Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień prócz stale napływających informacji na rynki finansowe zdecydowanie był pod znakiem piątkowego odczytu NFP. Zanim rynek poznał oficjalne dane, duże instytucje finansowe próbowały oszacować wyniki danych na podstawie zamiennych takich jak: warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych (huragan Florence – mający wpływ na zatrudnienie i płacę), poprzednich rekordowych odczytów wskaźnika ISM będący barometrem koniunkturalnym w USA, czy średniej ostatnich odczytów. Rynek żył również dalszym rozwojem sytuacji związanej z Elonem Muskiem odsuniętego od funkcji szefa rady nadzorczej Tesli oraz dalszym rozwojem afery Danske Banku w której chodzi o głośną aferę dotyczącą prania brudnych pieniędzy przez estoński oddział banku.

Do tego rosnące ceny ropy ustanawiające trzyletni rekord cenowy oraz długo wyczekiwane  IPO legendarnego producenta luksusowych samochodów sportowych Astona Martina. W tym tygodniu również na rynku trawiły się informacje o włoskim planie budżetowym, krytykowanym przez Unię Europejską oraz o porozumieniu stron związanych z umową NAFTA, która teraz zmieniła nazwę US-Mexico-Canada Agreement (USMCA).

Przegląd wydarzeń

NFP – Najniżej od roku

Szacunki dużych instytucji nawet w najśmielszym raporcie zawierającym spadek do 175 tyś. nie dorównał finalnemu wynikowy odczytu. Non-farm payrolls na poziomie zaledwie 13 tysięcy przy prognozach wyższych o kilkadziesiąt tysięcy etatów są najgorszym wynikiem od września 2017 kiedy NFP spadało do pułapów bliskich zeru. Odczyt ratuje jednak fakt, że wartość 201 tysięcy z sierpnia zrewidowano łącznie do 270 tysięcy, co z kolei jest najwyższą publikacją od maja 2018.

Ogólnie rzecz biorąc raport przeszedł przez rynek bez większych niespodzianek (oprócz spadków NFP), co widać było po raczej ograniczonej reakcji dolara amerykańskiego.

Tesla bez Muska – przynajmniej na razie

Jak pisaliśmy na początku tygodnia – na mocy umowy z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, Elon Musk i spółka Tesla zapłacą karę w wysokości 20 milionów dolarów, a on sam – zostanie usunięty funkcji prezesa na co najmniej trzy lata. W pozwie przeciwko Muskowi agencja starała się go odsunąć zarówno jako prezesa, jak i dyrektora generalnego.

Wszystko za sprawą pamiętnego tweeta Muska. SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych) postawiła również Tesli zarzuty za “niedopełnienie wymogu kontroli ujawniania informacji i procedur dotyczących tweetów Muska” – zarzut, za który firma jak już zostało wspomniane – musi zapłacić 20 milionów dolarów. Tesla będzie również musiała wyznaczyć dwóch nowych niezależnych dyrektorów w swoim zarządzie i wprowadzić “procedury nadzoru nad komunikacją Elona Muska”. Wszystko oczywiście odbiło się na notowaniach spółki, która od feralnego poniedziałku spadła łącznie ponad 16 procent.

Danske Bank pod lupą SEC

Pisząc o powołaniu tymczasowego dyrektora generalnego skandynawskiego banku – Jespera Nielsena, brakowało jeszcze konkretnych informacji w jaki sposób bank prał  brudne pieniądze. Wiadomo jednak było, że odbywało się to za pomocą estońskiego oddziału oraz że defraudacja opiewała na kwotę 200 mld euro. Dopiero w połowie tygodnia do mediów trafiły informacje, że do tej pory pojawiły się dowody tylko na to, że Danske Bank może być odpowiedzialne za niewielką część wypranych środków, a w latach 2008-2015 przez Estonię mogło przepłynąć nawet bilion, nie do końca legalnych dolarów.

Jednak fakt, że wyprane przez Danske Bank środki trafiały również na rachunki bankowe w Stanach spowodowało, że sprawą zajęło się amerykańskie SEC, a także Departament Sprawiedliwości. Tamtejsi regulatorzy szczególną uwagę przykładają do przypadków pogwałcenia prawa finansowego, więc ewentualna kara nałożona na bank przez Amerykanów może być zdecydowanie wyższa niż te nałożone przez europejskie instytucje. To na pewno nie koniec sprawy związanej ze skandynawskim bankiem i wkrótce trafią do mediów kolejne informacje.

