Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Za nami kolejny tydzień. Tym, którzy zarobili, gratuluję a za tych, którzy stracili trzymam kciuki w kolejnym tygodniu. Biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne bezsprzecznie gwiazdą tego tygodnia była środowa decyzja Rezerwy Federalnej o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (1,25%).

Ponieważ była to decyzja zgodna z rynkowym konsensusem, nie wywołała ona specjalnego zaskoczenia. Znacznie większe znaczenia miał rozkład kropek (dots), z którego wynika, że Rezerwa Federalna planuje jeszcze jedna podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Z kolei prognozy na rok 2018 wskazują na 3 podwyżki.

Jak w swoim artykule informował już wczoraj Krzysztof Wiwatowski, według oświadczenia Fedu redukcja bilansu rozpocznie się w październiku zgodnie z harmonogramem przedstawionym na lipcowym posiedzeniu. Ostatnie huragany jakie nawiedziły Stany Zjednoczone nie powinny stanowić zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw gospodarczych. Analitycy i rynki spodziewały się gołębich zmian w zakresie kropek – utrzymanie ich ogólnego obrazu bez większych zmian było jednym z głównych powodów dynamicznej aprecjacji USD po decyzji w sprawie stóp.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


We wtorek rynki poznały paczkę danych ze Stanów Zjednoczonych zawierającą raporty z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sierpniowa wartość building permits (pozwolenia na budowę) wyniosła 1,300 miliona pokonując prognozy analityków (1,22 mln) oraz wyniki lipcowe, które zrewidowano  z 1,223 do 1,230 mln. Dzięki temu dynamika wskaźnika w ujęciu miesięcznym notowała mocne odbicie o 5,7% (z -4,1% obserwowanych w poprzednim okresie).

W środę dowiedzieliśmy się, że w sierpniu sprzedaż istniejących nieruchomości w Stanach Zjednoczonych spadła do 5,35 miliona z 5,44 mln jakie odnotowano w lipcu 2017.

Spadek sprzedaży o 1,7% zawiódł oczekiwania ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu o 0,3%. Konsensus zakładał bowiem sprzedaż istniejących nieruchomości na poziomie 5,46 miliona. Warto dodać, że jest to już czwarty odczyt z rzędu, gdzie widoczna jest tendencja spadkowa.

Jak pół godziny później podała amerykańska EIA, po ubiegłotygodniowym wzroście zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku, tym razem również, już trzeci tydzień z rzędu obserwowaliśmy tendencję wzrostową. Wzrost o 4,591 mln. brk okazał się większy niż spodziewali się analitycy (3,493 mln brk.).

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że w sierpniu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6,6% r/r i wyniosło 4492,63 zł. Warto podkreślić, że jest to najszybszy wzrost od stycznia 2012 roku.

Z opublikowanego w piątek raportu wynika, iż stopa bezrobocia spadła w sierpniu do poziomu 7% co oznacza, że jest ona obecnie na najniższym poziomie od lutego 1991 roku kiedy to bezrobocie wynosiło 6,8%.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 136 tys. wobec 1 mln 140 tys. osób przed miesiącem.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


EURUSD

Na skutek trwających niemal nieprzerwanie od połowy grudnia ubiegłego roku wzrostów kurs pary walutowej EURUSD w lipcu br. wybił górą z trwającej ponad 2,5 roku konsolidacji i dotarł aż w okolice poziomu 1.2100. Warto również zauważyć, że mimo iż poziom ten pokonany został już w grudniu 2014 roku, to był to dopiero jego pierwszy re-test. Na uwagę zasługuje również fakt, iż rynek w dalszym ciągu nie przetestował jeszcze od góry (jako wsparcie) górnego ograniczenia wspomnianej konsolidacji.

EURUSD Weekly

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że cały ten ruch wzrostowy mieści się w obrębie jednego kanału. Na skutek środowej decyzji FOMC o pozostawieniu stóp procentowych na dotyczasowym poziomie i zapowiedzi kolejnej podwyżki jeszcze w tym roku obserwowaliśmy silną aprecjację dolara amerykańskiego co przełożyło się na spadki kursu EURUSD. W ten sposób rynek po raz kolejny znalazł się w okolice lokalnego wsparcia zbiegającego się tym razem z dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego.

Spoglądając na ten sam wykres dostrzec możemy również potencjalną, pro-spadkową formację głowy z ramionami (RGR). Do jej pełnego potwierdzenia brakuje jednak jeszcze pokonania linii szyi, którą w tym przypadku stanowi wspomniane wcześniej wsparcie zbiegające się z linią trendu wzrostowego.

EURUSD Daily

AUDUSD

We wtorek poznaliśmy protokół z wrześniowego posiedzenia RBA. Jak w swoim, wcześniejszym artykule zauważył już Adam Rak, sam ton dzisiejszej publikacji nie jest tak optymistyczny jak wskazywałyby na to ostatnie wypowiedzi gubernatora RBA. Ponownie dowiedzieliśmy się, że wzrost wyceny AUD na rynku (spowodowany w głównej mierze przez spadkową tendencję USD) negatywnie wpływa na realną gospodarkę kraju. Ponadto, w minutkach znajdziemy stwierdzenie, że pomimo faktu nieco lepszych danych opublikowanych w ostatnich tygodniach, tempo wzrostu gospodarczego nadal jest niezadowalające. Pozytywnym tonem z pewnością są komentarze dotyczące krajowego rynku pracy. Sytuacja pracowników w Australii wciąż się poprawia, a zatrudnienie rośnie.

