Naga Markets


Weekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegał dość spokojnie. Pomimo tego, wydarzyło się w tym okresie kilka innych, równie interesujących rzeczy…

Szczyt Trump – Putin

Bez wątpienia ważniejszym wydarzeń tygodnia było spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina w Helsinkach. Warto przypomnieć, że przywódcy USA i Rosji spotkali się po raz ostatni w listopadzie ub.r. podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w wietnamskim Danang. Jeszcze przed tym spotkaniem Donald Trump zdradził, że ma zamiar rozmawiać z Putinem m.in. o handlu, zbrojeniach jądrowych i kwestiach wojskowych, w tym o wojnie w Syrii a także o sytuacji na Ukrainie.

Jak podały rosyjskie media, spotkanie przywódców za zamkniętymi drzwiami trwało 2 godziny i 10 minut, czyli o 40 minut dłużej, niż pierwotnie planowano. Uważam, że to dobry początek – skomentował po zakończeniu rozmowy Trump. – Bardzo dobry poczatek dla wszystkich – dodał.

Zgodnie z zapowiedziami prezydenci USA i Rosji mieli omówić kryzys w relacjach dwustronnych oraz najważniejsze problemy międzynarodowe. Z doniesień medialnych wynika, że udało im się także porozmawiać m.in. na temat budowy gazociągu Nord Stream 2, kryzysu na Ukrainie, wojnie domowej w Syrii a także domniemanych ingerencji Rosjan w przebieg wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Zdecydowanie ciekawiej było natomiast tuż po samym szczycie. Największe kontrowersje wywołał bowiem amerykański prezydent, który podczas wspólnej konferencji nie zaprzeczył na słowa Władimira Putina, że nie ma dowodów na rosyjską ingerencję w wybory prezydenckie w USA. Zachowanie Trumpa spowodowało fale krytyki pod jego adresem. Okazuje się bowiem, że amerykańskie agencje wywiadowcze uznały, że Rosjanie wpływali na wygrane przez Trumpa wybory z 2016 roku.

Ostatecznie amerykański prezydent tłumaczył, że się przejęzyczył a by nieco odwrócić uwagę mediów od tej wpadki następnie sam zaprosił Putina do USA.

Prezes Fed popiera stopniowe podwyżki stóp procentowych

Jednym z ważniejszych wydarzeń tygodnia było także przesłuchanie Prezesa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell powtórzył, że zdaniem FOMC najlepszą decyzją jest kontynuowanie stopniowych podwyżek stóp procentowych. “Z jednej strony, zbyt wolne podnoszenie stóp procentowych może prowadzić do wysokiej inflacji lub nadwyżek na rynkach finansowych. Z drugiej strony, gdybyśmy zbyt szybko podnieśli stopy, gospodarka mogłaby spowolnić, a inflacja mogła utrzymać się nieprzerwanie poniżej wartości docelowej” – wyjaśnił.

Trump gotowy nałożyć dodatkowe cła na import z Chin

W piątek Donald Trump znów zszokował rynki. W wywiadzie dla brytyjskiego CNBC przyznał, że jest gotów, by nałożyć dodatkowe cła o łącznej wartości 500 mld USD na wszystkie towary importowane z Państwa Środka.

“Nie robię tego z powodów politycznych, robię to, bo to właściwe dla naszego kraju. Chiny zdzierały z nas od dawna” – powiedział Trump. “Nie chcę, żeby się bali. Chcę, żeby dobrze sobie radzili. Bardzo lubię prezydenta Xi, ale to, co robili, było bardzo niesprawiedliwe” – dodał.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


Retail sales powyżej prognoz

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość bazowej sprzedaży detalicznej m/m w czerwcu, tak jak oczekiwano, wzrosła o 0,4%. Ponadto, poprzedni odczyt został zrewidowany w górę aż o 0,5%, do poziomu 1,4%

Podobnie w przypadku pełnego wskaźnika sprzedaży detalicznej, który zgodnie z prognozami wzrósł o 0,5%. Poprzedni odczyt pozytywnie zrewidowano do 0,8% (wcześniej 0,5%).

