Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Za nami niezwykle emocjonujący tydzień choć zdecydowanie bardziej obrazowe byłoby tu stwierdzenie ograniczające się do trzech dni. Początek tygodnia był bowiem niezwykle ubogi w istotne publikacje makroekonomiczne a co za tym idzie i na rynkach nie działo się zbyt wiele. Spośród najważniejszych wydarzeń makro na szczególną uwagę zasługuje oczywiście piątkowe NFP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak co miesiąc, już w środę poznaliśmy “małe NFP” czyli raport ADP dot. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym będący dla wielu prognozą przed piątkowymi odczytami NFP. Jak informowaliśmy już wcześniej, oprócz mocnego odczytu głównego wskaźnika sierpniowego na poziomie 237 tysięcy, słabe rezultaty z lipca (na poziomie 178 tysięcy) zrewidowano wzrostowo do pułapu 201 tysięcy.

Jak twierdzi Mark Zandi, główny ekonomista w Moody’s Analytics, sytuacja na rynku pracy cały czas się rozwija: „Kreacja nowych miejsc pracy jest silna praktycznie we wszystkich branżach. Wstępne prognozy w raporcie BLS za sierpień, który poznamy w piątek są zazwyczaj bardzo słabe dla tego okresu roku, jednak wyniki ADP pozwalają na pewien optymizm”.

Przypuszczenia dotyczące słabych piątkowych odczytów potwierdziły się. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami sierpniowy raport z amerykańskiego rynku pracy prezentował słaby przyrost etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) w efekcie czego piątkowy odczyt był najgorszym od pięciu miesięcy.

Jak informowaliśmy już wcześniej, analizując jobs report autorstwa BLS, ciężko dopatrywać się w nim pozytywnych elementów. O ile sam wynik NFP w wysokości 156 tys. (prognoza 180 tys.) nie jest tragedią – wszyscy wiedzieli bowiem, że sezonowo sierpień zazwyczaj wypada poniżej konsensusu analityków – to pozostałe wskaźniki również nie zachwyciły. Po pierwsze, NFP lipcowe zrewidowano spadkowo z 209 tysięcy do 189 tysięcy, a stopa bezrobocia wzrosła z 4,3% do 4,4%.

W zakresie średnich zarobków godzinowych (inflacji zarobkowej), tak pilnie śledzonej w ostatnich miesiącach przez FED, także bez powodów do radości. W ujęciu m/m dynamika wskaźnika spowalniała do +0,1% (prognoza +0,2%), a wyniki z wcześniejszego okresu rewidowano spadkowo z +0,3% do +0.1%. W przypadku inflacji zarobkowej r/r wynik również okazał się gorszy od przewidywań analityków (+2,5% vs +2,6%).

Dane ze Stanów Zjednoczonych


Niewątpliwie głównym tematem poruszanym w mediach oraz tym, co wywołało dynamiczną reakcję rynków na początku tygodnia była informacja o wystrzeleniu z Korei Północnej rakiet, które skierowane były w kierunku Japonii. Jeden z trzech pocisków przekroczył strefę powietrzną Japonii i rozbił się na Oceanie Spokojnym w pobliżu Hokkaido. Ten pokaz siły Kim Dzong Una został bardzo szybko oceniony przez rynki w efekcie czego obserwowaliśmy silną deprecjację dolara amerykańskiego i wzrost kursu złota, o którym pisałem w osobnym artykule.

Jak we wtorek podał Conference Board zaufanie konsumentów w Stanach Zjednoczonych uległo poprawie a wskaźnik plasował się na poziomie 122,9 co jest odczytem lepszym od prognozowanego 120,3.

W środę Biuro Analiza Ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych opublikowało wstępny odczyt PKB dla Q2 w ujęciu kwartalnym.

