Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień był niezwykle emocjonujący. Już we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował nową wersję światowych prognoz gospodarczych. Po raz pierwszy od dwóch lat szacunek globalnego wzrostu PKB został obniżony z 3,9% na 3,7% na 2018 i 2019 rok. Jako powód podano spowolnienie związane z napięciem handlowym oraz zawirowania w gospodarkach rozwijających się.

Obniżono prognozę wzrostu PKB zarówno dla Chin, jak i Stanów Zjednoczonych. W przypadku USA prognoza na ten rok pozostała niezmienna na poziomie 2,9%, a na przyszły obniżona z 2,7% do 2,5%. Chiny powinny osiągnąć 6,6% wzrostu PKB w tym roku (bez zmian) i 6,2% w przyszłym (spadek z 6,4%).

Z kolei w przypadku strefy euro obniżono szacunki na rok bieżący – z 2,2% do 2,0% – a pozostawiono bez zmian przyszłoroczne (1,9%). Zdaniem MFW zwiększyło się ryzyko globalne, powodem jest eskalacja wojny handlowej oraz ciaśniejsze warunki finansowe.

Drastycznie zmniejszono prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów rozwijających się. Winę za ten fakt ponosi sytuacja w Argentynie, Brazylii, Iranie i Turcji. Symulacje przeprowadzone przez MFW wskazują, że jeśli USA nie wycofa się ze swoich planów wprowadzenia taryf celnych, a partnerzy handlowi odpowiedzą odwetem, to globalny wzrost PKB w 2020 roku obniży się o 0,8 p.p. w porównaniu do wartości bazowej.

Na Wall Street polała się krew

Zdecydowanie więcej emocji wywołała natomiast środowa deprecjacja amerykańskiego rynku akcji. Tamtejsze indeksy giełdowe straciły bowiem od 3 do 4 proc. wartości. Dla SP500 i Dow Jones był to największy jednodniowy spadek od 8 lutego, a Nasdaq ostatnio gorzej radził sobie po ogłoszeniu wyników głosowania w sprawie Brexitu. Fak ten sprawił, że majątki 500 najbogatszych ludzi na świecie, w ciągu zaledwie jednej sesji zmniejszyły się łącznie o 99 mld USD, co było drugim największym dziennym spadkiem Indeksu Bloomberga.

Wśród najbardziej poszkodowanych środowej przeceny znaleźli się:

  • Jeff Bezos -9,1 mld USD
  • Bernard Arnault -4,5 mld USD
  • Warren Buffet -4,5 mld USD
  • Mark Zuckerberg -2,5 mld USD

Donald Trump krytykuje Rezerwę Federalną

Prezydent Trump dosłownie chwilę po zamknięciu się giełd w Nowym Jorku znalazł winnego. To amerykański bank centralny, czyli Fed. Jak już wcześniej informował Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl, podczas krótkiej wypowiedzi dla dziennikarzy Donald Trump stwierdził: „Oni są bardzo restrykcyjni. Myślę, że Fed zwariował”. Mogłoby się wydawać było to przejęzyczenie, gdyż zmniejszenie zaufania do banku centralnego przez władzę wykonawczą może rodzić negatywne skutki w przyszłości. Dodatkowo Rezerwa Federalna wcale nie postępuje błędnie.

W kolejnych godzinach okazało się, że to nie było przejęzyczenie. W wywiadzie telefonicznym dla telewizji Fox Business, Donald Trump powiedział: „Fed szaleje. Podnoszą stopy procentowe i to jest absurdalne”. Na sugestie, że spadki mogą mieć związek z wojną handlową, prezydent USA odpowiedział „To nie problem. Problemem jest według mnie Fed. Fed szaleje”. Pod koniec posunął się nawet do określenia obecnej polityki monetarnej jako „loco”, czyli z hiszpańskiego „szalonej”.

Prezydent publicznie krytykuje bank centralny – kierowany przez prezesa Jerome’a Powella, którego mianował – za podwyżki stóp procentowych i przyznał, że “nie był szczęśliwy” we wrześniu, po trzeciej podwyżce stóp. Trump zdaje się zatem reprezentować zupełnie inne stanowisko wobec Rezerwy Federalnej niż jego poprzednicy. Przez ponad dwie dekady prezydenci unikali publicznych komentarzy na temat polityki stóp procentowych Fed jako sposobu wykazania szacunku dla niezależności instytucji.

