Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą dość niewielkiej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Złagodzenie konfliktu na linii USA – Chiny
  • Decyzję monetarną SNB

Trump podpisze umowę z Chinami?

Konflik na Linii USa – Chiny trwa w najlepsze. W minionym tygodniu Donald Trump zagroził, że jest w stanie wprowadzić 25% taryfy celne na towary importowane z Chin o łącznej wartości nawet 600 mld dolarów (a nie jak wskazywano dotychczas, na 300 mld USD). Wskazał on nawet, że Stany Zjednoczone nigdy nie dostały z Chin nawet 10 centów, a teraz dostaną dużo pieniędzy. Warunkiem złagodzenia konfliktu może być jednak spotkanie przywódców obydwu państw.

Mimo, że wstępnie wskazywano na możliwość przeprowadzenia takiego spotkania podczas zbliżającego się szczytu G20, to w drugiej połowie mówiono już o nieco wcześniejszym terminie. Okazuje się bowiem, że Donald Trump jest gotowy do podpisania umowy z Chinami, nawet przed szczytem G20, jednak ma on pewne warunki. W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi stwierdził, że “Mam zamiar robić świetną robotę z Chinami, albo wcale nie będzie zawierał umowy handlowej”. Trump zasugerował również, ze umowa handlowa między oboma krajami może objąć Huawei.

Dość pochlebnie wypowiedział się także na temat Xi Jinpinga: “On jest naprawdę niesamowitym facetem, jest wspaniałym człowiekiem. Jest bardzo silny, bardzo bystry, ale jest za Chinami, a jestem za Stanami Zjednoczonymi.”

SNB utrzymał stopy na rekordowo niskim poziomie

W minionym tygodniu poznaliśmy także decyzje monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który zgodnie z rynkowym konsensusem postanowił utrzymać bardzo luźną politykę pieniężną, stabilizując w ten sposób rozwój cen i wspierając działalność gospodarczą. Stopy procentowe pozostały zatem na dotychczasowym poziomie -0,75%.

Szwajcarski Bank Narodowy w dalszym ciągu utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Warto także podkreślić, że spowolnienie w gospodarce światowej i zmiany w polityce monetarnej innych banków centralnych sprawiają, że prawdopodobnie SNB jeszcze przez dłuższy czas nie podejmie decyzji o podwyżce stóp procentowych.

Thomas Jordan, przewodniczący SNB potwierdza trudniejszą sytuację i przyznaje, że globalne ryzyko gospodarcze jest “wyraźniejsze niż w poprzedniej ocenie polityki pieniężnej”.

SNB zaktualizował także swoje prognozy inflacyjne. W tym i przyszłym roku ceny miałyby rosnąć nieco szybciej niż zakładano podczas marcowej projekcji, natomiast w 2021 oczekiwane jest nieco wolniejsze tempo wzrostu inflacji. Bank definiuje stabilność cen jako inflację poniżej 2% i zakłada, że poziom ten nie zostanie przekroczony w horyzoncie najbliższych trzech lat.

– Nasza ekspansywna polityka pieniężna pozostaje niezbędna – powiedział Jordan podczas konferencji prasowej. Podkreślił on także, że SNB nadal ma możliwość reagowania na wszelkie wstrząsy, a w odpowiedzi na pytanie, czy obniżki stóp procentowych lub interwencje będą preferowaną bronią, powiedział, że będzie to zależało od sytuacji.

Więcej na temat wydarzeń mijającego tygodnia w podsumowaniu tygodnia na antenie Comparic24.tv:

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był dolar amerykański (USD), który umocnił się o 1,27%. Tydzień do udanych zaliczyć może także jena japońskiego (JPY), którego aprecjacja wyniosła 0,92%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy dolara nowozelandzkiego (NZD) i australijskiego (AUD), które osunęły się kolejno o 1,69% i 0,87%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w wyniku ostatnich wzrostów rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanej strefy wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie już w poniedziałek pojawiła się silna reakcja podażowa. Przez cały miniony tydzień obserwowaliśmy spadki, wskutek których kurs osunął się w okolice poprzednich dołków. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna reakcja popytowa sygnalizując potencjalne odrzucenie tego wsparcia. Jeżeli tylko zostanie ono trwale pokonane, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

USDCAD

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCAD, której kurs dotarł w piątek w rejon pokonanej już w ubiegłym tygodniu linii trendu wzrostowego. Jak dotąd nie pojawiła się tu jednak żadna większa reakcja podażowa. Niewykluczone więc, że opór ten zostanie pokonany i wzrosty będą kontynuowane.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

USDJPY

W okolicy istotnego oporu znajduje się także kurs pary USDJPY. W odróżnieniu do dwóch poprzednich, tu miniony tydzień przebiegał dość spokojnie. Rynek przez ostatnie dni poruszał się bowiem w dość wąskiej konsolidacji. Było to oczywiście spowodowane faktem, że zarówno dolar amerykański, jak również jen japoński były najsilniejszymi walutami tygodnia (spośród walut grupy G8).

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWielkość pozycji a odległość zlecenia stop loss – jak to rozgryźć? Wskaźnik + wideo
Następny artykułKurs dolara największym wygranym tygodnia, euro najtańsze od sierpnia 2018 r. Co dalej z frankiem i funtem?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here