Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Okazuje się bowiem, że nawet tak istotne wydarzenie jak zatwierdzenie umowy w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej zostało przez rynek odebrane bez żadnego większego entuzjazmu.

Reakcję rynku a właściwie jej brak tłumaczyć może fakt, iż przed brytyjską premier stoi teraz ciężkie zadanie. Musi przekonać parlamentarzystów do poparcia umowy w obecnej formie, gdyż nie ma już szans na wprowadzenie jakichkolwiek zmian do obecnie uzgodnionej wersji. „Uzyskane porozumienie jest jedyne jakie było możliwe. Nie będzie innego” – powiedział prasie przewodniczący Komisji Europejskiej.

Wszystko jednak wskazuje na porażkę tego przedsięwzięcia. Brytyjska premier ma wielu przeciwników i to nie tylko w partii opozycyjnej, lecz także we własnych szeregach, przez co jest prawdopodobne, że nie uda jej się uzyskać niezbędnej większości głosów. W najgorszym przypadku nie dojdzie do żadnego porozumienia, co oznacza najgorszy możliwy wynik dla Zjednoczonego Królestwa.

Kontrowersyjne zapisy w umowie

Największym problemem obecnego porozumienia jest kwestia granicy irlandzkiej. Jeśli umowa wejdzie w życie, pozostanie ona otwarta, czyli de facto Wielka Brytania pozostanie we wspólnym rynku z UE, a chęć jego opuszczenia była głównym powodem ruchu Brexitowego. Co więcej, mimo pozostania we wspólnym rynku Wielka Brytania jako państwo niezależne straci prawo głosu.

Zamknięcie granicy z Irlandią nie wchodzi jednak w grę. Oznaczałoby to złamanie zasad porozumienia pokojowego sprzed dwudziestu lat, które zakończyło krwawą wojnę domową. Brytyjczycy nie zapomnieli jeszcze grozy budzonej przez IRA, nikt nie chce powrotu do ataków terrorystycznych. Mimo długich negocjacji nie udało się znaleźć kompromisu, który pozwoliłby na uniknięcie twardej granicy przy jednoczesnym wyjściu ze wspólnego rynku.

Kolejną kontrowersyjną kwestią dla twardych Brexitowców jest wysokość opłat, jakie kraj musi uiścić jako karę za wyjście z UE. Stanęło na 40 mld euro do zapłacenia na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat. Najbliższe tygodnie są kluczowe dla sposobu, w jaki Wielka Brytania opuści Unię. Wszystko zależy od brytyjskich parlamentarzystów i ich ambicji.

Brak umowy ws. Brexitu to koszt około 200 miliardów funtów

Z najnowszego, rządowego raportu ekonomicznego Wielkiej Brytanii wynika jednak, iż każda możliwa opcja Brexitu prawdopodobnie osłabi angielską gospodarkę. W przypadku najbardziej niekorzystnego scenariusza mowa tu nawet o 10,7 procentowym spadku PKB.

Zgodnie z oficjalną analizą rządową, Wielka Brytania silnie ucierpi, jeśli Parlament odrzuci porozumienie ws. Brexitu proponowane przez Theresę May, a kraj opuści Unię Europejską bez nowych ustaleń handlowych. W środowym raporcie wykazano, że jeśli nie będzie żadnego uporządkowanego wyjścia, a podaż pracowników z unii szybko „wyschnie”, w ciągu 15 lat Produkt Krajowy Brutto (PKB) Zjednoczonego Królestwa skurczy się o 10,7 procent.

Rządowy raport wziął pod uwagę kilka różnych scenariuszy przebiegu Brexitu:

  • Najlepszym scenariuszem jest plan premier May, który zakłada bliskie powiązanie z blokiem, a który UE odrzuciła. W takim wypadku PKB Wielkiej Brytanii byłoby tylko o 0,6% niższe w ciągu 15 lat lub o 2,5%, jeśli migracja z Unii ustałaby do zera.
  • Umowa handlowa będzie re-negocjowana dopiero po Brexicie, więc ekonomiści nie mogą jej przyporządkować do konkretnego modelu. Zamiast tego do obliczeń przyjęte zostało wyjście kompromisowe, czyli środek między idealnym planem premier May, a zwykłą umową o wolnym handlu. W tym scenariuszu PKB byłoby o 2,1% niższe w ciągu 15 lat, czyli o 3,9%, gdyby migracja z UE została zatrzymana.
  • Północno-wschodnia Anglia, która poparła Brexit, byłaby regionem najbardziej dotkniętym przez brak porozumienia.
  • Zmniejszenie imigracji z UE do Wielkiej Brytanii pogorszyłoby warunki gospodarcze mocniej niż najbardziej niekorzystna forma opuszczenia struktur unii.
  • Brak umowy ws. Brexitu to koszt około 200 miliardów funtów lub około 3 tys. funtów na obywatela UK.

