Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Decyzję monetarną Banku Kanady
  • Decyzję monetarną Rezerwy Federalnej
  • Decyzję monetarną Banku Japonii
  • Publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy (NFP)

UE zgodziła się na przełożenie Brexitu

Unia Europejska zgodziła się przyznać Wielkiej Brytanii trzymiesięczne opóźnienie Brexit do 31 stycznia 2020 roku, przedłużając tym samym niepewność dla przedsiębiorstw i obywateli, ale eliminując ryzyko szkodliwego rozłamu interesów i bezumownego Brexitu.

– UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek Wielkiej Brytanii o przedłużenie Brexitu do 31 stycznia 2020 roku – poinformował Donald Tusk. Dodał on także, że decyzja ta zostanie sformalizowana w procedurze pisemnej co oznacza, że ​​przywódcy UE nie będą musieli się osobiście spotykać, aby ją sformalizować.

Przewodniczący Rady Europejskiej jest jednak pełen nadziei, że może to być już ostatnie odraczanie daty rozwodu:

– Proszę jak najlepiej wykorzystać ten czas – napisał na Twitterze Tusk dodając, że jego misja na stanowisku przewodniczącego Unii Europejskiej dobiega końca. Mimo to, trzyma on kciuki za pomyśle negocjacje i doprowadzenie procedury Brexitu do końca.

Przedterminowe wybory w UK już 12 grudnia

Boris Johnson dopiął w minionym tygodniu swego i przekonał parlamentarzystów do rozpisania terminu przyspieszonych wyborów powszechnych. Brytyjska Izba Gmin wprowadziła poprawki do ustawy wyborczej i zadecydowała o wcześniejszych wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się 12 grudnia bieżącego roku.

Sondaże wspierają premiera: Partia Konserwatywna może liczyć na głosy 36% wyborców, a Partia Pracy znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 23%. Jednak to nie oznacza, że taki ruch jest bezpieczny, gdyż istnieje wiele scenariuszy niepowodzenia planu brytyjskiego premiera.

Główne ryzyko stanowi Parta Brexit i jej zdolność do wpłynięcia na rozwód Wielkiej Brytanii i przyszłe stosunki z Unią Europejską. Rządzący konserwatyści pod przewodnictwem Borisa Johnsona wcześniej wykluczali zawarcie paktu z Farage, ale mogliby zostać zmuszeni do zwrócenia się do niego o głosy, jeśli nie uzyskają wystarczającego wsparcia, aby sami poradzić sobie z Brexitem.

To mogłoby wyraźnie zwiększyć szanse na osiągnięcie komfortowej większości parlamentarnej przez Partię Konserwatywną i tym samym zredukować ryzyko związane z grudniowymi wyborami. Pytanie jednak, czy Farage nie oczekuje czegoś w zamian.

Bank Kanady tnie prognozy gospodarcze

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) zdecydował się w minioną środę pozostawić główną stopę procentową na najwyższym poziomie od dekady (1,75%). Warto zwrócić uwagę, że utrzymuje się ona na tym poziomie już nieprzerwanie od dwunastu miesięcy. Mimo to, instytucja widzi zagrożenia ze strony globalnego spowolnienia gospodarczego, w związku z czym tnie prognozy dla drugiej połowy roku reagując na napięcia handlowe. Co prawda dla całego 2019 instytucja zdecydowała się podnieść projekcję PKB do 1,5% z 1,3% rdr, jednak dla lat kolejnych została obcięta o 0,2 p.p. kolejno do 1,7% oraz 1,8% rdr.

FOMC obniża stopy do 1,75%

Kilka godzin później (również w środę) poznaliśmy także decyzję monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydowała się w trakcie październikowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,5-1,75%. Warto zwrócić uwagę, że była to już trzecia obniżka stóp proc. z rzędu (najpierw z 2,50% do 2,25% w lipcu, a następnie z 2,25% do 2,0% we wrześniu).

Prezes Fed stwierdził, że gospodarka USA nadal rośnie w “umiarkowanym” tempie, wspierana przez “silny” rynek pracy, podczas gdy ryzyka zewnętrzne – zwłaszcza te związane z Brexitem – zaczynają się zmniejszać.

Zobacz także: Trump znów atakuje Fed: Rezerwa Federalna jest większym problemem niż Chiny

W trakcie konferencji prasowej ostudził on również nastroje względem kolejnej obniżki stóp procentowych w dalszej części roku. Zgodnie ze słowami przewodniczącego Rezerwy Federalnej, polityka monetarna obecnie znajduje się w “dobrym miejscu”.

BoJ pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie

W trakcie czwartkowej sesji swoją decyzję monetarną przedstawił jeszcze Bank Japonii (BoJ). Spełnił on oczekiwania rynku i utrzymał docelową krótkoterminową stopę procentową na poziomie -0,10%. Bank oczekuje, że krótko- i długoterminowe stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, jeśli pojawi się możliwość utraty tempa osiągnięcia celu inflacyjnego. Na konferencji prasowej, gubernator Banku Japonii, Haruhiko Kuroda powiedział, że w przypadku ryzyka spadku cen, nie zawaha się dodatkowo luzować polityki pieniężnej.

Rośnie bezrobocie w USA

Najważniejszą informacją piątkowej sesji była natomiast niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 136 tysięcy nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z września 2019 r., w raporcie październikowym ekonomiści spodziewali się pogorszenia sytuacji i wyniku na poziomie zaledwie 89 tysięcy.

Jak wynika jednak z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w październiku 2019 roku wyniosła 128 tys. etatów, co okazało się nie lada zaskoczeniem. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierała także dodatnia rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu (do 180 tys. z 136 tys.).

Mimo to, stopa bezrobocia w USA wzrosła do 3,6% z 3,5% dotychczas. Negatywnie wypadły także dane dot. inflacji płacowej. Okazuje się bowiem, że pomimo prognoz zakładających wzrost średniego godzinowego wynagrodzenia o 0,3% ostatecznie odnotowano jego wzrost jedynie o 0,2%.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami grupy G8 były dolar australijski i nowozelandzki, które umocniły się kolejno o 0,85% i 0,68%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy dolara kanadyjskiego i amerykańskiego, które traciły kolejno 1,40% oraz 0,72%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

USDJPY odrzuca istotny opór

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że wskutek czwartkowej aprecjacji jena japońskiego, rynek odrzucił testowany od kilku dni opór. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa mogąca zanegować te spadki, w najbliższym czasie odczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania rejonu 106.75.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiga Traderów VIII – zaczynamy III fazę rozgrywek
Następny artykułFale Elliotta: Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać je na tym wykresie!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here