Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegał stosunkowo spokojnie. Mowa tu oczywiście o ilości tych danych, bo ich jakość w stu procentach nadrobiła ilość. Fakt ten sprawił, że na rynkach walutowych obserwowaliśmy zmienność zdecydowanie większą niż zazwyczaj.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


JOLTs poniżej oczekiwań

W minionym tygodniu rynki poznały wyniki czerwcowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku

JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która pozwala ocenić sytuację na rynku pracy. Wskaźnik mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyzszy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Prognozy przed tą publikacją zakładały, że liczba otwartych wakatów w czerwcu wyniesie 6,740 miliona, a więc nieco więcej niż poprzednia publikacja (6,659 mln zrewidowane dodatnio z 6,638 mln). Obecny odczyt na poziomie 6,662 mln okazał się więc nieco gorszy od prognoz. Warto jednak zauważyć, że pomimo niewielkiego spadku, w dalszym ciagu jest to jedna z najwyższych wartości w historii. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Źródło: BLS

Zapasy ropy w dół o 1,351 miliona baryłek

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. wynika z niego, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 3,803 mln. brk, w tygodniu kończącym się 3 sierpnia 2018 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się zaledwie o 1,351 mln. brk co okazało się wynikiem lepszym od poprzedniego, jednak wciąż gorszym od oczekiwań.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wspierają także dane dotyczące zapasów benzyny i destylatów, które pomimo prognoz zakładających spadek o 1,4 mln. bkr (w przypadku benzyny) i 0,1 mln. brk (w przypadku destylatów) ostatecznie zrosły kolejno o 2,9 mln. brk i 1,2 mln. brk.

Inflacja PPI zniżkuje

W czwartek poznaliśmy wyniki inflacji producenckiej (PPI). Wskaźnik inflacji producenckiej obrazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę.

Jak wynika z raportu autorstwa Bureau of Labor Statistics, pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających osunięcie dynamiki wzrostu cen u producentów do 0,2% z 0,3% czerwcu, w lipcu ceny pozostały na niezmienionym poziomie (0,0%), co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym.

Liczba jobless claims niższa od prognoz i poprzedniego odczytu

Zdecydowanie lepiej wypadły natomiast dane z rynku pracy. Okazuje się bowiem, że liczba jobless claims a więc liczba osób, które po raz pierwszy złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 213 tysięcy, co jest liczbą o 6 tys. niższą od poprzedniego odczytu (219 tys.).

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był jen japoński, który umocniło się aż o 1,52%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze amerykańskim (+1,12%) oraz franku szwajcarskim (+0,97%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar nowozelandzki, który osłabił się aż o 1,70%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może również funt szterling (-0,97), dolar australijski (-0,47%) oraz euro (-0,42%).

Źródło: mataf.net

AUDUSD

W minionym tygodniu poznaliśmy decyzję monetarną Banku Australii, który zgodnie z oczekiwaniami analityków postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,5%.

Równocześnie poznaliśmy także najnowsze oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że PKB w tym i w następnym roku ma wzrosnąć nieco ponad 3%. Polityka niskich stóp procentowych pozytywnie wpływa na gospodarkę kraju. Brak zmian jest w zgodzie z obecną sytuacją na rynku. O podwyżce będzie można mówić dopiero gdy inflacja osiągnie zakładany cel.

Prognozy inflacyjne na najbliższe dwa lata mówią o stopniowym wzroście cen. Powodem do niepokoju jest niski wzrost płac, taka sytuacja na rynku pracy może się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas. Choć inflacja rośnie, to rok może zakończyć na niższym poziomie niż się spodziewano pod koniec 2017 roku.

Wzrost cen nieruchomości zwolnił w Sydney i Melbourne. Zacieśnienie regulacji bankowych pozwoliło okiełznać ryzyka związane z rynkiem nieruchomości. Konsumpcja gospodarstw domowych nadal pozostaje źródłem niepewności. Dolar australijski znajduje się w tym samym zasięgu co w ciągu ostatnich kilku lat.

W najbliższym czasie stopy RBA pozostaną bez zmian

W nocy z wtorku na środę odbyło się publiczne przemówienie prezesa RBA. Philip Lowe uważa, że nie ma obecnie żadnych silnych przesłanek do podwyżki bądź obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Dokładny termin zacieśniania polityki zależy od kilku czynników – bezrobocia, a przede wszystkim inflacji osiągającej w długim okresie poziom 2%.

