Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera FX88, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe. Szczegółowy opis oferty FX88 przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

Te artykuły również Cię zainteresują
Prezydent USA Donald Trump opublikował w minionym tygodniu specjalny list do przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, w którym poinformował go, że ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie nie odbędzie się. Jednym z głównych powodów tej decyzji ma być “gniew” i “wrogość” ze strony Pjongjangu.

„Doceniamy pański czas, cierpliwość i wysiłek, mamy pełny szacunek do naszych dotychczasowych negocjacji i dyskusji związanych ze spotkaniem, do którego dążyły obie strony, a które zostało zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze. Zostaliśmy poinformowani, że spotkanie ma się odbyć na żądanie Korei Północnej, co jest według nas całkowicie nietrafne. Z niecierpliwością oczekiwałem na to, by być tam z panem. Niestety, biorąc pod uwagę ogromny gniew i otwartą wrogość, jakie biją z pańskiego ostatniego oświadczenia, uważam to za niewłaściwe, by w tej chwili odbyć to długo planowane spotkanie” – napisał Donald Trump. Prezydent USA oświadczył także, że wystosowany przez niego list ma stanowić informację na temat tego, że szczyt przywódców się nie odbędzie. Ma on jednak nadzieję, że to nie przekreśla ewentualnych rozmów w późniejszym terminie i ma spodziewa się, że w przyszłości dojdzie do rozmów pomiędzy nim a przywódcą Korei Północnej:

„Jeżeli zmieni pan zdanie w sprawie tego najważniejszego szczytu, proszę nie wahać się do mnie zatelefonować bądź napisać. Świat, a w szczególności Korea Północna, stracił ogromną szansę na długotrwały pokój, dobrobyt i bogactwo. Ta stracona szansa jest prawdziwie smutnym momentem w historii”– zaznaczył Donald Trump.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


Spada sprzedaż nowych domów

W minionym tygodniu poznaliśmy wyniki sprzedaży nowych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Z raportu Census Bureau wynika, iż kwietniu sprzedano 662 tys. nowych domów a więc o 10 tys. mniej niż przed miesiącem (694 tys.) i o 18 tys. poniżej prognoz (680 tys.).

Zapasy ropy w górę o 5,778 miliona baryłek

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały również raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Z raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 1,494 mln. brk, w tygodniu kończącym się 18 maja 2018 roku zapasy ropy naftowej wzrosły aż o 5,778 mln. brk., co okazało się wynikiem zdecydowanie gorszym zarówno od prognoz zakładających spadek (-1,567 mln. brk), jak również poprzedniej publikacji.

W czwartek poznaliśmy także najnowszy raport Department of Labor, z którego wynika, iż liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 19 maja uplasowała się na poziomie 234 tysięcy, co oznacza wzrost o 11 tyś. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Dane za poprzedni tydzień zrewidowano w górę z 222 tyś do 223 tyś.

Ponadto National Association of Realtors poinformowało, że Łączna sprzedaż istniejących domów czyli zakończone transakcje, spadła o 2,5 procent w porównaniu do zeszłego miesiąca. W ujęciu nominalnym było to 5,46 mln w kwietniu wobec 5,6 mln w marcu. Mediana ceny dla wszystkich typów mieszkań wyniosła 257,900 USD, czyli o 5,3 procent więcej niż w kwietniu 2017 r. (245 000 USD).

W piątek poznaliśmy natomiast durable goods orders, czyli zamówienia środków trwałych. Główny wskaźnik osuwał się silniej niż zakładali analitycy, wyraźnie odbijała jednak wartość bazowa:

  • Zamówienia środków trwałych: -1,7% mdm, prognoza -1,4%, poprzednio 2,7% (rewizja wzrostowa)
  • Bazowe zamówienia środków trwałych: 0,9% mdm, prognoza 0,5%, poprzednio 0,4% (rewizja wzrostowa)

Ostatnią ważną publikacją przed zasłużonym weekendem były wyniki nastroju konsumentów według Uniwersytetu Michigan. Te osuwały się nieznacznie z kwietniowego pułapu 98,80 do 98,00 nie wywołując istotniejszych ruchów na rynku walutowym.

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu poznaliśmy m.in. wyniki produkcji przemysłowej oraz inflacji producenckiej PPI. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w kwietniu br. produkcja przemysłowa była wyższa o 9,3% w porównaniu z kwietniem ub. roku. Analitycy spodziewali się jednak odczytu na poziomie 9,5%.

Zdecydowanie lepiej prezentowały się więc dane dot. inflacji producenckiej. Z raportu GUS wynika, że inflacja PPI ukształtowała się na poziomie 1,1% co jest wynikiem znacznie lepszym zarówno od poprzedniego (0,3%) jak i tak już optymistycznych prognoz (0,8%).

Wzrost wynagrodzeń poprawia kondycję gospodarstw domowych

Ponadto, Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało, że Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w maju wzrósł o 0,2 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Przyczyniły się do tego przede wszystkim szybko rosnące wynagrodzenia. W kwietniu br. rosły one najszybciej od wiosny 2008 roku. W ujęciu nominalnym wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników wzrosły w skali roku o blisko 8%, co po uwzględnieniu skali wzrostu cen daje realny wzrost o blisko 6%.
Podwyżki nie dotyczą wszystkich pracowników, jednak w połączeniu z niską podażą siły roboczej, wzrost średniego wynagrodzenia wyzwala presję na wzrost płac w niemal wszystkich firmach i niemal wszystkich zawodach. Przy względnie niskiej inflacji wpływa to na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych. – czytamy w raporcie.

