Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Przedłużenie rozejmu w wojnie handlowej
  • Spadki ceny ropy spowodowane wypowiedzią Donalda Trump’a
  • Najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu
  • Drugi szczyt przywódców USA i Korei Północnej

USA i Chiny mają więcej czasu na rozmowy

Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia świat obiegłą informacja, że Donald Trump zdecydował się opóźnić termin wprowadzenia wyższych taryf na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Pierwotny plan zakładał, że jeśli porozumienie nie zostanie wypracowane do 1 marca, to w życie wejdzie podwyżka opłat. Już od jakiegoś czasu krążyły pogłoski, że postęp w negocjacjach jest na tyle wysoki, że dojdzie do wydłużenia deadline’u.

Trump napisał na Twitterze: „Zamierzam opóźnić termin zwiększenia amerykańskich ceł ustalony na 1 marca. Zakładając, że obie strony dokonają wymaganych postępów, zamierzam spotkać się z prezydentem Xi w Mar-a-Lago (resort na Florydzie – przyp. red.) w celu dopięcia porozumienia. Bardzo dobry weekend dla Ameryki i Chin!”

Amerykański prezydent dodał również, że doszło do znaczącego postępu w rozmowach handlowych w kwestii istotnych problemów, takich jak ochrona własności intelektualnej, transfer technologii, rolnictwo, usługi, waluty.

Chińskie władze, w ramach porozumienia, mają się zgodzić również na większy import amerykańskich towarów. Raporty wskazują na to, że może być mowa o wartości 30 mld USD – głównie chodzi o towary rolne i ma być to sposób na zmniejszenie deficytu USA w handlu z Państwem Środka.

Trump manipuluje rynkami? Jeden tweet zachwiał ceną ropy!

Jakby tego było mało, amerykański prezydent nie przestaje nas zadziwiać. W poniedziałkowe popołudnie, w jednym, krótkim wpisie stwierdził on bowiem, że obecnie świat jest zbyt wrażliwy na wzrost cen ropy i wezwał kraje OPEC do odpuszczenia tak szybkiego cięcia produkcji:

Na reakcję rynku nie trzeba było zbyt długo czekać. Cena ropy WTI błyskawicznie osunęła się o niemal 3%.

– Trump walczy z wysokimi cenami ropy, ponieważ te są niekorzystne dla amerykańskiego konsumenta. Czym więcej Amerykanie zapłacą na stacjach za paliwo, tym mniej pieniędzy zostanie im na inne wydatki i pozostałą konsumpcję. Trump zatem ponownie wchodzi na arenę, jako jeden z rozgrywających dla cen ropy obok krajów OPEC i sojuszu OPEC+ – komentuje poniedziałkową wypowiedz amerykańskiego prezydenta Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd.

Theresa May rozważa opóźnienie Brexitu

We wtorkowym wystąpieniu w Izbie Gmin, szefowa rządu dała do zrozumienia, że 14 marca (a więc dwa dni po zaplanowanym na 12 marca ponownym głosowaniu nad projektem porozumienia rozwodowego z Unią Europejską), może dojść do głosowania nad tym, czy wysłać do UE wniosek na bazie Art. 50 Traktatu Lizbońskiego, zakładający „krótkotrwałe, ograniczone w czasie” wydłużenie okresu negocjacji dotyczących Brexitu. Theresa May zaznaczyła tym samym, że „bezumowny” Brexit z dniem 29 marca, byłby możliwy tylko w sytuacji „wyrażonej wprost zgody Izby Gmin”.

Warto także przypomnieć, że już pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiały się doniesienia, jakoby Unia Europejska oczekiwała, że premier Wielkiej Brytanii może wkrótce zostać zmuszona do zwrócenia się z prośbą o trzymiesięczne opóźnienie Brexitu. Unia Europejska postrzega to jako “techniczne rozszerzenie”, aby dać brytyjskiemu parlamentowi czas na przyjęcie niezbędnych przepisów związanych z jego odejściem z bloku. Taki scenariusz popiera również Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, który uważa, że opóźnienie ostatecznego terminu rozwodu jest “racjonalnym” rozwiązaniem.

Opóźnienie ostatecznego terminu Brexitu uważane jest jednak za wielką polityczną grę, na której wiele można zyskać, lecz równie dużo można stracić. Z jednej strony zapobiegłoby to rozwodowi bez jakiegokolwiek porozumienia i chaosowi z tym związanemu oraz powstrzymałoby proeuropejskich ministrów od rezygnacji ze swoich stanowisk. Z drugiej zaś strony groziłoby to jednak destabilizującym odwetem ze strony eurosceptycznych konserwatystów. Szybko dostrzec można było także realizację wcześniejszych domysłów. Okazało się bowiem, że podczas posiedzenia w brytyjskim parlamencie, Partia Pracy opowiedziała się za ponownym przeprowadzeniem referendum, co w konsekwencji mogłoby nawet doprowadzić do ostatecznej rezygnacji z Brexitu.

