Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo dość sporej ilości zaplanowanych na ten tydzień publikacji makroekonomicznych, większość inwestorów z niecierpliwością oczekiwała czwartku. To wtedy bowiem poznaliśmy decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego i Banku Anglii dot. stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie z prognozami analityków Credit Agricole, stopy procentowe Szwajcarskiego Banku Narodowego nie uległy zmianie we wrześniu. Doczekaliśmy się jednak, kilku niewielkich, lecz pozytywnych niespodzianek.

Jak już wcześniej komentował w swoim artykule Adam Rak, to, że SNB nie zmieni obecnego kształtu swojej polityki monetarnej było niemal wiadome. Rynkowy konsensus niezmiennie wskazuje na brak szans podwyżki i wiele wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas nie będzie nam dane relacjonować takiego ruchu.

SNB pozostanie aktywne na rynku walutowym, podejmując działania wtedy kiedy uzna za konieczne – ostrzega Bank w pierwszym akapicie opublikowanego dziś raportu. Mimo to, Szwajcarzy zwracają uwagę na brak wyraźnego przewartościowania swojej waluty, choć jak można wyczytać w oświadczeniu SNB, frank nadal pozostaje dość drogi.

Bank dokonał rewizji swoich prognoz poziomu inflacji. Wskaźnik ten ma wzrosnąć o 0,4% w bieżącym roku zamiast 0,3% forsowanych przed kwartałem. Podobna dynamika wzrostu cen ma utrzymać się również w przyszłym roku. Prognozy SNB na 2019 rok zakładają wzrost poziomu inflacji o 1,1% (poprzednie prognozy mówiły o +1,0%).

W dalszej części oświadczenia SNB o monitorowaniu sytuacji gospodarczej na świecie oraz w kraju. Bank zapewnia, że nadal będzie zwracał szczególna uwagę na kondycję wewnętrznego rynku nieruchomości. Całe oświadczenie Szwajcarskiego Banku Narodowego w języku angielskim można znaleźć pod linkiem.

Podobną decyzję podjął Bank Anglii, który również zdecydował się pozostawić stopy procentowe na poziomie 0,25%. Zgodnie z prognozami, za utrzymaniem tego stanu rzeczy opowiedziało się 7 członków MPC. Dwóch zagłosowało za podwyżką, natomiast żaden z oficjeli nie myślał o obniżeniu stóp procentowych.

Jak w swoim artykule komentował Krzysztof Wiwatowski, jastrzębi komunikat z Banku Anglii mówiący o tym, że większość członków MPC jest skłonna do redukowania stymulacji polityki pieniężnej w następnych miesiącach wywołał napływ zleceń kupna funta szterlinga co spowodowało jego silną aprecjację. BoE w komunikacie wspomina także, iż w jego opinii “rynek niedoszacowuje przyszłych wzrostów stopy procentowej”. Jeśli jednak dojdzie do podwyżki stóp procentowych to mają one być “stopniowe i ograniczone”.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


W minioną środę poznaliśmy odczyt wskaźnika inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych. Jak podał Bureau of Labor Statistics, PPI wzrósł w sierpniu do 0,2% m/m co okazało się wynikiem gorszym od prognoz analityków zakładających wzrost do 0,3%.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi w czwartek przez amerykański BLS, inflacja bazowa CPI osiągnęła w sierpniu dynamikę 0,2% co pokryło się z prognozami analityków. Pozytywnie zaskoczył natomiast wskaźnika przedstawiającego inflacje bazową CPI w ujęciu rok do roku. Odczyt na poziomie 1,7% okazał się lepszy od prognozowanego 1,6% co spowodowało aprecjację USD.

Jak podał Department of Labor, w tygodniu kończącym się 9.09.2017 ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 284 tys. co oznacza spadek o 14 tys względem poprzedniego odczytu. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wzmacnia również fakt, iż konsensus przed publikacją zakładał wzrost o 2 tys. do 300 tys.

