Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień był niezwykle emocjonujący. Oprócz licznych doniesień dot. amreykańsko-chińskiej wojny handlowej czy porozumienia w sprawie Brexitu, poznaliśmy także aż trzy istotne decyzje monetarne. Oprócz tego na szczególną uwagę zasługiwały także rocznice dwóch istotnych wydarzeń, które już na stałe zapisały się na karach historii rynków finansowych i globalnej gospodarki:

17. rocznica ataku na World Trade Center

Tak, zgadza się. Mimo, że zapewne większość z Was pamięta ten dzień jakby to było wczoraj to jednak od pamiętnego ataku na WTC minęło już 17 lat. To był piękny, wtorkowy poranek, kiedy nagle samolot American Airlines uderzył o 8:46 rano w północną wieżę kompleksu World Trade Center. Na ulicach Nowego Jorku zapanował szok i oniemienie. Jak mogło dojść do tak potwornego wypadku? Siedemnaście minut później, punktualnie o 9:03 czasu wschodniego kolejna maszyna, tym razem United Airlines, z impetem wbiła się w południową wieżę WTC. Wówczas wszystko stało się jasne – Ameryka padła ofiarą ataku, który zabrał ze sobą nie tylko niemal 3000 istnień ludzkich, ale zmienił bieg historii. Również tej dotyczącej światowych finansów…

Poza dwoma samolotami, które wbiły się w najwyższe wówczas budynki Nowego Jorku terroryści uprowadzili jeszcze dwie kolejne maszyny. Jedna uderzyła w budynek amerykańskiego Departamentu Obrony w Arlington. W wyniku ataku na sławny Pentagon śmierć poniosły 184 osoby. Ostatnia z czwórki porwanych maszyn rozbiła się na polach Pensylwanii po tym jak pasażerowie lotu United Airlines 93 zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy. Przypuszcza się, że czwarty z porwanych samolotów miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

10 lat temu upadł Lehman Brothers

Kiedy 10 lat temu, dokładnie 15 września 2008r., Lehman Brothers ogłosił upadłość, pytanie dla wszystkich instytucji finansowych było proste: “Kto jest następny?” – wspomina Warren Buffet, legendarny inwestor. Jeśli najważniejszy filar Wall Street jakim są banki, warte setki miliardów dolarów zaledwie kilka tygodni wcześniej były instytucją zaufania publicznego a nagle to zaufanie zostało utracone – to nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Spanikowani inwestorzy pędzili do drzwi banków po wypłaty środków, instytucje odmawiały sobie pożyczek a fundusze rynku pieniężnego zaczęły się rozpadać.

Wówczas nikt nie podejrzewał jednak, że to bankructwo stanie się symbolem i będzie postrzegane jako początek najpoważniejszej recesji w Stanach Zjednoczonych od czasów Wielkiego Kryzysu lat 30 ubiegłego wieku. Więcej na temat tamtych wydarzeń przeczytasz tutaj.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


Rynek pracy w USA rozwija się najszybciej w historii

W minionym tygodniu rynki poznały wyniki lipcowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w lipcu 2018 roku wyniesie 6,646 miliona, a więc nieco mniej niż poprzednia publikacja (6,822 mln zrewidowane dodatnio z 6,662 mln). Obecny odczyt na poziomie 6,939 mln okazał się więc znacząco lepszy i to nie tylko od prognoz ale również od poprzedniej publikacji. Warto także zaznaczyć, iż jest to najwyższa wartość tego wskaźnika w całej historii jego notowań. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

Ceny producentów w Stanach spadają po raz pierwszy w tym roku

W środę poznaliśmy najnowsze wyniki amerykańskiego indeksu PPI. Jak się okazało, sierpień przyniósł nieoczekiwany spadek wartości amerykańskiego PPI. Indeks cen producentów spada o 0,1% w ujęciu miesięcznym po tym jak w lipcu odnotował brak zmiany – informuje amerykański Departament Pracy.

W ujęciu rocznym wskaźnik odnotował wzrost na poziomie 2,8% po tym jak w lipcu wzrósł o 3,3%. Ankietowani przez Reuters ekonomiści oczekiwali, że PPI wzrośnie w sierpniu o 0,2% (3,2%) w ujęciu miesięcznym (rocznym).

Zapasy ropy kurczą się czwarty tydzień z rzędu

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały także raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Wynika z niego, że po ubiegłotygodniowym spadku o 4,302 mln brk, w tygodniu kończącym się 7 września 2018 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się aż o 5,396 mln brk co okazało się wynikiem ponad czterokrotnie lepszym od prognoz zakładających spadek na poziomie 1,300 mln brk.

