Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. Wszystko to za sprawą sporej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Naciski Trumpa na Fed
  • Eskalację konfliktu na linii USA – Chiny
  • Wystąpienie prezesa Fed – Jerome Powella podczas sympozjum w Jackson Hole

Hard Brexit zostanie zablokowany przez Parlament?

Mimo, że od czasu pamiętnego referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem struktur Unijnych minęły już ponad trzy lata, to wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia dot. przebiegu rozwodu Zjednoczonego Królestwa ze wspólnotą. Biorąc pod uwagę, że do zaplanowanego na 31 października 2019 r. terminu Brexitu pozostaje już niespełna 70 dni, coraz mniej prawdopodobne, że decydenci będą w stanie się w tej kwestii porozumieć.

Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, brytyjski rząd przygotowuje się do hard Brexitu czyli Brexitu bez porozumienia a tamtejsza opozycja szuka sposobu na powstrzymanie Borisa Johnsona i przesunięcie daty wyjścia z UE.

Nick Boles, który w tym roku opuścił Partię Konserwatywną z powodu odmowy głosowania w sprawie Brexitu uważa, że ustawodawcy próbujący powstrzymać Wielką Brytanię przed opuszczeniem Unii Europejskiej w chaosie, muszą skupić się na przyjęciu ustawy, która zmusi Borisa Johnsona do szukania przedłużenia, zamiast próbować usunąć go ze stanowiska premiera:

Ja, na przykład, nie poprę wotum nieufności, dopóki rząd Johnsona nadal będzie dążył do porozumienia w sprawie Brexitu. Nie byłbym też w stanie poprzeć żadnego rządu, w którym byłbyś premierem (kierowane do Cobryna) bez względu na to, jak tymczasowy byłby to mandat.

Zamiast tego Boles zaproponował próbę przejęcia kontroli nad harmonogramem parlamentu, aby uchwalić ustawę zobowiązującą rząd do ubiegania się o przedłużenie Brexitu z UE. Powiedział, że ryzyko polega na tym, że Johnson mógłby zareagować próbą zwołania wyborów powszechnych – przez co Boles i inni posłowie potrzebowaliby pomocy Corbyna, aby zapobiec temu procederowi.

Zgodnie z ustawą z 2011 r. głosowanie krajowe można zwołać tylko wtedy, gdy zdecydują się na to dwie trzecie posłów lub jeśli rząd przegra głosowanie o wotum zaufania. O ile jedno z nich się nie wydarzy, następne wybory nie są zaplanowane aż do 2022 r.

Trump naciska na Fed! Domaga się obniżki stóp proc. aż o 100 p.b.

Mimo niedawnej obniżki stóp procentowych, amerykański prezydent domaga się kolejnych cięć… nawet o 100 punktów bazowych. W miniony poniedziałek amerykański prezydent po raz kolejny starał się wywrzeć presję na Rezerwę Federalną wzywając ją do obniżenia stóp procentowych w niedługim czasie o co najmniej pełny punkt procentowy, aby wspomóc globalny wzrost gospodarczy. Przyznał on także, że Fed powinien ponadto rozważyć opcję ilościowego luzowania polityki pieniężnej.

Zdaniem Trumpa “dolar jest tak silny, że niestety szkodzi innym częściom świata”.

– Stopy procentowe Rezerwy Federalnej, w dość krótkim okresie czasu, powinien zostać zredukowany o co najmniej 100 punktów bazowych, być może z pewnymi ułatwieniami ilościowymi. Gdyby tak się stało, nasza gospodarka byłaby jeszcze lepsza, a gospodarka światowa byłaby znacznie i szybko wzmocniona – dobra dla wszystkich! – napisał na twitterze Donald Trump.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w trakcie lipcowego posiedzenia, Rezerwa Federalna (FEDpo raz pierwszy od dziesięciu lat obniżyła stopy procentowe i zasygnalizowała, że jest otwarta na dalsze działania w warunkach spowolnienia globalnego wzrostu i niepewności co do wojny handlowej Trumpa z Chinami.

Pojedyncza obniżka stóp procentowych o 25 p.b. zdaje się jednak nie zadowalać amerykańskiego przywódcy, który w chwili obecnej domaga się kolejnej, 4-krotnie większej obniżki.

Fed uważanie obserwuje rozwój wydarzeń

Pod koniec tygodnia odbyło się coroczne sympozjum w Jackson Hole. Jerome Powell przyznał w swoim wystąpieniu podczas tego wydarzenia, że spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, niepewność dot. polityki handlowej oraz stłumiona inflacja negatywnie wpływają na korzystne perspektywy.

