Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynku walutowym dość interesująco. Wszystko to za sprawą całkiem sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Eskalacja konfliktu na linii USA – Chiny
  • Decyzję monetarną Banku Australii (RBA)
  • Obniżenie prognoz gospodarczych dla strefy euro
  • Decyzje monetarną Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ)

Donald Trump zaognił konflikt z Chinami

Donald TrumpNumerem jeden nie tylko poniedziałkowej sesji ale i całego tygodnia był temat wojny handlowej na linii USA – Chiny. Już pod koniec ubiegłego weekendu pojawiła się bowiem zapowiedź Donalda Trumpa o podwyższeniu już istniejących ceł i wprowadzeniu nowych. Amerykański prezydent zaledwie dwoma tweetami wstrząsnął rynkami wywołując znaczny wzrost niepewności co do przyszłości negocjacji na linii USA – Chiny. Jeszcze do niedawna wszystko wskazywało na to, że negocjacje są na najlepszej drodze do osiągnięcia porozumienia. Jedna wypowiedź Trumpa zmieniła jednak wszystko o 180 stopni.

Jak poinformował Donald Trump na swoim Twitterze, od najbliższego piątku cła na „pozostałe dobra” z Chin wzrosną z 10% do 25%. Co więcej prezydent wspominał o puli towarów wartych 325 miliardów dolarów, które obecnie nie są objęte cłami, w najbliższej przyszłości jednak mają zostać objęte taryfą 25%.

Warren Buffett i Christine Lagarde zaniepokojeni konfliktem na linii USA – Chiny

Działania amerykańskiego prezydenta zaniepokoiły wielu ekonomistów i inwestorów w tym m.in. Warrena Buffetta oraz Christine Lagarde. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie stwierdził że wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami będzie “zła dla całego świata”, a dyrektor zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowym ostrzegła przed wzrostem napięć w światowym handlu i zagrożeniach jakie stanowią dla kondycji światowej gospodarki. W jej ocenie dla całego świata korzystna by była zgoda między dwoma mocarstwami i zawieszenie trwającej od zeszłego roku wojny handlowej. Szefowa MFW nie ukrywa rozczarowania ostatnim przebiegiem zdarzeń.

Myśleliśmy, że zagrożenie wojną słabnie, a stosunki między USA, a Chinami się poprawiają i zmierzamy w kierunku porozumienia. Mamy nadal nadzieję, że tak się stanie, choć dzisiejsze pogłoski, tweety i komentarze nie są zbyt optymistyczne – powiedziała Lagarde podczas swojego wystąpienia w Paryżu.

Trump i Xi nie zrywają negocjacji

Mimo, że rozmowy USA z Chinami nie przynoszą pozytywnych rezultatów, to jednak umowa pomiędzy krajami nie została zerwana. Pesymizm towarzyszący całej tej sytuacji studzi nieco piątkowy, „piękny” list prezydenta Chin do prezydenta USA. Ogólnie rzecz ujmując, rozmowy wciąż trwają, a inwestorzy nie porzucają nadziei, że nie dojdzie do zerwania negocjacji.

Wicepremier Chin Liu He, który przewodził chińskiej delegacji w Waszyngtonie przyznał w piątek, że rozmowy handlowe z USA będą kontynuowane. Nie potrafił on jednak wskazać bliżej określonego terminu kolejnych negocjacji. Przyznał jedynie, że przedstawiciele USA i Chin spotkają się “w najbliższej przyszłości”.

RBA pozostawia stopy procentowe bez zmian

Bank Rezerw Australii, RBAW minionym tygodniu poznaliśmy też decyzje monetarną RBA. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Rezerw Australii postanowił w trakcie majowego posiedzenia o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach, w efekcie czego główna stopa kasowa wciąż wynosi 1,50%. W treści oświadczenia polityki pieniężnej nie doszło do zauważalnych zmian. RBA sugeruje jednak, że jest gotowa obcinać stopę procentową, jeżeli dane inflacyjne nadal będą zawodzić, a koniunktura gospodarcza wypadnie słabiej od założeń.