Analitycy obawiają się jednak, że obawy RBA o niską dynamikę zarobków będą ciążyły na kolejnych posiedzeniach Banku. Zdaniem Westpac o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych w Australii mówić możemy dopiero w połowie przyszłego roku.

Nie dostrzegliśmy w dzisiejszej publikacji żadnych wskazówek, które mogłyby sugerować, że RBA zamierza podnieść stopy procentowe w najbliższym czasie – relacjonują nocne minutki analitycy Westpac.

We wtorek i środę obserwowaliśmy umocnienie dolara australijskiego względem USD. Na skutek tych wzrostów kurs po raz kolejny dotarł w okolice poziomu 0.8060, gdzie po publikacji oświadczenia FOMC pojawiła się silna reakcja podażowa. Na skutek późniejszych spadków powstałą pro-spadkowa świeca pin-bar. Biorąc pod uwagę, że rynek w dalszym ciagu nie przetestował od góry poziomu 0.7760 będącego górnym ograniczeniem wcześniejszego trójkąta zwyżkującego, podtrzymuję swoją projekcję dotyczącą potencjalnych spadków na tym instrumencie.

AUDUSD Daily

Interesujesz się Price Action?
Zapraszamy na bezpłatne seminarium PRICE ACTION DAY, podczas którego każdy z mówców mówił będzie o Price Action.

Zarezerwuj sobie miejsce

GBPUSD

Jak informowaliśmy już wcześniej, nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się, że o 10:30 brytyjski ONS przedstawi tak dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Dynamika plasowała się na wielomiesięcznych maksimach, co w połączeniu z rewizją wzrostową wyników lipcowych wywołało dynamiczną aprecjację funta szterlinga:

  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: 1,0%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,7% (zrewidowano z 0,5%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 2,8%, prognoza 1,8%, poprzednio 1,7% (zrewidowano z 1,5%)
  • Sprzedaż detaliczna m/m: 1,0%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,6% (zrewidowano z 0,3%)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 2,4%, prognoza 1,1%, poprzednio 1,4% (zrewidowano z 1,3%)

Tak dobre wyniki w połączeniu z rosnącymi oczekiwaniami podwyżki stóp procentowych w wykonaniu Banku Anglii są niezaprzeczalnie wodą na młyn dla brytyjskich byków liczących na aprecjację funta. Należy jednak pamiętać, że wskaźniki sprzedaży detalicznej należą do bardzo zmiennych i sytuacja potrafi ulegać drastycznemu przewartościowaniu w skali jednego kwartału.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs od ponad tygodnia porusza się w konsolidacji, której dolne ograniczenie stanowi niezwykle istotne wsparcie z interwału tygodniowego. Na skutek pierwszej reakcji po publikacji oświadczenia FOMC obserwowaliśmy chwilowe choć dynamiczne wzrosty w efekcie czego kurs niemal domknął lukę “pobrexitową”. Późniejsza aprecjacja USD szybko jednak sprowadziła kurs w okolice dolnego ograniczenia boxu. Na poniższym screenie zauważymy również, że w piątek rynek dotarł w okolice linii tendencji wzrostowej, gdzie tuż przed końcem sesji pojawiła się reakcja popytowa.

GBPUSD H1

USDJPY

W miniony czwartek Bank of Japan poinformował, że zdecydował się utrzymać dotychczasową politykę pieniężną bez większych zmian. W oświadczeniu, które pojawiło się zaraz pop posiedzeniu można było przeczytać, że Bank Japonii pozostawia stopy na niezmienionym poziomie (depozytowa wynosi -0,1%) oraz planuje skup JGB (japońskich obligacji rządowych) na poziomie zbliżonym do obecnych (roczna pula to około 80 bilionów jenów). Wbrew oczekiwaniom decyzja ta nie wpłynęła jednak za bardzo na notowania JPY.

Dzięki weekendowej luce wzrostowej, para walutowa USDJPY rozpoczęła tydzień powyżej lokalnego oporu i przez niemal cały tydzień kontynuowała wzrosty. Pierwsza, większa reakcja podażowa pojawiła się bowiem dopiero w piątek a na jej skutek kurs dotarł w okolice lokalnego wsparcia. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

USDJPY H4

NZDUSD

Zgodnie z czwartkowymi danymi dotyczącymi PKB Nowej Zelandii, dynamika wskaźnika plasowała się na 0,8% kw/kw (tak jak zakładali ekonomiści). Jest to rezultat lepszy w stosunku do Q1 2017 (0,5%, zrewidowano do 0,6%). Wskaźnik dynamiki rocznej natomiast pokrył się z wcześniejszą publikacją. Podobnie jak na jenie, na dolarze nowozelandzkim nie obserwowano silniejszej zmienności.

Największą zmienność na parze walutowej NZDUSD obserwowaliśmy w minioną środę kiedy to na skutek porannych, dynamicznych wzrostów kurs pokonał opór w okolicy poziomu 0.7341 a następnie, po publikacji FOMC ponownie wrócił poniżej tego poziomu. Tydzień zakończyliśmy również w okolice tej strefy i jeżeli tylko poziom ten zostanie trwale odrzucony, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

NZDUSD M30

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNajgorętsze wykresy minionego tygodnia – EURCAD, NIKKEI 225, ROPA BRENT
Następny artykułBaFin – Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here