Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Spoglądając w kalendarz makroekonomiczny oraz biorąc pod uwagę dzienną zmienność na rynkach śmiało moglibyśmy stwierdzić, że ten tydzień miał zaledwie trzy dni i zaczął się dopiero w środę. Dopiero wtedy poznaliśmy bowiem bardziej istotne dane, które wpłynęły na zdecydowanie większą zmienność. Wcześniej (we wtorek) silniejsze ruchy obserwowaliśmy jedynie na parze NZDUSD i było to spowodowane publikacją danych dot. sprzedaży detalicznej za pośrednictwem kart kredytowych z Nowej Zelandii. Dolar nowozelandzki jest bowiem obecnie najsłabszą walutą w G10.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


W minionym tygodniu szef oddziału Fed w San Francisco, John Williams na konferencji Australian Business Economists w Sydney przekonywał, że amerykańska gospodarka pozostaje silna i czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych w tym roku.

Ostatnie dane z krajowego rynku pracy wskazują, że amerykańska gospodarka pozostaje silna – skomentował ostatni raport non farming payrolls John Williams.

Jak informowaliśmy już wcześniej, jego zdaniem, w obecnej sytuacji rozsądnie jest podejrzewać, że Rezerwa zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku. Zastrzegł jednak, że jeśli w ciągu kolejnych miesięcy poziom inflacji nie zacznie zauważalnie dążyć do celu Rezerwy, wówczas można oczekiwać spowolnienia normalizacji polityki monetarnej.

W środę odbyło się wystąpienie Janet Yellen, która przed Kongresem podsumowywała działania Rezerwy Federalnej w przeciągu ostatniego pół roku.

Jak informowaliśmy już wcześniej, uwagę warto zwrócić na zasygnalizowanie chęć rozpoczęcia redukcji bilansu finansowego „w tym roku” – zabrakło jednak wskazówek odnośnie dokładniejszych dat oraz zapowiedzi podwyżki stóp procentowych pod koniec roku.

Najważniejsze nagłówki spośród całego wystąpienia, którego pełna treść dostępna jest pod linkiem przedstawiamy poniżej:

 • Stopniowa podwyżka stóp niezbędna przez kilka następnych lat
 • Obecna ścieżka gospodarki powinna zapewnić możliwość realizowania tychże podwyżek
 • FED zaprezentuje program redukcji bilansu finansowego
 • Bardzo dynamiczne i częste podwyżki nie są potrzebne, aby osiągnąć neutralne poziomy stóp
 • W drugim kwartale gospodarka rozwijała się, wspierana przez wydatki gospodarstw domowych, inwestycyjne biznesowe oraz silniejszą ekonomię globalną
 • FED cały czas ściśle monitoruje inflację wierząc jednocześnie, że ostatnie spadki są jedynie przejściowe

Z opublikowanego w czwartek raportu wynika, iż liczba zadeklarowanych wstępnie bezrobotnych (jobless claims) marginalnie wzrastała (247 tys.), inflacja producencka odbijała natomiast od zerowej dynamiki i osiągała lepsze rezultaty od prognozowanych (+0,1% m/m).

W piątek poznaliśmy natomiast wyniki czerwcowej sprzedaży detalicznej oraz inflacji CPI, które notowały rezultaty gorsze od prognozowanych przez analityków, osłabiając tym samym USD wobec głównych par walutowych.

Jak informowaliśmy już wcześniej, pomimo tego, że notowania inflacji konsumenckiej notowały delikatne odbicie od ujemnych pułapów majowych, to dynamika nie osiągała poziomów prognozowanych przez ekonomistów. Publikacja prezentowała się następująco:

 • Bazowy wskaźnik CPI m/m: 0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,1%
 • Bazowy wskaźnik CPI r/r: 1,7%, prognoza 1,7%, poprzednio 1,7%
 • CPI m/m: 0,%, prognoza 0,1%, poprzednio 0,1%

Jeżeli chodzi natomiast o sprzedaż detaliczną (pełną oraz bazową), w jej przypadku wskaźniki nadal utrzymały się na ujemnym terytorium:

 • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: -0,2%, prognoza 0,2%, poprzednio -0,3%
 • Sprzedaż detaliczna m/m: -0,2%, prognoza 0,1%, poprzednio -0,1%

Odczyty te spowodowały tak silną deprecjację USD, że w horyzoncie całego tygodnia dolar amerykański osłabiał się w stosunku do wszystkich głównych walut. Największą jego deprecjację obserwowaliśmy w stosunku do dolara australijskiego i wyniosła ona aż 2,91%.

Źródło: http://finviz.com

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W poniedziałek poznaliśmy raport zawierający projekcję inflacji i wzrostu PKB oraz opublikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacunki dot. stopy bezrobocia za czerwiec br.

W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 7,2% – to najniższy wynik odnotowany w tym miesiącu od 1991 roku. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najsilniej (o 0,6 punktu) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wskaźnik bezrobocia wciąż pozostaje najwyższy w kraju (12,1%) – czytamy w komunikacie.