Zgodnie z piątkowym raportem Biura Cenzusowego, dynamika sierpniowej sprzedaży detalicznej wyniosła -0,2%. Analitycy spodziewali się spowolnienia, jednak do pułapu +0,1%. Dodatkowo spadkową rewizją objęto dobry wynik z lipca – wynik +0,6% skorygowano do +0,3%. W przypadku bazowej inflacji detalicznej (wykluczającej sprzedaż samochodów), wynik także gorszy od oczekiwań (+0,2% vs +0,5% m/m).

Powodem gorszych wyników sierpniowych mógł być niewątpliwie ostatni huragan – tak samo jak obfite burze obserwowane na kilka tygodni przed jego nadejściem powodem spadkowej rewizji rezultatów z wcześniejszego okresu.

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2017 roku oraz raport dotyczący obrotów towarowych handlu zagranicznego w okresie styczeń-lipiec 2017 roku.

Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1% (w tym towarów – o 0,3%, przy wzroście cen usług – o 0,2%).

Źródło: http://stat.gov.pl

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,7%) oraz odzieży i obuwia (o 2,5%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,13 p. proc. Wzrost opłat w zakresie transportu (o 2,0%) podwyższył ten wskaźnik o 0,17 p. proc.

Źródło: http://stat.gov.pl

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że w okresie styczeń – lipiec 2017 r. eksport w cenach bieżących wyniósł 492 195,9 mln zł, a import 489 413,8 mln zł. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 2 782,1 mln zł, natomiast przed rokiem wyniosło 13 575,7 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 7,0%, a import o 9,6%.

Udział krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wyniósł 86,4% (w tym UE 79,4%), a w imporcie – 67,3% (w tym UE 59,7%), wobec odpowiednio 86,6% (w tym UE 80,0%) i 68,9% (w tym UE 62,0%) w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Po siedmiu miesiącach 2017 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, a importu – z Rosji, ze Stanów Zjednoczonych, z Holandii, Czech, Chin, Belgii, Niemiec i Francji. Spadek importu odnotowano w wymianie z Włochami i Wielką Brytanią.

Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 66,3% eksportu (w analogicznym okresie ub. r. 66,0%), a importu ogółem – 65,6% (wobec 66,2% w styczniu – lipcu 2016 r.).

 

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


EURUSD

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek pojawienia się reakcji podażowej w okolicy poziomu 1.2100, od początku tygodnia obserwowaliśmy spadki. Niestety nie trwały one zbyt długo i to czy będą kontynuowane, stanęło pod dużym znakiem zapytania.

Na skutek tych spadków rynek pokonał już linię tendencji wzrostowej, którą w piątek przetestowaliśmy od dołu (jako opór). Odrzucenie tej strefy mogłoby być sygnałem do kontynuacji spadków.

EURUSD H4

Spoglądając jednak na wykres H1 zauważymy, że na skutek trwających od czwartku wzrostów kurs dotarł w okolice lokalnego oporu, gdzie w piątek pojawiła się reakcja podażowa. Późniejsze spadki sprowadziły kurs w okolice lokalnego wsparcia zbiegającego się precyzyjnie z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się reakcja popytowa.

Gdyby nie ostatnia pro-spadkowa świeca pin-bar, cała obecna sytuacja na wykresie H1 przypominałaby tworzące się prawe ramię pro-wzrostowej formacji oRGR.

Osobiście wstrzymam się zatem z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych do czasu wybicia linii szyi (wówczas szukać będę longów) bądź czwartkowych minimów (wówczas szukać będę shortów)

GBPUSD

Oprócz wspomnianej we wstępie decyzji Banku Anglii o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, w minionym tygodniu Office for National Stastistic, poinformował, iż w sierpniu br. inflacja CPI wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 2,9% co jest wynikiem zdecydowanie lepszym zarówno od odczytu poprzedniego (2,6%) jak również od i tak już optymistycznych prognoz (2,8%). W stosunku do lipca obserwowaliśmy wzrost o 0,6% co również jest wynikiem zdecydowanie lepszym od zakładanego (0,5%). W raporcie mogliśmy przeczytać, że głównymi komponentami które wpłynęły na wzrost stopy między lipcem a sierpniem była odzież oraz paliwa silnikowe.