Amerykańskie claimsy najniżej od 1969 roku

Z opublikowanego w czwartek raportu Department of Labor wynika, iż liczba jobless claims w tygodniu kończącym się 8-go września wyniosła 204 tysiące, a zatem była niższa aż o 1 tysiąc od zrewidowanego w górę wyniku z poprzedniego tygodnia (205 tys.). Co istotne była to najniższa liczba nowych wniosków o zasiłek od 6 grudnia 1969, kiedy to plasowała się na poziomie 202 tysięcy.

Inflacji CPI w stosunku miesięcznym rośnie o 0,2%

Równocześnie poznaliśmy także lipcowy odczyt wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym, który uplasował się na poziomie 0,2%. Ekonomiści zakładali, że w czerwcu wzrośnie do poziomu 0,3%, jednakże pokładane nadzieje nie zostały spełnione. Inflacja konsumencka w czerwcu wzrosła jedynie o 0,2%, tak jak przy poprzednim odczycie.

W stosunku rok do roku, wskaźnik CPI zniżkuje do poziomu 2,7%, a zatem niżej od prognoz analityków (2,8%) oraz poprzedniej publikacji (2,9%).

Retail sales poniżej oczekiwań

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w sierpniu br. zaledwie o 0,3%, co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym zarówno od poprzedniej publikacji (0,9%), jak również od i tak już nie najwyższych prognoz (0,5%). Jeszcze gorzej prezentuje się natomiast pełny wskaźnik sprzedaży detalicznej, który pomimo prognoz zakładających wzrost o 0,4%, ostatecznie wzrósł zaledwie o 0,1%.

Nastroje konsumentów w USA najwyżej od marca br.

W piątek rynki poznały także wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za sierpień br. Sam indeks powstaje na podstawie ankiet telefonicznych, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. Prosi się w nich o zarówno o ocenę bieżących warunków ekonomicznych oraz oczekiwania, co do przyszłości.

Konsensus przed tą publikacją zakładał niewielki wzrość wartości wskaźnika do 96,7 z 96,2 poprzednio. Jak się jednak okazało, potencjały nabywczy amerykańskich konsumentów wydaje się być obecnie znacząco lepszy, gdyż uzyskany wynik na poziomie 100,8 jest najlepszym rezultatem od marca br.

Na początku września nastroje konsumenckie odnotowały silny wzrost i osiągnęły poziom 100,8, co stanowi drugi najwyższy poziom od 2004 r. Co ważne, zyski te były szeroko rozpowszechnione we wszystkich głównych podgrupach społeczno-ekonomicznych. Indeks oczekiwań osiągnął najwyższy poziom od lipca 2004 roku, głównie dzięki korzystniejszym perspektywom zatrudnienia i dochodów. Pomimo mniejszego spodziewanego wzrostu dochodów nominalnych we wrześniu, spadły również oczekiwania inflacyjne, co miało zrekompensować obawy związane z obniżeniem standardu życia. Konsumenci oczekiwali dalszego wzrostu gospodarki, który w nadchodzącym roku przyniesie więcej miejsc pracy i jeszcze niższą stopę bezrobocia. – komentował główny ekonomista, Richard Curtin.

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


Płaca minimalna w Polsce wzrośnie bardziej niż zakładano

Polski Rząd przyjął w minionym tygodniu rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 roku. Jak się okazuje, będzie ono wyższe niż pierwotnie planowano. Płaca minimalna ma bowiem wzrosnąć o 7,1% do 2250 zł z 2100 zł obecnie a więc stanowić będzie 47,2% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r. Minister rodziny Elżbieta Rafalska przypomniała także, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia wzrośnie również minimalna stawka godzinowa, która w 2019 roku ma wynieść 14,70 zł a więc 1,00 zł więcej niż obecnie.

Źródło: TVN24

“Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż pierwotnie planowaliśmy płacę minimalną – na poziomie 2250 zł. To jest jednocześnie też symbol tego, że chcemy, żeby gospodarka polska opierała się o rozwój nie na niskich płacach tylko na rosnących płacach” – oświadczył premier na konferencji prasowej w Idzikowicach koło Opoczna.

