Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Decyzję monetarną Banku Anglii (BoE)
  • Postawienie w stan oskarżenia Prezydenta Stanów Zjednoczonych

Wiele mówiło się w minionym tygodniu na temat Brexitu. Najpierw, z początkiem tygodnia pojawiły się donisienia o tym, iż Boris Johnson planuje zmienić obowiązujące prawo w Wielkiej Brytanii, aby zagwarantować, że faza przejściowa, która miałaby rozpocząć się z początkiem lutego 2020 r. nie zostanie po raz kolejny przedłużona, co w naturalny sposób zwiększyło ryzyko scenariusza wyjścia bez porozumienia z Unii Europejskiej pod koniec przyszłego roku.

Premier Wielkiej Brytanii chce dotrzymać obietnicy wyborczej poprzez ratyfikację nowej umowy o wolnym handlu z blokiem, zanim okres przejściowy utrzymujący status quo upłynie 31 grudnia 2020 r. Przywódcy UE ostrzegają jednak, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby negocjatorzy mogli sfinalizować umowę, której Johnson oczekuje. Dzień Brexitu 31 stycznia do ostatecznego terminu w grudniu dzieli zaledwie 11 miesięcy. To bardzo krótki okres czasu, jeśli porównać go do umowy Kanady z UE, która trwała siedem lat.

Planowane ustawodawstwo będzie zawierać tekst prawny, aby zapobiec przedłużeniu okresu przejściowego przez rząd i opóźnieniu dnia, w którym Wielka Brytania przestaje podlegać przepisom UE, nawet jeśli nowe warunki handlowe nie zostaną zapewnione na czas. Nowe prawo potencjalnie zmusiłoby Wielką Brytanię do opuszczenia UE bez nowej umowy, co groziłoby taryfami i zakłóciłoby handel.

Podejście Johnsona zyskało natomiast poparcie Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego, która stwierdziła w oświadczeniu, że „biznes ma dość niepewności i podziela ambicje premiera dotyczące szybkiego porozumienia handlowego z UE”. Miasto Londyn ostrzegło jednak przed pochopną umowa ws. Brexitu, która może zaszkodzić usługom, sektorowi, który stanowi 80% brytyjskiej gospodarki.

Johnson wygrywa kolejne głosowanie!

W piątek, w brytyjskiej Izbie Gmin odbyło się natomiast pierwsze po ubiegłotygodniowych wyborach parlamentarnych głosowanie dot. Brexitu. Zaskoczenia nie było. Po tym jak konserwatyści pod przywództwem Johnsona odnieśli miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych piątkowe głosowanie było bowiem w dużej mierze jedynie formalnością, ponieważ wszyscy kandydaci Torysów poprzysięgli poprzeć umowę, a warto wspomnieć, że mają oni obecnie 80-osobową większość.

Wyniki głosowania, w którym posłowie ilością głosów 358 do 234 opowiedzieli się za przejściem do kolejnego etapu, przybliżają Zjednoczone Królestwo do opuszczenia Unii Europejskiej z końcem stycznia 2020 roku.

Otwierając debatę na temat tego porozumienia, premier ogłosił, że jego ustawodawstwo nie przewiduje żadnej możliwości dalszego opóźnienia, a okres przejściowy ma się zakończyć 31 grudnia 2020 roku. W ten sposób rozpoczynają się rozmowy handlowe między UE a Wielką Brytanią, które prawdopodobnie zdominują brytyjską politykę w przyszłym roku.

– Nadszedł czas, by zakończyć to opóźnienie, zebrać się i uzdrowić nasze podziały, a przede wszystkim wysłuchać ludzi, którym służymy – wskazał sekretarz ds. Brexitu Steve Barclay dodając, że umowa zawarta przez jego rząd “odblokuje zaufanie” dla przedsiębiorstw, a tym samym pobudzi brytyjską gospodarkę.

Warto w tym miejscu przypomnieć słowa samego Borisa Johnsona, który jeszcze przed głosowaniem zwiastował nadejście “złotego wieku” dla Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem, po latach opóźnień i zamieszań w parlamencie zapewnimy pewność, a ciężko pracujące firmy i ludzie w całym kraju będą mieli solidne podstawy do planowania przyszłości.

Bank Anglii (BoE) pozostawia stopy bez zmian

Bank Anglii zdecydował się w trakcie grudniowego posiedzenia utrzymać główne stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jedynie dwóch z dziewięciu członków brytyjskiej RPP sprzeciwiało się takiej decyzji (czego spodziewał się rynek). Oprócz decyzji dot. polityki pieniężnej, bank centralny zaprezentował również zaktualizowane prognozy gospodarcze:

– PKB Zjednoczonego Królestwa wzrosło o 0,3 % w trzecim kwartale 2019 r. i oczekuje się, że w czwartym kwartale wzrośnie jedynie nieznacznie. Konsumpcja gospodarstw domowych nadal stale rośnie, ale inwestycje przedsiębiorstw i zamówienia eksportowe pozostały słabe. Rynki finansowe pozostały wrażliwe na zmiany w polityce wewnętrznej. Od czasu raportu listopadowego kurs funta szterlinga umocnił się o 2%, a akcje skupione wokół Wielkiej Brytanii osiągnęły lepsze wyniki niż ich międzynarodowe odpowiedniki. Nie ma jeszcze dowodów na to, w jakim stopniu zmniejszyła się niepewność co do polityki przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – wyjaśnia BoE.

