Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Mimo, że na przestrzeni minionego tygodnia nie poznaliśmy zbyt wielu istotnych raportów makroekonomicznych, to nie można powiedzieć, że na rynkach było nudno. Wręcz przeciwnie. Wszystko za sprawą istotnych doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Publikację raportu z brytyjskiego rynku pracy
  • Publikację wyników produkcji przemysłowej w UE
  • Decyzję monetarną Rady Polityki Pieniężnej
  • Opóźnienie wprowadzenia ceł na import samochodów z UE do USA
  • Wzrost zaufania amerykańskich konsumentów

Konserwatyści zamierzają zmienić przepisy i odsunąć Therese May od władzy

Jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy, którym żyją rynki inwestycyjne jest Brexit. Dwukrotne przekładanie jego daty oraz brak jakichkolwiek postępów w negocjacjach sprawiają, że już nawet członkowie Partii Konserwatywnej domagają się ustąpienia obecnej premier ze stanowiska.

Theresa May

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, iż już w pierwszej połowie grudnia 2018 roku odbyło się głosowanie w Partii Konserwatywnej nad wotum zaufania dla Theresy May. Jak się wówczas okazało, pomimo bezprecedensowej wpadki z wynegocjowaniem niekorzystnych warunków umowy rozwodowej z Unią Europejską i odroczeniu skazanego na porażkę głosowania w sprawie tegoż porozumienia, brytyjska premier utrzymała się na stanowisku przewodniczącej partii konserwatywnej. Fakt ten sprawił, że zgodnie z partyjnymi przepisami jest ona nietykalna na pozycji szefowej partii przez kolejne 12 miesięcy i nikt nie może złożyć wniosku o ponowne wotum zaufania.

Nie zmienia to jednak faktu, że rozgoryczenie postawą Theresy May nasila się niemal z dnia na dzień. Jej partyjni koledzy chcą, by wyznaczyła konkretny plan dotyczący swojego ustąpienia. Powołując się na źródła powiązane z tą sprawą, Bloomberg donosi nawet, że pewna grupa posłów ma poprosić brytyjską premier, by ta ustąpiła ze stanowiska jeszcze przed 15 czerwca br. Jeśli jednak Theresa May się na to nie zgodzi, mieliby oni zawnioskować o zmianę obecnie obowiązujących przepisów, co umożliwiłoby kolejne głosowanie nad wotum zaufania jeszcze przed końcem 2019 r. Posłowie nie zamierzają się jednak godzić na sprawowanie przez Theresę May obowiązków premiera aż tak długo.

May ulegnie presji Konserwatystów?

Przypomnijmy jednak, że Theresa May już wielokrotnie zapowiadała, że ustąpi ze stanowiska dopiero wówczas, gdy uda się osiągnąć kompromis i Parlament przyjmie jej umowę dot. Brexitu. Dotychczas Izba Gmin odrzuciła jej wniosek jednak już trzykrotnie.

Theresa May premier UKNa przestrzeni ostatnich tygodni liderka Partii Konserwatywnej prowadziła negocjacje z przedstawicielami Partii Pracy. Rozmowy z Laburzystami, w który May upatrywała szansę na kompromis zakończyły się fiaskiem, w efekcie czego brytyjska premier nie ma już chyba wątpliwości, że UK weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie poddaje się ona jednak w działaniach, by doprowadzić do Brexitu jeszcze przed 31 października 2019 r. Zdaje sobie zapewne sprawę, że w przypadku braku porozumienia do tego czasu, może nie udać jej się już po raz kolejny przedłużyć rozwodu z UE a co za tym idzie, Wielką Brytanię czekałby hard brexit.

Z początkiem czerwca Theresa May zamierza złożyć w Parlamencie projekt ustawy (Withdrawal Agreement Bill), który prawnie unormuje “rozwód” z UE. W ten sposób liczy na opuszczenie wspólnoty jeszcze przed wakacjami. Jej entuzjazmu nie popierają jednak ekonomiści.

Mark Dowing, dyrektor ds. inwestycji w BlueBay wskazuje, że w chwili obecnej coraz mniej prawdopodobne wydaje się osiągnięcie jakiegoś konsensusu i ratyfikowanie umowy dot. Brexitu. Jego zdaniem bardziej prawdopodobne wydaje się obecnie opuszczenie Unii Europejskiej bez jakiegokolwiek porozumienia bądź całkowite odwołanie Brexitu.

 

Stopa bezrobocia w UK najniżej od 1974 roku

Pomimo rosnących niepewności co do przebiegu Brexitu, sytuacja na rynku pracy w Zjednoczonym Królestwie nie wygląda aż tak tragicznie. Co prawda płace rosną wolniej niż się spodziewano, to jednak pozytywnie zaskoczył spadek stopy bezrobocia.

Z opublikowanego w minionym tygodniu raportu wynika bowiem, że w marcu br. średnie miesięczne wynagrodzenia wzrosły w Zjednoczonym Królestwie zaledwie o 3,2% co okazało się wynikiem gorszym nie tylko od ubiegło-miesięcznego (3,4%), lecz także od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających wzrost o 3,3%.

Negatywnie zaskoczyła także ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Tych w kwietniu złożono bowiem 24,7 tys., co okazało się wynikiem gorszym zarówno od optymistycznych prognoz (24,2 tys.) jak również marcowego rezultatu (22,6 tys.).

Mimo to, stopa bezrobocia spadła w marcu br. do 3,8% z 3,9% dotychczas, co jest najlepszym rezultatem od grudnia 1974 kiedy to bezrobocie wynosiło 3,7%.