“Z analiz rynku pracy wynika, że wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. nie wpływała negatywnie na popyt na pracę. Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 250 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników)” – podano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był funt szterling, który umocnił się o 0,92%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze kanadyjskim (+0,82%), dolarze australijskim (+0,26) oraz euro (+0,23%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast jen japoński, który osłabił się aż o 1,55%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również dolar amerykański (-0,41%) oraz frank szwajcarski (-0,20%).

Źródło: mataf.net

AUDUSD

Australijskie gospodarstwa domowe są mocno zadłużone

W minionym tygodniu Michelle Bullock z Banku Rezerw Australii powiedziała, że zwiększające się zadłużenie gospodarstw domowych stanowi znaczące ryzyko, nieuchronne jest powszechne finansowe napięcie dla konsumentów. Niewielkie za to jest ryzyko kredytów hipotecznych banków, choć są one nisko oprocentowane.

Na szczęście sytuacja gospodarstw domowych nie jest taka zła, jak mogłyby sugerować statystyki. Jedynie niewielki odsetek pożyczkobiorców ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Znacząca większość kredytów jest w posiadaniu osób mających zdolność finansową do pokrycia ich. Kolejnym ryzykiem może być eskalacja wojny handlowej, na której ucierpi australijski eksport.

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że w skutek wzrostów z pierwszej połowy tygodnia rynek podjął próbę zanegowania ubiegłotygodniowego wybicia poniżej poziomu 0.7170. Ostatecznie jednak ponownie pojawiła się reakcja podażowa i tydzień znów zakończyliśmy poniżej tego poziomu.

AUDUSD Weekly

EURUSD

W minionym tygodniu Eurostat podzielił się wynikami produkcji przemysłowej w strefie euro oraz całej Unii Europejskiej za lipiec 2018 roku. Z raportu tego wynika, iż w porównaniu z czerwcem br. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła o 0,8% w strefie euro (EA19) i o 0,7% w całej Unii Europejskiej (UE28). W stosunku do lipca 2017 roku produkcja przemysłowa spadła natomiast o 0,1% w strefie euro i wzrosła o 0,8% w UE28.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy wzrost produkcji przemysłowej odnotowano w Polsce (+7,9%), Republice Czeskiej (+6,7%) i Słowenii (+5,9%). Największy spadek odnotowano na Malcie (-6,4 %), w Irlandii (-6,2 %) i Niderlandach (-2,1 %).

Stopy EBC na niezmienionym poziomie „przynajmniej do lata 2019”

W minionym tygodniu poznaliśmy także decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego, który postanowił utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie. – podał EBC w oficjalnym komunikacie. Równocześnie instytucja zdecydowała się obniżyć swoje trzyletnie prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. O ile dynamika cen ma utrzymywać się do 2020 niezmiennie na pułapie 1,7%, to dynamika gospodarki została zrewidowana spadkowo:

  • 2018: 2,0% vs 2,1% poprzednio
  • 2019: 1,8% vs 1,9% poprzednio
  • 2020: 1,7% vs 1,7%

Analitycy obawiali się, że takowa rewizja skłoni „Super Mario” do gołębich komentarzy odnośnie chęci opóźnienia programu zacieśniania polityki pieniężnej. Nic takiego nie miało jednak miejsca, a prezes banku stwierdził dodatkowo, że inflacja wynosząca 1,7% r/r jest dla EBC zadowalająca i realizuje mandat mówiący o „stabilizacji tuż poniżej 2%” w ujęciu rocznym.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek trwających od początku tygodnia wzrostów, kurs dotarł w okolice linii lokalnej tendencji spadkowej, gdzie w piątek po raz kolejny pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli opór ten ponownie zostanie odrzucony, spodziewać moglibyśmy się nawet powrotu do spadków.

EURUSD Daily

GBPUSD

Brytyjska gospodarka rozwija się najszybciej od niemal roku

W minionym tygodniu poznaliśmy najnowsze dane dot. dynamiki brytyjskiego PKB. Jak wynika z raportu brytyjskiego Office for National Statistics (ONS), pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrosty dynamiki PKB w ujęciu miesięcznym o 0,2% wobec 0,1% raportowanego przed miesiące, ostatecznie odnotowano jego wzrost aż o 0,3%.

Rośnie dynamika wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii

We wtorek Brytyjski Office for National Statistics (ONS) opublikował także raport, z którego wynika, iż liczba bezrobotnych na Wyspach wzrosła w sierpniu o 8,7 tys. wobec prognoz na poziomie 10 tysięcy. Zdecydowanie więcej uwagi przykuwa jednak inflacja zarobków. Ta również pozytywnie zaskakuje, a bazowy wskaźnik (nie uwzględniający bonusów) rośnie w lipcu o 2,9%. Indeks uwzględniający premie notuje nieco słabszą dynamikę (+2,6%) choć nadal zauważalnie powyżej konsensusu rynkowego.

