Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Mimo, że na przestrzeni minionego tygodnia nie poznaliśmy zbyt wielu istotnych raportów makroekonomicznych, to nie można powiedzieć, że na rynkach było nudno. Wręcz przeciwnie. Wszystko za sprawą istotnych doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Eskalację konfliktu na linii USA – Chiny
  • Wypowiedź prof. Adama Glapińskiego
  • Publikację protokołów z majowego posiedzenia FOMC
  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Rezygnację Theresy May ze stanowiska

Wojna handlowa wkracza w nową fazę

O wojnie handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami mówi się już od dawna. Na przestrzeni ostatnich dni konflikt ten wyraźnie się jednak zaostrzył. Jeszcze do niedawna za intensyfikacje działań ze strony USA uznawano podwyżkę ceł na towary importowane z Chin. Teraz sprawy posunęły się jednak jeszcze dalej i Donald Trump umieścił na czarnej liście Huawei Technologies Co. Działania te mogą jednak nie ograniczyć się jedynie do Huawei. Już spekuluje się bowiem o kolejnych spółkach, które wkrótce mogą ulec podobnym restrykcjom. Wpisanie na czarną listę oznacza, że amerykańskie spółki muszą zaprzestać dotychczasowej współpracy, co w naturalny sposób może przyczynić się do znacznych problemów giganta telekomunikacyjnego. Poprzez jedną decyzję Huawei został bowiem odcięty m.in. od oprogramowania, z którego korzystają jego smartphony. W praktyce konflikt ten może zatem odbić się nie tylko na Chinach, lecz także na posiadaczach sprzętu Huawei na całym świecie.

Glapiński: Dopóki jestem prezesem NBP, Polska nie przyjmie euro

W minioną środę odbyła się także konferencja prasowa zatytuowana “Złoty, euro i sprawa polska”, podczas której prezes NBP, Adam Glapiński oznajmił, iż do końca 2022r. Polska nie wejdzie do ERM2 oraz do strefy euro. W jego ocenie takie działanie mogłoby zaszkodzić naszej gospodarce, a także stabilności politycznej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Tomasza Sarny.

FOMC minutes bez zaskoczenia: „cierpliwość” niezbędna w kolejnych miesiącach

Tego samego dnia Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) przedstawił protokoły z majowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej, w trakcie którego utrzymano stopy procentowe na niezmienionym poziomie i stwierdził, że zachowa „cierpliwość” przed kolejnymi decyzjami. Minutki z posiedzenia potwierdziły jedynie obecną retorykę banku centralnego.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, środowe minutki FOMC nie przyniosły żadnych zaskakujących opinii ze strony przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego. Oficjele potwierdzali konieczność zachowania cierpliwości przed podejmowaniem kolejnych kroków w zakresie kształtowania polityki pieniężnej, nawet w przypadku gdyby globalne warunki gospodarcze uległy poprawie.

Brexit trudniejszym wyzwaniem niż wcześniej zakładano

Theresa May zwołała w minionym tygodniu specjalne wystąpienie, w trakcie którego uczciwie przyznała, że Brexit okazał się trudniejszym wyzwaniem niż początkowo zakładano. Partia rządząca oraz wszystkie pozostałe partie wchodzące w skład Izby Gmin muszą jednak podejmować dalsze działania w poszukiwaniu konsensusu. Jak twierdzi premier, większość posłów popiera obecnie możliwość rozpisania drugiego referendum – takowe rozwiązanie miało zostać zaproponowane we wtorek w godzinach popołudniowych. Decyzję o drugim referendum nie podejmą jednak obywatele, a parlamentarzyści. Możliwość takiego obrotu spraw zostanie zapisana w nowym porozumieniu, nie będzie to jednak gwarancją przeprowadzenia referendum.

„Wierzę, że za wygraną Brexitu przemawia większość w Izbie Gmin, i poprzez zaakceptowanie porozumienia możemy doprowadzić do ostateczny rozwodu z Unią Europejską i pchnąć nasz kraj w przód” – komentowała Theresa May.

Nadzieje premier Wielkiej Brytanii zostały jednak dość szybko rozwiane, a sam Jeremy Corbyn – lider Partii Pracy – powiedział wprost, iż nie poprze obecnej propozycji May. Według niego, to do czego wzywa premier jest właściwie starą umową z tylko kosmetycznymi zmianami, która nie zyskała aprobaty już trzykrotnie.

