Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niezbyt dużej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba dwa, które nie znikają z nagłówków gazet od dłuższego czasu. Mowa tu oczywiście o wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz Brexicie.

Chiny ogłaszają kolejną rundę taryf celnych

Już w ubiegłym tygodniu informowałem o podjęciu przez Chiny działań odwetowych wobec USA, mających na celu nałożenie ceł o wartości 5-10 proc. na produkty importowane z USA o wartości 75 mld USD. Na liście towarów objętych przez Pekin karnymi cłami jest prawie 5,1 tys. pozycji. Od połowy grudnia cła obejmą też amerykańskie auta.

Trump odpowiada na działania Chin

Decyzja ta nie pozostała jednak bez reakcji ze strony amerykańskiego przywódcy. Donald Trump nie tylko wezwał amerykańskie firmy do wycofania się z Chin, lecz również określił działania Chińskich władz jako “nieuczciwe” i zapowiedział podwyżkę już istniejących i planowanych do wprowadzenia taryf:

– Chiny nie powinny były wprowadzać nowych taryf na 75 MILIONÓW DOLARÓW produktu amerykańskiego (motywowanego politycznie!). Od 1 października towary i produkty z Chin o wartości 250 miliardów DOLARÓW, które obecnie opodatkowane są w wysokości 25%, będą opodatkowane w wysokości 30%… Ponadto pozostałe towary i produkty z Chin o wartości 300 MILIONÓW DOLARÓW, które miały zostać opodatkowane od 1 września w wysokości 10%, będą teraz opodatkowane w wysokości 15%. Dziękujemy za uwagę w tej sprawie! – napisał Trump na twitterze.

Donald Trump daje nadzieję na zakończenie wojny handlowej, Chiny nie potwierdzają

Z początkiem mijającego tygodnia pojawiły się natomiast doniesienia wskazujące, iż pomimo eskalacji konfliktu na linii USA – Chiny, obie strony mogą dążyć do porozumienia. Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że szanse na zawarcie umowy z Chinami są aktualnie większe niż w jakimkolwiek wcześniejszym momencie. Przyznał on nawet, że przedstawiciel Chin kontaktował się ze stroną amerykańską i namawiał do powrotu do rozmów.

Można powiedzieć, że prowadzimy bardzo znaczące rozmowy, o wiele bardziej znaczące niż kiedykolwiek wcześniej. Może się mylę, ale mamy teraz silniejszą pozycję do zawarcia umowy, uczciwej umowy dla wszystkich – powiedział Trump.

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin przyznało jednak, że nie słyszało o żadnej niedawnej rozmowie telefonicznej między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami w sprawie handlu, i wyraziło nadzieję, że Waszyngton może powstrzymać niewłaściwe działania i stworzyć warunki do rozmów.

Chiny przygotowują się na prawdziwą wojnę handlową z USA

Po serii mylących wiadomości, wiarygodność Donalda Trumpa stała się kluczową przeszkodą dla Chin w osiągnięciu trwałego kompromisu z USA. Według chińskich urzędników zaznajomionych ze sprawą, tylko nieliczni negocjatorzy w Pekinie widzą możliwość zawarcia umowy przed wyborami w USA w 2020 roku, po części dlatego, że dla każdego urzędnika doradzanie prezydentowi Xi Jinpingowi podpisanie umowy, którą Trump mógłby w każdej chwili złamać, jest po prostu niebezpieczne. Tym samym Państwo Środka przygotowuje się na najgorszy scenariusz.

Według trzech anonimowych urzędników, Chiny przygotowują plany awaryjne na wypadek braku porozumienia, w tym umieszczenia amerykańskich firm na liście niewiarygodnych podmiotów i dodatkowe stymulowanie gospodarki.

Trump potwierdza wprowadzenie w życie ceł

Pod koniec tygodnia, Donald Trump potwierdził, że zapowiedziane przed tygodniem, dodatkowe cła na na towary importowane z Chin o wartości 300 mld USD wejdą w życie 1 września br.:

– Cła są już zatwierdzone – odpowiedział Trump na pytanie dziennikarzy, czy dodatkowe taryfy mogą zostać odłożone w czasie.

