Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą dość sporej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Przemówienie Mario Draghi’ego
  • Zaostrzenie konfliktu na linii USA – Turcja
  • Decyzję monetarną FOMC
  • Decyzję monetarną BoJ
  • Decyzje monetarną BoE
  • Zaostrzenie konfliktu na linii USA – Iran
  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu

Draghi zapowiada luzowanie polityki monetarnej EBC

mario draghi na tle symbolu euroW miniony wtorek miało miejsce wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Mario Draghiego, który zapowiedział między innymi chęć luzowania polityki pieniężnej banku. W związku z wypowiedziami prezesa EBC, rynek wycenia obecnie, że cięcie stóp o 10 punktów bazowych może mieć miejsce do grudnia bieżącego roku. Wcześniej natomiast uważano, że taka decyzja zapadnie najwcześniej w marcu przyszłego roku.

Donald Trump oskarża Mario Draghi’ego o osłabianie euro dla zyskania przewagi

Do wypowiedzi Mario Draghi’ego odniósł się sam Donald Trump, który oskarżył prezesa EBC, że luzowanie polityki monetarnej, a w efekcie osłabienie wspólnej waluty sprawia, iż niesprawiedliwie łatwiejsze stanie się konkurowanie ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA powiedział, że także Chiny oraz inne kraje uciekają się do takich środków.

Trump zaostrza konflikt na kolejnym froncie

Donald TrumpW ciągu minionego tygodnia pojawiły się także doniesienia, jakoby administracja Donalda Trumpa rozważała nałożenie trzech nowych pakietów sankcji mających ukarać Turcję za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400. Niezależnie od tego jakie opcje obecnie rozważa amerykańska administracja, uzupełnią one wcześniejsze ostrzeżenia odcięcia Turków od dostaw odrzutowców F-35, jeżeli prezydent Recep Tayyip Erdogan nie zrezygnuje z dalszych zakupów systemów militarnych od Rosjan.

Według najnowszych informacji, sankcje miałyby zostać wycelowane w kilka przedsiębiorstw reprezentujących sektor obronny Turcji w ramach programu CAATSA, który dotyczy sankcji i ograniczeń działalności biznesowych prowadzonych z firmami rosyjskimi. Nałożenie takiego ograniczenia uniemożliwi lokalnym firmom kupowanie amerykańskich podzespołów lub sprzedawanie produktów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Obecne napięcie na kolejnym froncie pokazuje, że Stany Zjednoczone na poważnie traktują wojnę handlową oraz uzmysławia, jak bardzo stosunku USA i Turcji (dwóch sojuszników NATO) pogorszyły się w ostatnich latach. Donald Trump nie chce podejmować żadnych decyzji przed szczytem G20 w Japonii zaplanowanym na przyszły weekend gdzie spotka się z Erdoganem, jednak według nieoficjalnych informacji sankcje mogłyby zostać wdrożone już od lipca.

Jak wynika z informacji Bloomberga, najostrzejsze sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mogłyby jeszcze mocniej pogrążyć znajdującą się już w sporych tarapatach turecką gospodarkę.

FOMC pozostawia stopy bez zmian

W minionym tygodniu poznaliśmy także kilka decyzji monetarnych. Pierwszą z nich podjęła amerykańska Rezerwa Federalna (FED), która zgodnie z oczekiwaniami głosowała niemal jednogłośnie za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Jerome Powell, przewodniczący FED
Jerome Powell, prezes FED

Informacje pozyskane od czasu spotkania Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku (FOMC) w maju wskazują, że rynek pracy pozostaje silny, a aktywność gospodarcza rośnie w umiarkowanym tempie. Wzrost liczby miejsc pracy był w ostatnich miesiącach stabilny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na historycznie niskich poziomach. Za obniżeniem stóp procentowych o 25 punktów bazowych głosował jedynie etatowy gołąb banku centralnego, James Bullard.

Istotne w przypadku tej publikacji były bez wątpienia zaktualizowane projekcje kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (dot plot). Mediana kropek w 2019 roku pozostaje niezmienna, jednak niemal połowa uprawnionych do głosowania prognozuje obniżkę stóp. Mediana dla 2020 spada natomiast do 2,1% w stosunku do 2,6%.