Kwestią sporną nadal pozostaje rozwiązanie sprawy irlandzkiej granicy, unii celnej i tak zwanego „backstopu”. May twierdziła, że rząd ma obowiązek znaleźć alternatywne rozwiązanie w tej kwestii, starając się zapewnić, że Irlandia Północna nie zostanie wydzielona z UK. Co więcej bez poparcia wszystkich partii i jednego, wspólnego głosu przed Unią Europejską, Wielka Brytania nie ma zamiaru opuszczać struktur unijnych.

Theresa May ustępuje ze stanowiska

Ostatni brak sukcesów w sprawie Brexitu oraz bunt wewnątrz Partii Konserwatywnej sprawiły, iż presja na Theresę May, aby ustąpiła ze stanowiska sięgnęła zenitu. Brytyjskiej premier zdaje się jednak skończyły się już pomysły i w piątek sama ogłosiła, iż ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej a w konsekwencji również szefowej rzadu. Decyzja brytyjskiej premier zwiastuje koniec jej burzliwej, trzyletniej kadencji, która przebiegła przepełniona gorzkimi podziałami w jej własnej partii jak i całej Wielkiej Brytanii. Początkowo Wielka Brytania miała wyjść z UE 29 marca. Jednak umowa rozwodowa, którą May wynegocjowała w Brukseli została trzykrotnie odrzucona przez Parlament, co zmusiło ją do dwukrotnego opóźnienia dnia wyjścia UK z EU.

– Teraz jest dla mnie jasne, że w najlepszym interesie naszego kraju leży, by wysiłki (na rzecz brexitu) prowadził nowy premier. Tak więc ogłaszam dziś, że zrezygnuję z pozycji przewodniczącej Partii Konserwatywnej w piątek 7 czerwca – zapowiedziała Theresa May

Piątkowea decyzja sprawia, że brytyjska premier będzie trzecim najkrócej urzędującym premierem w powojennej historii Zjednoczonego Królestwa. Krócej od niej urzędowali jedynie Sir Aleca Douglasa-Home’a i Sir Anthony’ego Edena. O potencjalnych jej następcach pisaliśmy już w osobnym artykule.

Wyścig o fotel premiera, czas start

Odejście Theresy May oznacza, że na fotelu premiera Wielkeij Brytanii zasiądzie ktoś inny. Kto? Wśród głównych faworytów wymienia się byłego ministra spraw zagranicznych, Borisa Johnsona, byłego ministra ds. Brexitu, Dominica Raaba oraz obecnego szefa dyplomacji, Jeremy’ego Hunta.

Przypomnijmy, że o tym, kto obejmie gabinet po Theresie May zadecydują wyniki dwustopniowego głosowania: najpierw wśród posłów, a następnie przedstawiając finałową dwójkę kandydatów 125 tys. członków Partii Konserwatywnej.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami grupy G8 były frank szwajcarski (CHF) i dolar australijski (AUD), które umocniły się kolejno o 0,54%% oraz 0,52%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy funta szterlinga (GBP) i dolara amerykańskiego (USD), które osunęły się o 0,54% i 0,46%. Warto także przypomnieć, że jest to już kolejny tydzień z rzędu, kiedy funt jest najsłabszą walutą grupy G8.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Kurs funta przerywa najdłuższą wyprzedaż w historii

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w wyniku piątkowych wzrostów rynek przerwał trwającą od niemal trzech tygodni falę wyprzedaży funta wobec dolara amerykańskiego. Spadki te trwały 14 dni, co było najdłuższa taką serią w historii, a przynajmniej od maja 1992 roku. Dopiero od tego czasu instrument ten notowany był bowiem w formacie świec japońskich umożliwiających sprawdzenie takiej serii spadków.

Jeżeli tylko obecne odbicie nie okaże się jedynie jednodniowym odreagowaniem i kurs funta z początkiem kolejnego tygodnia będzie dalej się umacniał wobec dolara, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w okolicy mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

USDCHF zmierza w kierunku linii trendu

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawiać może także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, gdzie w wyniku ostatnich wzrostów kurs dotarł w rejon dość istotnej strefy oporu i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego. Tam też już w poniedziałek pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Dziś także obserwujemy przewagę podaży. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się spadków, dla których realnym zasięgiem wydają się rejony linii trendu wzrostowego bądź nawet poziomu 0,9910.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


 

Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro rośnie do 1,2080 USD. Czas na kontrę dolarowi?
Następny artykułCzy drożejący kurs franka powinien być zmartwień dla Frankowiczów? Artyści Rynków
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here