Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

 • Najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu
 • Decyzję monetarną RBNZ
 • Działania Banku Turcji
 • Postęp w negocjacjach na linii USA – Chiny

Brexit wciąż pozostaje zagadką

Problemy Theresy May, brytyjskiej premier nadal nie ustają. Napięta sytuacja w związku z Brexitem sprawia, że nadal postrzegana jest ona jako osoba odpowiedzialna za cały polityczny chaos. Już na początku tygodnia brytyjska Izba Gmin przegłosowała „poprawkę A”, która pozwalała na proponowanie alternatyw dla rozwiązań proponowanych w sprawie Brexitu przez Theresę May. Fakt ten sprawił, że w środę odbyło się 8 głosowań poświęconych różnym opcjom, od wyjścia bez porozumienia po drugie referendum. Nie były one wiążące dla rządu, ale miały wskazać rozwiązanie, dla którego udałoby się znaleźć parlamentarną większość. Ostatecznie wszystkie z nich zostały jednak odrzucone. Lista wraz z wnioskodawcami została zaprezentowana poniżej:

 • Opuszczenie UE do 12 kwietnia bez porozumienia – Baron (Konserwatyści)
 • Pozostanie na wspólnym rynku UE z odpowiednimi ugodami celnymi (Norway Plus) – Kinnock, Powell (Laburzyści), Boles, Halfon (Konserwatyści)
 • Pozostanie na wspólnym rynku UE jednak bez ugód celnych (System norweski) – Eustice (Konserwatyści)
 • Pozostanie w unii celnej – Clarke (Konserwatyści)
 • Poszukiwanie rozwiązań dla unii celnej – Laburzyści
 • Uchronienie przed twardym Brexitem poprzez odpowiednie głosowanie parlamentu – Cherry (Szkoccy Nacjonaliści)
 • Referendum dot. Brexitu przed jego ratyfikowaniem w Parlamencie – Beckett (Laburzyści)
 • UK powinna szukać porozumienia z UE w momencie gdy rozmowy są kontynuowane – Fysh (Konserwatyści)

Jak na razie wiele wskazuje jednak na to, że szala przechyla się w kierunku „miękkiego Brexitu” i kolejnego referendum lub unii celnej z Brukselą. Właśnie w przypadku tych dwóch propozycji najmniej brakowało do uzyskania pozytywnego wyniku głosowania. Warto jednak zaznaczyć, że Konserwatyści najchętniej głosowali na opcję Brexitu bez porozumienia.

 

Theresa May przegrywa po raz trzeci! Izba Gmin pozostaje nieugięta

W piątek odbyło się natomiast kolejne głosowanie nad zatwierdzeniem umowy ws. Brexitu. W trakcie trzeciego już głosowania Izba Gmin ilością głosów 286 do 344 opowiedziała się za odrzuceniem projektu wyjścia z Unii Europejskiej bez deklaracji politycznej nt. przyszłych relacji ze Wspólnotą.

– Taki rezultat głosowania oznacza, że brytyjczycy albo wyjdą z UE bez porozumienia 12 kwietnia albo zostaną “uwięzieni” we wspólnocie na dalszych wiele miesięcy, pertraktując kolejne warunki umowy. – komentuje wyniki dzisiejszego głosowania Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia.

– Wielka Brytania opuszcza UE 12 kwietnia – za dwa tygodnie. To za mało czasu, by wynegocjować nową umowę – oświadczyła Teresa May dodając, że Izba odrzuciła wszystkie możliwe opcje. Rząd będzie walczyć o uporządkowany Brexit tak, jak wymaga od nas tego wynik referendum w sprawie Wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Odrzucając obecną formę porozumienia, brytyjski parlament odrzucił także równocześnie możliwość wyjścia z UE bez jakiegokolwiek porozumienia.

– Obawiam się, że osiągamy granice tego procesu w tej Izbie – przyznała May.

– Umowa May jest martwa. Parlament jest zablokowany, a rząd sparaliżowany. Tylko głosowanie powszechne może zjednoczyć Partię Pracy i kraj, a teraz wszyscy musimy skupić się na tym, by tak się stało. – przyznał Mike Buckley.

Donald Tusk wezwał do zwołania nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie Brexitu. Miałby on odbyć się 10 kwietnia a więc na dwa dni przed planowanym na 12 kwietnia terminem Brexitu. Rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził natomiast, że „scenariusz wyjścia bez umowy 12 kwietnia jest obecnie prawdopodobnym scenariuszem”, dodając że “UE przygotowuje się do tego od grudnia 2017 r. i jest teraz w pełni przygotowana na scenariusz braku porozumienia o północy 12 kwietnia. Komisja żałuje negatywnego głosowania w Izbie Gmin”

Kolejne głosowanie już w poniedziałek?

Pojawiły się również informacje o tym, że spodziewane jest kolejne głosowanie już w poniedziałek nad alternatywnymi rozwiązaniami w sprawie Brexitu. Wygląda na to, że premier Theresa May ma nadzieję, iż parlament będzie nawoływać do unii celnej w poniedziałkowym głosowaniu orientacyjnym, co rozbudziłoby nowe nadzieję na uniknięcie hard Brexitu.

RBNZ zmienia ton i zapowiada cięcie stóp

W trakcie środowej sesji poznaliśmy decyzje monetarną Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Wprawdzie stopy procentowe pozostały utrzymane bez zmian, to jednak retoryka opublikowanego komunikatu okazała się znacznie bardziej gołębia. RBNZ zakłada bowiem, że jeśli w przyszłości miałoby dojść do zmiany wysokości stóp, to jest większa szansa na ich cięcie niż podwyżkę.