Parlament popiera deklarację May

W środowy wieczór Izba Gmin głosowała nad kolejnymi poprawkami uzupełniającymi debatę nad umową w sprawie Brexitu. Najważniejszą decyzją było poparcie planu Theresy May odnośnie głosów w sprawie rozwodu bez porozumienia. Zgodnie z treścią poprawki wtorkowe obietnice brytyjskiej premier mają zostać sformalizowane, dając członkom parlamentu możliwość zablokowania twardego Brexitu oraz jego ewentualnego opóźnienia.

Poprawka Yvette Cooper zdobywa powszechne poparcie w Izbie Gmin

Zaproponowana przez posłankę opozycji Yvette Cooper poprawka została przegłosowana w stosunku głosów 502 do 20. Jedynie niewielka grupa brytyjskich polityków opowiadała się przeciwko, a głosowanie formalizuje to co Theresa May obiecywała w pierwszej połowie tygodnia. Niepokojące może być jednak wstrzymanie się od głosu kilkudziesięciu konserwatystów reprezentujących ugrupowanie premier.

W tym momencie May ma czas do 12 marca, aby przedstawić ostateczną wersję porozumienia wynegocjowaną w Brukseli. Jeżeli takowa się nie pojawi, parlamentarzyści będą mogli przegłosować zablokowanie Brexitu bez porozumienia oraz przesunięcie w czasie jego daty.

Trump rezygnuje z porozumienia z Koreą

W minionym tygodniu odbył się także drugi szczyt przywódców USA i Korei Północnej. Mimo, że amerykański prezydent uznał cały szczyt za “bardzo owocny”, to jednak nie podpisano w jego trakcie żadnego porozumienia. Trump stwierdził bowiem, że nie byłoby to dobrym pomysłem.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, Kim Dzong Un chciał, by Stany Zjednoczone zniosły wszystkie sankcje zastosowane wobec Korei Północnej w zamian za denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Jak powiedział Trump, Kim “chciał, aby sankcje zostały zniesione w całości, a my nie moglibyśmy tego zrobić”. W zamian przywódca Korei Północnej zaproponował, aby zdemontować swój główny obiekt jądrowy w Yongbyon.

To jednak okazało się niewystarczające, ponieważ według wiedzy USA, Korea Północna dysponuje także tajnymi bazami nuklearnymi. Donald Trump przedstawił na to dowody, co miało zaskoczyć Koreańczyków z Północy.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że już drugi tydzień z rzędu najsilniejszą walutą z grupy G8 był funt szterling (GBP), który umacniał się aż o 1,73%. Zdecydowanie mniejszą aprecjację odnotował także kurs euro (0,58%), franka szwajcarskiego (+0,41%) oraz dolara amerykańskiego (+0,28%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara kanadyjskiego, który osunął się o 1,12% i jena japońskiego (-1,06%). Nieco mniejszą deprecjację odnotowały także kursy dolara australijskiego i nowozelandzkiego, które osunęły się o 0,54%.

Zobacz także: Cena złota spadła o ponad 50 dolarów!
GOLD ponownie poniżej 1300 USD

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej funta szterlinga (GBP) do dolara amerykańskiego (USD) zauważymy, że w skutek trwających od połowy lutego br. wzrostów kurs dotarł do najwyższych poziomów od lipca 2018 roku. Tam też pojawiła się reakcja podażowa i na przestrzeni ostatnich dwóch dni obserwowaliśmy spadki kursu funta. W skutek tej deprecjacji rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), gdzie pod koniec piątkowej sesji pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów.

Może Cię zainteresować: Kurs funta ponownie poniżej 5 PLN. Sprawdź ile może kosztować wkrótce

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD H4

Sytuacja techniczna na USDJPY

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że w skutek trwającej od dłuższego czasu aprecjacji dolara amerykańskiego rynek dotarł w rejon niezwykle istotnego oporu (111.75). W chwili obecnej obserwujemy próbę pokonania tego poziomu i jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej aprecjacji dolara amerykańskiego wobec jena japońskiego. Realnym zasięgiem dla dalszych wzrostów wydają się w tym przypadku nawet okolice poziomu 112.50.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here