Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • decyzje monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
  • najnowsze doniesienia dot. wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami

Boris Johnson gra na czas

Pomimo ostatnich tygodni nieprzerwanego chaosu, Boris Johnson nadal twierdzi, że ​​jego priorytetem jest uzyskanie umowy Brexit, a nie odejście 31 października bez niej. Jednak urzędnicy Unii Europejskiej znający się na negocjacjach nie są przekonani do intencji premiera UK. W ich ocenie brak powagi sugeruje, że strona brytyjska gra na czas.

Wysłannik premiera, David Frost, prowadzi aktualnie spotkania z Komisją Europejską dwa razy w tygodniu. Podczas gdy rzecznik Wielkiej Brytanii nazwał je „konstruktywnymi”, anonimowi urzędnicy z UE zaznajomieni ze sprawą powiedzieli Bloombergowi, że są bezcelowe, a kontynuowanie tej farsy ma przede wszystkim zwiększyć szanse wyborcze Johnsona.

W powodzenie tych negocjacji zdaje się nie wierzyć już nawet jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci brytyjskiego parlamentu. Speaker John Bercow (Order! Order!) – bo o nim mowa – ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska twierdząc, że rządzący poniżają instytucję parlamentu w ostatnich miesiącach nie potrafiąc złamać impasu związanego z Brexitem. Jest to kolejny spory cios dla Johnsona zaraz po tym, jak w zeszłym tygodniu o rezygnacji z funkcji rządowych informował jego młodszy brat, Jo.

Brexit opóźniony do 2020 roku jeżeli Johnson nie dogada się z Brukselą

Szans na przeprowadzenie Brexitu 31 października 2019 r. nie zwiększa również fakt, iż w poniedziałek brytyjscy parlamentarzyści przegłosowali prawo, które wymusi konieczność opóźnienia Brexitu do początku 2020 roku jeżeli Borisowi Johnsonowi nie uda się uzyskać porozumienia z negocjatorami w Brukseli. Boris Johnson komentował jednak wyniki głosowania twierdząc, że nie zgodzi się na przesunięcie w czasie rozwodu z UE: „Możecie związać mi ręce, jednak nie opóźnię Brexitu”

Poprzez wprowadzenie nowego prawa, premier tak naprawdę stracił jednak kontrolę nad Brexitem i ten najprawdopodobniej zostanie przełożony na styczeń 2020 r. Johnson cały czas twierdzi, że podczas szczytu unijnego zaplanowanego na 17-18 października uda mu się uzyskać porozumienie ze stroną brukselską, jednak brytyjscy politycy sugerują, że do dzisiaj nie otrzymali żadnych szczegółowych propozycji oraz projektu takiego porozumienia.

Może Cię zainteresować: 4 możliwe scenariusze rozwodu Wielkiej Brytanii z UE

„Ten rząd skupi się na uzyskaniu porozumienia, jednocześnie przygotowując się do opuszczenia struktur unijnych bez niego. Udam się na to ważne posiedzenie i niezależnie od tego jak wielu narzędzi użyje parlament, aby związać moje ręce, mam zamiar uzyskać porozumienie i zrealizować narodowy interes. Obecny rząd nie zablokuje Brexitu już ani na chwilę” – komentował w poniedziałkowy wieczór premier Wielkiej Brytanii.

Draghi tnie stopy i prognozy gospodarcze

W miniony czwartek poznaliśmy także wyczekiwaną od dawna decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zaprezentował cały pakiet zmian polityki pieniężnej, w tym obniżkę stopy depozytowej do poziomu -0,5%, reaktywację programu skupu aktywów oraz poziomowanie stóp procentowych.

Podczas konferencji prasowej Mario Draghi, ostatni raz występujący w roli prezesa banku, poinformował dodatkowo o obniżeniu prognoz gospodarczych i inflacyjnych ostrzegając przed rosnącym ryzykiem spadków koniunkturalnych.

– Rada Prezesów potwierdziła potrzebę wysoce akomodacyjnej postawy polityki pieniężnej przez dłuższy okres czasu i nadal jest gotowa dostosować wszystkie swoje instrumenty, w stosownych przypadkach, aby zapewnić, że inflacja będzie zmierzać do osiągnięcia swojego celu w sposób trwały, zgodnie ze swoim zobowiązaniem do symetrii – wyjaśniał Mario Draghi.

Trump rozważa tymczasową umowę z Chinami by złagodzić konflikt

Wojna handlowa ciągnie się już drugi rok, a w obawie przed spowolnieniem gospodarczym na świecie i recesją w USA pojawia się coraz więcej głosów chcących osiągnąć rozejm na linii USA-Chiny. Według ostatnich doniesień Bloomberga, urzędnicy administracji Trumpa dyskutowali o zaoferowaniu Chinom ograniczonej umowy handlowej, która po raz pierwszy opóźniłaby, a nawet zniosła niektóre amerykańskie taryfy w zamian za chińskie zobowiązania dotyczące własności intelektualnej i zakupów rolnych. Umowa ta złagodziłaby konflikt, ale nie doprowadziłaby do ostatecznego rozwiązania wojny handlowej, która rzuciła cień na globalną gospodarkę.

Zobacz także: Chiny zmniejszają taryfy, Trump opóźnia wprowadzenie nowych ceł

Jednym z głównych celów jest zawarcie umowy, która pozwoliłaby administracji uniknąć dalszych taryf w grudniu, które dotknęłyby produkty konsumenckie, od smartfonów po zabawki i laptopy. W grę wchodzi również dalsze opóźnienie podwyżki stawek celnych, które wejdzie w życie w październiku.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był funt szterling (GBP), który umocnił się aż o 2,03%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs jena japońskiego, który osunął się o 1,36%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą także dolar kanadyjski i nowozelandzki, które straciły kolejno 0,99% i 0,93%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że rynek od pewnego czasu konsoliduje w okolicy ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Fakt ten sprawił, że tendencja ta dotarła w rejon konfluencji z linią tendencji spadkowej. Trwałe odrzucenie tego obszaru mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Kurs funta najwyżej od lipca br.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek piątkowej aprecjacji, rynek pokonał lokalny opór i znalazł się na najwyższym poziomie od drugiej połowy lipca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby dotrzeć nawet w okolice 1.2770.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzed nami decyzje monetarne FOMC, BoJ oraz BoE! Czy Fed obniży stopy proc.?
Następny artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 36 – 14.09.2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here