Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Ubiegający tydzień na rynkach ponownie pokazał, że zmienność w okresie wakacyjnym potrafi dopisać. Pary walutowe, surowce, indeksy to zdecydowanie numer jeden tego tygodnia, gdzie bywały na rynku momenty, kiedy zmienność sięgała kilku sesji w jednej. Nie obyłoby się również bez danych a bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • USA niszczące porządek międzynarodowy? Chiny przedstawiają zarzuty.
  • Brytyjska gospodarka kurczy się! Dane są bezwzględne.

 

USA niszczące porządek międzynarodowy? Chiny przedstawiają zarzuty

Jedną z głównych informacji, którymi żyły rynki w tym tygodniu to dalsza eskalacja konfliktu na linii USA – Chiny. Lokalne media państwowe Chin podają, że kraj oskarża USA o celowe zniszczenie porządku międzynarodowego. Już na wstępie odpowiedzi na cła narzucane przez USA, Chiny podają, że duże państwa są odpowiedzialne za zapewnienie stabilności na świecie – a USA tę stabilność burzy. Jednocześnie, państwa te muszą położyć podwaliny pod rozwój wszystkich krajów, jednak “niektórzy ludzie w Stanach Zjednoczonych robią dokładnie odwrotnie“.

To sprawia, że rynki finansowe reagują w obecnym tygodniu bardzo newralgicznie, widoczny jest odpływ kapitału z rynku akcyjnego na rzecz tak zwanych bezpiecznych przystani jak metale szlachetne czy niektóre waluty – CHF czy JPY.

Brytyjska gospodarka kurczy się! Dane są bezwzględne.

Jak podają dane – które w tym tygodniu również miały potężny wpływ na kształtowanie się kursu funta szterlinga – gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się pierwszy raz od 2012 roku w drugim kwartale, z całą pewnością nie ułatwiając zadania nowemu premierowi, Borisowi Johnsonowi.

Ze wstępnych danych Office for National Statistics (ONS) opublikowanych w piątek o godzinie 10:30 wynika, że PKB kruczyło się o 0,2% po osiągnięciu wzrostu rzędu 0,5% w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. W reakcji na dane kurs funta tracił i testował tygodniowe dołki pod 1,21 USD.

Opublikowany raport dotyczący prognozowanych wartości PKB w drugim kwartale wskazał, że w ujęciu rocznym gospodarka spowalniała do 1,2% z poziomu 1,8% (analitycy prognozowali spadek dynamiki do 1,4%). W skali samego czerwca (miesięczna dynamika wskaźnika) gospodarka UK stała w miejscu (0%) wobec prognozowanego przez analityków skromnego wzrostu o 0,1% i wyniki z maja w wysokości 0,2%.

Sytuacja na wykresach


GBP/USD nadal pikuje – wykres zbliża się do dołków z 2017 roku

Funt szterling zaskakuje coraz to bardziej. Nadal topniejąca siła brytyjskiej waluty widoczna jest na każdym wykresie z głównymi parami, jednak wobec dolara amerykańskiego szczególnie. Podczas ostatnich sesji handlowych para GBPUSD wybijała wsparcia raz po raz, a ubiegający już tydzień wyłamał kolejne z nich. Tym razem mowa o strefie 1,20800 USD, która jeszcze próbowała wyhamować spadki.

Sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii nadal pozostaje na ostrzu noża, podczas gdy Brexit cały czas daje o sobie znać. Zdaje się, że jeszcze przez długie miesiące UK będzie borykać się z problemem stale osłabiającej się waluty krajowej, ponieważ jak pokazuje doświadczenie – Wielka Brytania nie ma szczęścia do polityków, którzy pokazaliby mocne wsparcie dla krajowej waluty. Para dalej powinna zatem podążać do poziomów dolnych – tj. 1,19050 USD w najbliższym czasie.

wykres Kurs funta GBPUSD D1 10.08.2019
Kurs funta GBPUSD D1 10.08.2019

CHF/PLN z dwuletnim rekordem, 4 zł już za pasem?

Kurs franka szwajcarskiego był zdecydowanie jednym z kluczowych walorów, jakie stały pod znakiem dużej zmienności. W zestawieniu z polską złotówką (CHFPLN) para zdecydowanie pokazała siłę, kiedy to kurs powędrował powyżej przedziału 3,95 zbliżając się coraz to bardziej do 4 zł.

Taki kolej rzeczy nie odpowiada konsumentom rynku kredytowego, którzy zaciągali kredyty w obcej walucie, jednak cena póki co nieubłaganie rośnie. Zdaje się, że frank szwajcarski nadal podczas ruchów na rynkach pełnych niepewności uważany jest jako waluta bezpieczna, dlatego też odpływ kapitału z innych rynków przelewany jest na franka. W tym momencie formalnością jedynie wydaje się, aby kursu przełamał tę psychologiczną barierę 4 zł za franka szwajcarskiego wobec polskiego złotego.

wykres Kurs franka CHFPLN D1 10.08.2019
Kurs franka CHFPLN D1 10.08.2019

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


wykres Kalendarz makroekonomiczny 10.08.2019
Kalendarz makroekonomiczny 10.08.2019

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here