Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynku kapitałowym niezwykle interesująco. Bez wątpienia jednym z głośniejszych tematów była kwestia porozumienia Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii co do wstępnej treści umowy dotyczącej wspólnego funkcjonowania w środowisku po Brexicie zaplanowanym na marzec przyszłego roku. Oprócz tego, sporo mówiło się także na temat najnowszych doniesień w sprawie przyszłej polityki monetarnej RBA, włoskiego budżetu na rok 2019 oraz wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami.

Kuroda świadomy działania polityki monetarnej na banki

KurodaW miniony poniedziałek, w Tokio miało miejsce przemówienie prezesa Banku Japonii, który bronił obecnej, luźnej polityki monetarne. Kuroda powiedział, że apetyt na ryzyko wśród banków komercyjnych może rosnąć w obliczu bardzo luźnej polityki monetarnej, ale ma tę kwestię pod kontrolą. W długim terminie zabezpieczenie zyskowności banków będzie zależeć od tego, czy dadzą one radę zaoferować nowe usługi finansowe i zdywersyfikować źródła dochodów.

Jeśli japońskie banki nie podejmą odpowiednich środków zarządzania ryzykiem, to koszty kredytów mogą drastycznie wzrosnąć, a stabilność systemu finansowego będzie zagrożona. Słaba jest sytuacja mniejszych, regionalnych banków w Japonii. Ich zyski z działalności podstawowej stale maleją wraz z przedłużonym okresem niskich stóp procentowych i zmniejszającą się populacją.

Mimo obaw, Kuroda podtrzymuje stanowisko, że luźna polityka monetarna wprowadzona w 2013 roku przynosi wymierne korzyści dla gospodarki. Bank centralny jest gotowy do jej kontynuowania, a z czasem pozwoli ona na osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2%.

Dwa dni później (w środę) Prezes Banku Japonii powiedział także, że w najbliższym czasie nie ma szans na porzucenie polityki ujemnych stóp procentowych. Jego zdaniem są one niezbędne do osiągnięcia inflacji na poziomie 2%. Kuroda uważa również, że z drugiej strony nie ma potrzeby na wzmocnienie wykorzystywanych narzędzi luzowania, ponieważ obecne środki są wystarczające do pobudzenia wzrostu cen.

Szef BOJ powiedział, że chętnie wysłuchuje różnych analiz i punktów widzenia na politykę monetarną Banku. Dodał jednak, że na razie nie ma innego wyjścia niż skup aktywów i niskie stopy procentowe.

wykres stóp procentowych w japonii

RBA: Następny ruch prawdopodobnie w górę

W minionym tygodniu poznaliśmy także protokół z listopadowego posiedzenia RBA. Australijski bank centralny nadal utrzymuje, że następny ruch stóp procentowych będzie prawdopodobnie w górę. Jak na razie nie widać jednak powodów do podejmowania tego rodzaju decyzji w najbliższym czasie.

Zatrudnienie jest silniejsze niż oczekiwano, stopa bezrobocia powinna spaść do 4,75% do 2020 roku. Członkowie Banku uważają, że może nadejść jeszcze kolejna fala spadku bezrobocia. Z drugiej strony zwrócono uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich sześciu lat realne wynagrodzenia nie wzrosły. Są one nadal głównym źródłem niepewności. Podwyżka wynagrodzeń jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia celu inflacyjnego.

Unia Europejska i Wielka Brytania doszły do porozumienia

Drogowskaz Brexit na tle Big BenaJak wspomniano już we wstępie, jednym z głośniejszych tematów minionego tygodnia była jednak kwestia porozumienia Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii co do wstępnej treści umowy dotyczącej wspólnego funkcjonowania w środowisku po Brexicie zaplanowanym na marzec przyszłego roku.

Wszystko w rękach UE27 podczas weekendowego szczytu

Przyszłość wypracowanego porozumienia jest jednak teraz zależna od przedstawicieli pozostałych 27 państw członkowskich, które wezmą udział w weekendowym szczycie unijnym. Premier Theresa May ma udać się do Brukseli jeszcze przed szczytem w celu zagwarantowania, że umowę uda się sfinalizować.

Doniesienia te potwierdził również Donald Tusk informując, że porozumienie w sprawie przyszłych stosunków zostało „zasadniczo uzgodnione” pod warunkiem zatwierdzenia go przez przywódców poszczególnych państw unijnych.

