Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Kolejny tydzień za nami. Bez wątpienia był to okres, w którym mówiło się głównie o jednym, o Brexicie. W miniony wtorek odbyło się bowiem głosowanie nad umową regulującą wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zgodnie z przewidywaniami obserwatorów i analityków, brytyjski parlament odrzucił obecną formę porozumienia. Nikt nie spodziewał się chyba jednak, że porażka Theresy May będzie aż tak sromotna. Okazuje się bowiem, że aż 432 członków brytyjskiego parlamentu opowiedziało się przeciwko, a zaledwie 202 było za w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu wypracowanego przez brytyjską premier i Unię Europejską. Fakt ten sprawia, była to największa porażka parlamentarna rządu brytyjskiego od 95 lat.

Wtorkowe głosowanie nie wskazuje drogi, którą zamierza podążać Wielka Brytania opuszczając struktury Unii Europejskiej. Nie wiadomo również czy brytyjski parlament w ogóle zamierza uszanować wyniki referendum z 2016 roku. Tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników głosowania, Theresa May wygłosiła przemówienie do zgromadzonych w Izbie Gmin polityków sugerując, że rząd zaakceptuje ich decyzję. Oświadczyła także, że podejmie ponadpartyjne rozmowy dotyczące dalszych działań.

W pierwszej kolejności musiała się jednak zmierzyć z wotum zaufania dla swojego rządu. Mimo, wtorkowej porażki, w trakcie środowego głosowania posłowie opowiedzieli się za utrzymaniem obecnych sił w Izbie Gmin przed zbliżającym się Brexitem. May uzyskała 325 głosów poparcia (320 zapewniało większość). Zaraz po poznaniu oficjalnych wyników głosowania brytyjska premier stwierdziła, że chciałby zaprosić przedstawicieli partii rządzących na indywidualne rozmowy. W odpowiedzi lider opozycji, Jeremy Corbyn, stwierdzał, że nie podejmie jakichkolwiek dyskusji z nadal urzędującą premier dopóki ta nie usunie z listy rozważanych strategii Brexitu bez porozumienia.

„Jeżeli chcemy mieć miejsce na pozytywną dyskusję i jakiekolwiek postępy, rząd musi jasno zrezygnować z jakichkolwiek możliwości przeprowadzenia Brexitu bez porozumienia w związku na chaos jaki może to wywołać” – komentował Corbyn.

W związku z tym, że Wielka Brytania jest prawnie zobowiązana do opuszczenia UE w dniu 29 marca, May nie ma teraz wyboru i musi wrócić do Brukseli, szukając dalszych rozwiązań dot. umowy handlowej, którą nazywała do tej pory “jedyną opcją”, pozwalającą doprowadzić Brexit do końca, jednocześnie unikając niszczących pod względem ekonomicznym skutków.

Najważniejsze wydaje się potwierdzenie czy rząd premier May może uzyskać poparcie parlamentu na innych warunkach umowy. Theresa May oznajmiła, iż już w poniedziałek przedstawi nową propozycję brytyjskiemu parlamentowi z uwzględnieniem niezbędnych poprawek. Jednocześnie uspokaja, iż nie ma zamiaru rezygnować ze swojego dotychczasowego stanowiska. Coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się jednak oddalenie ostatecznego terminu brexitu.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że pomimo wtorkowego odrzucenia wypracowanej dotychczas umowy rozowdowej UK i UE, najsilniejszą walutą z grupy G8 był funt szterling, który umocnił się o 0,97%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze kanadyjskim (+0,64%) oraz dolarze amerykańskim (0,62%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar nowozelandzki, który osłabił się o 0,83%, frank szwajcarski (-0,73%), jen japoński (-0,69%) oraz euro (-0,41%).

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że przez większość tygodnia kurs poruszał się na północ. W skutek tych wzrostów doszło również do pokonania loklanego oporu w okolicy 1.2870. Mimo to, dalsza aprecjacja nie trwała jednak zbyt długo i kurs ostatecznie nie dotarł w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego. Zamiast tego, w piątek pojawiła się dość silna reakcja podażowa i rynek ostatecznie powrócił poniżej poziomu 1.2870.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Sytuacja techniczna na USDCAD

Niezwykle interesująco wyglądają natomaist notowania pary walutowej USDCAD, której kurs dotarł w tym tygodniu w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie już w czwartek pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrading to hazard? Odpowiedź może cię zaskoczyć – Justin Bennett
Następny artykułKurs euro w kierunku 4,27, dolar zyskuje, kurs funta najwyżej od listopada
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here