Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Decyzję monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FOMC)
  • Decyzję monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB)
  • Decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
  • Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

FOMC gotowe utrzymać stopy proc. bez zmian przez dłuższy czas

Amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) poinformował w środę wieczorem, że zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale 1,50-1,75%.

FOMC ocenia, że obecne stanowisko polityki pieniężnej jest odpowiednie, aby wspierać trwałą ekspansję działalności gospodarczej, silne warunki na rynku pracy i inflację w pobliżu symetrycznego celu 2 procent.

Oświadczenie polityki pieniężnej nie różni się mocno od tego publikowanego w październiku, usunięto z niego jednak informacje o niepewności w skali globalnej, co odbierać można jako umiarkowanie jastrzębią zmianę. Rynek w tym momencie nie wycenia szans na jakikolwiek ruch w zakresie stóp aż do lutego 2021 r.

Podczas późniejszej konferencji prasowej, Jerome Powell, prezes FED zasugerował, że Rezerwa Federalna (FED) jest gotowa utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie w bardzo długim terminie w związku z niską dynamiką inflacji.

Z rozkładu “kropek” (dot plot) wynika, że członkowie FOMC w tym momencie spodziewają się zaledwie jednej podwyżki stóp i to dopiero w 2021 roku i następnie dwóch w roku 2022.

SNB pozostawia stopy proc bez zmian

Kolejną instytucją, która w minionym tygodniu przedstawiła swoją najnowszą decyzję monetarną był Szwajcarski Bank Narodowy, który podobnie jak Fed, również zdecydował się w trakcie grudniowego posiedzenia utrzymać stopy procentowe i oprocentowanie depozytów na dotychczasowym poziomie -0,75%. Biorąc pod uwagę ogólną sytuację walutową, w razie potrzeby, Bank pozostaje jednak skłonny do interwencji na rynku walutowym. Ekspansywna polityka pieniężna jest nadal konieczna, biorąc pod uwagę perspektywy inflacji w Szwajcarii.

Christine Lagarde chce być sową

Jako trzeci decyzje monetarną przedstawił natomiast Europejski Bank Centralny. Podobnie jak dwa poprzednie, EBC także zdecydował się w grudniu utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych, niezmiennych poziomach.

– Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – informował EBC w oficjalnym komunikacie

Christine Lagarde, dla której było to pierwsze posiedzenie banku w roli jej prezesa mówiła o sobie jako o neutralnej sowie pośród jastrzębi i gołębi polityki pieniężnej wzywając jednocześnie dziennikarzy, aby wstrzymali się od nadinterpretacji jej słów i poszukiwania drugiego dna. Ma zamiar bowiem pozostać sobą i komunikować przyszłe plany EBC w sposób jasny i klarowny.

– Nie nadinterpretujcie, nie zgadujcie. Zamierzam być sobą, a w związku z tym innym [niż Mario Draghi] prezesem – mówiła Lagarde.

Miażdżące zwycięstwo Johnsona!
Torysi zdobywają większość w Izbie Gmin

Jednym z najważniejszych wydarzeń i zarazem tym, czym żyły rynki przez niemal cały miniony tydzień były natomiast bez wątpienia czwartkowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, których wyniki określiły najbliższą przyszłość Zjednoczonego Królestwa.

Partia Konserwatywna zdobyła aż 365 mandaty, co jest najlepszym wynikiem od czasu wygranej Margaret Thatcher z 1987 roku. Taki wynik daje Borisowi Johnsonowi zdecydowaną większość w parlamencie, i otwiera mu drzwi do niemal bezproblemowego przeprowadzenia Brexitu do 31 stycznia, tj. 10 miesięcy po pierwotnym terminie z 29 marca 2019 r.

Tymczasem, Partia Pracy Jeremy’ego Corbyna zdobyła zaledwie 202 mandaty, co jest najgorszym wynikiem od wielu lat. Zdając sobie sprawę z ogromu porażki, po ogłoszeniu częściowych wyników lider laburzystów Jeremy Corbyn, który przewodniczył partii od 2015 roku ogłosił swoją rezygnację ze sprawowanej funkcji:

– Chcę jasno powiedzieć, że nie będę prowadził partii w następnej kampanii wyborczej – powiedział w wystąpieniu.

Przed Johnsonem stoją jeszcze większe wyzwania

Zwycięstwo umożliwiło Johnosnowi stosunkowo szybkie wyprowadzenie kraju ze wspólnoty. Stoi przed nim jednak kolejne, równie trudne (bądź nawet trudniejsze) zadanie polegające na wynegocjowaniu nowych umów handlowych z UE (i nie tylko) oraz utrzymania podzielonego królestwa w jednym kawałku.

Po 31 stycznia Wielka Brytania wejdzie w okres przejściowy, w trakcie którego będzie negocjować nowe stosunki z UE. Może on trwać do końca 2022 r., ale konserwatyści zobowiązali się nie przedłużać okresu przejściowego po roku 2020.

– Wielka Brytania i Stany Zjednoczone będą teraz mogły zawrzeć nowy, masywny układ handlowy po BREXIT. Ten układ może być znacznie większy i bardziej lukratywny niż jakikolwiek układ, który można zawrzeć z UE – napisał Trump gratulując Johnsonowi zwycięstwa.

Zdecydowanie mniej entuzjastyczni byli jednak europejscy politycy:

– Brytyjczycy podjęli decyzję i musimy zaakceptować ich wybór. Wraz ze zwycięstwem Johnsona Brexit stało się nieuniknione – powiedział Norbert Roettgen z partii kanclerz Angeli Merkel.

Zjednoczone Królestwo już nie takie zjednoczone

Rozgoryczenia nie ukrywali również Szkoci, którzy otwarcie przyznali, że nie zamierzają opuszczać Unii Europejskiej:

– Boris Johnson może mieć mandat do usunięcia Anglii z Unii Europejskiej. Z całą stanowczością nie ma on mandatu na usunięcie Szkocji z Unii Europejskiej – powiedziała Nicola Sturgeon, lider SNP i pierwszy minister Szkocji.

Okazuje się więc, że Szkoci mogą dążyć teraz do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości. Mandat do takiego postępowania dali im sami wyborcy. Okazuje się bowiem, że zdecydowanie antybrexitowa Szkocka Partia Narodowa zdobyła aż 48 miejsc w parlamencie.

Kurs funta największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 były funta szterling, który umocnił się aż o 1,30%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs jena japońskiego, który osunął się o 1,35%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może również dolar amerykański, którego kurs spadł o 0,50%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs funta najwyżej od maja 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w reakcji na miażdżące zwycięstwo Partii Konserwatywnej w czwartkowych wyborach parlamentarnych przyczyniło się do również spektakularnej aprecjacji kursu funta, który przez moment był najsilniejszy w relacji do dolara od maja 2018 roku.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Kurs funta najwyżej od lipca 2016 r.

Równie silną aprecjację funta dostrzec można było także na notowaniach pary walutowej EURGBP, której kurs osunął się do najniższego poziomu od lipca 2016 roku. W chwili obecnej rynek ten testuje niezwykle istotne, horyzontalne wsparcie, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice 0.8060.

Kurs pary walutowej EURGBP
EURGBP Weekly

NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że wskutek trwających od dłuższego czasu wzrostów rynek dotarł w okolice poziomu 0.66, gdzie w piątek pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice jednego z dwóch ostatnio pokonanych oporów (teraz wsparć).

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here