Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Eskalację napięć na linii USA – UE

Johnson dogadał się z Unią Europejską

Całujące się kobiety z flagami UE i UK na twarzachJednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dni bez wątpienia był szczyt UE, w trakcie którego negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie Brexitu. Mimo szumnych zapowiedzi, Boris Johnson nie uzyskał znaczących ustępstw od Unii. Sam za to ustąpił w kluczowej sprawie specjalnego statusu Irlandii Północnej. Z najnowszych ustaleń wynika, że między Irlandią a Irlandią Północną nie powstanie prawdziwa granica, choć Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej strefie celnej. Towary, które zmierzać będą na rynek unijny, będą clone według unijnych zasad.

– Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie – mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy – napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Boris Johnson zmierzy się z Izbą Gmin. Podzieli los Theresy May?

Mimo, że członkowie wszystkich pozostałych, 27 państw państw członkowskich UE zaakceptowali wypracowane porozumienie, to od ostatecznego sukcesu i spełnienia obietnicy wyjścia z UE przed 31 października, rząd Borisa Johnsona dzieli jeszcze jeden, ale jakże istotny krok: głosowanie w brytyjskim parlamencie, które wyjątkowo odbędzie się w sobotę w Izbie Gmin. To na tym polu trzykrotnie poległa Theresa May. Wiele wskazuje także na to, że polegnie tu też Johnson.

Nie jestem ekspertem od Izby Gmin, nie wiem, nikt chyba dziś na świecie nie wie, jakie będą ostateczne decyzje, ale premier Johnson daje w jakimś sensie głowę, że to przeprowadzi. To już jest jego zadanie – powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W sobotę brytyjski parlament będzie głosował nad zatwierdzeniem wynegocjowanego przez Johnsona porozumienia. Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn już w czwartek wskazał jednak, że wypracowane przez Johnsona porozumienie wygląda “jeszcze gorzej” niż wersja wynegocjowana przez Theresę May, i powinno zostać odrzucone przez posłów.

– Arytmetyka mu nie sprzyja, gdyż problemem nie jest tylko 10 posłów DUP, którzy stanowczo odrzucają ustalenia Johnsona. Musi on też zabiegać o względy tych rebeliantów we własnej partii, którzy zdradzili go we wrześniu głosując razem z opozycją za przyjęciem tzw. ustawy Benna, która nakazuje premierowi podjęcie działań zmierzających do uniknięcia „bezumownego” Brexitu. Niemniej nawet wtedy nie zbierze wymaganych 320 głosów. Pozostaje liczyć na głosy ze strony opozycji, która nie jest pewne, czy zdoła utrzymać dyscyplinę – zauważa Marek Rogalski, główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska.

UE podnosi stawkę, grożąc nieprzyznaniem kolejnego odroczenia brexitu

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł, że nie będzie dyskusji o dalszym przedłużeniu negocjacji, jeśli parlament odrzuci porozumienie. Więcej pola manewru zostawia jednak szef unijnego zespołu negocjacyjnego Michael Barnier, który nie chce odpowiadać na hipotetyczne pytania, czy wersja porozumienia jest ostateczna.

johnsonJeżeli Borisowi Johnsonowi nie uda się przeforsować w Izbie Gmin wynegocjowanej przez siebie umowy, najpewniej zdecyduje się na przeprowadzenie przedterminowych wyborów, które mogłyby okazać się dla niego politycznie opłacalne. Wtedy Brexit zostałby bowiem opóźniony, a głosowanie przy urnach byłoby w pewnym sensie tzw. drugim referendum, gdyż w przypadku wygranej premiera, przeforsowane zostałyby jego rozwiązania w temacie Brexitu.

– W najgorszym scenariuszu chaotyczny brexit w dalszym ciągu może nastąpić po 31 października. Ale za jego spowodowanie nie będzie można winić wyłącznie Borisa Johnsona i/lub UE, ale obarczony może być też cały Westminster. Stad logika sugeruje, że brytyjscy politycy powinni poprzeć umowę. Z drugiej strony nie byłby to pierwszy raz, kiedy logika zawodzi w ocenie wyniku posiedzeń Izby Gmin, gdzie politycy potrafią znaleźć najbardziej irracjonalny powód, by nie znaleźć zgody na kluczowe tematy – komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Warto zwrócić także uwagę, że niezależnie od tego, jak zagłosują brytyjscy posłowie, do brexitu prawdopodobnie nie dojdzie przed wyznaczoną datą 31 października. W praktyce okazuje się bowiem, że nawet jeśli umowa zostanie przyjęta przez brytyjską Izbę Gmin, potrzebny będzie dodatkowy czas na dopełnienie formalności i ratyfikację.