Co ciekawe analiza rządowa opublikowana przed referendum w 2016 r., ostrzegała przed możliwą recesją w ciągu dwóch lat i znacznym wzrostem bezrobocia. Jednak rzeczywistość okazała się być zupełnie inna – bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie od czterech dekad, a gospodarka odnotowuje stały wzrost, choć nie ma wątpliwości, że Brexit negatywnie wpłynął na inwestycje i wydatki konsumpcyjne.

Donald Trump krytykuje prezesa Rezerwy Federalnej

Innym, niezwykle medialnym wydarzeniem minionego tygodnia była wypowiedz amerykańskiego prezydenta, który w wywiadzie dla Washington Post powiedział, że wini szefa FED, Jerome’a Powella za problemy General Motors oraz decyzję spółki o zamknięciu części fabryk i masowych zwolnieniach. Zdaniem amerykańskiego prezydenta wzrost stóp procentowych zaszkodził gospodarce. Dodał również, że żałuje wyznaczenia Powella na szefa FED.

„Nikogo nie obwiniam, mówię tylko, że działania FED są kompletnie nie na miejscu” – skomentował Trump. Dodał również, że jego zdaniem Rezerwa Federalna nie stara się mu pomóc i działa na szkodę prowadzonej przez niego polityki.

Staram się rozwiązywać pewne problemy, a FED stoi mi na drodze. Instytucja ta popełnia wielki błąd, ponieważ mam pewne przeczucia, a z doświadczenia wiem, że dają mi one czasem więcej niż może mi doradzić najtęższy umysł” – dodał.

USA z tylko jedną podwyżką stóp w 2019 r.?

Na odpowiedź na pytanie czy Rezerwa Federalna ugnie się pod naciskami Trumpa, który liczy na zatrzymanie podwyżek stóp procentowych nie musieliśmy jednak długo czekać. Już kolejnego dnia Jerome Powell zaskoczył rynki wyjątkowo gołębim podejściem. Mimo, że wyraził on przekonanie, że zagrożenia dla stabilności finansowej są “umiarkowane”, to jednak zwrócił uwagę, iż istnieją obszary, w których ryzyko to znajduje się już “powyżej normy” i na tych właśnie obszarach Rezerwa Federalna musi się teraz skupić. Z jego słów można także wywnioskować, że FED w przyszłym roku może rozpocząć proces normalizacji polityki monetarnej.

„Stopy procentowe są nadal nisko patrząc na historyczne standardy, ale znajdują się tylko trochę pod szerokim spektrum prognoz dotyczących poziomu stóp neutralnego dla gospodarki” – powiedział Powell. Szef FED prawie nie wspominał o stopniowej podwyżce stóp, a gdy już to robił, to wypowiadał się w czasie przeszłym.

Powell nie wspomniał o spadku cen ropy w swoim przemówieniu, ale prawdopodobnie wpłynie ona na spadek inflacji i – co ważniejsze – obniży oczekiwania inflacyjne. Dzięki temu FED otrzyma trochę czasu na sprawdzenie wpływu dotychczasowych stóp procentowych i zweryfikowanie prowadzonej polityki.

Kolejna podwyżka już w grudniu?

Mimo, że z najnowszych wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej wywnioskować można, iż w roku 2019 Fed prawdopodobnie przystopuje nieco z podwyżkami stóp procentowych, to jednak kolejnej z nich spodziewać moglibyśmy się już podczas najbliższego posiedzenia.

W treści opublikowanych w minionym tygodniu protokołów (minutes) z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) po posiedzeniu z 8 listopada, znalazła się bowiem informacją, że praktycznie wszyscy decydenci polityczni Rezerwy Federalnej spodziewają się podwyżki stóp w najbliższym czasie („relatywnie szybko”), co dla rynku oznacza grudzień tego roku i jest niewątpliwie jastrzębim stwierdzeniem.

