Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. Wszystko to za sprawą dość dużej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Odwrócenie się krzywej dochodowości obligacji USA
  • Odroczenie wprowadzenia taryf celnych na import z Chin

Corbyn wzywa do zmiany rządu i opóźnienia Brexitu

Mając większość w parlamencie zaledwie jednym głosem Johnson ryzykuje, że zostanie zmuszony do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli nie będzie w stanie znaleźć wystarczającego poparcia dla swojej wersji Brexitu. Premier od początku obiecuje, że doprowadzi do Brexitu do Halloween (31 październik) z umową lub bez niej, a jego przeciwnicy postrzegają głosowanie o wotum zaufania jako jeden ze sposobów, aby go powstrzymać.

Lider partii opozycyjnej, Jeremy Corbyn zasygnalizował, że wkrótce po powrocie Parlamentu z letniej przerwy zwoła wotum zaufania, aby zapobiec niszczącemu gospodarczo Brexitowi bez porozumienia. Zaapelował on do przywódców rywalizujących partii, a także wybranych konserwatywnych posłów, aby poparli go w tym działaniu, co miałoby umożliwić kolejne opóźnienie Brexitu i ogłoszenie wyborów powszechnych.

Lider Partii Pracy chciałby w ten sposób nie tylko usunąć z urzędu obecnego premiera Zjednoczonego Królestwa, lecz również zająć jego miejsce.

Argument za wyborami jest jasny. Johnson ma większość w parlamencie zaledwie jednym głosem, co oznacza, że ​​nie ma szans na wystarczające poparcie, aby uchwalić jakiekolwiek kontrowersyjne przepisy. Nie jest również jasne, czy istnieje większość dla jakiejkolwiek umowy dotyczącej Brexitu, podczas gdy parlamentarzyści planują zablokować jego plan “do or die” („wykonaj lub zgiń”), który ma na celu wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października za wszelką cenę.

USA zapewniają o szybkiej umowie handlowej w przypadku hard-Brexitu

Na tle wciąż rosnącej niepewności dot. formy przeprowadzenia Brexitu, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że chcą “dogadać się” z Wielką Brytanią w sprawach handlowych jeśli nastąpi Brexit bez porozumienia. Umowa handlowa między poszczególnymi sektorami amerykańskiej i brytyjskiej gospodarki miałaby pomóc UK poradzić sobie po wyjściu z Unii.

Donald Trump poprzez Johna Boltona, doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA wyraził poparcie dla dwustronnej umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Ze słów Boltona wynika, że Donald Trump chciałby zobaczyć, że Brexit dojdzie do skutku w planowanym terminie, 31 października. „Zaoferować zaangażowanie w każdy możliwy sposób i wyrazić nadzieję, że możemy jak najszybciej zawrzeć kompleksową, dwustronną umowę handlową z Wielką Brytanią” – powiedział Bolton wyjaśniając cel wizyty w Londynie

Dla przyspieszenia negocjacji oba kraje mogą początkowo zgodzić się na “drobiazgi” w ślad, za którymi pójdzie kompleksowa umowa. Stany Zjednoczone wysyłają w ten sposób przesłanie Brytyjczykom: “Jesteśmy z Wami”. Warto też podkreślić, że oferta ze strony Stanów Zjednoczonych daje poparcie argumentacji Borisa Johnsona odnośnie korzyści płynących z hard-Brexitu.

Nadchodzi kryzys? Krzywa dochodowości obligacji USA spadła poniżej zera

Temat krzywej dochodowości amerykańskich obligacji ponownie wrócił na pierwsze strony gazet i portali internetowych po tym, jak różnica między rentownościami obligacji dwu- i dziesięcioletnich spadła poniżej zera po raz pierwszy od kryzysu z 2008 roku zarówno w USA jak i Wielkiej Brytanii.

Ostatnio emocje wzbudza spread między rentownością amerykańskich obligacji 10-letnich, a rentownością amerykańskich obligacji 2-letnich (spread 10-2). Przez większość czasu jest on dodatni, ale okazuje się, że kluczowe są momenty, gdy przyjmuje wartości ujemne – tak jak stało się w minionym tygodniu. Jak pokazuje historia, niemal za każdym razem ujemny spread 10-2 oznaczał zbliżający się okres recesji w gospodarce amerykańskiej.