Celem Powella jest przedłużenie drugiej najdłuższej ekspansji gospodarczej w USA poprzez podniesienie stóp procentowych na tyle szybko, aby zapobiec przegrzaniu, ale nie tak szybko, aby bank centralny zdławił wzrost. Powell powiedział w zeszłym tygodniu, iż spodziewa się utrzymać obecną ścieżkę stopniowych podwyżek stóp procentowych, jednocześnie monitorując ryzyko w gospodarce.

Jednym z powodów, dla których Fed podnosi stopy procentowe nawet przy niewielkich oznakach załamania inflacji, jest to, że stopa bezrobocia, która we wrześniu spadła do 3,7%, jest na poziomie, którego wielu urzędników spodziewa się, że z czasem przyspieszy wzrost płac i cen. Ponadto, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzięła w obronę Powella i powiedziała, że jego działania nie są w żaden sposób szalone i są w pełni uzasadnione.

Wskaźniki ekonomiczne sugerują, że wzrost gospodarczy w UE będzie kontynuowany

W miniony piątek odbyło się także trzydzieste ósme posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Walutowego i Finansowego (IMFC), w trakcie którego swoje oświadczenie wygłosił także prezes Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi sugerował, iż wskaźniki ekonomiczne wskazują, że wzrost gospodarczy będzie kontynuowany.

Najnowsze prognozy pracowników EBC przewidują roczny wzrost realnego PKB na poziomie 2,0% w 2018 r., 1,8% w 2019 r. i 1,7% w 2020 r. Patrząc w przyszłość, oczekuje się także, że inflacjabazowa wzrośnie pod koniec roku. Najnowsze prognozy ekspertów EBC przewidują roczną inflację w strefie euro na poziomie 1,7% w 2018, 2019 i 2020 roku.

Hard Brexit może potencjalnie stanowić poważniejsze zagrożenie dla stabilności finansowej

Prezes EBC zwrócił także uwagę, iż niepewność wywołana przez Brexit może jednak potencjalnie stanowić poważniejsze zagrożenie dla stabilności finansowej. Ze względu na panującą obecnie niepewność co do wyniku negocjacji i wynikających z nich decyzji ustawodawczych i regulacyjnych, sektor prywatny jest przede wszystkim odpowiedzialny za poczynienie odpowiednich przygotowań w celu przygotowania się do wszelkich negocjacji.

Jego zdaniem należy wzmocnić Unię Gospodarczą i Walutową (UGW), przede wszystkim poprzez wdrożenie tego, co już zostało uzgodnione i ukończenie wspólnych projektów takich jak m.in.: ukończenie unii bankowej, wzmocnienie zdolności operacyjnych i roli Europejskiej Stabilności. Bardziej kompletna UGW będzie lepszą podstawą stabilnej i odpornej gospodarki strefy euro, która przyczynia się do globalnego wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był jen japoński, który umocnił się o 1,09%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze nowozelandzkim (+0,77%) oraz dolarze australijskim (+0,52). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar kanadyjski, który osłabił się aż o 1,12%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również dolar amerykański (-0,49%) oraz frank szwajcarski (-0,48%).

Weekendowy przegląd rynków
Źródło: mataf.net

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek piątkowych spadków kurs wybił dołem z trwającego od wtorku kanału wzrostowego. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie będziemy świadkami dalszej deprecjacji. Warto jednak zwrócić uwagę, iż rynek w dalszym ciągu nie przetestował jeszcze od dołu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), co z technicznego punktu widzenia mogłoby determinować wcześniejsze pogłębienie obecnej korekty wzrostowej.

Weekendowy przegląd rynków - EURUSD
EURUSD H1

GBPUSD

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na notowaniach pary GBPUSD, gdzie również w miniony piątek rynek pokonał dość istotną strefę wsparcia. Jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem ponownego przetestowania okolic poziomu 1.3126 bądź nawet 1.3030.

Weekendowy przegląd rynków - GBPUSD
GBPUSD H1

USDJPY

Równie interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary USDJPY, gdzie w skutek ostatnich spadków kurs osunął się w okolice dość istotnego wsparcia i linii tendencji wzrostowej. Jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

Weekendowy przegląd rynków - USDJPY
USDJPY H4

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Weekendowy przegląd rynków - kalendarz makroekonomiczny
Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKupuj gdy inni się boją, ale rób to umiejętnie. Rozmowa z Radosławem Chodkowskim
Następny artykułKryptowaluty na weekend – drastyczny spadek zainteresowania ICO
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here