Jak już w specjalnym komentarzu zauważył Krzysztof Wiwatowski, obecny odczyt na poziomie 3,0% okazał się lepszy zarówno od poprzedniej publikacji jak również od i tak już optymistycznych prognoz. Większy wzrost gospodarczy odnotowano ostatnio w pierwszym kwartale 2015-go roku.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Dane z naszej rodzimej gospodarki


W miniony czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek polskiego Produktu Krajowego Brutto w drugim kwartale 2017 r. Jak przeczytać możemy w raporcie, w II kwartale 2017 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010 wzrósł realnie o 1,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 4,4%.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,9%, w porównaniu z II kwartałem ub. roku.

W stosunku do opublikowanego w dniu 16 sierpnia 2017 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla II kwartału 2017 r., prezentowany obecnie szacunek nie zmienił się.

W II kwartale 2017 r. wzrost popytu krajowego, w skali roku, wyniósł 5,6% i był wyższy od notowanego w I kwartale 2017 r. (wzrost o 4,1%). Wpłynął na to wyższy niż w I kwartale 2017 r. wzrost spożycia ogółem, który wyniósł 4,3% (wobec 3,9% w I kwartale 2017 r.) oraz wzrost akumulacji brutto o 11,5% (wobec 5,2% w I kwartale 2017 r.)

Źródło: http://stat.gov.pl/

W porównaniu z poprzednim kwartałem, w II kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo zwiększył się realnie o 1,1%.

Popyt krajowy w II kwartale 2017 r. wzrósł realnie o 1,4%.

Spożycie ogółem w II kwartale 2017 r. wzrosło realnie o 1,0%

Akumulacja w II kwartale 2017 r. zwiększyła się realnie o 4,3%.

Nakłady brutto na środki trwałe w II kwartale 2017 r. zwiększyły się realnie o 0,5%.

W dniu dzisiejszym, o godzinie 14:00 poznamy jeszcze odczyty inflacji CPI. Prognozy przed publikacją zakładają wzrost wskaźnika o 0,1% tj. z -0,2% do -0,1% m/m oraz z 1,7% do 1,8% r/r.

Tego samego dnia rynki poznały natomiast dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w sierpniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2% (wskaźnik cen 99,8), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8).

Źródło: http://stat.gov.pl

Uwaga: Dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dane ostateczne za sierpień 2017 r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 11 września 2017 r. o godz. 14:00.

Przejdźmy jednak do wykresów…


EURUSD

W czwartek opublikowane zostały odczyty CPI oraz stopy bezrobocia dla strefy euro. Jak w swoim komentarzu informował już wcześniej Krzysztof Wiwatowski, przedstawione przez Eurostat dane wskazują na utrzymanie się w lipcu stopy bezrobocia na poprzednim poziomie 9,1% r/r. Takie też były oczekiwania prognostów.

Jeśli natomiast przyjrzymy się sierpniowemu odczytowi CPI to widać, że ten wzrósł w stosunku rok do roku do 1,5%. Poprzednio było natomiast 1,3%, a mediana oczekiwań analityków wskazywała na wzrost, ale jedynie do 1,4%.

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że na skutek piątkowej publikacji NFP obserwowaliśmy silną deprecjację dolara amerykańskiego. Szybko jednak reakcja ta została zanegowana i rynek wrócił do poziomów sprzed publikacji. W ten sposób na wykresach M15, M30, H1 i H4 powstały potężne pro-spadkowe pin-bary odrzucające lokalny opór 1.1920. Trwałe odrzucenie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

EURUSD H4

GBPUSD

Przez niemal cały tydzień rynek oscylował w okolicy pokonanej w połowie sierpnia linii trendu wzrostowego i lokalnego oporu. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków, dla których potencjalnymi zasięgami mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 1.2600 (czerwcowe minima) bądź dalej 1.2100.

Niewątpliwie jest to rynek, który w najbliższym czasie warto obserwować, gdyż potencjał spadków w okolice wspomnianych poziomów wynosi kolejno 340 bądź nawet 830 pips.

