Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynku walutowym niezwykle spokojnie. Wszystko to za sprawą dość niewielkiej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych. Był to także pierwszy tydzień od dawna, kiedy nie pojawiły się żadne istotne doniesienia dot. Brexitu. O czym więc mówiono na przestrzeni ostatnich dni? Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Publikację protokołów z kwietniowego posiedzenia RBA
  • Najnowsze doniesienia dot. wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami

RBA myśli o cięciu stóp?

W minionym tygodniu poznaliśmy protokoły z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii. Te wypadły nadzwyczaj gołębio. Okazuje się bowiem, że RBA dyskutowało w trakcie kwietniowego posiedzenia o możliwej obniżce stóp procentowych. Byłoby to właściwe w przypadku pozostania inflacji na niskim poziomie i jednoczesnego wzrostu bezrobocia. Obecnie rynek ocenia prawdopodobieństwo obniżki do końca tego roku na poziomie 75%.

USA i Chiny podpiszą umowę handlową w maju?

Wojna handlowa między USA i Chinami trwa już 9 miesięcy. Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że może zbliżać się ku końcowi. Osoby zaznajomione ze sprawą uważają, że termin podpisania porozumienia może mieć miejsce w maju 2019 roku.

W pierwszym tygodniu obecnego miesiąca, dokładnie 4 kwietnia, Donal Trump oświadczył, że potrzeba przynajmniej 4 tygodni do stworzenia ram umowy handlowej oraz kolejnych dwóch tygodni, by sporządzić szczegółowy zapis. Termin ten może faktycznie zostać spełniony, biorąc pod uwagę środową wypowiedź Trumpa, który sądzi, że negocjacje z Chinami będą “udane”.

Podobnie na temat negocjacji wypowiadał się w ubiegły weekend Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin. Z jego słów wynika, że pertraktacje zmierzają do ostatniej rundy. Ponadto w sobotę, Mnuchin ujawnił, że Stany Zjednoczone oraz Chiny mają podlegać dwukierunkowemu mechanizmowi egzekwowania.

Nowy mechanizm miałby pozwolić USA na nakładanie ceł lub innych sankcji z pominięciem WTO, o czym więcej pisaliśmy w osobnym artykule. W związku z tym, że jest to umowa dwukierunkowa, także Chiny miałyby dzięki niej sposób na szybkie wywarcie presji, na amerykańskie firmy.

Negocjacje wkraczają na ostatnią prostą

Od czasu ostatniej wizyty chińskiego wicepremiera Liu Hue, urzędnicy z obu państw regularnie prowadzą telekonferencje w celu wypracowania porozumienia. Z kolei w przyszłym tygodniu ponownie do Waszyngtonu zawitać ma wicepremier Liu.

Podczas tej wizyty, urzędnicy prawdopodobnie ogłoszą zawarcie umowy i przekażą szczegóły dotyczące terminu jej podpisania, który może przypaść na koniec maja. Z kolei w tygodniu rozpoczynającym się 29 kwietnia do Pekinu wybiera się Robert Lightizer (przedstawiciel ds. handl USA) oraz Steven Mnuchin.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami z grupy G8 były jena japoński (JPY) i dolar amerykański (USD), które umacniły się kolejno o 0,62% i 0,52%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs franka szwajcarskiego (CHF) oraz dolara nowozelandzkiego (NZD), które osunęły się kolejno o 0,79% i 0,75%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Kurs euro uległ presji podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek trwających niemal od początku kwietnia br., spokojnych wzrostów rynek dotarł w rejon linii tendencji spadkowej, gdzie w minionym tygodniu pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 1.1190.

Kurs pary walutowej EURUSD w sobotę - 20 kwietnia 2019 roku
EURUSD Daily

Kurs funta w okolicy istotnego wsparcia

Na notowaniach pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek wtorkowego odrzucenia pokonanej już jakiś czas temu linii tendencji wzrostowej, od czterech dni obserwujemy spadki kursu funta. W chwili obecnej wyceniany jest on już poniżej 1.30 USD i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 1.2965, 1.28 bądź nawet 1.2480.

Kurs pary walutowej GBPUSD w sobotę - 20 kwietnia 2019 roku
GBPUSD Daily

Dolar nowozelandzki kontynuuje spadki

Tygodnia do udanych nie może z pewnością także dolar nowozelandzki, który w wyniku ostatnich spadków osunął się poniżej dość istotnej strefy wsparcia w rejonie 0.6715. Jeżeli tylko tendencja spadkowa będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 0.6650. Gdyby jednak i to wsparcie zostało pokonane, notowania pary walutowej NZDUSD mogłyby docelowo osunąć się nawet do 0.6430.

Kurs pary walutowej NZDUSD w sobotę - 20 kwietnia 2019 roku
NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?

Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę (tym razem wyjątkowo we wtorek, 23.04.2019 r.), tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCzego potrzeba, by stać się pełnoetatowym traderem? – Tradeciety
Następny artykułKurs euro drożeje na święta do 4,2826 zł. Ile kosztują dolar, funt, euro i frank w Wielkanoc?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here