Rezerwa Federalna uważanie obserwuje rozwój wydarzeń i analizuje to, co już się wydarzyło. Decydenci koncentrują się obecnie na tym, jak zmiany w handlu wpłyną na perspektywy. Polityka pieniężna nie jest jednak w stanie rozwinąć kwestii handlowych. Przewodniczący Fed zapowiedział także, że Rezerwa będzie podejmował działania mające na celu wpieranie wzrostu gospodarczego. Z wypowiedzi przewodniczącego nie można wyczytać niczego co mogłoby zaskoczyć rynki, nie ma także wskazówek co do dalszego kształtu polityki Fed.

Chiny ogłaszają kolejną rundę taryf celnych

W sprawie konfliktu na linii USA – Chiny działo się w minionym tygodniu na prawdę sporo. Począwszy od wypowiedzi Donalda Trumpa, który wskazał, że USA nie są gotowe na rozejm z Chinami ws. wojny handlowej, poprzez przyznanie, że wojna handlowa z Chinami jest szkodliwa także dla USA, aż po ogłoszenie przez Chiny kolejnej rundy taryf celnych. Szczególnie to ostatnie wydarzenie zasługuje na chwilę uwagi.

Chiny ogłosiły w piątek podjęcie działań odwetowych wobec USA za nałożenie ceł. W związku z tym, od września (1 i 15.09) stawkami 5-10 proc. zostaną oclone produkty warte 75 mld USD. Na liście towarów objętych przez Pekin karnymi cłami jest prawie 5,1 tys. pozycji. Od połowy grudnia cła obejmą też amerykańskie auta.

Decyzja ta nie pozostała jednak bez reakcji ze strony amerykańskiego przywódcy. Donald Trump wezwał bowiem amerykańskie firmy do wycofania się z Chin:

– Nie potrzebujemy Chin i mówiąc szczerze, wiodłoby się nam dużo lepiej bez nich. Naszym wielkim amerykańskim firmom nakazuję, aby natychmiast zaczęły rozglądać się za alternatywą dla Chin, także za sprowadzeniem swoich spółek do DOMU i produkcją towarów w USA. To wielka okazja dla Stanów Zjednoczonych – napisał Trump na Twitterze.

– Nasz kraj stracił głupio biliony dolarów przez Chiny w ciągu wielu lat. Kradli naszą własność intelektualną w tempie setek miliardów dolarów rocznie i chcą to dalej robić. Nie pozwolę na to! – zapewnił Trump.

Trump odpowiada na działania Chin

W nocy w piątku na sobotę (czasu polskiego) Donald Trump określił działania Chińskich władz jako “nieuczciwe”.

– Chiny nie powinny były wprowadzać nowych taryf na 75 MILIONÓW DOLARÓW produktu amerykańskiego (motywowanego politycznie!). Od 1 października towary i produkty z Chin o wartości 250 miliardów DOLARÓW, które obecnie opodatkowane są w wysokości 25%, będą opodatkowane w wysokości 30%… Ponadto pozostałe towary i produkty z Chin o wartości 300 MILIONÓW DOLARÓW, które miały zostać opodatkowane od 1 września w wysokości 10%, będą teraz opodatkowane w wysokości 15%. Dziękujemy za uwagę w tej sprawie! – napisał Trump na twitterze.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 po raz kolejny był funt szterling (GBP), który umocnił się aż o 1,09%. Znaczną aprecjację odnotował także jen japoński, którego kurs wzrósł o 0,69%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara australijskiego i nowozelandzkiego, które osunęły się kolejno o 0,78% i 0,89%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że już od kilkunastu dni rynek porusza się w trendzie horyzontalnym nieco poniżej ostatnio pokonanego wsparcia. Okazuje się więc, że nawet gdyby nagle pojawiły się nieco większe wzrosty, już w rejonie poziomu 0.6833 i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego znów mogłaby pojawić się reakcja podażowa. Biorąc do tego fakt, że notowania AUDUSD od dłuższego czasu poruszają się w trendzie spadkowym, coraz bardziej prawdopodobna wydaje się zatem kontynuacja tej tendencji.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

USDCAD

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że rynek od dłuższego czasu oscyluje pomiędzy linią tendencji wzrostowej a horyzontalnym oporem w rejonie 1.3336. W ten sposób tworzy się formacja zwyżkującego trójkąta prostokątnego, z którego pod koniec piątkowej sesji rynek wybił dołem. Jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji USD.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

USDJPY

Notowania pary walutowej USDJPY przez zdecydowaną większość tygodnia poruszał się w okolicy ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie w trakcie piątkowej sesji pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania styczniowych dołków.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro, dolara, franka i funta do złotego. Co czeka nas w nowym tygodniu?
Następny artykułKurs funta (GBP) największym wygranym tygodnia! Zyskuje również euro, frank i dolar. Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here