Polska jednym z motorów napędowych Europy

W minionym tygodniu Eurostat podzielił się także najnowszymi wynikami produkcji przemysłowej. Z raportu tego wynika, że w marcu 2019 r. w porównaniu z lutym 2019 r. produkcja przemysłowa spadła o 0,3% w strefie euro (EA19) i o 0,1% w całej Unii Europejskiej (UE28). W porównaniu z marcem 2018 r. produkcja przemysłowa spadła natomiast o 0,6% w strefie euro (EA19) i wzrosła o 0,4% w całej Unii Europejskiej (UE28).

50 posiedzenie RPP bez zmiany stóp procentowych

W środę odbyło się natomiast 50 posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego nie zmieniono poziomu stup procentowych. Wydarzenie to było niezwykle ciekawe gdyż na kilka godzin przed publikacją decyzji monetarnej, Główny Urząd Statystyczny (GUS) podzielił się najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej (CPI).

Zdaniem ekonomistów tak znaczny wzrost mógłby skłonić RPP do zmiany retoryki i przynajmniej rozważenia ewentualnej podwyżki stóp procentowych.

Mimo utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie, inflacja była jednym z głównych tematów późniejszej konferencji prasowej z udziałem Adama Glapińskiego, Prezesa RPP. Przyznał on jednak, że zmiana nie jest na tyle poważna, żeby zmieniła znacząco przewidywania RPP.

Podsumowując obecną sytuację gospodarczą w kraju przyznał on także, że nadal trwa cud ekonomiczny, cud gospodarczy w Polsce i nadal chwilo trwaj…

Prof. Eryk Łon dodał także, że mamy bardzo dobrą sytuację gospodarczą. Stabilna polityka pieniężna wspomaga polską gospodarkę, podnosi poziom dumy narodowej, podnosi wiarę naszych rodaków w nasz pieniądz (…) Polityka stabilnych stóp procentowych jest bardzo korzystnie odbierana…

USA opóźnią decyzję o nałożeniu ceł na UE

W minionym tygodniu pojawiły się również doniesienia o opóźnieniu wprowadzenia ceł na import samochodów z UE do USA. Choć jest to mile widziana wiadomość, to na pewno nie oznacza ona, że problem został zażegnany. Takie zachowanie amerykańskiego prezydenta pokazuje bowiem jedynie, iż konflikt handlowy z Chinami pozostaje dla niego priorytetem, a stosunki z Europą i Japonią rozwiąże w przyszłości.

Zaufanie konsumentów w USA najwyżej od piętnastu lat

Jeden z ostatnich wartościowych raportów całego tygodnia opublikowany został natomiast przez Uniwersytet Michigan. Mowa tu oczywiście o wstępnym odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za maj br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał nieznaczny wzrost wartości wskaźnika do poziomu 97,8 z 97,2 raportowanego w trakcie kwietniowej publikacji. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie znacząco lepszy, gdyż ostatecznie odnotowano wzrost aż do 102,4, co jest najlepszym rezultatem od 2004 roku.

– Indeks nastrojów konsumenckich wzrósł na początku maja do najwyższego poziomu od piętnastu lat. Cały majowy wzrost zanotowano w Indeksie Oczekiwań, który również wzrósł do najwyższego poziomu od 2004 roku, podczas gdy Wskaźnik Bieżących Warunków był praktycznie niezmieniony i znacznie poniżej cyklicznego szczytu ustalonego w marcu 2018 roku. Konsumenci postrzegali perspektywy dla całej gospodarki znacznie korzystniej, przy czym perspektywy gospodarcze w perspektywie krótko- i długoterminowej osiągnęły najwyższy poziom od 2004 roku – czytamy w raporcie.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami grupy G8 były dolar amerykański (USD), jen japoński (JPY) oraz frank szwajcarski (CHF), który umocniły się kolejno o 1,03% oraz 0,96%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy funta szterlinga (GBP) i dolara australijskiego, które osunęły się aż o 1,64% i 1,18%. Warto także przypomnieć, że jest to już kolejny tydzień z rzędu, kiedy funt jest najsłabszą walutą grupy G8.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

AUDUSD zmierza w kierunku 0.6830

Biorąc pod uwagę, że dolar amerykański był najsilniejszą walutą minionego tygodnia a AUD jedną z najsłabszych, notowania pary walutowej AUDUSD osunęły się o niemal 130 pipsów i póki co niewiele wskazuje, by tendencja ta miała nagle ulec zmianie. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się istotnego wsparcia w rejonie 0.6830. Gdyby jednak i ten poziom został pokonany, wówczas należałoby się przygotować na dalszą deprecjację, dla której realnym zasięgiem wydają się nawet okolice 0.6340.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Weekly

Kurs funta traci 10 sesję z rzędu, to najdłuższa seria od 11 lat

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta osłabia się wobec dolara amerykańskiego już dziesięć sesji z rzędu, co jest najgorszym wynikiem od początku sierpnia 2008 r. Pod względem zasięgu, tak dynamiczne spadki obserwowaliśmy natomiast po raz ostatni w listopadzie ub.r.

W wyniku tej deprecjacji rynek osunął się poniżej 1,2740 co jest najniższym poziomem od połowy stycznia. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się tu żadna większa reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 1,2480.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

USDCHF w okolicy istotnego oporu

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, gdzie dostrzec można, że w wyniku trwających od wtorku wzrostów, rynek dotarł w rejon pokonanego w poniedziałek wsparcia (teraz oporu). Póki co nie pojawiła się tu jednak jeszcze żadna reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny na 20-24 maja 2019 r.
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDolar najsilniejszą walutą tygodnia, kurs blisko 3,86 zł. Najsłabszy do złotego okazał się funt. Sprawdź też kurs euro i franka
Następny artykułDokąd zmierza kurs złotego? Sprawdź niedzielne kursy walut Forex: dolar, euro, funt i frank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here