Przedstawiciele dużych banków inwestycyjnych niemal jednogłośnie spodziewają się natomiast, że już w lipcu br. FOMC podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych. Miałaby to być pierwsza z seri nawet aż 4 decyzji dot. luzowania polityki monetarnej.

BoJ pozostawia stopy bez zmian

Jako drugi decyzje monetarną podjął Bank Japonii (BoJ), który również nie zmienił swojej polityki. Działania banku mają na celu zachowanie pole manewru w razie głębszego spowolnienia, w sytuacji gdy nad światową gospodarką zbierają się ciemne chmury.

KurodaBank nie zmienił stóp procentowych, z których główna nadal wynosi minus 0,1 procent, oraz zapowiedzi utrzymania rentowności 10-letnich obligacji Japonii na poziomach bliskich zera. Decyzja ta zapadła większością 7 do 2 głosów.

– Ryzyka dotyczące zagranicznych gospodarek są duże, więc musimy bacznie się przyglądać, jak wpływają na nastroje japońskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie po posiedzeniu BoJ.

BoE pozostawia stopy bez zmian

Trzecia decyzja monetarna należała natomiast do Banku Anglii (BoE). Tu również, zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie (0,75%).  Decyzja ta podjęta została jednomyślnie.

Mark Carney
Mark Carney, prezes Banku Anglii

– Od czasu poprzedniego posiedzenia BoE dane krótkoterminowe były zasadniczo zgodne ze sprawozdaniem z maja, ale wzrosły zagrożenia dla dynamiki PKB. W skali globalnej napięcia w handlu nasiliły się. W skali krajowej wzrosło prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia. Obawy handlowe przyczyniły się do zmienności światowych cen akcji i spreadów obligacji korporacyjnych, a także do spadku cen metali przemysłowych. Stopy procentowe transakcji terminowych w głównych gospodarkach uległy dalszemu istotnemu obniżeniu. Zwiększona niepewność związana z Brexitem wywarła dodatkową presję na obniżanie terminowych stóp procentowych w Zjednoczonym Królestwie i doprowadziła do spadku kursu wymiany funta szterlinga – komentuje BoE w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Trump ostrzega Iran: Atak jest nieuchronny

Grafika przedstawiająca Donalda TrumpaPowołując się na źródła w administracji USA, New York Times donosi, że w odwecie po zestrzeleniu amerykańskiego, bezzałogowego drona zwiadowczego, Donald Trump zatwierdził przeprowadzenie ataków na Iran. W momencie, gdy amerykańskie samoloty były już w powietrzy, a okręty były rozstawione na pozycjach postanowił on jednak odwołać całą operację bez wystrzelenia jakiegokolwiek pocisku. Okazuje się jednak, że może to być jedynie chwilowe wstrzymanie a nie całkowita rezygnacja z działań bojowych.

Cele ataku obejmowały m.in. irańskie radary i baterie rakietowe. New York Times zauważa jednak, że w dalszym ciagu nie jest jeszcze jasne, czy to koniec operacji, czy ataki na Iran mogą zostać przeprowadzone później. Nie wiadomo bowiem, czy Trump odwołał ataki, bo zwyczajnie zmienił zdanie, czy też na decyzji zaważyły względy logistyczne lub strategiczne.

Trump chce rozmawiać, Iran niekoniecznie 

Przedstawiciele władz Iranu przyznali w miniony piątek, że Teheran otrzymał za pośrednictwem Omanu przesłanie od prezydenta Donalda Trumpa z ostrzeżeniem, że atak USA na Iran jest nieuchronny. Wiadomość ta zawierała także wezwanie do rozmów.

– W tym przesłaniu Trump oświadczył, że jest przeciwny jakiejkolwiek wojnie z Iranem i chce rozmawiać z Teheranem o różnych sprawach. (…) Dał krótki czas na odpowiedź, ale natychmiastowa odpowiedź Iranu brzmiała, że to do najwyższego przywódcy (ajatollaha Alego) Chameneia należy decyzja w tej sprawie – powiedział Reutersowi jeden z irańskich oficjeli chcący pozostać anonimowym.