„Zarząd uznał, że na tym posiedzeniu należy utrzymać niezmienione stanowisko w sprawie polityki. Uznał przy tym, że w gospodarce nadal istnieją wolne zdolności produkcyjne i że prawdopodobnie konieczna będzie dalsza poprawa na rynku pracy, aby inflacja była zgodna z celem. Biorąc pod uwagę tę ocenę, Rada będzie zwracać baczną uwagę na rozwój sytuacji na rynku pracy podczas nadchodzących posiedzeń” – konkludował RBA.

Komisja Europejska obniża prognozy wzrostu dla strefy euro

W minionym tygodniu Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu dla strefy euro oraz dla samych Niemiec ostrzegając, że nasilające się napięcia w handlu zagrażają pogorszeniu dalszych perspektyw.

W raporcie możemy przeczytać, iż prognozy odzwierciedlają wyraźniejszą słabość w regionie, która pojawia się z powodu spowolnienia w gospodarce światowej, nierozwiązanych sporów handlowych i wyjątkowej słabości w produkcji. Tymczasem nastroje również spadają z powodu zakłóceń w przemyśle motoryzacyjnym, niepokojów społecznych i niepewności związanej z Brexitem.

Kiedy początkowe terminy dla negocjacji handlowych między USA a Chinami i dla Brexitu minęły bez rezolucji, wciąż pojawiają się dodatkowe niepewności. Wzrost napięć handlowych może okazać się poważnym szokiem dla światowej gospodarki – zaznaczyła Komisja Europejska w swoim raporcie kwartalnym.

europa kontynentKomisja próbowała wprowadzić optymistyczny wydźwięk sprawozdania wskazując, że gospodarka strefy euro okazała się odporna na „mniej korzystne” globalne warunki. Choć widzi słabszy wzrost w tym roku – zaledwie 1,2 proc. – prognozuje odbicie do 1,5 proc. w 2020 r. Jednak to wciąż mniej niż 1,6 proc. prognozowane na początku tego roku. Komisja stwierdziła, że ​​jej prognozy opierają się na założeniu, że niepewność w handlu i polityce spadnie, a przynajmniej nie wzrośnie. Ostrzegła jednak, że wszelkie odstępstwa od ich bazowego scenariusza mogą prowadzić do „bardziej trwałego spowolnienia”.

RBNZ tnie stopy procentowe do poziomu 1,5%

W środę poznaliśmy także decyzje monetarną RBNZ. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami bank obniżył stopę procentową do poziomu 1,5%, co w naturalny sposób doprowadziło do deprecjacji dolara nowozelandzkiego. Spadki te nie trwały jednak zbyt długo, gdyż równie szybko pojawiła się reakcja popytowa.

dolar nowozelandzkiGubernator Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) Adrian Orr, powiedział na konferencji prasowej, że wojna handlowa na linii USA – Chiny jest jednym z głównych problemów banku. Był on także zaskoczony słabszym spadkiem nastrojów biznesowych i wydatków konsumentów. Wypowiedział się również na temat dalszej polityki banku: “Istnieją spore niepewności, co do ścieżki stóp procentowych dla Nowej Zelandii”.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był bez wątpienia jen japoński (JPY), który umocniły się aż o 1,33%. Warto przypomnieć, że to już trzeci tydzień z rzędu, kiedy JPY odnotowuje największy wzrost spośród wszystkich walut G8. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs funta szterlinga (GBP), który osunął się aż o 1,40%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8

USDCHF w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCHF zauważymy, że wskutek trwających od czwartku spadków kurs osunął się w rejon ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych wzrostów. Póki co nie pojawiła się tu jednak jeszcze żadna większa reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy. W dalszym ciągu scenariusz pro-wzrostowy i pro-spadkowy wydają się zatem równie prawdopodobne.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

USDJPY odrzuci istotne wsparcie?

W okolice istotnego wsparcia osunął się także kurs pary walutowej USDJPY. Warto zwrócić jednak uwagę, że w tym przypadku, w piątek pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej, dla której realnym zasięgiem wydają się obecnie okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

Kurs pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny na 13-17 maja 2019 roku
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro – zapowiada się całkiem spokojny tydzień
Następny artykułMetody wyznaczania trendów – webinar Comparic.pl o 20:00!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here