Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Publikację protokołu z wrześniowego posiedzenia FOMC
  • Wzrost prawdopodobieństwa zbliżającej się obniżki stóp procentowych Fed

Istny rollercoaster w negocjacjach pomiędzy UK i UE

Sporo mówiło się w minionym tygodniu na temat Brexitu. Kilka dni temu pojawiły się bowiem doniesienia wskazujące, iż perspektywy osiągnięcia porozumienia pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską osłabły a rozmowy między dwiema stronami utknęły w martwym punkcie.

Jak powszechnie wiadomo, Boris Johnson musi przestrzegać przegłosowanej niedawno tzw. uchwały „Benn Act”, która wymaga od niego wysłania listu do UE z prośbą o opóźnienie Brexitu, jeśli do 19 października nie uda się osiągnąć porozumienia. Mimo to, wielokrotnie podkreślał on, że nie ma zamiaru zwracać się do UE z prośbą o ponowne przesuwanie daty Brexitu. Przyznał jednak, że nie złamie prawa, które zmusza go do wystąpienia z takim wnioskiem. W międzyczasie pojawiły się natomiast informacje jakoby miał on rzekomo namawiać kraje UE do zawetowania wniosku o kolejne przedłużenie Brexitu, dzięki czemu mógłby doprowadzić do legalnego opuszczenia wspólnoty bez porozumienia. Wskazywało się nawet, że Zjednoczone Królestwo zaoferuje nagrody każdemu krajowi, który sprzeciwi się przedłużeniu negocjacji.

Pakujemy torby i wychodzimy. Jedyne pytanie dotyczy tego, czy Bruksela wesoło pomacha nam na do widzenia dając porozumienie, które jest obopólnie korzystne, czy też będziemy zmuszeni wycofać się bez niego – napisał w niedzielę brytyjski premier.

Eskalacja napięć pomiędzy stronami doprowadziła nawet do tego, że na pewien (na szczęście krótki) czas zerwano rozmów pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Unią Europejską.

Zobacz także: Bezumowny Brexit podwoi deficyt budżetowy Zjednoczonego Królestwa

Pod koniec tygodnia pojawiły się jednak bardziej optymistyczne doniesienia wskazujące, iż przywódcy Wielkiej Brytanii i Irlandii widzą drogę do osiągnięcia potencjalnej umowy. Premier Irlandii Leo Varadkara, który ma ogromny wpływ na stanowisko reszty Unii Europejskiej ws. Brexitu wierzy nawet, iż osiągnięcie porozumienia jest możliwe do 31 października br. Wezwał on negocjatorów do wznowienia rozmów, co przyczyniło się do najsilniejszej aprecjacji kursu funta od czasu pamiętnego referendum z czerwca 2016 r., kiedy to Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem wspólnoty.

Rynek poznał FOMC minutes

W minionym tygodniu poznaliśmy także protokoły z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC). Warto przypomnieć, że Rezerwa Federalna zdecydowała się wówczas obniżyć stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2%. Jak wynika z opublikowanych 3 tygodnie później protokołów (z ang. minutes lub minutek) przedstawiciele banku centralnego wskazywali inflację jako główny powód wrześniowego cięcia stóp.

Pomimo debaty, która toczyła się podczas ostatniego posiedzenia warto zauważyć, że sytuacja w perspektywach gospodarczych uległa znacznej zmianie. Wobec tego dalsze luzowanie polityki monetarnej jest prawdopodobne.

Kolejna obniżka stóp już w październiku?

Na przestrzeni minionego tygodnia, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell oznajmił także, że jest otwarty na dalsze obniżki stóp w celu przeciwdziałania globalnym zagrożeniom gospodarczym. Podkreślił on, że dwukrotnie w latach 90-tych gospodarka spowalniała by przyśpieszyć po kilku obniżkach stóp procentowych.

Będziemy zależni od danych, oceniając perspektywy i zagrożenia dla tych prognoz – powiedział Powell nie dając jasnego sygnału czy będzie kolejna obniżka w październiku czy nie.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był funt szterling (GBP), który umocnił się aż o 2,50%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs jena japońskiego (JPY), który osuną się o 2,14%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów rynek pokonał kilka technicznych poziomów oporu. W chwili obecnej obserwujemy re-test ostatniego z nich i jeżeli tylko strefa ta zostałaby trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się dalszej aprecjacji.

Kurs EURUSD
EURUSD H1

GBPUSD rośnie najszybciej od ponad trzech lat

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że tylko od czwartku rynek wzrósł o niemal 450 pips (choć w skrajnym momencie było to ponad 500 pips), co jest najdynamiczniejszą aprecjacją GBP wobec USD od połowy czerwca 2016 r. Poprzednio, podobne wzrosty GBPUSD obserwowaliśmy bowiem na kilka dni przed ogłoszeniem wyników referendum dot. Brexitu, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Warto zwrócić uwagę, że w piątek doszło do pokonania horyzontalnego oporu, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów w rejon 1.2770.

Kurs GBPUSD
GBPUSD Daily

USDCAD poniżej linii tendencji spadkowej

Równie interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCAD, gdzie dostrzec można, że wskutek czwartkowej deprecjacji dolara amerykańskiego rynek oddalił się znacząco od testowanego od kilku dni, horyzontalnego poziomu oporu. Trwałe odrzucenie tej strefy otworzyło drogę do ponownych spadków, w wyniku których notowania osunęły się poniżej linii tendencji wzrostowej będącej jednocześnie dolnym ograniczeniem formacji trójkąta prostokątnego. Jeżeli tylko spadki te będą kontynuowane, kurs USDCAD mógłby wkrótce dotrzeć w okolice 1.3140.

Kurs USDCAD
USDCAD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułMało kto rozumie geometrię – wywiad z M. Siudkiem
Następny artykułRynki czekają na protokół z posiedzenia RBA. Czy czeka nas kolejna obniża stóp proc.?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here