Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Pod względem ilości istotnych publikacji makroekonomicznych miniony tydzień przebiegał stosunkowo spokojnie. Najważniejsze newsy poznaliśmy bowiem dopiero w czwartek. Mowa tu oczywiście o decyzjach w sprawie stóp procentowych, które podejmowały Bank of Japan oraz Europejski Bank Centralny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dane ze Stanów Zjednoczonych…


Również zza oceanu nie pojawiło się zbyt wiele istotnych danych. Jednym z najgorętszych tematów okazała się zatem nieudana próba zastąpienia obecnej ustawy zdrowotnej zwanej jako Obamacare projektem zaproponowanym przez Republikanów. Warto przypomnieć, że była to jedna z przedwyborczych obietnic Donalda Trumpa, której do tej pory nie udało mu się zrealizować i póki co wciąż może to nie być takie łatwie.

Jak pisał Michał Stajniak z XTB we wtorkowym komentarzu walutowym, „wczoraj doszło do deklaracji ze strony dwóch senatorów z Partii Republikańskiej, którzy wskazali, że nie zamierzają poprzeć senackiego projektu reformy zdrowia, która miałaby zastąpić znany program Obamacare. Oznacza to, że Republikanom brakuje dokładnie dwóch głosów do przejścia ustawy w Senacie. Dodatkowo pozostałych dwóch senatorów również z Partii Republikańskiej wskazało, że nie będą wspierać rozpoczęcia debaty, co do zmian w systemie opieki zdrowotnej, co może oznaczać koniec potencjalnej zmiany”.

Należy przypomnieć, że ustawa zdrowotna jest niezwykle istotna dla kolejnej reformy planowanej w USA – dotyczącej cięć podatkowych. Oszczędności wygenerowane na podstawie zmian w Obamacare miały bowiem sfinansować budżet w obliczu mniejszych wpływów podatkowych.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zgodnie z czerwcowym raportem z amerykańskiego rynku nieruchomości zarówno building permits (pozwolenia na budowę) oraz housing starts (rozpoczęte budowy domów) notowały wzrost, pokonując oczekiwania analityków i odbijając od majowych dołków.

 • Czerwcowa wartość building permits wyniosła 1,254 miliona pokonując prognozy analityków (1,20 mln) oraz wyniki majowe (1,168 mln). Dzięki temu dynamika wskaźnika w ujęciu miesięcznym notowała mocne odbicie o 7,4% (z -4,9% obserwowanych w poprzednim okresie).
 • Rezultat housing starts również pozytywnie zaskoczył analityków przy dynamikę 8,3% (prognoza 5,8%, poprzednio -2,8% po spadkowej rewizji). Łącznie w czerwcu udzielono 1,215 miliona pozwoleń (prognoza 1,155 miliona, poprzednio 1,122 mln).O ile wyniki w czerwcu uległy poprawie i popyt utrzymuje się na zdrowych poziomach, to przedsiębiorcy związani branżą budowlaną są zaniepokojeni rosnącymi kosztami materiałów. Sentyment na rynku nieruchomości znajduje się obecnie na ośmiomiesięcznych minimach.

Warto również zauważyć, że w minionym tygodniu dolar amerykański umocnił się jedynie w stosunku do funta szterlinga. Pozostałe waluty okazały się od niego zdecydowanie silniejsze.

Źródło: http://finviz.com

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował raport z rynku pracy za czerwiec. Jak przeczytać możemy na stronie GUS:

 • Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2017 r. ukształtowało się na poziomie 6 001,5 tys. osób i wzrosło w skali miesiąca o 0,2% a w skali roku o 4,3%.
 • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2017 r. wyniosło 4508,08 zł. i wzrosło w skali miesiąca o 2,7% a w skali roku o 6%.
 • W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego eksport zwiększył się o 6,7% a import o 9,8%.
 • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2017 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego spadły o 0,2% a w skali roku wzrosły o 1,5%.

W środę poznaliśmy natomiast dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za czerwiec.

Mimo, że Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu 2017 r. były o 0,4% niższe niż w poprzednim miesiącu, to w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego obserwowaliśmy ich wzrost aż o 1,8%. Porównując okres styczeń–czerwiec 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były aż o 3,6% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r.

Cieszyć może natomiast fakt, iż w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 4,5% w porównaniu z czerwcem ub. roku.

W czerwcu br. odnotowano także wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 5,8% (wobec wzrostu o 7,4% przed miesiącem oraz o 6,5% w czerwcu 2016 r.). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,1%).