By wykorzystać analizę, już teraz sprawdź ofertę Brokera STO, który oferuje swoim klientom darmowy VPS

GBPUSD Daily

NZDUSD

Jak informowaliśmy już wcześniej, podczas swojego środowego wystąpienia, gubernator RBNZ, Graeme Wheeler stwierdził, że brak nieoczekiwanych szoków gospodarczych w ostatnim czasie jest obiecującym sygnałem odbudowy gospodarczej w Nowej Zelandii. Na tym etapie największym zagrożeniem dla świata są przewartościowane akcje oraz nieustannie rosnący dług. Stwierdził on również, że niższa wycena dolara nowozelandzkiego jest potrzebna by zwiększyć presję inflacyjną i umożliwić stabilniejszy wzrost gospodarczy.

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że na skutek trwających od wtorku spadków rynek pokonał niezwykle istotne wsparcie będące linią szyi pro-spadkowej formacji głowy z ramionami (RGR).

NZDUSD Daily

Na wykresie H1 zauważymy, że poziom ten bardzo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z ostatnich spadków. Zgodnie z moją czwartkową projekcją, na skutek lokalnej korekty i piątkowych odczytów NFP został on przetestowany od dołu (jako opór) a w jego okolicy pojawiła się silna reakcja podażowa.

NZDUSD H1

USDCAD

Jak podała w środę amerykańska EIA, po spadku zapasów o 3,3 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, tym razem spadek wyniósł aż 5,4 mln brk co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz na poziomie 1,9 mln baryłek. Jest to już 9 odczyt z rzędu, gdzie odnotowywany jest spadek zapasów czarnego złota.

Według opublikowanych w czwartek, pierwszych prognoz kanadyjskiego biura statystycznego dotyczących PKB w drugim kwartale 2017 roku, dynamika kw/kw plasowała się na poziomie +4,5% zdecydowanie pokonując prognozy i wynik z poprzedniego kwartału, co przełożyło się na silną aprecjację lokalnej waluty.

Jak informowaliśmy już wcześniej, PKB w ujęciu miesięcznym co prawda spowalniał, jednak był w stanie pokonać prognozy analityków osiągając pułap 0,3% (projekcja 0,1%, poprzednio 0,6%). Za poprawę dynamiki odpowiadał przede wszystkim sektor budowlany, w którym obserwowano najsilniejsze umocnienie na przestrzeni czerwca 2017.

Na skutek trwających od trzech tygodni spadków kurs pary walutowej USDCAD znalazł się najniżej od czerwca 2015 roku.

USDCAD H4

Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 1.20.

USDCAD Weekly

USDJPY

Kurs pary walutowej USDJPY od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalny (w konsolidacji). Na skutek trwających od 11 lipca br. spadków rynek dotarł w okolice poziomu wsparcia 108.25 będącego dolnym ograniczeniem tego boxu, gdzie w miniony wtorek pojawiła się silna reakcja popytowa. Od tego czasu obserwujemy wzrosty, dla których potencjalnym zasięgiem mogą okazać się nawet okolice górnego ograniczenia konsolidacji.

USDJPY Daily

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że zgodnie z moją czwartkową projekcją, po ostatnich dynamicznych wzrostach pojawiła się korekta spadkowa, na skutek której rynek re-testując odrzucił lokalny opór (teraz wsparcie) zbiegające się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego.

USDJPY H4

GOLD

Na skutek bardzo dynamicznych, poniedziałkowych wzrostów rynek pokonał nie tylko tegoroczne maksima w okolicy poziomu 1295 USD ale również niezwykle istotny opór 1305 USD. Mimo, że wtorek i środa należały do podaży, to od czwartku ponownie obserwujemy wzrosty i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 1370 USD.

GOLD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułStrategia oparta na inside barze – Justin Bennett Price Action
Następny artykułKryptowaluty na weekend – Dokąd dotrą spadki na BTC?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here