Różnica spreadu między rentownościami dwu- i dziesięcioletnich obligacji spadła poniżej zera po obu stronach Atlantyku po fali słabych danych gospodarczych na całym świecie. Słabsza od prognoz chińska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa wpłynęły na nastroje na rynkach, a dane pokazały, że niemiecka gospodarka skurczyła się, co dodatkowo pogorszyło sytuację.

Sytuacja na rynku obligacji pokazuje, że na globalną gospodarkę pada gęsty mrok – powiedział Marc Ostwald, globalny strateg w ADM Investor Services w Londynie.

Inwestorzy wkraczają w obszary rynku obligacji, które nadal oferują dodatnią stopę zwrotu, zwykle w aktywa o dłuższym okresie, które oferują lepsze stopy zwrotu, w celu ochrony swoich funduszy przed globalnym spowolnieniem wzrostu. Krzywa jest zazwyczaj nachylona w górę, ponieważ oczekuje się, że inwestycja w ciągu 10 lat zapłaci więcej niż np. w ciągu 2 lat, aby zrekompensować ryzyko długoterminowe. Jednak obecna sytuacja sugeruje, że jest zupełnie odwrotnie.

Trump opóźnia wprowadzenie taryf w obawie przed recesją

W miniony piątek poznaliśmy raport, z którego wynika, że nastroje konsumentów [w USA] spadły na początku sierpnia do najniższego poziomu od początku roku. Wskutek pierwszej od dziesięciu lat obniżki stóp procentowych zwiększyły się bowiem ich obawy o ewentualną recesję. Spadające stopy procentowe od dawna kojarzone są z początkiem recesji – czytamy w raporcie.

Obawy o ewentualną recesją zaczął dostrzegać także sam Donald Trump, który uległ w końcu presji amerykańskich firm i podjął decyzję o przełożeniu nowych taryf do grudnia. Cła miały objąć szeroką gamę produktów importowanych z Państwa Środka, w tym zabawki i laptopy.

Ogłoszony we wtorek ruch polega na podzieleniu prawie 300 miliardów dolarów listy produktów z Chin na dwa osobne. Wiele produktów rolnych, antyków, odzieży, przyborów kuchennych i obuwia pozostało na liście, która ma zostać wcielona w życie 1 września – o łącznej wartości ponad 110 miliardów dolarów. Powstała druga kategoria, w której zawarte zostały produkty tj.: smartfony, laptopy i zabawki dla dzieci – o wartości około 160 miliardów dolarów – a taryfy na nie będą obowiązywać dopiero po 15 grudnia. Dodatkowo produkty o wartości prawie 2 miliardów dolarów zostały usunięte z list, w tym kontenery transportowe.

Trump oznajmił również, że ostatnia rozmowa z Chinami była „produktywna” i że „naprawdę chcieliby zawrzeć umowę”. Do tej pory często zaprzeczał, że jego taryfy mają jakikolwiek wpływ na ceny konsumenckie i nalega, aby ich koszty ponosiły Chiny.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był funt szterling (GBP), który umocnił się aż o 1,44%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs euro, który osunął się o 0,89%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że już od ubiegłego tygodnia rynek porusza się w trendzie horyzontalnym nieco poniżej ostatnio pokonanego wsparcia. Okazuje się więc, ze nawet gdyby nagle pojawiły się nieco większe wzrosty, już w rejonie poziomu 0.6833 i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego znów mogłaby pojawić się reakcja podażowa. Biorąc do tego fakt, że notowania AUDUSD od dłuższego czasu poruszają się w trendzie spadkowym, coraz bardziej prawdopodobna wydaje się zatem kontynuacja tej tendencji.

AUDUSD
AUDUSD Daily

GBPUSD wybija górą z kanału spadkowego

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek ostatniej aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek wybił górą z trwającego od niemal trzech tygodni kanału spadkowego, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

GBPUSD
GBPUSD H4

USDCHF w okolicy lokalnego oporu

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, której kurs dotarł w piątek w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownej deprecjacji. Dopiero trwałe wybicie powyżej mogłaby bowiem otworzyć drogę do ewentualnych, większych wzrostów.

USDCHF
USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Kalendarz makroekonomicznyJednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFormacja głowy z ramionami – jak czerpać z niej zyski? cz. 1 – Justin Bennett [AKTUALIZACJA]
Następny artykułBitcoin odrabia straty! Cena BTC wzrosła już o ponad 10%
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here