Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Mimo, że pod względem publikacji istotnych raportów makroekonomicznych miniony tydzień przebiegał dość spokojnie, to uwzględniając wszystkie wydarzenia i doniesienia, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich dni, przyznać trzeba, że był to niezwykle interesujący okres. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu
  • Groźby Donalda Trupma dot. wprowadzenia nowych ceł na europejskie towary
  • Obniżenie prognoz gospodarczych
  • Decyzję monetarną EBC
  • FOMC minutes

Brexit przesunięty na 31 października

Theresa May i Donald Tusk

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia był bez wątpienia nadzwyczajny szczyt UE, w trakcie którego doszło do kolejnego przesunięcia “ostatecznego” terminu Brexitu. W ramach planu uniknięcia chaotycznego wyjścia bez porozumienia Unijni przywódcy zgodzili się na półroczne opóźnienie Brexitu. Oznacza to, że Zjednoczone Królestwo pozostanie w UE do 31 października 2019 roku. By zadbać o kontynuację prac nad formą ewentualnego porozumienia, w czerwcu dojdzie jednak do aktualizacji postępów.

Wybory przed którymi teraz stoimy są jasne tak jak cały harmonogram. Następne kilka tygodni będzie naprawdę trudne – powiedziała Theresa May na konferencji prasowej.

Brexit: Kłopotów ciąg dalszy

Emmanuel MacronTermin 31 października jest kompromisem i UK będzie mogła odejść wcześniej, jeśli Parlament ratyfikuje umowę rozwodową. Na środowym szczycie francuski prezydent Emmanuel Macron zajął twarde stanowisko naciskając na krótsze przedłużenie i zaostrzenie warunków, aby upewnić się, że Wielka Brytania nie może sabotować unijnych przedsiębiorstw w trakcie procesu wyjścia.

Przypomnijmy, że pierwotnie Wielka Brytania miała opuścić blok 28 krajów członkowskich już 29 marca, ale May trzykrotnie nie udało się uzyskać poparcia Izby Gmin ws. porozumienia rozwodowego z UE. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przestała w końcu próbować nakłonić swoich kolegów partyjnych do poparcia jej planu opuszczenia Unii Europejskiej i poprosiła opozycyjną Partię Pracy o pomoc.

Obecnie UK będzie musiała wziąć udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. To jest coś, co byłoby nie do przyjęcia jeszcze trzy lata temu, gdy obywatele zagłosowali za opuszczeniem UE. Głównym ryzykiem jest teraz zmierzenie się ze zwolennikami hard Brexitu. Grozi to polityczną reakcją wielu członków Partii Konserwatywnej, którzy uważają, że takie odroczenie odejścia Wielkiej Brytanii jest zdradą wyników referendum z 2016 r., i może to nawet doprowadzić do odwołania Brexitu. Jedno jest pewne – wraz z biegnącym czasem będzie rosła presja i lista przeciwników May, którzy będą próbowali przekonać do siebie niezdecydowanych członków Partii Konserwatywnej.

Donald Trump straszy UE nowymi cłami

Donald TrumpW minionym tygodniu pojawiły się także doniesienia, że w odpowiedzi na szkody, które wywołać ma dotowanie przez kraje bloku Airbusa (głównego rywala Boeinga), administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, rozważa możliwość nałożenia ceł na europejskie towary o wartości 11 miliardów dolarów.

Na liście produktów udostępnionej przez amerykańską administrację znalazły się między innymi helikoptery pasażerskie, wiele rodzajów wina i sera, kombinezony powietrzne i szereg marek motocykli. Stany Zjednoczone powołują się na opinię Światowej Organizacji Handlu (WTO), która stwierdziła, że wsparcie Airbusa (wielokrotnie) wywoływało „szkodliwe skutki dla Stanów Zjednoczonych”. Należy w tym miejscu jednak przypomnieć, że Organizacja wydawała dokładnie taką samą opinię dla działań USA w zakresie wsparcia finansowego Boeinga.

Administracja Trump potwierdziła, że począwszy od poniedziałku, rozpoczyna się proces na mocy sekcji 301 Trade Act z 1974 r. w celu “identyfikacji produktów UE, do których mogą być stosowane dodatkowe cła, dopóki UE nie zniesie tych subsydiów”. Wspomniane taryfy zostałyby jednak nałożone dopiero w momencie kiedy WTO da zielone światło (najszybciej w okresie wakacyjnym) – jest to rzadki pokaz wiary w instytucję, którą prezydent USA wielokrotnie krytykował.

Zagrożenie pojawia się w momencie, gdy członkowie UE znajdują się w końcowej fazie negocjacji warunków mandatu dla Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, do rozpoczęcia rozmów z administracją Trumpa w sprawie taryf przemysłowych. Niektórzy członkowie UE, w tym Francja, są jednak sceptycznie nastawieni do wartości negocjacji z USA, które zostały uzgodnione do lipca w celu uniknięcia taryf samochodowych. Ponadto, projekt mandatu pozwala Europie wycofać się z negocjacji, jeśli Stany Zjednoczone miałyby narzucić taryfy na blok przy użyciu uzasadnienia z sekcji 301 wspomnianej wcześniej.