USA mszczą się na UE. Kolejna wojna handlowa na horyzoncie?

usa europa unia europejskaInnym, głośnym tematem minionego tygodnia była także kwestia związana z nałożeniem przez Stany Zjednoczone karnych taryf celnych na towary eksportowane z Europy o wartości 7,5 miliarda dolarów. Dotyczą one w szczególności samolotów Airbus, choć na liście towarów objętych nowymi cłami znalazło się także francuskie wino, szkocka i irlandzka whisky, oliwki, ser, jak również niektóre produkty wieprzowe, masło i jogurt z różnych krajów europejskich.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Handlu (WTO) w poniedziałek formalnie upoważniła Stany Zjednoczone do nałożenia ceł na towary eksportowane z Europy o wartości około 7,5 miliarda dolarów rocznie w odwecie za nielegalną pomoc rządową dla Airbusa. WTO uznała, że unijne subwencje dla Airbusa były nielegalne i w związku wynikającymi z tego faktu stratami Boeinga, Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE karne taryfy celne.

Chcąc uniknąć  eskalacji napięć handlowych, UE wystosowała nieoficjalną prośbę do Stanów Zjednoczonych, aby te powstrzymały się od uruchamiania taryf celnych, dążąc do wynegocjowania porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć szkód gospodarczych, jakie eskalacja tit-for-tat spowodowałaby dla obu stron.

Prośba ta nie została jednak wysłuchana i minutę po północy z czwartku na piątek czasu lokalnego (w piątek o godz. 6:01 czasu polskiego) nowe taryfy oficjalnie weszły w życie.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 po raz kolejny był funt szterling (GBP), który umocnił się aż o 1,75%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy jena japońskiego (JPY) i dolara amerykańskiego, które osunęły się kolejno o 1,11% i 1,08%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro (EURUSD) w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro umacnia się względem dolara amerykańskiego niemal nieprzerwanie od początku października. Wskutek tej aprecjacji rynek pokonał kilka istotnych poziomów oporu i w piątek dotarł do najwyższego poziomu od połowy sierpnia br. Jeżeli tylko strefa ta również zostanie pokonana, rynek mógłby dotrzeć nawet w okolice 1.1275.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD H4

Kurs funta (GBPUSD) najwyżej od pięciu miesięcy

Kurs funta zyskuje względem dolara amerykańskiego (i nie tylko) niemal nieprzerwanie od 1,5 tygodnia. To właśnie wskutek tej aprecjacji doszło do pokonania kilku technicznych poziomów oporu, w efekcie czego kurs pary walutowej GBPUSD znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od połowy maja br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania poziomu 1.3310. Wiele zależeć będzie zapewne jednak od wyników sobotniego głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

USDCAD najniżej od lipca

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek ubiegłotygodniowych spadków rynek pokonał linię tendencji wzrostowej i wybił dołem z formacji trójkąta prostokątnego. Poniedziałkowe wzrosty doprowadziły do re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie już we wtorek ponownie pojawiła się reakcja podażowa. Trwające od tego czasu spadki sprawiły, że rynek pokonał kolejne, techniczne wsparcie 1.3138. Jeżeli zatem tendencja spadkowa będzie kontynuowana, kurs USDCAD mógłby osunąć się nawet w rejon 1.3025.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

USDCHF pokonuje linię trendu

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDCHF, której kurs osunął się w minionym tygodniu poniżej linii tendencji wzrostowej. W piątek doszło także do pokonania kolejnego wsparcia w wysokości 0.9850. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, rynek mógłby dotrzeć w okolice 0.9800.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 41 – 19.10.2019
Następny artykułRynki czekają na decyzję monetarną EBC. Co dalej ze stopami procentowymi?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here