Biorąc pod uwagę słabsze globalne prognozy gospodarcze, w szczególności wśród niektórych kluczowych partnerów handlowych, w tym Australii, Europy i Chin, oraz zmniejszenie tempa wydatków krajowych, bardziej prawdopodobny kierunek dla dalszego ruchu na stopie procentowej, to jej obniżka – czytamy w komunikacie.

Turcja nie radzi sobie z obecną sytuacją. Co z lirą?

Turecka lira ponownie trafia na czołówki mediów z całego świata. Powodem jest nadal niestabilna sytuacja gospodarcza Turcji, która sprawia, że tamtejszy bank centralny podejmuje decyzje o ponownym podniesieniu limitu całkowitej sprzedaży waluty z 20 do 30 procent, podczas gdy w ubiegłym tygodniu próg ten został przesunięty z poprzednich 10 do 20 procent.

Zabieg ten ma na celu zwiększenie rezerw walutowych Banku Turcji, które znacznie stopniały w ostatnim czasie. Sytuacja ta z kolei sprawia, że bilans płatniczy kraju zostaje mocno nadwyrężony. Pytanie jakie nasuwa się w tym momencie przez większość inwestorów rynków walutowych to skąd Turcja w razie utraty płynności sięgnie po otrzymanie awaryjnej rezerwy.

 

Postęp w negocjacjach na linii USA-Chiny

Pod koniec tygodnia sekretarz skarbu Steven Mnuchin poinformował, że amerykańscy urzędnicy przeprowadzili „konstruktywne” rozmowy w Pekinie tym samym kończąc ostatnią rundę dialogu z Chinami mającą na celu rozwiązanie gorzkiego sporu handlowego między dwoma największymi gospodarkami świata.

Donald TrumpW drugiej połowie zeszłego roku rozpoczęła się wojna handlowa między dwoma mocarstwami – Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Prezydent Donald Trump zaczął nakładać cła na kolejne chińskie towary, w wyniku czego ucierpiał wzrost gospodarczy na całym świecie, a szczególnie odczuły to gospodarki krajów wschodzących, które są silnie uzależnione od koniunktury panującej w Chinach. Jednak wraz z podnoszeniem stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, sytuacja w USA również uległa pogorszeniu, a widmo recesji zmusiło Biały Dom do znalezienia konsensusu z Państwem Środka. Negocjacje trwają już kilka miesięcy i powoli zaczynają przynosić efekty.

Zakończyliśmy konstruktywne rozmowy handlowe w Pekinie. Nie mogę się doczekać powitania wicepremiera Chin Liu He, aby kontynuować te ważne dyskusje w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu – oznajmił Mnuchin na portalu społecznościowym Twitter.

Reuters informował wcześniej, że obie strony negocjowały w sześciu obszarach: wymuszony transfer technologii i kradzież cybernetyczna, prawa własności intelektualnej, usługi, waluty, rolnictwo oraz pozataryfowe bariery w handlu.

Premier Chin, Li Keqiang zapowiedział natomiast, że Pekin znacznie zwiększy dostęp do rynku dla zagranicznych banków i papierów wartościowych oraz firm ubezpieczeniowych, tym samym podsycając spekulacje, że Chiny mogą wkrótce ogłosić nowe przepisy umożliwiające zagranicznym firmom finansowym zwiększenie ich obecności.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar kanadyjski (CAD), który umacniał się aż o 1,21%. Nieco mniejszą aprecjację odnotował także kurs dolara australijskiego (+0,77%), dolara amerykańskiego (+0,53%) oraz franka szwajcarskiego (+0,31%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara funta szterlinga (GBP), który osunął się o 1,05%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Kurs funta w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania funta szterlinga (GBP) wobec dolara amerykańskiego (USD) zauważymy, że negatywne wyniki głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin w dość znaczny sposób uderzyły w funta. Kurs pary GBPUSD osunął się bowiem poniżej linii tendencji wzrostowej i dotarł w rejon 1.2960, gdzie w piątek pojawiła się niewielka reakcja popytowa. Biorąc jednak pod uwagę, że w poniedziałek spodziewać możemy się kolejnego głosowania, sytuacja techniczna może zejść tu na drugi plan a kurs funta zależny może być od wyniku głosowania i kolejnych doniesień dot. Brexitu.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Kurs dolara nowozelandzkiego wybił dołem z trójkąta

W skutek środowej decyzji monetarnej a właściwie iście gołębiej zmiany retoryki RBNZ doszło do dynamicznej wyprzedaży dolara nowozelandzkiego. W skutek tych spadków rynek wybił dołem z formacji trójkąta. W chwili obecnej obserwujemy re-test linii tendencji wzrostowej i jeżeli tylko opór ten zostanie trwale odrzucony, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych spadków.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Kurs dolara w okolicy istotnego oporu

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, której kurs od kilku dni poruszał się spokojnie na północ. W skutek tych wzrostów rynek dotarł w rejon ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie w drugiej połowie minionego tygodnia pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się kolejnego impulsu spadkowego.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


 

Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

 • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
 • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
 • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAmerykańska polityka znów ingeruje w rynek ropy naftowej
Następny artykułWykres tygodnia: Czy kurs dolara australijskiego wyrwie się z konsolidacji wobec jena?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here