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w jednostkach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi.

Równocześnie poznaliśmy również dane dotyczące koniunktury konsumenckiej. W lipcu 2017 r. nastroje konsumenckie były mniej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu.

Jak czytamy w raporcie, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 0,8 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 4,0. W porównaniu do lipca 2016 r. obecna wartość BWUK jest jednak wyższa o 9,6 p. proc.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Spoglądając na wykres tygodniowy zauważymy, że rynek od tycznia 2016 roku poruszał się spokojnie na północ tworząc formację trójkąta zwyżkującego. Warto zauważyć, że mimo licznych testów górne ograniczenie tej formacji w okolicy poziomu 0.7760 przez ponad dwa lata pozostawało niepokonane. Pozostawało ponieważ w ubiegłym tygodniu to nastąpiło.

AUDUSD Weekly

Trwałe wybicie z tej formacji wspierały również opublikowane we wtorek protokoły z lipcowego posiedzenia RBA w sprawie polityki pieniężnej. Jak informowaliśmy już wcześniej, chociaż komentarze nie należały do najbardziej jastrzębich, to stanowisko odnośnie wysokości neutralnej stopy procentowej w ocenie banku doprowadziło do aprecjacji Australijczyka. W minutes czytaliśmy, że zgodnie z ocenami RBA neutralna wartość głównej stopy osunęła się o około 1% i wynosi obecnie 3,5%.

Oprócz tego minutki zawierały szereg „sztampowych” komentarzy, regularnie powtarzanych przez RBA:

 • Zbyt silny AUD niedobry dla lokalnej gospodarki
 • Stabilna polityka pieniężna wspiera obecne cele inflacyjne
 • Ogólnie rzecz biorąc dane ekonomiczne dla Q2 wyglądają pozytywnie
 • Ostatni wzrost zatrudnienia powinien wspierać przychody gospodarstw domowych i wydatki
 • Zbyt wcześnie na ocenę czy nowe warunki kredytowania pozytywnie wpłynęły na rynek nieruchomości

EURUSD

Na skutek wtorkowych wzrostów rynek wybił górą z trwającej od 2,5 roku konsolidacji po czym zgodnie z moją wtorkową projekcją re-testujac odrzucił poziom 1.1490 będący górnym ograniczeniem tejże konsolidacji.

Zapraszamy na webinar: Fibonacci na Wykresach – Magia Czy Mit?

EURUSD Weekly

Jak zauważymy na wykresie 4-godzinowym w okolicy wspomnianego wsparcia pojawiła się silna reakcja popytowa, która swoje podłoże znajduje w wspomnianej we wstępie czwartkowej decyzji ECB i późniejszej konferencji prasowej z udziałem Mario Draghi’ego.

Jak pisałem już wcześniej, w komunikacie przeczytać mogliśmy m.in., że w razie pogorszenia perspektyw Rada Prezesów jest gotowa zwiększyć skalę lub okres obowiązywania programu QE oraz, że Rada potwierdza, iż ​​zakup aktywów netto na obecnym poziomie w wysokości 60 mld eur/mies., ma trwać do końca grudnia 2017r.

To właśnie na skutek gołębiego wydźwięku komunikatu, tuż po jego opublikowaniu obserwowaliśmy nieznaczna deprecjację europejskiej waluty, która doprowadziła kurs EURUSD do wspominanego już poziomu 1.1490. W okolicy tego wsparcia, jeszcze przed rozpoczęciem konferencji prasowej z udziałem prezesa EBC, Mario Draghi’ego pojawiła niewielka reakcja popytowa.

Wraz z rozpoczęciem konferencji aprecjacja euro tylko się pogłębiała by ostatecznie wybić ostatnie szczyty i wywieźć eurodolara najwyżej od 2 maja br.

EURUSD H4

Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty konferencji ECB:

 • Perspektywy dla gospodarki są dobre a zagrożenia zrównoważone
 • Inflacja dopiero pokaże, że zmierza do celu
 • Komitet był jednomyślny, że jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek rozważania o zwijaniu QE czy zacieśnianiu polityki monetarnej
 • Dyskusja na temat możliwych zmian w QE może mieć miejsce jesienią

USDCAD

W miniony piątek poznaliśmy wyniki kanadyjskiej inflacji konsumenckiej za czerwiec oraz sprzedaży detalicznej za maj. Jak podał Urząd Statystyczny Kanady sprzedaż detaliczna wzrastając o 0,6% do 48,9 mld USD wzrosła trzeci miesiąc z rzędu. Sprzedaż wzrosła w 5 z 11 sektorów co stanowi 56% łącznej sprzedaży detalicznej.