Dodał on także, że mimo eskalacji taryf celnych, rozmowy z Chińskimi władzami w dalszym ciągu są kontynuowane i wrześniowe spotkanie będące kolejną rundą negocjacji handlowych jest nadal aktualne.

Amerykanie nie wierzą w politykę taryfową Trumpa!

Warto w tym miejscu wspomnieć także, że Amerykanie zdają się nie ufać planom negocjacyjnym swojego prezydenta. Z opublikowanego w piątek raportu wynika bowiem, że zaufanie wśród amerykańskich konsumentów osunęło się do najniższych poziomów od października 2016 r. i był to zarazem największy miesięczny spadek od grudnia 2012 roku.

Deprecjacja w 2012 roku była wyrazem powszechnych obaw przed zepchnięciem z klifu fiskalnego* w związku z rosnącymi podatkami i spadkiem wydatków publicznych. Ostatni spadek wynika z negatywnych odniesień do taryf, o których spontanicznie wspomniał jeden na trzech konsumentów. W odróżnieniu od obaw dotyczących klifu fiskalnego, które zostały szybko rozwiązane, polityka taryfowa Trumpa była wielokrotnie odwracana w związku z groźbami wyższych taryf w przyszłości. Taka taktyka może mieć pewne zalety w negocjacjach z Chinami, ale działa na rzecz zwiększenia niepewności i zmniejszenia wydatków konsumpcyjnych w kraju (…) Dane wskazują, że spadek zaufania konsumentów spowodowany polityką taryfową jest obecnie bardzo zaawansowany – czytamy w raporcie.


* Klif fiskalny – termin oznaczający gwałtowną redukcję deficytu budżetowego poprzez podwyższenie podatków i cięcia w wydatkach budżetowych w celu ograniczenia deficytu budżetowego.

Królowa Elżbieta II zgodziła się na zawieszenie parlamentu UK

Jednym z głównych tematów ostatnich dni jest również kwestia Brexitu. Boris Johnson poprosił  bowiem królową Elżbietę II o zawieszenie parlamentu Wielkiej Brytanii od połowy września do połowy października. Mimo, że zdaniem ekspertów taki ruch może znacznie utrudnić ustawodawcom zablokowanie Brexitu bez porozumienia, a nawet wywołać kryzys konstytucyjny, to brytyjska Królowa Elżbieta II przystała na propozycję premiera Zjednoczonego Królestwa.

Decyzję brytyjskiej Królowej przekazała Tajna Rada Wielkiej Brytanii będąca organem doradczym monarchini. W oświadczeniu wskazano, że zawieszenie parlamentu może rozpocząć się w dniach między 9 a 12 września i potrwać do 14 października br. Jest to bez wątpienia ruch, który nie spodoba się liderowi opozycyjnej Partii Pracy. Jeremy Corbin wysłał bowiem nawet list do królowej, w którym prosił o zablokowanie tej decyzji.

Zawieszenie parlamentu oznacza, że ten wznowi obrady zgodnie z dotychczasowym porządkiem, tj. w przyszły wtorek (3 września 2019 r.), lecz zakończy je już po kilku dniach, między 9 a 12 września br. W ten sposób posłowie zostaną zmuszeni do wstrzymania prac przed mową tronową 14 października, w której Elżbieta II przedstawiłaby plany legislacyjne nowego rządu Borisa Johnsona, zarówno dotyczące polityki wewnętrznej, jak i wyjścia z Unii Europejskiej.