Prawdopodobieństwo tej podwyżki zostało już jednak dawno zdyskontowane i „znajduje się w cenie” dolara amerykańskiego. Co więcej na korzyść gołębi przemawia również fakt, że podczas kolejnych spotkań członkowie FOMC chcą kłaść większy nacisk na ocenę napływających z rynku danych makroekonomicznych podczas podejmowania decyzji w sprawie podwyżek stóp procentowych. Wyrażono również obawy co do obecnego, dosyć wysokiego tempa wzrostu stóp.

Publikacja protokołów FOMC była pilnie śledzona przez rynek między innymi z powodu wczorajszego wystąpienia prezesa FED, Jerome Powella. Nikt nie spodziewał się tak gołębiego wydźwięku jego wypowiedzi. Można wywnioskować, że FED w przyszłym roku może rozpocząć proces normalizacji polityki monetarnej.

„Stopy procentowe są nadal nisko patrząc na historyczne standardy, ale znajdują się tylko trochę pod szerokim spektrum prognoz dotyczących poziomu stóp neutralnych dla gospodarki” – powiedział Powell. Szef FED prawie nie wspominał o stopniowej podwyżce stóp, a gdy już to robił, to wypowiadał się w czasie przeszłym.

Nie żyje były prezydent USA

Weekendowy przegląd kończymy niezwykle przykrą informacją. W dniu wczorajszym (30 listopada 2018 roku), w wieku 94 lat zmarł były prezydent USA, George Herbert Walker Bush. Był 41. prezydentem i 43. wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych oraz ojcem 43. prezydenta USA, George’a Waltera Busha.

Swój urząd pełnił od stycznia 1989 roku do stycznia 1993 roku. W tym czasie skupiał się na polityce zagranicznej. Wspierał przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej a po upadku ZSRR zainicjował pokojową współpracę z Rosją.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar nowozelandzki, który umocnił się aż o 1,73%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (+1,20%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, który osłabiły się o 0,68%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również jen japoński (-0,63%) oraz dolar kanadyjski (-0,61%).

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

GBP/USD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że od pewnego czasu rynek porusza się w trendzie horyzontalnym tworząc formację trójkąta prostokątnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że mimo, iż od kilku dni kurs oscyluje w okolicy technicznego wsparcia będącego dolnym ograniczeniem tej konsolidacji, to jednak w dalszym ciągu nie pojawiła się tu na tyle silna reakcja popytowa, by strefa ta mogła zostać trwale odrzucona. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem przynajmniej niewielkich spadków, w skutek których doszłoby do precyzyjniejszego przetestowania w/w wsparcia.

Notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

USD/CAD

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, iż w skutek trwających niemal od początku października br., niezbyt dynamicznych wzrostów rynek wybił górą z kanału spadkowego i dotarł aż w okolice poprzednich szczytów, gdzie dzięki niezwykle gołębiej wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej już w środę pojawiła się silna reakcja podażowa sygnalizująca ich potencjalne odrzucenie.

Jeżeli zatem opór ten zostanie trwale odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej. Aby tendencja spadkowa mogła być kontynuowana w nieco szerszym horyzoncie czasowym, rynek musiałby pokonać bowiem również linię trendu wzrostowego.

Notowania pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

USD/PLN

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN, zauważymy, iż już od drugiej połowy maja br. kurs porusza się w trendzie horyzontalnym. Dzięki ostatnim wzrostom rynek po raz kolejny dotarł w okolice górnego ograniczenia tej konsolidacji, gdzie już jakiś czas temu pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Póki co, poziom ten nie został jednak jeszcze trwale odrzucony.

Analizują obecną sytuację techniczną dostrzec możemy jednak, że obecnie testowany opór znajduje się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, co z technicznego punktu widzenia może determinować jego odrzucenie. Za scenariuszem tym przemawiać mogą także dwie świece pin-bar, które również są sygnałem sprzedażowym.

Notowania pary walutowej USDPLN
USDPLN Weekly

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 01/12/18
Następny artykułPoranny przegląd GPW – Getin Noble Bank, Mercor, Krezus
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here