Ryzyko finansowe przesuwa się w prawidłowym kierunku na rynku nieruchomości, ułatwia się zaciąganie kredytów. W 2020 roku inflacja powinna osiągnąć poziom 2,5%. Bezrobocie w ciągu najbliższych kilku lat powinno spaść do 5%. Australijska demografia jest nieco lepsza niż w innych krajach rozwiniętych. Stało się tak głównie za sprawą szybszego wzrostu populacji w związku z imigracją.

Lowe uważa, że stopy w końcu wrócą do „normalnych” poziomów. Powoli zwiększają się płace, tempo wzrostu powinno przyspieszyć. Obawia się jedynie eskalacji wojny handlowej, która może być problemem na skalę globalną. Ostatecznie nie dowiedzieliśmy się nic nowego poza pozytywnym wpływem migracji. AUDUSD właściwie w ogóle nie zareagowało na słowa prezydenta Banku Australii.

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że na skutek piątkowych spadków kurs osunął się poniżej niezwykle istotnego, testowanego od dłuższego czasu, technicznego wsparcia. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji.

AUDUSD Daily

Zerkając na interwał tygodniowy zauważymy, ze potencjalne spadki mogłyby w tym przypadku dotrzeć w okolice poziomu 0.7170 bądź nawet 0.6840.

AUDUSD Weekly

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że podobnie jak w przypadku AUDUSD, na skutek piątkowych spadków kurs osunął się poniżej niezwykle istotnego wsparcia będącego dolnym ograniczeniem trwającej od dłuższego czasu konsolidacji. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie i tendencja spadkowa będzie kontynuowana, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 1.1330.

EURUSD Daily

GBPUSD

PKB UK zgodnie z oczekiwaniami

W minionym tygodniu poznaliśmy dynamikę PKB Wielkiej Brytanii. Z raportu National Statistics wynika, iż zgodnie z prognozami analityków Produkt Krajowy Brutto (PKB) Zjednoczonego Królestwa wzrósł w drugim kwartale 2018 roku o 0,4% w porównaniu z 0,2% w I kwartale 2018 r. W ujęciu rocznym dynamika plasowała się natomiast na poziomie 1,3% co również było rezultatem lepszym od tego osiągniętego w drugim kwartale 2017 roku (1,2%).

Produkcja przemysłowa w UK zdecydowanie powyżej oczekiwań

Równocześnie Wyspiarze podzielili się także najnowszymi wynikami brytyjskiej produkcji przemysłowej. To publikowany przez urząd statystyczny Wielkiej Brytanii raport obejmujący dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym, energetycznym, górnictwie i kopalnictwie Wielkiej Brytanii. 

Najważniejszą, z punktu widzenia inwestora składową porannych publikacji jest zmiana produkcji przemysłowej. Ta pomimo prognoz zakładających wzrost na poziomie 0,3%, ostatecznie wzrosła w czerwcu br. aż o 0,4%. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspiera również dodatnia rewizja uibegłomiesięcznego rezultatu do 0,6% z 0,4%.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków kurs osunął się w okolice kolejnego, technicznego wsparcia. Jeżeli w okolicy tego poziomu pojawi się silna reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej korekty wzrostowej. Jeżeli jednak strefa ta zostanie trwale pokonana, wówczas należałoby się przygotować na dalsze spadki.

GBPUSD Daily

NZDUSD

Stopy bez zmian, ale prognozy niższe

W minionym tygodniu poznaliśmy decyzję monetarną Banku Rezerw Nowej Zelandii, który zgodnie z oczekiwaniami postanowił utrzymać stopę procentową na dotychczasowym poziomie 1,75%. Decyzja ta nie była dla nikogo zaskoczeniem…czego nie można powiedzieć o prognozach na przyszły rok, które zostały obniżone. Do końca 2019 roku stopa bazowa ma być na poziomie 1,8% (poprzednio oczekiwano 1,9%). Oznacza to opóźnienie ścieżki podwyżki stóp co najmniej do 2020 roku.

Co więcej, z opublikowanego oświadczenia wynika, że stopy mogą zostać zarówno podniesione, jak i obniżone. Wszystko zależy od kondycji nowozelandzkiej gospodarki oraz zagrożeń zewnętrznych. Wzrost gospodarczy w ostatnim czasie był umiarkowany, powinien przyspieszyć w drugiej połowie roku. Słabszy dolar nowozelandzki oraz silny rozkwit światowej gospodarki powinien poprawić wyniki eksportu.