To wszystko sprawia, że głosowanie nad planem legislacyjnym rzadu i strategią wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się prawdopodobnie w dniach 21-22 października br., a więc tuż po ostatnim szczycie UE i zaledwie kilka dni przed zaplanowanym na 31 października br. wyjściem Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Okazuje się więc, że zawieszenie obrad rządu skróci czas, jaki decydenci będą mieli, by zablokować forsowany przez premiera Brexit bez porozumienia. Mimo to, Boris Johnson uspokaja, że będą oni mieli “wiele czasu” na dyskusje dot. Brexitu. Argumentuje on także, że decyzja ta została podjęta przez wzgląd na konieczność zakończenia wyjątkowo długiej (dwuletniej) sesji parlamentu i rozpoczęcia nowej. Mo również umożliwić płynniejszą realizację programu legislacyjnego.

Krytycy wskazują jednak, że zakończenie jednej sesji parlamentu i rozpoczęcie nowej zazwyczaj trwa zaledwie kilka dni. Tymczasem, sugerowane przez Johnsona zawieszenie prac parlamentu zakłada aż pięciotygodniową przerwę w obradach i to w tym jakże gorącym, kluczowym dla negocjacji dot. Brexitu momencie.

Wielka Brytania i UE nasilają rozmowy w sprawie Brexitu

Mimo zawieszenia obrad parlamentu, zespół ds. Brexitu w rządzie Borisa Johnsona będzie spotykać się z urzędnikami Unii Europejskiej co najmniej dwa razy w tygodniu przez cały wrzesień. Przedstawiciele wspólnie będą próbować przełamać obecny impas i zapobiec buntowi w Partii Konserwatywnej przeciwko wyjściu bez porozumienia.

Obie strony zdają się jednak dostrzegać nikłą szansę na rychły przełom. W kluczowych kwestiach „negocjatorzy pozostają w pewnej odległości od siebie”, oświadczyło biuro Johnsona. Przedstawiciele UE twierdzą, że ​​wciąż czekają na „konkretne propozycje” ze strony Wielkiej Brytanii.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że mimo eskalacji konfliktu na linii USA – Chiny najsilniejszą walutą grupy G8 był dolar amerykański, który umocnił się o 0,89%. Znaczną aprecjację odnotował także dolar kanadyjski (+0,67%) oraz dolar australijski (+0,64%). Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy franka szwajcarskiego, euro i dolara nowozelandzkiego, które traciły kolejno 0,78%, 0,67% oraz 0,62%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro najniżej od maja 2017 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek ostatniej deprecjacji euro, rynek osunął się do najniższego poziomu od maja 2017 roku. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 1.0860.

 

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Weekly

Dolar nowozelandzki najniżej od września 2015 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że wskutek trwających nieprzerwanie od sześciu tygodni spadków, rynek osunął się w okolice poziomu 0.6270. Jest to najniższa wycena dolara nowozelandzkiego wobec amerykańskiego od września 2015 r.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Weekly

Cena złota najwyżej od kwietnia 2013 r.

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach złota, gdzie dostrzec można, iż wskutek ostatnich wzrostów jego cena przekroczyła barierę 1500 USD i dotarła w okolice 1550 USD. Już w połowie sierpnia br. pisałem, iż jest to poziom, który jako opór testowany był na przełomie maja i czerwca 2011 roku, a jako wsparcie we wrześniu i grudniu 2011 r. oraz maju i czerwcu 2012 r. W chwili obecnej znów obserwujemy jego test od dołu (jako opór) i wiele będzie zależeć od tego, czy strefa ta zostanie pokonana, czy odrzucona.

Za potencjalnym odrzuceniem obecnie testowanego poziomu przemawiać może fakt, iż cena złota rośnie niemal nieprzerwanie od 15 tygodni, co jest jedną z najdłuższych takich serii od kilkunastu lat. Gdyby w najbliższym czasie miała się tu pojawić jakaś korekta, jako realny zasięg dla spadków (z czysto technicznego punktu widzenia) można by tu wskazać nawet okolice 1400 USD.

cena złota
GOLD Weekly

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs euro w sierpniu rośnie najmocniej od 3 lat! Dolar, funt i frank o 3% w górę do złotego
Następny artykułPrzed nami decyzje monetarne RBA i BoC oraz raport z amerykańskiego rynku pracy (NFP)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here