Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niezbyt dużej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego

Westminster akceptuje Brexit w wersji Johnsona

W miniony wtorek odbyło się głosowanie, w trakcie którego brytyjska Izba Gmin zaakceptowała umowę rozwodową wynegocjowaną przez Borisa Johnsona, co pozwoliło uniknąć hard-Brexitu. Jednocześnie, parlamentarzyści nie zgodzili się jednak na wyjście z UE w planowanym na 31 października br. terminie, co sprawiło, że Johnson nie zdoła dotrzymać swojej obietnicy. Zdaniem parlamentarzystów prace nad takim traktatem powinny potrwać przynajmniej 21 dni, tak, by posłowie mogli składać poprawki, dyskutować nad nimi i spokojnie je przegłosowywać. Okazuje się więc, że bez względu na wszystko, Brexitu nie uda się przeprowadzić przed 31 października br. 

Chociaż unijni ambasadorowie zgodzili się na opóźnienie Brexitu, to nie podjęli jeszcze decyzji, co do kolejnego terminu. Mimo, iż decyzja ta miała zostać podjęta w piątek, to finalnie ambasadorowie 27 państw członkowskich odłożyli ją w czasie do poniedziałku lub wtorku. Powodem odłożenia decyzji o przesunięciu brexitu jest zapowiedź przyspieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii. Brytyjski Parlament będzie głosował nad wnioskiem w tej sprawie w najbliższy poniedziałek.

Jak relacjonowała wcześniej brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ścierały się dwie wizje, choć każda tak naprawdę sprowadzała się do elastycznego opóźnienia. Termin brexitu albo zostałby przesunięty na koniec stycznia z możliwością skrócenia jeśli parlament brytyjski ratyfikowałby umowę o wyjściu wcześniej, albo nową datą brexitu byłby pierwszy dzień miesiąca po zakończeniu ratyfikacji.

Mario Draghi dotarł do końca swojej walki o uratowanie euro

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia było także bez wątpienia posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej.

Warto wspomnieć, że było to ostatnie posiedzenie, podczas którego w roli prezesa instytucji występował Mario Draghi. Kończy on tym samym swoją ośmioletnią walkę o podtrzymanie inflacji oraz dynamiki gospodarczej w strefie euro, zostając pierwszym w historii sternikiem banku, który ani razu nie podniósł stóp procentowych – zamiast tego sprowadził je do ujemnych poziomów.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był dolar kanadyjski, który umocnił się aż o 1,07%. Tydzień do udanych zaliczyć może także dolar (0,52%) oraz jen japoński (0,25%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy franka szwajcarskiego, funta szterlinga i euro, które traciły kolejno 0,65%, 0,59% oraz 0,42%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że wskutek niedawnych wzrostów rynek dotarł w okolice poziomu 0.6882, gdzie w miniony wtorek pojawiła się reakcja podażowa. Trwające od tego czasu spadki doprowadziły do re-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). Jeżeli strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD H4

NZDUSD odrzuca istotny opór

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów rynek dotarł w okolice poziomu 0.6430, gdzie już we wtorek pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy otworzyło drogę do ponownych spadków, w wyniku których obserwujemy obecnie re-test ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). Póki co, nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa mogąca sygnalizować potencjalne odrzucenie tej strefy.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


 

Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWaluty i pary walutowe – czym są i jak działają?
Następny artykułCena Bitcoina rośnie najszybciej od 2011 roku! Wiemy co wywołało wzrosty BTC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here