W środę amerykańskie Census Burau opublikowało natomiast dane z rynku nieruchomości za miesiąc czerwiec, dotyczące m. in. pozwoleń na budowę (building permits) oraz rozpoczętych budów domów (housing starts).

Jak już wcześniej informował Tomasz Sarna, finalny odczyt negatywnie zaskoczył oczekiwania inwestorów:

 • Pozwolenia na budowę m/m: 1,273 mln, oczekiwania 1,330 mln, poprzednio 1,301 mln,
 • Dynamika pozwoleń na budowę m/m: -2,2%, oczekiwania 2,2%, poprzednio -4,6%
 • Rozpoczęte budowy domów m/m: 1,173 mln, oczekiwania 1,320 mln, poprzednio 1,337 (zrewidowane ujemnie z 1,350 mln)
 • Dynamika rozpoczętych budów m/m: -12,3%, oczekiwania -2,2%, poprzednio 4,8% (zrewidowane ujemnie z 5,0%)

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów o 12,633 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed tą publikacją zakładał kolejny spadek, lecz tym razem zaledwie o 3,622 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie gorszy. Z raportu EIA wynika bowiem, w tygodniu kończącym się 13.07.2018 zapasy ropy naftowej wzrosły o 5,8 mln brk.

Zdecydowanie lepiej prezentowały się natomiast dane dotyczące zapasów benzyny i destylantów, które skurczyły się kolejno o 3,2 oraz 0,4 mln brk.

Liczba jobless claims najniższa od 1969 roku

W czwartek rynki poznały także cotygodniowe podsumowanie amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczące liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Dane okazały się  lepsze zarówno od poprzednich jak i od oczekiwań prognostów.

Z raportu wynika bowiem, że liczba jobless claims w tygodniu kończącym się 14-go lipca wyniosła 207 tys. zamiast spodziewanych 220 tys. wniosków. Co więcej, jest to najniższa liczba wniosków od 6-go grudnia 1969, kiedy to wyniosła 202 tys. Dodatkowo, liczba ta jest niższa o 8 tysięcy w stosunku do zrewidowanego w górę odczytu z poprzedniego tygodnia (215 tys.).

Czterotygodniowa średnia krocząca, która obecnie wynosi 220.500, a zatem jest niższa o 2.750 od poprzedniej (223.250; zrewidowanej o 250 w górę).

Jeśli chodzi o liczbę kontynuacyjnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 7-go lipca, ich liczba zwiększyła się do 1.751 tys. wobec zrewidowanego w górę o 4 tys. odczytu sprzed tygodnia (1.743 tys.).

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w czerwcu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,7% r/r i wyniosło 6222,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,5% r/r i wyniosło 4848,16 zł.

W całym drugim kwartale 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku wyniosło natomiast 4812,84 zł.

W piątek poznaliśmy natomiast najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Jak przeczytać możemy w raporcie GUS-u, w czerwcu br. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r było wyższe niż w dwóch poprzednich miesiącach br., w efekcie czego sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa niż przed rokiem o 8,2% (wobec wzrostu o 5,8% w czerwcu ub. roku).

W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5%.

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost w czerwcu 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (w cenach stałych) zaobserwowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 10,1% wobec wzrostu o 2,6% przed rokiem). Znaczny wzrost sprzedaży odnotowano również w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 9,8%), jak również w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,6%) oraz sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 7,3%).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty sprzedające: tekstylia, odzież, obuwie (o 16,9%); meble, rtv, agd (o 14,4%); farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 9,3%). W okresie styczeń-czerwiec2 br. wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 6,8% (wobec wzrostu o 6,9% w 2017 r.).

Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była o 1,1% wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Źródło: GUS

Sponsorem weekendowych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był frank szwajcarski, który umocniło się o 0,83%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na jenie japońskim (+0,74%), dolarze nowozelandzkim (+0,51%) oraz euro (+0,15%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, który osłabił się aż o 1,15%.

Źródło: mataf.net

AUDUSD

W minionym tygodniu Bank Australii opublikował protokół z lipcowego posiedzenia dot. polityki monetarnej. Raport miał neutralny wydźwięk, choć zdaniem wielu analityków był nieco bardziej jastrzębi niż się spodziewano po ostatniej decyzji Banku. Właściwie to nie dowiedzieliśmy się z niego niczego przełomowego. Raczej miał on formę doprecyzowania tego, co już wiemy. Prognozy nadal mówią o podwyżce stóp dopiero w 2020 roku.