We wtorek o godzinie 9:00 i 14:00 poznaliśmy odczyty dotyczące polskiej gospodarki. Pierwszy z nich (mniej istotny) to wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, który wyniósł 79 co okazało się odczytem gorszym od poprzedniego 79.7 zrewidowanego do 80.

Zdecydowanie istotniejsze były jednak dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI).

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rdr o 1,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zmalały o 0,2%.

Źródło: http://stat.gov.pl

Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,2% (w tym towarów – o 0,4%, przy wzroście cen usług – o 0,3%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

Mimo tych wszystkich technicznych odczytów, największe kontrowersje wzbudził w tym tygodniu złożony 12 lipca przez Ministra Rozwoju i Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Polskie Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia kolejnego ograniczenia dźwigni finansowej (do 1:25) oraz silniejszej kontroli i nadzoru nieregulowanych podmiotów działających na rodzimym rynku. Więcej na ten temat w osobnym artykule.

Izba Domów Maklerskich w specjalnie wystosowanym komunikacie krytykuje projekt tej ustawy:

Przepisy ustawy spowodują migrację klientów z polskich firm inwestycyjnych do zagranicznych podmiotów oferujących im usługi. W efekcie konkurencyjność polskich podmiotów ulegnie pogorszeniu, co będzie miało negatywny wpływ na zysk całego sektora domów maklerskich – czytamy w oficjalnym stanowisku IDM

Również polska scena traderska nie pozostała obojętna na projekt tej ustawy. Polska brać traderska bardzo szybko postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Na facebookowych grupach związanych z rynkiem lewarowanym powstały ankiety, w których każdy może oddać swój głos “za” bądź “przeciw” wprowadzeniu takich restrykcji:

Ponadto w piątek odbyła się otwarta debata na temat obniżenia dźwigni do 1:25. Jak pisze Rafał Zaorski będący pomysłodawcą TJS: debata ta ma na celu wypracowanie oficjalnego stanowiska TJS i polskiej sceny traderskiej w sprawie obniżenia dźwigni przez ministerstwo finansów.

Wsród uczestników m.in.

 • Patryk Przeździecki – Prawnik
 • Rafał Zaorski – Prezes Fundacji Trading Jam
 • Jakub Mościcki – Wiceprezes Fundacji Trading Jam
 • Marcin Wenus – Redaktor Naczelny Comparic.pl
 • oraz Traderzy (Maksymilian Bączkowski, Spekulant, Wiking, i inni)

Nagranie z tej debaty oraz specjalnie przygotowany komentarz dostępne są w osobnym artykule.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Przejdźmy jednak do wykresów…


EURUSD

W minionym tygodniu z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) napłynęły plotki jakoby instytucja szykowała się do zapowiedzi zwijania programu luzowania ilościowego (QE) w trakcie posiedzenia polityki pieniężnej 7 września. Mario Draghi ma przygotować inwestorów do tego kroku podczas konferencji w Jackson Hole.

Jak informowaliśmy już wcześniej, Rezerwa Federalna co roku organizuje w amerykańskim Jakcson Hole konferencję bankowości centralnej, w której uczestnicą przedstawiciele największych banków centralnych. W ostatnich latach brakowało tam jednak gubernatora Europejskiego Banku Centralnego. Źródło blisko związane z EBC podaje jednak, że tym razem Mario Draghi pojawi się na kilkudniowej imprezie – w trakcie swojego oficjalnego przemówienia przedstawi rzekomo sygnały dalszego wzrostu zaufania do kondycji europejskiej gospodarki i malejącego zapotrzebowania na wsparcie ze strony polityki pieniężnej.

Działania te mają przygotować ścieżkę pod zapowiedź istotnych zmian w PolMon już 7 września. Właśnie wtedy bank centralny ma ponoć zadeklarować chęć zwijania programu QE – który według obecnych ustaleń zaplanowany został co najmniej do grudnia 2017 roku i kosztuje 60 miliardów euro miesięcznie. Byłaby to pierwsza jastrzębia zmiana w polityce monetarnej strefy euro od kilkudziesięciu długich miesięcy.

Warto podkreślić, że ostatnie wystąpienie Mario Draghi’ego w Jackson Hole miało miejsce w sierpniu 2014 kiedy zapowiadał początek programu QE. Sygnalizowanie jego zakończenia podczas tej samej konferencji niewątpliwie zaprezentowałoby ciekawą symetrię i spięło klamrą okres prowadzenia dostosowawczej polityki pieniężnej.

Spoglądając na wykres tygodniowy zauważymy, że na skutek trwających od początku roku wzrostów rynek dotarł w okolice górnego ograniczenia trwającej od 2,5 roku konsolidacji. Póki co nie pojawiła się tu żadna większa reakcja podażowa a trwałe pokonanie tego oporu mogłoby zmienić ogólne nastawienie rynku.

