbyło się rownież posiedzenie dot. polityki monetarnej RBA, w trakcie którego Bank Rezerw Australii zdecydował się na cięcie stóp procentowych do najniższych poziomów w historii (o 25 punktów bazowych do 1,25%). Decyzja ta nie przyczyniła się do osłabienia dolara australijskiego. Za taki a nie inny stan rzeczy odpowiedzialna może być treść oświadczenia polityki pieniężnej RBA, które prezentowało się relatywnie zbilansowanie. Bank centralny nie podawał wskazówek co do możliwości dalszych ruchów w zakresie stóp informując jedynie, że decyzja wynikała głównie z chęci realizacji celu inflacyjnego.

– Ostatnie wyniki dotyczące inflacji były niższe niż oczekiwano i wskazują na stonowaną presję inflacyjną w dużej części gospodarki. Wciąż jednak przewiduje się, że inflacja wzrośnie, a w czerwcu zostanie ona wzmocniona przez wzrost cen benzyny. Scenariusz podstawowy przewiduje, że inflacja bazowa wyniesie 1,75% w tym roku, 2% w 2020 r. i nieco więcej – poinformował RBA w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Stopy procentowe EBC bez zmian przynajmniej do pierwszej połowy 2020 r.

mario draghi na tle symbolu euroKolejnego dnia (w środę) odbyło się także posiedzenie dot. polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, w trakcie którego Rada Prezesów podjęła decyzje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Gołębiej zmianie uległo jednak podejście dot. przyszłej ścieżki polityki pieniężnej.  W oświadczeniu znalazł się bowiem zapis wskazujący, iż Rada Prezesów oczekuje obecnie, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do pierwszego półrocza 2020.

W trakcie późniejszej konferencji prasowej, prezes EBC zaznaczył także, że instytucja nie myśli w ogóle o podwyżkach w obecnych warunkach ekonomicznych. Co więcej część członków Rady Prezesów otwarcie mówiła o możliwości cięcia stóp procentowych a Draghi przypominał, że bank jest gotowy do takiego kroku jeżeli „nieprzewidziane okoliczności” mocniej się rozwiną.

Zawodzą dane z amerykańskiego rynku pracy

Wśród opublikowanych raportów makroekonomicznych, na szczególną uwagę zasługiwał przede wszystkim ten, dotyczący obecnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Wynika z niego, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w maju 2019 roku wyniosła zaledwie +75 tys. etatów, co okazało się nie lada rozczarowaniem. Negatywny wydźwięk tej publikacji psuła także ujemna rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu (do 224 tys. z 263 tys.)

Zobacz także: ADP najniżej od maja 2011 roku

Negatywnie wypadły także dane dot. inflacji płacowej. Okazuje się bowiem, że pomimo prognoz zakładających wzrost średniego godzinowego wynagrodzenia o 0,3% ostatecznie odnotowano jego wzrost zaledwie o 0,2%. Jedną z nielicznych składowych tego raportu, która nie rozczarowała były natomiast dane dot. stopy bezrobocia, która zgodnie z rynkowym konsensusem utrzymała się na dotychczasowym poziomie 3,6%, co jest najniższym poziomem od grudnia 1969 roku, kiedy to stopa bezrobocia plasowała się na poziomie 3,5%.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami grupy G8 były dolar nowozelandzki (NZD) i kanadyjski (CAD), które umocniły się kolejno o 1,01% oraz 0,96%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy dolara amerykańskiego (USD) i jena japońskiego (JPY), które osunęły się kolejno o 1,12% i 1,02%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Okazuje się więc, że działania Donalda Trumpa i eskalacja konfliktu na linii z Chinami i Meksykiem nie wpływa zbyt korzystnie na notowania amerykańskiej waluty. Wręcz przeciwnie, jej słabość dostrzec można było w minionym tygodniu w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 wobec dolara amerykańskiego | Źródło: finviz.com

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w wyniku trwających od ponad dwóch tygodni wzrostów rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanej strefy wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków. Póki co, nie pojawiła się tu jednak jeszcze żadna większa reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tego poziomu. Jeżeli tylko zostanie on pokonany, notowania mogłyby dotrzeć nawet w rejon linii trendu spadkowego.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

NZDUSD zmierza w kierunku 0.6715

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że już od końcówki ubiegłego tygodnia rynek porusza się na północ. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, już wkrótce spodziewać moglibyśmy się re-testo ostatnio pokonanego wsparcia w rejonie 0,6715. Biorąc jednak pod uwagę, że poziom ten zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego, niewykluczone, że w jego okolicy znów pojawi się jakaś reakcja podażowa.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

USDCHF

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawiać może także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, której kurs nie tylko pokonał w tym tygodniu linię trendu wzrostowego, lecz wybił również poniżej horyzontalnego wsparcia w rejonie 0,9910. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, rynek mógłby osunąć się nawet w okolice 0,9750.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień
Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here