Z oświadczenia Banku Anglii można zrozumieć, że instytucja nadal pozostaje w trybie oczekiwania na to co przyniesie ze sobą Brexit oraz zmiany w rządzie po ostatnich wyborach. Zdaniem rynków szansa na przyszłoroczne cięcie stóp pozostaje wysoka. Ekonomiści już teraz wyceniają bowiem 80% szans, że prawdopodobnie do grudnia 2020 roku stopy proc. Banku Anglii zostaną obniżone.

Analitycy Danske Bank są jednak przekonani, że Bank Anglii ma zamiar dokonać cięć na następnym spotkaniu, czyli 30 stycznia 2020 roku. Patrząc krok dalej, w drugiej połowie roku mogą zostać podjęte decyzje o kolejnych obniżkach, chociaż naszym podstawowym założeniem jest to, że Bank Anglii dokona cięć tylko raz.

Trump postawiony w stan oskarżenia!

Jednym z głośniejszych tematów ostatnich dni było także postawienie amerykańskiego prezydenta w stan oskarżenia. Prezydenta USA podejrzewa się o nadużywanie władzy i blokowanie Kongresu. To czyni Trumpa trzecim prezydentem w historii USA, w stosunku do którego przeprowadzona zostanie procedura impeachmentu.

Izba Reprezentantów postawiła Trumpowi dwa zarzuty – nadużycie władzy w celu uzyskania materiałów kompromitujących potencjalnego kandydata Demokratów w wyborach prezydenckich oraz ignorowania Kongresu. W obydwu głosowaniach Izba zdecydowała o odwołaniu go z urzędu prezydenta. Wszystko wskazuje jednak na to, że Trump, podobnie jak Andrew Johnson oraz Bill Clinton, zostanie uniewinniony przez Senat.

Senat przeprowadzi na początku przyszłego roku proces sądowy, aby zdecydować, czy prezydent powinien zostać skazany na podstawie zarzutów i odwołany ze stanowiska. Wiele wskazuje jednak na to, że Republikanie, którzy mają większość w tej izbie, prawie na pewno go uniewinnią.

Okazuje się także, że mimo tak zdeterminowanych działań Izby Reprezentantów, poparcie społeczne dla oskarżenia i usunięcia Trumpa z urzędu rzadko przekraczało w sondażach próg 50%. Niewiele wskazuje także na to, że postępowanie to przyczyni się do osłabienia jego pozycji politycznej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA.

Bezpodstawne oskarżenia 

Lider Republikanów Kevin McCarthy, przedstawiając końcowe argumenty, powiedział, że spuścizna Demokratów będzie “najbardziej partyzanckim i najmniej wiarygodnym impeachmentem w historii Ameryki”. Jego zdaniem jest to “przypadek oparty na cudzych opiniach i pogłoskach. Po prostu: nie mają podstaw do oskarżenia”.

Biorąc pod uwagę, że proces dot. impeachmentu zostanie teraz przeniesiony do sprzyjającego Trumpowi Senatu, uniewinnienie prezydenta USA wydaje się więcej niż pewne.

– Prezydent jest przekonany, że Senat przywróci porządek, uczciwość i należyty proces, z których wszystkie zostały zignorowane w obradach Izby. Jest przygotowany na kolejne kroki i przekonany, że zostanie w pełni oczyszczony z zarzutów – powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Stephanie Grisham w oświadczeniu.

Demokraci robią przysługę Trumpowi

Główny ekonomista X-Trade Brokers dr Przemysław Kwiecień zwraca uwagę, że próbę odwołania Trumpa należy rozpatrywać w kontekście kampanii wyborczej. Głosowanie w Izbie pokazuje jasno, że jest to przede wszystkim kwestia polityczna i tak też odbiera to społeczeństwo, które w tej sprawie jest bardzo podzielone. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że w momencie, gdy Demokraci nie odpuścili prezydentowi, jego poparcie wzrosło i na moment obecny sondaże dają mu największą szansę na reelekcję od sierpnia (…) Ostatecznie zatem cały proces może być dla Demokratów bardzo kłopotliwy i nie wykluczone, że politycznie Trump na nim zyska. 

Kurs funta największym przegranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że zdecydowana większość walut grupy G8 notowała średniej wielkości wzrosty wahające się od 0,31% w przypadku jena japońskiego (JPY) do 0,88% w przypadku dolara australijskiego (AUD). Tydzień “na zero” zakończył kurs euro, natomiast największym przegranym okazał się funt szterling, którego kurs osunął się aż o 2,54%.

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających od początku tygodnia, niezwykle dynamicznych spadków rynek dotarł w okolice górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji, gdzie dziś pojawiła się niewielka reakcja popytowa.

Póki co, w okolicy tego wsparcia nie pojawiła się jednak żadna reakcja popytowa mogąca wskazywać na jego potencjalne odrzucenie. Gdyby jednak strefa ta została pokonana, wówczas kurs funta mógłby osunąć się nawet w okolice 1.2770.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiedzy Teorią a Praktyką” – tydzień 50
Następny artykuł5 strategii tradingu na wybicie – Tradeciety
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here