Olbrzymi wzrost zatrudnienia w Australii

W czwartek australijskie biuro statystyczne opublikowało dane dla rynku pracy za czerwiec. Poprzednio wzrost zatrudnienia wyniósł 13,4 tys., osób (zrewidowany w górę z 12 tys. osób). Analitycy spodziewali się nieco lepszego wyniku w okolicach 16,5 tys. osób. Opublikowany rezultat zaskoczył wszystkich, okazał się ponad trzykrotnie wyższy – zatrudnienie wzrosło o 50,9 tys. osób, z czego aż 41,2 tys. to osoby pracujące na pełen etat.

Australia nie zanotowała w tym roku jeszcze tak wysokiego wzrostu zatrudnienia

Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła się, nadal wynosi 5,4%. „W ciągu ostatniego roku bezrobocie zmniejszyło się o 0,2 p.p. Jest to kontynuacja spadkowego trendu trwającego od końca 2014 roku, wynik ten jest najniższy od stycznia 2013 roku” – skomentował główny ekonomista w biurze statystycznym.

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zaważymy, że miniony tydzień był już kolejny z rzędu kiedy kurs osunął się w okolice poziomu 0.7330 a tam pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli w końcu wsparcie to zostanie trwale odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

AUDUSD Weekly

EURUSD

W minionym tygoinu Eurostat poinformował, iż z prognozami inflacja konsumencka wzrosła w czerwcu br. o 0,1%, co przełożyło się na wzrostu w ujęciu rocznym o 2,0%.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, najniższe stawki roczne odnotowano na Irlandii (0,7 %), Grecji (1,0 %) i Danii (1,1 %). Najwyższy wzrost inflacji miał natomiast miejsce w Rumunii (4,,7 %), Estonii (3,9 %) oraz na Węgrzech (3,2%).

Źródło: Eurostat

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że kurs w dalszym ciągu porusza się wewnątrz konsolidacji. Co ciekawe, ani popyt ani podaż nie ma wystarczająco siły, by przechylić szalę na swoją korzyść i sprowadzić kurs w okolice górnego bądź dolnego ograniczenia tego boxu.

EURUSD Daily

GBPUSD

Brytyjski rynek pracy słabszy w czerwcu

W minionym tygodniu poznaliśmy raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Wynika z niego, że indeks średniego wynagrodzenia z bonusami w maju wzrósł zgodnie z prognozami o 2,5% w ujęciu rocznym. Wskaźnik bazowy (nie biorący pod uwagę wypłacanych premii) zwalnia do 2,7% z 2,8% poprzednio.

Niższa dynamika zatrudnienia przy stałej stopie bezrobocia

Milion czterysta tysięcy Brytyjczyków poszukiwało w czerwcu zatrudnienia. To o 12 tysięcy mniej niż w okresie od grudnia minionego roku do lutego 2018 oraz aż o 84 tys. mniej niż w odpowiadającym okresie przed rokiem. Stopa bezrobocia w czerwcu utrzymała się na dotychczasowym poziomie 4,2%. Dla porównania, przed rokiem wskaźnik ten wynosił 4,5%.

Brytyjskie Office for National Statistics poinformowało jednak o spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia. W drugim kwartale tego roku pracę znalazło zaledwie 137 tys. osób wobec 146 tys. w kwartale pierwszym. Prognozy ankietowanych analityków zakładały, że wskaźnik ten wzrośnie do poziomu 150 tys.

W czerwcu przybyło również bezrobotnych – claimant count rośnie do 7,8 tys. wobec prognoz na poziomie 2,3 tys. W maju wskaźnik odnotował spadek o równe trzy tysiące.

W minioną środę Office for National Statistics poinformował także, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się w czerwcu br. w stosunku do maja br. na dotychczasowym poziomie. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano natomiast ich wzrost o 2,4%. Oba odczyty okazały się więc gorsze od prognoz zakładających wzrost kolejno o 0,2% m/m oraz 2,6% r/r.