Zgodnie z najnowszymi danymi brytyjskiego ONS, stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii osuwała się w sierpniu do poziomu 4,3% z 4,4%, spadała również liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Uwaga rynków skupiła się jednak na oczekiwaniach co do inflacji zarobkowej – odczyty niższe od prognoz przełożyły się na deprecjację funta szterlinga.

Jak informowaliśmy już wcześniej, dynamika średnich zarobków godzinowych w UK pokryła się z odczytami lipcowymi na poziomie +2,1% r/r. Analitycy spodziewali się jednak przyspieszenia do 2,3%. W przypadku tego samego wskaźnika nie uwzględniającego bonusów, ostateczny wynik również okazał się gorszy od projekcji (+2,1% vs +2,2% r/r).

Ilość pozytywnych publikacji wywołała w minionym tygodniu silną aprecjację funta szterlinga w efekcie czego kurs GBPUSD pokonał kolejny istotny opór i jest coraz bliżej domknięcia luki po-brexitowej.

GBPUSD Daily

Na wykresie 30-minutowym zauważymy, że rynek w dalszym ciagu nie przetestował jeszcze od góry wspomnianego oporu. Jeżeli zatem w najbliższym czasie pojawiłaby się jakaś korekta spadkowa, to właśnie w okolicy tego poziomu spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcji popytowej. Za takim scenariuszem przemawia również fakt, iż poziom ten zbiega się obecnie z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego.

GBPUSD M30

Interesujesz się Price Action?
Zapraszamy na bezpłatne seminarium PRICE ACTION DAY, podczas którego każdy z mówców mówił będzie o Price Action.

[otw_shortcode_button href=”https://www.stofs.com/media/promo/lps/promotion/seminar-warsaw/pl/?comparic=on&camp=24731″ size=”large” bgcolor=”#65bd00″ icon_position=”left” shape=”radius” color_class=”otw-green” border_color=”#ffffff”]Zarezerwuj sobie miejsce[/otw_shortcode_button]

USDJPY

Na skutek trwających niemal nieprzerwanie od początku tygodnia dynamicznych wzrostów kurs pary walutowej USDJPY dotarł w okolice lokalnego oporu, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do pojawienia się przynajmniej korekty spadkowej.

USDJPY H4

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy jednak, że jeżeli opór ten zostanie pokonany, potencjalne wzrosty mogłyby być kontynuowane nawet w okolice górnego ograniczenia trwającej od dłuższego czasu konsolidacji.

USDJPY Daily

 

Biorąc pod uwagę fakt, iż w przyszłym tygodniu poznamy zarówno decyzje FOMC jak również BoJ dot. stóp procentowych, na tej parze walutowej spodziewać możemy się ponadprzeciętnej zmienności.

NZDUSD

We wtorek obserwowaliśmy dziś silną aprecjację dolara nowozelandzkiego. Sytuacja ta mogła wydać się niektórym dziwna ponieważ w kalendarzu makroekonomicznym nie było zaplanowanych żadnych a tym bardziej mogących wywołać taki ruch danych z Nowej Zelandii.

Okazuje się jednak, że zgodnie z najnowszymi winiakami sondażowymi które podał NewsHub-Reid partia Nacjonalistów zwiększyła swoją przewagę nad Laburzystami o 4 punkty procentowe posiadają obecnie poparcie w wysokości 47,3%. Opozycja traci 1.6 p.p. mogąc liczyć obecnie na wsparcie 37,8%, daleko w tyle plasują się natomiast zieloni z 4,9%.

Jak informowaliśmy już wcześniej, taki wynik pozwoliłby osiągnąć prawicowym nacjonalistom dokładnie taką samą ilość miejsc w rządzie, co za poprzedniej kadencji, czyli równe 60 (w liczącym sobie 120 osób parlamencie). Dla uzyskania większości brakuje więc zaledwie jednego mandatu – przy wzrastających cały czas sondażach, eksperci nie wykluczają takowej możliwości. Ostatni raz udało się to jakiejkolwiek partii rządzącej 21 lat temu.

Spoglądając jednak na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że kurs w dalszym ciągu nie pokonał lokalnego oporu 0.7330.

NZDUSD H4

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCzym jest trading… a czym nie jest?
Następny artykułAnaliza weekendowa EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here