Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niezbyt dużej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Publikację protokołu z lipcowego posiedzenia RBA
  • Eskalację wojny handlowej na linii USA – Chiny
  • Głosowanie dot. możliwości przeprowadzenia hard Brexitu

Bank Rezerw Australii gotowy do kolejnej obniżki stóp procentowych

W miniony wtorek Bank Rezerw Australii (RBA) opublikował protokół z posiedzenia dot. polityki monetarnej, które odbyło się 2 lipca, tzw. minutes. Na tym posiedzeniu stopy procentowe zostały obniżone do rekordowo niskiego poziomu 1%. RBA nie wyklucza jednak dalszych obniżek.

Australijski bank centralny zwraca uwagę na ogólny wzrost płac i wolne moce produkcyjne, które na rynku pracy utrzymają się prawdopodobnie przez jakiś czas. Instytucja zastrzega jednak, że będzie koncentrowała się na rynku pracy i jeśli będzie to konieczne, dostosuje swoją politykę monetarną tak, by wspierać wzrost gospodarczy i kierować się do celu inflacyjnego.

“Luzowanie sprzyjałoby lepszej sytuacji gospodarczej”

Warto w tymi miejscu przypomnieć, że przez 7 lat, Bank Rezerw Australii nie decydował się na obniżenie stóp procentowych. Sytuacja zmieniła się w czerwcu br., kiedy gubernator RBA, Philip Lowe obniżył stopy z uwagi na potencjalny spadek bezrobocia do 4,5% przed wywołaniem szybszej inflacji.

W protokole, RBA zwraca uwagę na zmianę w polityce pieniężnej także innych banków centralnych na świecie ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Również stopa bezrobocia w niektórych światowych gospodarkach plasowała się na historycznie niskich poziomach, a to jednak nie przekładało się na wzrost tempa inflacji.

Trump straszy kolejnymi cłami

Jednym z gorętszych tematów ostatnich tygodni jest także wojna handlowa na linii USA – Chiny. Mimo, że wielokrotnie wydawało się już, iż przywódcy największych gospodarek świata są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia, to jednak były to jedynie pozory.

Na przestrzeni minionego tygodnia Donald Trump oznajmił bowiem, że może nałożyć dodatkowe cła na import z Chin, jeśli “tylko będzie tego chciał”.

Jeśli chcemy, możemy nałożyć kolejne 325 miliardów dolarów na towary z Chin. Trwają rozmowy z Chinami i chciałbym, żeby lepiej dotrzymali tej wersji, którą uzgodniliśmy – powiedział Donald Trump.

Warto przypomnieć, że nie tak dawno temu, bo na szczycie grupy G20 w Japonii pod koniec czerwca, Trump i Xi zawiesili obustronne nakładanie taryf i zgodzili się wznowić rozmowy handlowe, przełamując tym samym sześciotygodniowy impas. Prezydent USA powiedział wtedy, że wstrzyma się z groźbą nałożenia ceł na dodatkowe 300 miliardów dolarów chińskiego importu, a Xi w zamian zgodził się kupić duże ilości amerykańskich towarów rolnych.

Gdyby Stany Zjednoczone nałożyły nowe taryfy, stworzyłoby to nową przeszkodę dla dalszych negocjacji handlowych na linii USA – Chiny i znacznie oddaliłoby to perspektywę osiągnięcia kompromisu. Chiny wciąż mają nadzieję rozwiązać starcia handlowe z USA poprzez konsultacje i dialog – powiedział rzecznik MSZ w Pekinie, Geng Shuang.

Jednak jak wskazują eksperci od czasu umowy na G20 nie było żadnych dużych zakupów amerykańskich towarów rolnych ze strony Chin.

Hard Brexit zablokowany? Parlament przegłosował poprawki

Kolejnym, wciąż żywym tematem jest kwestia Brexitu. Na przestrzeni minionego tygodnia Brytyjska Izba Gmin, stosunkiem głosów 315 do 274 przegłosowała poprawki do ustawy o Irlandii Północnej. Takie zagranie zmusza rząd do przeprowadzenia debat w parlamencie w okresie przed 31 października, gdyż najpóźniej tego dnia Wielka Brytania musi opuścić Unię Europejską.

Członkowie brytyjskiego parlamentu postanowili w ten sposób powstrzymać następnego premiera, który mógłby próbować zmusić kraj do opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia poprzez zawieszenie sesji parlamentu. Taki ruch to wyraźne ostrzeżenie dla Borisa Johnsona – faworyta do zostania premierem – żeby “pomyślał dwa razy”, zanim spróbuje na siłę doprowadzić do hard Brexitu.

Partia Konserwatywna zawsze miała fundamentalne przekonanie o znaczeniu instytucji – a w demokracji przedstawicielskiej nie może być ważniejszej instytucji niż Parlament. Nie powinno być zaskoczeniem, że Parlamentowi wolno zasiąść do obrad i mieć prawo głosu w kluczowym okresie w historii naszego kraju – napisał kanclerz skarbu Philip Hammond na Twitterze po ogłoszeniu wyniku.

Taka uchwała wysyła bardzo wyraźny sygnał, że Izba nie zaakceptuje wymuszeń ani nie zostanie zmarginalizowana w ten sposób – dodał Dominic Grieve, jeden z konserwatystów.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był dolar nowozelandzki (NZD), który umocnił się aż o 1,11%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy funta szterlinga (-0,70%) oraz euro (-0,51%).

Tygodniowa zmiennośc walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że rynek od ponad dwóch tygodniu porusza się w trendzie horyzontalnym. W wyniku ostatnich spadków kurs osunął się w okolice linii tendencji wzrostowej, będącej dolnym ograniczeniem tej formacji. To właśnie od ewentualnego pokonania, bądź odrzucenia tej strefy będzie prawdopodobnie zależny kierunek ruchu w nadchodzącym tygodniu.

Kurs pary walutowej EURUSD H4
EURUSD H4

Cena srebra najwyżej od czerwca 2018 r.

Spoglądając na notowania srebra zauważymy, że w skutek ostatnich, niezwykle dynamicznych wzrostów rynek pokonał horyzontalny opór w wysokości 15,53 USD, linię tendencji spadkowej oraz kolejny, horyzontalny opór w rejonie 16,15 USD. To wszystko sprawiło, że cena srebra wzrosłą do najwyższego poziomu od czerwca 2018 roku.

W miniony piątek pojawiła się jednak dość silna reakcja podażowa i jeżeli tylko z początkiem tygodnia rynek wróci poniżej 15.15 USD, niewykluczone, że cena srebra osunie się nawet w okolice 15,53 i mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Cena srebra
Silver Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlockchain jako oręże zwykłych ludzi – rozmowa z Januszem Kossowskim
Następny artykułZa ostatnie spadki na Bitcoinie odpowiadają wieloryby spod znaku Ethereum?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here