BoE nie zmienia stóp, zwiększa prognozę PKB

Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym Bank Anglii (BoE) nie zdecydował się w minionym tygodniu podnosić swojej głównej stopy procentowej i utrzymał ją na poziomie 0,75%, co zostało przyjęte jednogłośnie przez dziewięcioosobowy skład brytyjskiej rady polityki pieniężnej. Instytucja poinformowała jednak o podniesieniu swoich prognoz dotyczących produktu krajowego brutto (PKB).

Decydenci instytucji stwierdzili bowiem, że ostatnia koniunktura gospodarcza pozwala na zwiększenie projekcji kwartalnego PKB (Q3 2018) do 0,5% kw/kw z raportowanego w sierpniu 0,4% kw/kw. Po raz kolejny bank potwierdzał, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest niezbędne, łagodząc jastrzębi komentarz stwierdzeniami o konieczności śledzenia danych makroekonomicznych oraz potrzebie „stopniowego i ograniczonego” podnoszenia stóp.

W stosunku do zeszło miesięcznego oświadczenia ciężko doszukiwać się sporych zmian w retoryce BoE, a jednogłośna decyzja o utrzymaniu stóp w ryzach potwierdza, że bank nie ma zamiaru normalizować swojej polityki w przeciągu kilku następnych miesięcy.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek trwających od ubiegłego tygodnia wzrostów rynek pokonał techniczny opór w okolicy poziomu 1.3040 i dotarł aż do 1.3140, gdzie w piątek pojawiła się reakcja podażowa.

GBPUSD H4

USDJPY

Japońskie PKB na poziomie 3%

W minionym tygodniu Cabinet Office opublikował raport, z którego wynika, iż PKB Japonii wyniosło w drugim kwartale br. 0,7% k/k, zgodnie z oczekiwaniami rynku, przy wstępnym wyniku na poziomie 0,5%. Annualizowany wynik z uwzględnieniem wskaźnika sezonowego był na poziomie 3,0%, przy oczekiwanych 2,6%.

Prezes Banku Japonii w wywiadzie powiedział, że instytucja jasno wyraziła się o konieczności utrzymywania niskich stóp procentowych jeszcze przez długi czas. Konieczne jest monitorowanie, w jaki sposób niska inflacja oraz czynniki strukturalne typu kurcząca się populacja kraju wpływają na japońskie banki komercyjne.

USDTRY

Erdogan pokonany. Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB) stawia na swoim

Zdecydowanie jednym z głośniejszych wydarzeń całego tygodnia byłą decyzja monetarna Banku Centralnego Republiki Tureckiej (TCMB), który nie wystraszył się gróźb prezydenta Erdogana i podniósł swoją stopę procentową z 17,75% do 24,00% chcąc tym samym zatrzymać szalejącą inflację.

W czwartkowym oświadczeniu dot. polityki monetarnej przeczytać możemy m.in., że Bank nie wyklucza kolejnych podwyżek stóp procentowych jeżeli tylko będzie to konieczne. Konieczne jest zdecydowanie zacieśnianie polityki pieniężnej do czasu, gdy perspektywy inflacyjne ulegną poprawie.

Ogromnym problemem może okazać się teraz jednak to, czy bank centralny będzie w stanie utrzymać swoją niezależność w świetle gołębich uwag Erdogana. Jeżeli tylko TCMB będzie w stanie utrzymać swoją ścieżkę polityki monetarnej, będzie to duża zmiana mogąca umocnić lirę turecką. Jeżeli jednak Erdogan będzie nadal naciskał, że stopy procentowe powinny być niższe, może to okazać się jedynie krótkotrwałą ulgą.

“Turecki bank centralny nie może sobie pozwolić na tworzenie większej niepewności co do swojej polityki pieniężnej” – powiedział jeszcze przed dzisiejszą podwyżką stóp procentowych Anders Faergemann, menedżer finansowy w PineBridge Investments.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDTRY zauważymy, iż decyzja o podwyżce stóp procentowych umocniła lirę turecką. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 5.79. Biorąc jednak pod uwagę, iż rynek w dalszym ciagu nie przetestował jeszcze od góry ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się przynajmniej korekta wzrostowa.

USDTRY H4

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 14 września 2018: Złoto, EUR/GBP
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro – 17-21.09.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here