Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

 • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
 • Decyzję monetarną Banku Japonii (BoJ)
 • Decyzję monetarną Banku Kanady (BoC)
 • Decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
 • Wypowiedzi Donalda Trumpa w Davos

Wielka Brytania żegna się z Unią Europejską

Boris Johnson w ostatnich dniach zmagał się z wyższą izbą brytyjskiego parlamentu, która chciała przeforsować zmiany w umowie dotyczącej Brexitu. Jednak ostatecznie, Izba Lordów odpuściła, a rząd może teraz skierować Wielką Brytanię do opuszczenia unijnych struktur.

Izba Lordów, której członkowie w przeciwieństwie do niższej izby parlamentu nie są wybierani w drodze wyborów powszechnych, głosowała w tym tygodniu za ochronę praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Wedle proponowanych zmian, obywatele UE zamieszkujący w UK mieliby automatyczne prawo do pozostania, bez konieczności zwracania się do rządu o pozwolenie. Ponadto, Lordowie wnosili o ochronę dla dzieci uchodźców oraz kwestie związane z wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po opuszczeniu przez UK struktur unijnych.

Jednakże, Izba Lordów nie posiada prawa weta ostatecznego, a jest jedynie ciałem opiniującym. Członkowie tej Izby oficjalnie porzucili więc swój sprzeciw, co do warunków umowy i zaakceptowali ustawodawstwo zatwierdzone przez Izbę Gmin.

Kolejny krokiem było złożenie ustawy do podpisu przez brytyjską królową Elżbietę II. Ta wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z Unii Europejskiej. Oznacza to, że teraz porozumienie musi już tylko zostać formalnie ratyfikowane przez Parlament Europejski. Po oficjalnej dacie Brexitu (31 stycznia 2020 r.), Wielka Brytania wejdzie w okres przejściowy, który potrwa do końca bieżącego roku.

W tym krótkim czasie prowadzone będą negocjacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią mające na celu uregulowanie przyszłych stosunków, m.in. dotyczących handlu.

“Obie strony uznają, że jest to napięty harmonogram, dużo czasu należy zebrać w naszym czasie, ale da się to zrobić. Można tego dokonać zarówno w przypadku towarów, gdzie chcemy wolnego handlu, zerowych taryf i kontyngentów, ale jeśli chodzi o usługi” – powiedział Sajid Javid, brytyjski kanclerz skarbu.

Harmonogram transakcji:

 • 31 stycznia: Wielka Brytania opuszcza blok;
 • 25 lutego: Oczekuje się, że 27 rządów pozostałych w UE przekaże mandat do negocjacji Komisji Europejskiej, umożliwiając rozpoczęcie formalnych rozmów;
 • Koniec czerwca: Ostateczny termin przedłużenia okresu przejściowego. Do tej pory obie strony muszą osiągnąć porozumienie w sprawie ryb, ochrony danych i usług finansowych;
 • 31 grudnia: Kończy się okres przejściowy. Jeśli obie strony nie uzgodnią umowy do tego czasu, Wielka Brytania będzie domyślnie handlować z UE na warunkach Światowej Organizacji Handlu.

Banki centralne pozostawiają stopy proc. bez zmian

W minionym tygodniu poznaliśmy decyzje monetarne aż trzech dużych banków centralnych. Pierwszym z nich był Bank Japonii (BoJ), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydował się na pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie, który wynosi -0,1%. Z oświadczenia dowiedzieliśmy się, że polityka banku ma zostać utrzymana w najbliższym czasie, a stopy pozostaną na obecnym poziomie tak długo jak będzie to konieczne.

Podobną decyzję podjął także Bank Kanady (BoC), którego stopy proc. zostały utrzymane na poziomie 1,75%. Z treści komunikatu usunięto jednak zapis wskazujący, iż obecny poziom oprocentowania jest „odpowiedni”. Według banku dane sugerują bowiem, że krótkoterminowe tempo wzrostu jest wątłe, a wydatki konsumpcyjne „nieoczekiwanie słabe”. BoC obniżył prognozę wzrostu PKB w IV kw. 2019 r. do 0,3 proc. z 1,3 proc.

Prezes Banku Kanady Stephen Poloz przyznał podczas późniejszej konferencji prasowej, że drzwi do obniżenia stóp procentowych są oczywiście otwarte. Dodał on jednak, że decyzje te będą zależne od danych makroekonomicznych.

Trzecim bankiem, który postanowił w minionym tygodniu utrzymać stopy procentowe bez zmian był Europejski Bank Centralny. W oficjalnym komunikacie podano, iż Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej.

Donald Trump oczekuje “wielkiej umowy handlowej” z UE

W szwajcarskim Davos odbywała się 50 edycja Światowego Forum Ekonomicznego (ang. World Economic Forum, WEF). Jest to organizowana od 1971 roku konferencja, w której udział biorą m.in. przywódcy polityczni (prezydenci i premierzy), prezesi największych i najbardziej wpływowych korporacji, ekonomiści i intelektualiści. To właśnie tam Donald Trump przyznał, iż oczekuje, że uda mu się zawrzeć “wielką umowę handlową” z Unią Europejską.

– Umowa między nami, a zasadniczo Europą jest czymś, co wszyscy chcemy być w stanie doprowadzić pomyślnie do końca. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest znana jako bardzo trudna negocjatorka, co jest dla nas złą wiadomością, ponieważ będziemy rozmawiać o wielkiej transakcji handlowej – powiedział Trump dziennikarzom we wtorek w Davos w Szwajcarii.

Kolejnego dnia postanowił on jednak zagrozić wysokimi cłami na importowane z UE auta, jeśli do porozumienia nie dojdzie.

– Spotkałem się z nową szefową Komisji Europejskiej, która jest wspaniała. Odbyliśmy świetną rozmowę. Powiedziałem jednak: “spójrz, jeśli czegoś nie dostaniemy, będę musiał podjąć działania”, a działania będą polegały na bardzo wysokich taryfach na samochody i inne rzeczy, które trafią do naszego kraju – oświadczył Trump. W jednym z wywiadów skazał on nawet, że cła na samochody z UE mogą wynieść nawet 25%.

Kursy jena i funta największymi wygranymi tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że zdecydowana większość walut grupy G8 notowała niewielkie wzrosty bądź średniej wielkości spadki wahające się od +0,07% w przypadku dolara amerykańskiego (USD) do -0,68% w przypadku dolara australijskiego (AUD). Największymi wygranymi tygodnia są natomiast kursy funta (GBP) i jena japońskiego (JPY), które zyskiwały kolejno 0,64% oraz 1,02%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

RGR na AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że wskutek trwających od kilku dni spadków rynek pokonał techniczne wsparcie w wysokości 0.6850, będące zarazem linią szyi pro-spadkowej formacji głowy z ramionami. Z czysto technicznego punktu widzenia, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem dalszej deprecjacji dolara australijskiego względem amerykańskiego.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

RRG na EURUSD

Dość podobnie wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej EURUSD, gdzie również rynek pokonał w ostatnich czasie dość istotne wsparcie. Jeżeli tylko tendencja spadkowa będzie tu kontynuowana, rynek mógłby osunąć się w okolice 1.0990.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Cena ropy najniżej od listopada 2019 r.

Coraz bardziej pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na notowaniach ropy WTI, której cena osunęła się dziś poniżej 55 USD, co jest najniższą wyceną od początku listopada 2019 r.

Cena ropy naftowej WTI
WTI Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

 • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
 • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
 • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin: co dalej z kursem?
Następny artykułBank Anglii obniży stopy procentowe 30 stycznia. Kurs GBPUSD – prognozują duże banki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here