Największy wpływ na obecny odczyt miała wyższa sprzedaż samochodów i części zamiennych. Bez sprzedaży w tym sektorze sprzedaż detaliczna spadłaby w maju o 0,1%.

Spowodowana tą publikacją aprecjacja dolara kanadyjskiego pokryła się z sytuacją techniczną na wykresie pary walutowej USDCAD, gdzie tuż przed publikacją kurs znalazł się w okolicy górnego ograniczenia kanału spadkowego. Późniejsze spadki sprowadziły kurs poniżej czwartkowych minimów i pozostaje nam czekać co przyniesie przyszły tydzień.

USDCAD H1

Sytuacja ta wygląda o tyle ciekawie, że na skutek trwających niemal nieprzerwanie od połowy maja spadków rynek wybił dołem z kanału wzrostowego i dotarł aż w okolice ubiegłorocznych minimów. Pokonanie tego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice poziomu 1.2000 a to daje niemal 550 pips potencjalnego ruchu.

Drugi (alternatywny) scenariusz zakłada odrzucenie obecnie testowanego wsparcia. Biorąc pod uwagę, że w ciągu całego ostatniego impulsu spadkowego nie pojawiła się żadna większa korekta, spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej “niewielkich” wzrostów. Niewielkich w tym przypadku może oznaczać nawet re-test poziomu 1.3000 zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego. W tym wypadku potencjalny zasięg wynosi ok 480 pips.

Wydaje się więc, że bez względu który z powyższych scenariuszy się zrealizuje jest o co walczyć.

Zapraszamy na webinar: Fibonacci na Wykresach – Magia Czy Mit?

USDCAD Weekly

USDJPY

Jak możemy wyczytać w najnowszym oświadczeniu polityki monetarnej BoJ, krótkoterminowa stopa procentowa pozostała na poziomie -0,1%. Brak zmian dotyczy również kształtu programu skupu japońskich obligacji. Bank of Japan nadal będzie kontynuował swoją politykę utrzymania rentowności papierów bezpiecznych około poziomu zera procent, zaś roczna wysokość skupu ma wynieść 80 bilionów jenów.

Jak w swoim artykule zaznaczał Adam Rak, powyższe uchwały zostały podjęte większością głosów na poziomie siedmiu do dwóch. To co jednak uległo zmianie to prognozy wskaźników makroekonomicznych. Szczególnie pozytywne zmiany czekały PKB – obecne szacunki BoJ mówią o przyspieszeniu dynamiki wzrostu gospodarczego w kraju do poziomu 1,8% w 2017/2018 wobec wcześniej opublikowanych 1,6%. Na przestrzeni 2018 oraz 2019 roku dynamika wskaźnika ma natomiast sięgać 1,4%.

Negatywną informacją dla rynku z pewnością jest fakt obniżenia prognoz wzrostu poziomu inflacji. Wskaźnik CPI na przestrzeni 2017/2018 roku ma wynieść jedynie 1,1%. Prognozy z kwietnia tego roku mówiły o 1,4%.

BoJ zauważa, że ostatnie miesiące pod względem wzrostu cen dóbr i usług w kraju były słabe. Prognozy wskaźnika musiały więc zostać dostosowane do najnowszych danych spływających z gospodarki, a jednym z czynników, który może wspomóc wzrost cen jest wyższa dynamika wzrostu wynagrodzeń. W długim terminie poziom inflacji konsumenckiej będzie jednak zmierzał w zakładanym kierunku dwóch procent – konkluduje Bank of Japan.

Spoglądając na notowania USDJPY zauważymy, że na skutek trwających niemal od dwóch tygodni spadków rynek dotarł i w piątek ostatecznie pokonał wsparcie w okolicy poziomu 111.90. Wydaje się zatem, ze w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji tej tendencji.

USDJPY Daily

Z punktu widzenia interwału 4-godzinowego, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice poziomu 110.65 bądź nawet 109.00.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułProblem z CPI – czy odzwierciedla jeszcze rzeczywistą inflację? Chapwood Index
Następny artykułKryptowaluty na weekend – “Bitcoin po $500 tys. albo zjem własnego…”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here