Stale rosnąca ropa naftowa

Ceny ropy naftowej niestrudzenie rosną – i ustanawiają nowy rekord z ostatnich trzech lat na poziomie ponad 76 dolarów za baryłkę. Nastroje na rynku ropy naftowej są wyjątkowo „bycze”, a wśród inwestorów częściej niż „czy w ogóle” pada pytanie „kiedy” cena ropy osiągnie magiczną barierę 100 USD za baryłkę. Po niedawnym spotkaniu OPEC, na którym liderzy dyskutowali na temat prób utrzymania podaży na obecnym poziomie w celu zapewnienia stabilności rynku ropy oraz wzrostu globalnej gospodarki – ceny ropy jedynie nabrały tempa. Choć istotnie, ostatnie środowe dane okazały się dla ropy miażdżące – głównie z powodu o wiele wyższych odczytów niż zwiastowały to prognozy wobec zapasów surowca – wydaje się, że ostateczna korekta nie jest aż tak duża.

Aston Martin na londyńskiej giełdzie

Ulubiony producent samochodów fikcyjnego brytyjskiego tajnego agenta Jamesa Bonda wszedł w środę na giełdę Londyńskiej Giełda Papierów Wartościowych. IPO spółki było długo wyczekiwane – jednak to, co najbardziej interesowało inwestorów to kwestia samej wyceny spółki. Finalnie Aston Martin wystartował z ceną 24,70 dolarów za akcję, co daje mu wycenę na 4,3 miliarda funtów (5,6 miliarda dolarów). Wycena notowań jest jednak o ponad 16% niższa od górnej granicy przedziału, który Aston Martin zamierzał osiągnąć, co odzwierciedla tylko wątpliwości inwestorów co do tego, czy producent samochodów powinien być wyceniany w tej samej lidze co jego włoski rywal Ferrari, w klasie Premium. Spółka producenta luksusowych aut szacowała, że wycena osiągnie 7 miliardów dolarów podczas IPO.

Włoskie problemy – UE krytykuje decyzję rządu

W pierwszej części tygodnia nastroje na rynkach finansowych znacznie się pogorszyły, czego główną  przyczyną były obawy związane z populistycznymi planami fiskalnymi włoskiego rządu – generując inwestorom znak ostrzegawczy. Szum wokół włoskiego budżetu zaczyna być coraz głośniejszy z udziałem urzędników niższego szczebla, którzy szukają dla siebie 5 minut sławy. Claudio Borghi, eurosceptyczny szef włoskiej komisji budżetowej powiedział, że Włochy poradziłyby sobie z problemami budżetowymi, gdyby miały własną walutę. Wówczas kraj mógłby zdecydować o deficycie na poziomie 3,1 proc.

Szczegółowy projekt budżetu ma być zaprezentowany Komisji Europejskiej 15 października, co daje sporo czasu na spekulacje i szokujące komentarze. Reakcja agencji ratingowych stanowi dodatkowe ryzyko.

Czas na USMCA 

Ostatnie informacje wokół porozumienia pomiędzy USA a Kanadą brzmiały, jakby do konsensusu pomiędzy państwami miało nie dojść. Do samego końca prezydent Stanów Zjednoczonych wyrażał stanowcze obawy dotyczące stylu negocjacyjnego Kanady. Do porozumienia finalnie doszło choć podtrzymanie paktu porozumiewawczego do samego końca nie było sprawą pewną. Finalnie, porozumienie NAFTA przeobraziło się w US-Mexico-Canada Agreement (USMCA) i stanowi zażegnanie jednej z podstawowych obaw w stosunku do globalnego handlu.

Wykresy w tym tygodniu

DOWN JONES

Indeks Dow Jones, znajdujący się w czołówce najważniejszych indeksów amerykańskich tuż przed zamknięciem sesji we wtorek ustanowił nowy, historyczny szczyt na poziomie 26,835. W środę jednak indeks poprawił wynik o ponad 125 punktów dochodząc do poziomu 26,960. W dalszych dniach handlowych jednak sentyment reszty amerykańskich rynków wpłynął na notowania indeksu i wraz z klarownie widoczną już – zbudowaną formacją RGR schodzi pod poziomy ostatnich wsparć oscylując na poziomie 26,450. Aktualnie Dow Jones zdaje się być najsilniejszym spośród amerykańskich indeksów giełdowych jednak dopiero powyżej ceny 26,560 można będzie ponownie mówić o dalszym potencjalne wzrostowym.