Komisja Europejska odrzuca włoski budżet

Flaga Włoch powiewająca na wietrzeZgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, w minionym tygodniu Unia Europejska poczyniła także pierwszy krok w kierunku nałożenia kar na Włochy. Komisja Europejska odrzuciła bowiem poprawiony projekt włoskiego budżetu tłumacząc, że dokument w poważny sposób narusza unijne reguły. Przedstawiciele Komisji zapowiedzieli także, że wobec kraju zostanie uruchomiona procedura nadmiernego deficytu. Mimo to, włoski rząd utrzymuje wcześniejsze stanowisko i nie chce zmienić założeń budżetu dotyczących długu.

Według Valdisa Dombrovskisa piastującego rolę wiceprezydenta Komisji Europejskiej, plany budżetowe Włoch na 2019 rok niosą ze sobą ryzyko destabilizacji lokalnego, a co za tym idzie również europejskiego rynku. Reguły fiskalne UE jasno mówią, że członkowie bloku monetarnego muszą utrzymywać deficyt budżetowy poniżej 3% łącznego PKB i zadłużenie poniżej 60% PKB. Kraje, których dług przekracza wspomnianą wartość są zmuszone do wdrażania środków naprawczych, aby redukować niekorzystny bilans przy utrzymaniu zadowalającego tempa. W tym momencie dług Rzymu jest dwukrotnie większy niż dopuszcza Unia i zdaniem brukselskich urzędników nie topnieje odpowiednio szybko.

Zobacz także: OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski

Obawy o sytuację ekonomiczno-polityczną we Włoszech sprawiają, że wśród ekonomistów zaczynają pojawiać się coraz większe wątpliwości, czy nie dojdzie przypadkiem do potencjalnego Italexitu.

Chiny szukają rozwiązania konfliktu z USA

chiny juan

Chiński wiceminister handlu powiedział, że kraj poszukuje sposobu na znalezienie wspólnego języka ze Stanami Zjednoczonymi. Zauważył, że chęć podjęcia rozmów istnieje również po stronie USA. Ma nadzieję, że spotkanie Xi i Trumpa podczas zgromadzenia G20 w przyszły weekend przebiegnie gładko. Liczy na osiągnięcie zadowalającego dla obu stron kompromisu.

Wiceprezes Ludowego Banku Chin ma nadzieję na lepsze wykorzystania polityki monetarnej, fiskalnej i strukturalnej przez kraje G20. Uważa również, że gospodarki rozwinięte powinny mieć na uwadze zmniejszenie ryzyka związanego z niejednorodnym przepływem kapitału.

Jeden z asystentów chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych jest zdania, że globalna gospodarka znajduje się pod presją spadkową. Ma nadzieję, że kraje G20 utrzymają swoje stanowisko przeciwko protekcjonizmowi handlowemu. Dodał jednak, że Grupa nie może zastępować działań Światowej Organizacji Handlu. Chiny liczą, że kraje G20 pozostaną siłą napędową globalnego wzrostu gospodarczego.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był frank szwajcarski, który umocnił się o 0,79%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze amerykańskim (+0,56%), jenie japońskim (+0,05%) oraz funcie szterlingu (+0,46%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar nowozelandzki i dolar australijski, które osłabiły się aż o 1,03%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również euro (-0,27%) oraz dolar kanadyjski (-0,19%).

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

USD/PLN

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN, zauważymy, iż już od drugiej połowy maja br. kurs porusza się w trendzie horyzontalnym. Dzięki ostatnim wzrostom rynek po raz kolejny dotarł w okolice górnego ograniczenia tej konsolidacji, gdzie już trzy tygodnie temu pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Póki co, poziom ten nie został jednak jeszcze trwale odrzucony.

Analizują obecną sytuację techniczną dostrzec możemy jednak, że obecnie testowany opór znajduje się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, co z technicznego punktu widzenia może determinować jego odrzucenie. Za scenariuszem tym przemawiać może także ubiegłotygodniowa świeca pin-bar, która również jest sygnałem sprzedażowym.

Notowania pary walutowej USDPLN
USDPLN Weekly

EUR/PLN

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że w skutek trwających od wtorku spadków, kurs ponownie osunął się w okolice linii tendencji wzrostowej będącej jednocześnie dolnym ograniczeniem formacji trójkąta prostokątnego. Trwałe odrzucenie tego wsparcia mogłoby przyczynić się do powstania przynajmniej chwilowego umocnienia wspólnej waluty. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odbicie. Jeżeli zatem tak się nie stanie i strefa ta zostanie pokonana, należałoby się przygotować nawet na możliwy test okolic poziomu 4.2690 PLN.

Notowania pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here