EURUSD Weekly

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry pokonanego pod koniec czerwca poziomu 1.1280 co mogłoby determinować ewentualne spadki w najbliższym czasie.

EURUSD H4

AUDUSD

Rynek od stycznia 2016 roku poruszał się spokojnie na północ tworząc formację trójkąta zwyżkującego, którego górne ograniczenie mimo licznych testów pozostawało niepokonane. Pozostawało, bo na skutek piątkowych wzrostów spowodowanych silną deprecjacją USD po publikacji wspomnianych juz wcześniej odczytów czerwcowej sprzedaży detalicznej oraz inflacji CPI rynek pokonał tą strefę. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja podażowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne wzrosty mogłyby być kontynuowane nawet w okolice poziomu 0.8050.

AUDUSD Weekly

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że jeżeli w najbliższym czasie pojawiłaby się jednak jakaś reakcja podażowa, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć przynajmniej w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatniego ruchu wzrostowego.

AUDUSD H4

GBPUSD

W środę poznaliśmy publikację majowego raportu z brytyjskiego rynku pracy. Spadek stopy bezrobocia, w połączeniu z pozytywną zmianą jobless claims oraz dynamiki zarobkowej wywołał dynamiczną aprecjację funta.

Jak informowaliśmy już wcześniej, najważniejsze dane opublikowane w majowym raporcie z brytyjskiego rynku pracy prezentowały się następująco:

 • Zmiana ilości osób ubiegających się o zasiłek: 6 tysięcy, prognoza 7,5 tysiąca, poprzednio 7,3 tysiąca
 • Stopa bezrobocia: 4,5%, prognoza i poprzednio 4,6%
 • Stopa zatrudnienia: 74,8% najwyższa od 1971 roku
 • Dynamika średnich zarobków tygodniowych bez bonusów: 2,0%, prognoza 1,9%, poprzednio 1,8% (po wzrostowej rewizji z 1,7%)
 • Dynamika średnich zarobków tygodniowych: 1,8%, prognoza 1,8%, poprzednio 2,1%

Para walutowa GBPUSD od początku lipca br. poruszała się spokojnie na południe. Na skutek tych spadków rynek dotarł w okolice niezwykle istotnego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych wzrostów, gdzie po publikacji wspomnianego majowego raportu z brytyjskiego rynku pracy pojawiła się silna reakcja popytowa.

Zgodnie z moją środową projekcją, wsparcie to zostało trwale odrzucone a późniejsze wzrosty nie tylko dotarły do zakładanego przeze mnie oporu w okolicy poziomu 1.3030 ale również go pokonały.

GBPUSD H4

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że jeżeli tylko tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, potencjalne wzrosty mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.3445.

GBPUSD Daily

USDCAD

W środę BoC, zdecydował się podwyższyć główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 0,75% – był to pierwszy tego typu ruch od 2010 roku i jak można się domyślić wywołało się silną aprecjację dolara kanadyjskiego.

Jak informowaliśmy już wcześniej, chociaż część analityków nie spodziewała się w lipcu decyzji o podwyżce stóp procentowych – między innymi Goldman Sachs oraz TMS Brokers – to 25 z 33 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga nie myliło się. Stephen Poloz dotrzymał słowa, poszedł za ciosem i podwyższył stopy procentowe Banku Kanady, które odbijają dzięki temu od rekordowo niskich poziomów (z 0,50% do 0,75%).

BoC szacuje, że wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na dotychczas prognozowanych pułapach czyli kolejno 2,8% dla 2017 roku, 2,0% dla 20187 oraz 1,6% dla 2019.

Pełna treść decyzji w sprawie stóp procentowych dostępna jest pod linkiem. Liczący sobie natomiast 25 stron raport polityki pieniężnej można znaleźć tutaj.

Na skutek tej decyzji obserwowaliśmy silną aprecjację CAD co przełożyło się na dynamiczne spadki kursu USDCAD.

USDCAD H1

Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice ubiegłorocznych minimów 1.2500.

USDCAD Weekly

Na uwagę zasługuje również opublikowany w środę raport amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów o 6,299 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed publikacją również zakładał spadek choć już zdecydowanie mniejszy bo o jedyne  2,850 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie lepszy i to nie tylko o prognoz ale również od poprzedniej publikacji. Jak podała EIA, w tygodniu kończącym się 7 lipca 2017 roku zapasy ropy naftowej zmalały o 7,564 mln. brk. Mimo pozytywnego odczytu obserwowaliśmy jednak silną deprecjację i kurs ropy BRENT w kilka minut po publikacji osunął się o 100 pkt.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMF podaje nieprawdziwe informacje w uzasadnieniu do ustawy mającej ograniczyć lewar na Forex
Następny artykułKryptowaluty na weekend – “obecne spadki to wyjątkowa przecena i dobra okazja do zakupów”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here