Naga Markets


Weekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu
  • minutki RBA
  • Wypowiedzi prezesa NBP
  • minutki FOMC

Brexit i długo, długo nic

Biorąc pod uwagę ilość doniesień dot. Brexitu, które poznaliśmy na przestrzeni minionego tygodnia, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie przedstawienie listy do artykułów, które na ten temat opublikowaliśmy już na łapach portalu Comparic.pl:

RBA obawia się o konsumpcję

W miniony wtorek Bank Rezerwy Australii opublikował minutki z ostatniego spotkania dotyczącego polityki monetarnej, w trakcie którego już po raz 30 z rzędu pozostawiono główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Zarząd RBA widzi kilka „istotnych źródeł niepewności” wpływających na prognozy gospodarcze. Bank nie jest pewien, czy kolejnym ruchem będzie podwyżka, czy obniżka stóp procentowych, prawdopodobieństwo obu scenariuszy jest bowiem mocno zbilansowane.

Oczekuje się, że wpływ ostatniego spadku cen nieruchomości na gospodarkę Australii pozostanie relatywnie niewielki. Jednakże jeśli ceny spadną jeszcze bardziej, konsumpcja może być słabsza od prognoz, co poskutkuje niższym wzrostem PKB, wyższym bezrobociem i niższą od prognoz inflacją – podano w protokole.

Widać zatem jasno, gdzie leżą obawy RBA i na tę chwilę Bank wyraża się w tonie bardziej pesymistycznym niż optymistycznym odnośnie rozwoju sytuacji. Póki co nie ma więc podstaw do zmiany polityki monetarnej. Członkowie RBA będą uważnie śledzić rozwój sytuacji i dane makroekonomiczne.

Źródłem obaw są spadające ceny nieruchomości. Biorąc jednak pod uwagę poprzednie wzrosty, obecny ruch powinien mieć niewielki wpływ na gospodarkę. Jeśli jednak deprecjacja będzie się utrzymywać, może to zaszkodzić konsumpcji i wzrostowi PKB – komentował Przemysław Jarząbek.

NBP gotowy obniżyć stopy

W minioną środę, prezes NBP, Adam Glapiński stwierdził przed Krajową Izbą Gospodarczą, że obecny poziom stóp procentowych pozostawia miejsce do ich ewentualnego obniżenia, co nie przyniosłoby negatywnych konsekwencji sektorowi bankowemu.

Warto przypomnieć, że stopy procentowe w Polsce utrzymują się na historycznie niskich poziomach nieprzerwanie od 2015 roku, kiedy NBP obniżył je do 1,5%. Od tego czasu bank nie sugerował potrzeby zmiany twierdząc, że ewentualna podwyżka może nastąpić dopiero w następnych kwartałach.

Stopy procentowe w Polsce
Poziom stóp procentowych w Polsce. Źródło: Tradingeconomics.com

Do tej pory NBP utrzymywał, że dalsza obniżka stóp mogłaby wpłynąć na destabilizację sytuacji banków, głównie spółdzielczych, wywołując jednocześnie odpływ środków z sektora bankowego. Najnowsze analizy sugerują jednak, że tak negatywna reakcja rynku jest raczej niemożliwa i stopy procentowe musiałyby zostać obniżone o około 1 procent, zanim NBP sięgnie po niekonwencjonalne narzędzia polityki pieniężnej.

Jeżeli chodzi o termin ewentualnej obniżki stóp szef NBP dodał, że będzie to możliwe, gdy sytuacja stanie się krytyczna. W swojej 6-letniej kadencji, która kończy się w 2022 roku, przewodniczący RPP nie spodziewa się, aby doszło do wprowadzenia niestandardowych środków polityki monetarnej – jedynie poważne załamanie w otoczeniu polskiej gospodarki mogłoby doprowadzić do wykorzystania takich środków” – komentował Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia.

Rezerwa Federalna (Fed) obawia się o spowolnienia gospodarczego i napięć handlowych

W minionym tygodniu poznaliśmy także protokoły ze styczniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (FED), podczas którego instytucja utrzymała stopy procentowe na niezmiennym poziomie. Oficjele FOMC wyrazili swoje obawy odnośnie globalnego i amerykańskiego spowolnienia gospodarki oraz napięć handlowych z Chinami.

“Uczestnicy rynku wskazali na szereg czynników, które przyczyniają się do zwiększonej zmienności i trwałego spadku cen aktywów obarczonych ryzykiem i stóp procentowych w ostatnich miesiącach, w tym na słabsze perspektywy i większą niepewność dla gospodarek zagranicznych (zwłaszcza dla Europy i Chin), postrzeganie większego ryzyka politycznego oraz częściowe zamknięcie rządu federalnego”informował FOMC.

Jednocześnie podkreślano, że obecna chęć wstrzymania się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych może być dobra, dla lepszej oceny sytuacji oraz kontrolowania rozwoju wydarzeń na świecie:

“Cierpliwa postawa pozwoliłaby na uzyskanie jaśniejszego obrazu sytuacji w zakresie międzynarodowej polityki handlowej i stanu gospodarki światowej, a w szczególności pozwoliłaby decydentom politycznym na bardziej zdecydowaną ocenę zakresu i trwałości spowolnienia gospodarczego w Europie i Chinach”.

Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać stopy na niezmiennym poziomie w styczniu i nadal uważa, że niezbędne jest zachowanie cierpliwości przed podejmowaniem dalszych decyzji normalizacyjnych – wynika to z umiarkowanej presji inflacyjnej oraz obecnej kondycji gospodarczej.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był funt szterling (GBP), który umacniał się aż o 1,15%. Nieco mniejszą aprecjację odnotował także kurs dolara kanadyjskiego (CAD) 0,53% oraz franka szwajcarskiego (+0,17%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara nowozelandzkiego (NZD), który osunął się o 0,63%. Nieco mniejszą deprecjację odnotował także kurs jena japońskiego (JPY) (-0,59%), dolara australijskiego (AUD) (-0,51%) oraz dolara amerykańskiego (USD) (-0,37%).

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej funta szterlinga (GBP) do dolara nowozelandzkiego (USD) zauważymy, że w skutek ostatnich wzrostów rynek ponownie wybił górą z kanału spadkowego. W drugiej połowie minionego tygodnia doszło także do re-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) a w piątek, w jego okolicy pojawiła się już reakcja popytowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych wzrostów funta.

Zobacz także: Funt (GBP) podrożał już o 27 gr. Sprawdź ile może kosztować wkrótce

Kurs funta szterlinga (GBP) do kursu dolara amerykańskiego (USD)
GBPUSD Daily

Sytuacja techniczna na NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że kurs od pewnego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym tworząc formację trójkąta prostokątnego. Biorąc pod uwagę piątkową reakcję popytową sugerującą potencjalne odrzucenie dolnego ograniczenia tego układu, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

Kurs dolara nowozelandzkiego (NZD) do kursu dolara amerykańskiego (USD)
NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnalityk TeleTrade Polska Bartłomiej Chomka – opinie o sentymencie rynkowym
Następny artykułBlockchain – case studies dla programistów – już w najbliższą środę!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here