– Daliśmy jasno do zrozumienia, ze nasz przywódca jest przeciwko jakimkolwiek rozmowom, ale że przesłanie zostanie mu przekazane, by podjął decyzję. (…) Jednak powiedzieliśmy przedstawicielowi władz Omanu, że jakikolwiek atak na Iran będzie miał konsekwencje regionalne i międzynarodowe – dodał inny przedstawiciel irańskich władz.

UE: renegocjacja umowy dot. Brexitu nie wchodzi w grę

W minionym tygodniu, w Brukseli odbył się także szczyt przywódców 27 krajów Unii Europejskiej. Oświadczyli oni, że bez względu na to, kto zostanie nowym liderem Partii Konserwatywnej, nie ma mowy o renegocjacji umowy dot. Brexitu.

Theresa May i Donald Tusk
Theresa May oraz Donald Tusk

– Czekamy na to, by pracować wspólnie z następnym premierem Wielkiej Brytanii. Chcemy uniknąć chaotycznego brexitu i ustalić przyszłe relacje, które będą tak bliskie jak to możliwe. Jesteśmy otwarci na rozmowy o deklaracji w sprawie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i UE, jeśli stanowisko Zjednoczonego Królestwa miałoby ewoluować, ale porozumienie o wyjściu nie jest otwarte na negocjacje – powiedział podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

– Czekamy na nowego premiera, może nowe propozycje, ale nasze stanowisko pozostaje (bez zmian). Może proces brexitu będzie bardziej ekscytujący niż wcześniej, ze względu na niektóre decyzje personalne w Londynie, ale nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o nasze stanowisko – dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był frank szwajcarski (CHF), który umocnił się o 1,23%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara amerykańskiego (USD), który osunął się  o 1,34%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

USDCAD

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek ubiegłotygodniowych wzrostów rynek dotarł w okolice pokonanej wcześniej linii tendencji wzrostowej, gdzie w miniony wtorek pojawiła się silna reakcja podażowa. W wyniku trwających aż do czwartku spadków, kurs pokonał kolejne wsparcie i osunął się do najniższego poziomu od początku marca br. W piątek pojawiła się jednak reakcja popytowa. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) i dopiero jego trwałe odrzucenie bądź pokonanie określi przyszły kierunek ruchu.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

USDCHF

Dość podobnie wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF. W tym przypadku do końca tygodnia obserwowaliśmy jednak spadki. Wskutek tak znacznej deprecjacji rynek osunął się w okolice poziomu 0.9750. Póki co nie pojawiła się tu jeszcze żadna większa reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy. Gdyby tak się jednak stało, notowania mogłyby dotrzeć nawet w okolice pokonanego w czwartek poziomu 0,9860.

Trwałe pokonanie obecnie testowanego wsparcia mogłoby natomiast otworzyć drogę do dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się obecnie okolice poziomu 0,9560.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

USDJPY

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDJPY, gdzie wskutek ostatnich spadków rynek pokonał techniczne wsparcie w okolicy 107,60. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, notowania mogłyby osunąć się nawet w rejon 104,60.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Cena złota najwyżej od września 2013 r.

Rynek złota stał się na przestrzeni ostatnich dni jednym z bardziej medialnych tematów. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że dość skutecznie rywalizuje on z kryptowalutami. Wszystko to za sprawą niezwykle dynamicznej aprecjacji, w wyniku której cena złota przekroczyła dziś barierę 1400 dolarów, co było najwyższym poziomem od września 2013 roku.

Warto zwrócić uwagę, że wskutek tych wzrostów notowania pokonały niezwykle istotny opór i jeżeli tylko wybicie to nie zostanie wkrótce zanegowane, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej aprecjacji.

Niewykluczone jednak, że nim do tego dojdzie, cen złota zaliczy korektę spadkową, dla której realnym zasięgiem wydają się obecnie okolice 1360 USD i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Cena złota najwyżej od lat
GOLD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro – czy RBNZ utrzyma stopy procentowe bez zmian?
Następny artykułBitcoin (BTC) zyskuje już niemal 250%! Jest najdroższy od marca 2018 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here