Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Ubiegający tydzień na rynkach ponownie pokazał, że zmienność w okresie wakacyjnym potrafi dopisać. Pary walutowe, surowce, indeksy to zdecydowanie numer jeden tego tygodnia, gdzie bywały na rynku momenty, kiedy zmienność sięgała kilku sesji w jednej. Nie obyłoby się również bez danych a bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • USA niszczące porządek międzynarodowy? Chiny przedstawiają zarzuty.
  • Brytyjska gospodarka kurczy się! Dane są bezwzględne.

 

USA niszczące porządek międzynarodowy? Chiny przedstawiają zarzuty

Jedną z głównych informacji, którymi żyły rynki w tym tygodniu to dalsza eskalacja konfliktu na linii USA – Chiny. Lokalne media państwowe Chin podają, że kraj oskarża USA o celowe zniszczenie porządku międzynarodowego. Już na wstępie odpowiedzi na cła narzucane przez USA, Chiny podają, że duże państwa są odpowiedzialne za zapewnienie stabilności na świecie – a USA tę stabilność burzy. Jednocześnie, państwa te muszą położyć podwaliny pod rozwój wszystkich krajów, jednak “niektórzy ludzie w Stanach Zjednoczonych robią dokładnie odwrotnie“.

To sprawia, że rynki finansowe reagują w obecnym tygodniu bardzo newralgicznie, widoczny jest odpływ kapitału z rynku akcyjnego na rzecz tak zwanych bezpiecznych przystani jak metale szlachetne czy niektóre waluty – CHF czy JPY.

Brytyjska gospodarka kurczy się! Dane są bezwzględne.

Jak podają dane – które w tym tygodniu również miały potężny wpływ na kształtowanie się kursu funta szterlinga – gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się pierwszy raz od 2012 roku w drugim kwartale, z całą pewnością nie ułatwiając zadania nowemu premierowi, Borisowi Johnsonowi.

Ze wstępnych danych Office for National Statistics (ONS) opublikowanych w piątek o godzinie 10:30 wynika, że PKB kruczyło się o 0,2% po osiągnięciu wzrostu rzędu 0,5% w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. W reakcji na dane kurs funta tracił i testował tygodniowe dołki pod 1,21 USD.

Opublikowany raport dotyczący prognozowanych wartości PKB w drugim kwartale wskazał, że w ujęciu rocznym gospodarka spowalniała do 1,2% z poziomu 1,8% (analitycy prognozowali spadek dynamiki do 1,4%). W skali samego czerwca (miesięczna dynamika wskaźnika) gospodarka UK stała w miejscu (0%) wobec prognozowanego przez analityków skromnego wzrostu o 0,1% i wyniki z maja w wysokości 0,2%.

Sytuacja na wykresach


GBP/USD nadal pikuje – wykres zbliża się do dołków z 2017 roku

Funt szterling zaskakuje coraz to bardziej. Nadal topniejąca siła brytyjskiej waluty widoczna jest na każdym wykresie z głównymi parami, jednak wobec dolara amerykańskiego szczególnie. Podczas ostatnich sesji handlowych para GBPUSD wybijała wsparcia raz po raz, a ubiegający już tydzień wyłamał kolejne z nich. Tym razem mowa o strefie 1,20800 USD, która jeszcze próbowała wyhamować spadki.

Sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii nadal pozostaje na ostrzu noża, podczas gdy Brexit cały czas daje o sobie znać. Zdaje się, że jeszcze przez długie miesiące UK będzie borykać się z problemem stale osłabiającej się waluty krajowej, ponieważ jak pokazuje doświadczenie – Wielka Brytania nie ma szczęścia do polityków, którzy pokazaliby mocne wsparcie dla krajowej waluty. Para dalej powinna zatem podążać do poziomów dolnych – tj. 1,19050 USD w najbliższym czasie.

wykres Kurs funta GBPUSD D1 10.08.2019
Kurs funta GBPUSD D1 10.08.2019

CHF/PLN z dwuletnim rekordem, 4 zł już za pasem?

Kurs franka szwajcarskiego był zdecydowanie jednym z kluczowych walorów, jakie stały pod znakiem dużej zmienności. W zestawieniu z polską złotówką (CHFPLN) para zdecydowanie pokazała siłę, kiedy to kurs powędrował powyżej przedziału 3,95 zbliżając się coraz to bardziej do 4 zł.

Taki kolej rzeczy nie odpowiada konsumentom rynku kredytowego, którzy zaciągali kredyty w obcej walucie, jednak cena póki co nieubłaganie rośnie. Zdaje się, że frank szwajcarski nadal podczas ruchów na rynkach pełnych niepewności uważany jest jako waluta bezpieczna, dlatego też odpływ kapitału z innych rynków przelewany jest na franka. W tym momencie formalnością jedynie wydaje się, aby kursu przełamał tę psychologiczną barierę 4 zł za franka szwajcarskiego wobec polskiego złotego.

wykres Kurs franka CHFPLN D1 10.08.2019
Kurs franka CHFPLN D1 10.08.2019

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


wykres Kalendarz makroekonomiczny 10.08.2019
Kalendarz makroekonomiczny 10.08.2019

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here