Niskie stopy oraz wielkość zatrudnienia promują inwestycje w biznesie. Stopa bezrobocia powinna jeszcze znacząco spaść. RBNZ cieszy się, że widać oznaki wyższej inflacji. Wzrosły również wydatki i inwestycje rządowe. Dobrze wygląda sytuacja w budownictwie oraz gospodarstwach domowych.

Konferencja prasowa z prezesem Banku

Godzinę po publikacji decyzji w sprawie stóp procentowych miała miejsce konferencja prasowa, na której pojawił się Adrian Orr. Powiedział on między innymi, że nie ma pośpiechu z podwyżką stóp procentowych. Potwierdził, że tańszy dolar nowozelandzki wspiera gospodarkę poprzez zwiększenie eksportu. Dodał, że zwiększa się globalna presja inflacyjna.

Oszacował, że neutralna wysokość stóp procentowych wynosić będzie 3,5%. Dolar nowozelandzki jest obecnie blisko swojej sprawiedliwej wartości, z czego prezes jest bardzo zadowolony. Orr nie wyklucza dalszego cięcia stóp w przypadku spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Reakcja dolara nowozelandzkiego była drastyczna. Jak widać na poniższym screenie, kurs pary walutowej NZDUSD pokonał kolejne, techniczne wsparcie i wybił dołem z trwającej od 1,5 miesiąca konsolidacji, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji.

NZDUSD Daily

Spoglądając na interwał tygodniowy zauważymy, że jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.64 bądź 0.6280.

NZDUSD Weekly

USDCAD

Kanadyjskie PMI Ivey w dół

W minionym tygodniu Instytut Ivey działający przez Western University opublikował swój autorski wskaźnik indeksu menedżerów ds. zakupów (PMI) mierzący comiesięczną zmianę aktywności gospodarczej na terenie Kanady.

Mimo, że analitycy spodziewali się wzrostu wartości wskaźnika do 64,2, to lipcowe rezultaty PMI Ivey na poziomie 61,8 okazały się znacząco gorsze zarówno od oczekiwań, jak również od poprzedniej publikacji (63,1).

źródło: www.iveypmi.uwo.ca

Indeks Ivey PMI to wskaźnik aktywności gospodarczej publikowany przez kanadyjską Richard Ivey School of Business. Budowa wskaźnika jest identyczna jak w przypadku pozostałych indeksów PMI (choćby amerykańśkiego ISM PMI, czy Markit PMI).

Bezrobocie w Kanadzie spada do 5,8%

W piątek poznaliśmy także raport obrazujący sytuację na rynku pracy w Kanadzie. Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, analitycy prognozowali spadek stopy bezrobocia z 6% do 5,9%. Z pewnością informacja o stopie bezrobocia zaskoczyła rynki, okazało się bowiem, że ta osunęła się aż do poziomu 5,8%, a zatem niżej od oczekiwań i poprzedniego wyniku. Jest to jednak poziom, na którym bezrobocie utrzymywało się od lutego do czerwca br.

Dodatkowo wzrosło zatrudnienie w Kanadzie. Pojawiło się 54 tys. nowych wakatów, a jest to liczba ponad dwukrotnie większa od prognoz. Dla przypomnienia, poprzedni wzrost sięgnął 31,8 tys.

USDJPY

Świetne PKB Japonii

W minionym tygodniu poznaliśmy dynamikę PKB Japonii. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dzisiejsza publikacja okazała się znacznie lepsza od oczekiwań rynków. PKB w ujęciu kwartalnym wzrosło o 0,5%, choć spodziewano się wyniku jedynie w wysokości 0,3%. Przypomnijmy, że w poprzednim kwartale japońska gospodarka spowolniła o 0,2%.

Jakim cudem prognozy japońskiej gospodarki były tak niedoszacowane? Wszystko za sprawą popytu wewnętrznego, większego eksportu i lepszego wyniku przedsiębiorstw. W dół nieco ciągnie rozczarowanie słabymi efektami działań Banku Japonii. Jen niezbyt zareagował na tak świetne dane. Cena USDJPY spadła ledwo o 25 pipsów, więc nie bardzo jest co komentować.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBlok po 22 –10 sierpnia 2018: EUR/GBP, Srebro
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro – 13-17.08.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here