Warto również dodać, że wykres aktualnie na wykresie H4 pierwszy raz od miesiąca zszedł poniżej średniej kroczącej 100-okresowej, czyli standardowej średniej dla tego okresu.

Dow Jones – H4

USDCAD

Porozumienie na linii USA – Kanada – Meksyk z całą pewnością przełożyło się w tym tygodniu na ruchy pary. Początkowo dane osłabiły dolara amerykańskiego, jednak wsparcie pary na poziomie 1.2815 okazało się najistotniejszym poziomem tygodnia. Co prawda strefa została nadbita, jednak szybka reakcja wyniosła wykres ponad 168 pipsów powyżej wsparcia pozwalając na odrobienia strat oraz ponowną możliwość re-testu poziomu 1.2980. Średnioterminowe projekcje na parze to nadal wspinaczka i oczekuje się od pray powrotu w okolice poziomu 1.30100

USDCAD DIALY

Ropa WTI

Wspominana w powyższym podsumowaniu tygodnia sytuacja na ropie naftowej zaczyna powoli obracać się na krótkoterminową okazję dla obozu niedźwiedzi. Z technicznego punktu widzenia poziom 75 dolarów za baryłkę amerykańskiej ropy WTI stanowi istotny opór i znajdowanie się poniżej tego poziomu daje okazję do próby dojścia do dolnych poziomów cenowych surowca. Choć nawet krótkoterminowe przekroczenie poziomu nie powinno wiele zmieniać na rynku, tak długo, jak długo wykres ponownie nie wybije szczytów. Na celowniku re-test poziomów 73,65 oraz 72,60.

Ropa WTI (AMER) – H1

O fakcie obrotu choć krótkoterminowego sentymentu dla cen ropy może świadczyć ostatni dostępny raport Commitments of Traders (COT). Raport wskazuje na zmniejszenie zaangażowania pozycji typu long w porównaniu do okresu wzmożonego pozycjonowania na surowcu oraz nieznacznie większe zaangażowanie typu short dla zabezpieczenia poprzednich pozycji w stosunku do wzrastających cen. Może to oznaczać strategię odwrotu na rynku i handlu pod korektę na surowcu.

8 Największych graczy COT

USDTRY

Jak pisaliśmy w poniedziałek, analitycy RBS zauważyli, iż dekadę po globalnym kryzysie finansowym sytuacja na świecie coraz bardziej przypomina okres sprzed finansowego załamania. W poniedziałkowym raporcie banku raporcie napisali: “Silniejszy dolar, wyższe oprocentowanie w USA i kontynuacja podwyżek stóp przez FED zmusiło wiele, zwłaszcza wschodzące gospodarki do zacieśnienia podaży pieniądza i podniesienia jego ceny. Prawda jest taka, że widmo kryzysu finansowego na skalę światową unosi się w powietrzu“.

Istotnie, zawarte w artykule ryzyka polityki monetarnej oraz rynków EM sprawiają, że w ostatnim czasie pary dość egzotyczne, jak para z lirą przechodzą ostatnio wzmożone ruchy. Dopiero w przeciągu ostatniego tygodnia kurs na parze zaczyna się stabilizować pomiędzy poziomami 6,350 – 5,920. Z jednej strony zmniejszona zmienność daje mniej okazji inwestycyjnych, z drugiej zaś bezpieczniejsze ruchu – zwłaszcza, kiedy para tworzy potwierdzone ograniczenia górne oraz dolne, które można wykorzystać podczas handlu intraday jak i średnioterminowego.

USDTRY

Aktualnie – cały czas zgodnie z trendem – po zbliżeniu się do poziomu dolnego ograniczenia, a więc bliskich okolic pełnego poziomu 6,00 i reakcji z przejściem średniej 50-okresowej dla wykresu h4 może dać nowy potencjał swing-long do górnego ograniczenia, stanowiącego pierwszy zasięg dla pary. W przyszłym tygodniu poziomy te będą z pewnością wykorzystywane do handlu krótkoterminowego oraz pozycyjnego.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?

Źródło: investing.com/economic-calendar

Najważniejsze nadchodzące dane zaznaczone kolorem zielonym, mniej istotne od tych najważniejszych, jednak nadal mogące wpływać na rynek.

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Maksymilianem Bączkowskim


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro – 8-12 października 2018
Następny artykułKrypto-Newsy #75 – podsumowanie wydarzeń i analiza rynku
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Szczecińskiego Klubu Inwestora „Trading Club Szczecin” oraz prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynku Forex. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych. Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here