Polskie bezrobocie najniższe od listopada 1990 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował również raport dotyczący stopy bezrobocia za kwiecień 2018 r. Zgodnie z prognozami analityków, stopa bezrobocia spadła w kwietniu br. do poziomu 6,3% z 6,6% poprzednio co oznacza, że jest ona obecnie na najniższym poziomie od listopada 1990 roku kiedy to bezrobocie wynosiło 5,9%.

W I kwartale 2018 roku ludność aktywna zawodowo w wieku 15 lat i więcej liczyła 17053 tys. osób, z tego 16344 tys. to pracujący i  709 tys. bezrobotni. Populacja biernych zawodowo wyniosła 13405 tys.

Źródło: GUS

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był jen japoński, który umocnił się aż o 1,72%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na franku szwajcarskim (+1,00%), dolarze australijskim (+0,52%) oraz dolarze nowozelandzkim (+0,19%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, który osłabił się aż o 1,38%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może również euro (-0,96%) oraz dolar kanadyjski (-0,79%).

Źródło: mataf.net

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że na skutek ostatnich spadków kurs pokonał kolejny, lokalny poziom wsparcia. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.1550.

EURUSD Daily

GBPUSD

BoE prognozuje kolejne podwyżki stóp procentowych

W minionym tygodniu odbyło się przesłuchanie w sprawie inflacji BoE. Gertjan Vlieghe będący członkiem Komisji Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii przyznał, że stopy procentowe będą rosły bardzo stopniowo w ciągu najbliższych kilku lat. Jego zdaniem będzie potrzeba jednej / dwóch podwyżek rocznie w okresie trzech lat. Przyznał także, że długoterminowy wpływ Brexitu nie jest głównym powodem BoE.

Vlieghe powtarza również, że jego opinia na temat wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii jest podobna do opinii komisji – co oznacza, że ​​nadal wierzą, iż pomimo bardzo złego pierwszego kwartału, zawirowania związane z Brexitem ostatecznie zanikną, a to pozwoli im podnieść stopy procentowe z większą pewnością siebie.

Gubernator Bank of England, Mark Carney i David Ramsden będący wiceprezesem Banku Anglii unikają jednak przedstawiania konkretnej ścieżki polityki pieniężnej. Uważają oni, że jeżeli BOE opublikuje szczegółowe plany dot. polityki monetarnej, może czuć się zobowiązanym do ich przestrzegania ze względu na wiarygodność. Ponadto zauważają oni ryzyko, że prognozy postrzegane są jako obietnice.

Inflacja konsumencka nieco poniżej oczekiwań

W środę poznaliśmy również dane na temat inflacji konsumenckiej (CPI) w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z raportu Office for National Statistics centy towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy o 2,4% a więc nieco mniej niż zakładali ankietowani ekonomiści (2,5%). W ujęciu miesiąc do miesiąca również odnotowano wzrost o 0,1 p.p. mniejszy niż zakładano. Z raportu wynika bowiem, że w porównaniu z marcem br., w kwietniu br. centy towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w UK o 0,4%.

W czwartek Wyspiarze podzielili się także informacjami o kwietniowej sprzedaży detalicznej. Ta pomimo i tak już pozytywnych oczekiwań, okazała się jeszcze lepsza. Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w kwietniu, główne wskaźniki retail sales notowały silne wzrosty w stosunku do prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberga:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: 1,6%, prognoza 0,8%, poprzednio -1,1% (po wzrostowej rewizji z -1,2%)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 1,4%, prognoza 0,1%, poprzednio 1,3% (po wzrostowej rewizji z 1,1%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: 1,3%, prognoza 0,4%, poprzednio -0,5%
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 1,5%, prognoza 0,1%, poprzednio 1,3% (po wzrostowej rewizji z 1,1%)

PKB Wielkiej Brytanii zgodnie z oczekiwaniami

W piątek natomiast pojawiła się kolejna rewizjabrytyjskiego PKB za pierwszy kwartał bieżącego roku. Z raportu National Statistics wynika, iż Produkt Krajowy Brutto (PKB) Zjednoczonego Królestwa wzrósł w pierwszym kwartale 2018 roku zaledwie o 0,1% w porównaniu z 0,4% w IV kwartale 2017 r. W ujęciu rocznym dynamika plasowała się natomiast na poziomie 1,2% co również było rezultatem gorszym od tego osiągniętego w pierwszym kwartale 2017 roku (2,0%).

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSd zauważymy, że na skutek ostatnich spadków kurs dotarł w okolice kolejnego, technicznego poziomu wsparcia. Jeżeli strefa ta zostanie pokonana, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.3050.

GBPUSD Daily

USDCHF

W minionym tygodniu obserwowaliśmy również dalsze spadki na notowaniach pary walutowej USDCHF. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.9710 i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych wzrostów.

USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


FX88 jest brokerem regulowanym przez CySEC. Broker zapewnia konkurencyjne spready i ceny par walutowych, metali oraz CFD. Dodatkowo dostarcza najnowsze narzędzia handlowe umożliwiające inwestorom wykorzystanie niesamowitych możliwości na rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUBS: Niemcy obronią tytuł Mistrza Świata w piłkę nożną
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro – 28.05-1.06.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here