Naga MarketsMiniony tydzień przyniósł trzecią w tym roku podwyżkę Rezerwy Federalnej. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych wynoszą 2,00-2,25%, a wycena kontraktów terminowych sugeruje, że w tym roku stopy zostaną podniesione jeszcze raz (76,5% szans na podwyżkę w grudniu zgodnie z danymi CME). Choć giełdowe parkiety zareagowały na ruch ze strony amerykańskiego banku centralnego, to jednak do zmiany trendu na głównych indeksach w Stanach jeszcze daleko. 


Najlepszy kwartał S&P 500 od 2013 roku

Główny amerykański indeks zakończył dzień na zero po tym, jak otworzył się w miniony piątek 0,14% niżej niż poziom otwarcia poprzedniej sesji. Pomimo spadku o 0,57% w ciągu całego tygodnia i przerwania wzrostów trwających od dwóch tygodni, SPX notuje najlepszy kwartał od 2013 roku! S&P500 notuje 7,73% wzrostu – zdecydowanie więcej niż przed rokiem (3,62%) czy przed dwoma laty (3,28%).

Niezgorzej radzą sobie również pozostałe z amerykańskich indeksów. Nasdaq 100 zyskuje nieco ponad 2% w ciągu minionego tygodnia handlowego i znajduje się 0,82% poniżej sierpniowych, historycznych szczytów indeksu. Nieco gorzej radzi sobie Dow Jones, który narażony na skutki wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami przerywa dwutygodniową, byczą passę i zniżkuje o 0,92%. 

Gdyby konflikt pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem wszedł na nowy etap, agregujący duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa indeks może utworzyć dużą formację podwójnego szczytu. Pierwsza noga formacji utworzona została jeszcze w styczniu, a potencjał ewentualnych spadków sięga linii szyi podwójnego szczytu w rejonie 23550 punktów. Oznaczałoby to przynajmniej 11% spadku.

Musk zawieszony

W sierpniu informowaliśmy o znamiennym tweecie Elona Muska dotyczącym prywatyzacji Tesli. Miliarder miał planować wykup pozostających w obrocie akcji swojej firmy za kwotę $420. W momencie opublikowania tweeta przez Muska, akcje TSLA kosztowały mniej niż 380 dolarów za papier. Wykup (gdyby został przeprowadzony) oznaczałby spory narzut na rynkową cenę akcji producenta elektrycznych samochodów, przez co duża część rynku rzuciła się do zakupu tych papierów doprowadzając do spektakularnego wzrostu ich wyceny.

Musk ostatecznie wycofał się z pomysłu, a całą sprawą zainteresowała się amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. SEC wszczął śledztwo wobec miliardera dążąc do odsunięcia go z fotela prezesa Tesli.

W sobotę całą sprawa znalazła swój finał, który przybrał formę ugody, która wciąż jednak musi być zatwierdzona przez amerykański sąd. Musk zgodził się na zapłatę $20 mln kary oraz oddania fotela prezesa w terminie do 45 dni. Karę finansową zapłaci również sama Tesla, która obecnie musi znaleźć dwóch nowych dyrektorów zarządzających oraz stworzyć komitet, który między innymi zajmie się… procedurami związanymi z komunikacją Muska, który mimo wszystko pozostaje CEO Tesli, choć zgodnie z ugodą zawiązaną z SEC, przez kolejne trzy lata nie będzie mógł zarządzać swoją firmą. 

Akcje TSLA w miniony piątek otworzyły się pokaźną luką spadkową i zakończyły dzień na poziomie 264,77 USD. Oznacza to, że tylko w trakcie piątkowej sesji Tesla straciła 13,9% swojej wartości. Mimo to nadal TSLA nadal pozostaje powyżej swoich tegorocznych minimów w rejonie $245.

Czekamy na payrollsy

W nadchodzących dniach bez wątpienia pierwsze skrzypce w prognozach analityków będą grały wrześniowe payrolls. Z słownika makro dowiadujemy się, że non-farming payrolls to:

Amerykański wskaźnik zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych, produkcyjnych i usługowych, nieuwzględniający liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Jest to niezwykle ważna statystyka oraz wskaźnik ekonomiczny wypuszczany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych (United States Departament of Labor) jako część ogólnego raportu dotyczącego kondycji rynku pracy.

Odczyty NFP dotyczą około 80% wszystkich zatrudnionych wpływających na wzrost amerykańskiego PKB. Statystyki nonfarm payroll są publikowane regularnie, w każdy pierwszy piątek miesiąca. Ekonomiści oraz politycy wykorzystują NFP do określania obecnej kondycji gospodarki oraz przewidywania przyszłych poziomów aktywności rynkowej.

Ostatni odczyt pozytywnie zaskoczył wartością 201 tys. w momencie gdy rynkowy konsensus sięgał 191 tys. W tym samym czasie stopa bezrobocia w Stanach sięgnęła 3,9% – poziomu bardzo bliskiego wieloletniego minimum.

Obecnie, tuż po podwyżce Fed, presja względem tego wskaźnika nie będzie tak duża jednak nadal będzie to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy odczyt w tym tygodniu. Analitycy Danske spodziewają się jednak, że wrzesień przyniesie nieco słabszą dynamikę zatrudnienia, a same payrollsy wyniosą 190 tys. Jednocześnie, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym rośnie od tak dawna i tak szybko, że stopa bezrobocia we wrześniu powinna wynieść 3,8%.

Zdecydowanie więcej uwagi przykuwać będzie inflacja zarobków, bo to głównie ona wpływać będzie na przyszłe decyzje Rezerwy – czytamy w weekendowym komentarzu Danske Bank. Obecnie, średni poziom wynagrodzeń jest o 2,9% wyższy niż przed rokiem, a ekonomiści Danske spodziewają się wzrostu wskaźnika o 0,25% w ujęciu miesięcznym.


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here