MFW tnie prognozy gospodarcze. Tak źle nie było od kryzysu z 2008 r.

Christine Lagarde, prezes MFW

Kolejną, nie najweselszą informacją było również to, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego do najniższych od czasu kryzysu finansowego w najbardziej rozwiniętych gospodarkach i sygnalizuje, że wyższe cła ciążą handlowi międzynarodowemu. W tym roku światowe PKB ma wzrosnąć jedynie o 3,3% w stosunku do 3,5% prognozowanych jeszcze w styczniu.

MFW ostrzega, że ryzyko jest skierowane w stronę spadkową, z szeregiem zagrożeń zagrażających globalnej gospodarce, w tym możliwe załamanie się negocjacji między USA i Chinami w celu zakończenia wojny handlowej oraz odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia przejściowego, znanego jako scenariusz twardego Brexitu.

– W warunkach słabnącego tempa wzrostu gospodarczego na świecie i ograniczonej przestrzeni politycznej do walki z kryzysami, unikanie błędów politycznych, które mogłyby zaszkodzić działalności gospodarczej, musi być głównym priorytetem – podkreśla MFW.

EBC boi się o spowolnienie! Stopy procentowe bez zmian

Mario Draghi, prezes EBC

W trakcie środowej sesji rynki poznały także decyzję monetarną EBC. Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie. W trakcie późniejszej konferencji prasowej Mario Draghi potwierdzał obawy o wzrost gospodarczy w strefie euro oraz obecną dynamikę inflacji. Na negatywny sentyment wpływa między innymi geopolityka, protekcjonizm poszczególnych państw strefy euro oraz sytuacja na rynkach wschodzących.

FOMC minutes: Brak podwyżek stóp w 2019 i ryzyko spowolnienia gospodarczego

Kilka godzin po decyzji monetarnej EBC, Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) opublikował protokoły (minutes) z marcowego posiedzenia polityki pieniężnej, podczas którego nie zdecydował się zmienić stóp procentowych.

Rezerwa FederalnaZdecydowana większość przedstawicieli Komitetu potwierdza, że w kolejnych miesiącach 2019 roku niezbędne jest zachowanie cierpliwości w podejmowaniu kolejnych decyzji dotyczących kształtowania się ścieżki polityki pieniężnej. W związku z tym w 2019 roku bankierzy centralni spodziewają się braku dalszych podwyżek stóp procentowych.

Podobnie jak samo oświadczenie polityki pieniężnej opublikowane w marcu, tak samo środowe protokoły potwierdzają niepewność co do przyszłych prognoz gospodarczych oraz obawy dotyczące spłaszczenia krzywej rentowności papierów dłużnych. FOMC wspomina również o zamieszaniu politycznym wywołanym przez Brexit.

Jeżeli dynamika gospodarcza odbije w drugiej połowie roku, wtedy podwyżka stóp procentowych może być nadal brana pod uwagę. Jak na razie jednak ani scenariusz wzrostowy, ani spadkowy nie wydaje się prawdopodobny – większość przedstawicieli Komitetu opowiada się za utrzymaniem stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar australijski (AUD), który umacniał się o 0,49%. Nieco mniejszą aprecjację odnotował także kurs euro (+0,27%) oraz  jena japońskiego (+0,15%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara franka szwajcarskiego (CHF) oraz dolara amerykańskiego (USD), które osunęły się kolejno o 0,56% i 0,44%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Dolar australijski wybija górą z kanału spadkowego

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że wskutek środowych wzrostów rynek wybił górą z trwającej od dłuższego czasu formacja kanału zniżkującego. W czwartek doszło do re-testu tego oporu (teraz już wsparcie) a w piątek pojawiła się tam silna reakcja popytowa. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie kurs dolara australijskiego dalej będzie zyskiwał na wartości.

Kurs pary walutowej AUDUSD Daily
AUDUSD Daily

Kurs funta pod presją podaży

Na notowaniach kabla zauważymy, że mimo, iż miniony tydzień funt zakończył na niewielkim plusie, to jego kurs w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej pokonanej już jakiś czas temu linii tendencji wzrostowej. jeżeli tylko opór ten zostanie trwale odrzucony, kurs funta mógłby zaliczyć dalszą deprecjację osuwając się kolejno w okolice 1.2965, 1.28 bądź nawet 1.2480.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIle będzie kosztować euro, dolar, frank i funt w przyszłym tygodniu? Sprawdź kursy walut Forex
Następny artykułDolar z największą stratą w piątek. Kursy walut Forex: Euro, funt i frank przed otwarciem w poniedziałek
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here