Brytyjska sprzedaż detaliczna zdecydowanie poniżej oczekiwań

W czwartek Wyspiarze podzielili się również informacjami o czerwcowej sprzedaży detalicznej. Ta pomimo nieco pesymistycznych oczekiwań, okazała się jeszcze gorsza.

Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w czerwcu, główne wskaźniki retail sales notowały silne spadki w stosunku do prognoz analityków:

 • Sprzedaż detaliczna m/m: -0,5%, prognoza 0,1%, poprzednio 1,4% (po wzrostowej rewizji z 1,3%)
 • Sprzedaż detaliczna r/r: 2,9%, prognoza 3,7%, poprzednio 4,1% (po wzrostowej rewizji z 3,9%)
 • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: -0,6%, prognoza -0,3%, poprzednio 1,4% (po wzrostowej rewizji z 1,3%)
 • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 3,0%, prognoza 3,5%, poprzednio 4,5% (po wzrostowej rewizji z 4,4%)

ONS zwraca uwagę, że podczas gdy upał i święta Mistrzostw Świata zwiększyły sprzedaż w sklepach spożywczych, sprzedawcy detaliczni sugerowali, że czynniki te spowodowały spadek liczby odwiedzających w sklepach nieżywnościowych.

“Sprzedaż detaliczna znacznie wzrosła w ciągu trzech miesięcy do czerwca 2018 roku, ponieważ ciepła pogoda zachęciła kupujących do kupowania żywności i napojów na grilla (…) Jednak w czerwcu sprzedaż detaliczna faktycznie spadła nieznacznie, przy stałym wzroście sprzedaży żywności, który był równoważony spadkiem wydatków w wielu innych sklepach, ponieważ konsumenci trzymali się z dala od sklepów, a zamiast tego cieszył się Pucharem Świata i falą upałów”. – komentuje dzisiejszy raport Rhian Murphy, starszy statystyk ONS.

Spoglądając na notowania kabla zauważymy, że na skutek trwających od początku tygodnia spadków kurs osunął się poniżej poziomu 1.3050 i dotarł w okolice dolnego ograniczenia kanału spadkowego, gdzie pojawiła się reakcja popytowa.

GBPUSD Daily

USDCAD

W minionym tygodniu Statistics Canada poinformował, iż zgodnie z prognozami analityków inflacja konsumencka (CPI) utrzymała dotychczasowe tempo dynamiki na poziomie 0,1% m/m. Niezwykle pozytywnie zaskoczył natomiast wynik w ujęciu rocznym, który wskazuje na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych aż o 2,5%. Tymczasem analitycy spodziewali się, że po ubiegło-miesięcznym wzroście o 2,2%, tym razem inflacja osiągnie 2,4%. Ostateczny odczyt okazał się zatem jeszcze lepszy.

Jeszcze lepiej prezentował się raport dot. sprzedaży detalicznej. Zgodnie z danymi Statistics Canada wartość retail sales wzrosła w czerwcu aż o 2,0%, co okazało się wynikiem lepszym zarówno od poprzedniego (-1,2%) jak również od i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost o 1,1%. Pozytywnie zaskoczyły także dane dotyczące bazowej sprzedaży detalicznej a więc tej, z pominięciem samochodów. W tym przypadku odnotowano wzrost na poziomie 1,4%, co również okazało się wynikiem lepszym zarówno od poprzedniego (-0,1%) jak również od i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost o 0,7%.

Głównymi czynnikami, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży w maju, były wyższe obroty w handlu pojazdami silnikowymi, częściami zamiennymi oraz na stacjach benzynowych.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że w skutek piątkowych, dobrych danych z Kanady i nieoczekiwanej wypowiedzi Donalda Trumpa (o cłach na import z Chin) kurs osunął się o ponad 140 pips. W skutek tych spadków doszło także do pokonania linie trendu wzrostowego. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się zatem silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji.

USDCAD H4

GOLD

Równie interesująco wyglądając notowania złota, gdzie w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przynajmniej re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) znajdującego się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

GOLD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

 • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
 • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
 • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.



Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułIGM Forex bez licencji CySEC
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro – 23-27.07.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here