Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że w minionym tygodniu poznaliśmy decyzję dwóch banków centralnych dot. polityki monetarnej to dzisiejsze podsumowanie należałoby rozpocząć od wydarzenia, które miało miejsce jeszcze w ubiegłym tygodniu. Mowa to oczywiście o niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich potwierdziły główny scenariuszEmmanuel Macron stanie do drugiej tury walki o urząd z prawicową kandydatką Marie Le Pen.

Faworyt tych wyborów, czyli centrowy Macron zdobył ostatecznie 24,01% wszystkich głosów. Kandydatkę skrajnej prawicy, Marie Le Pen poparło w pierwszej turze 21,30% Francuzów.

Wyniki pierwszej tury wskazują, że już 7 maja Francuzi ponownie udadzą się do wyborczych urn by ponownie zagłosować na swojego kandydata. Tym razem wybór będzie prosty – Le Pen czy Macron?

Choć był to jeden z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy wywołał on bardzo duże zamieszanie na rynkach. Na wielu parach walutowych i nie tylko obserwowaliśmy bardzo duże luki cenowe, które (w wielu przypadkach) w dalszym ciągu pozostają niedomknięte.

Jak informowaliśmy już wcześniej według najnowszych sondaży zdecydowanie większe szanse na wygraną w drugiej turze wyborów prezydenckich posiada Emmanuel Macron. Analitycy Nomura przyznają, że wymagany byłby naprawdę duży błąd statystyczny by obecne sondażowe prognozy nie spełniły się. Fakt ten sprawia, że wydarzenie to może nie mieć już większego wpływu na rynki finansowe.

Jeżeli jednak scenariusz ten się ziści i Marcon wygra w drugiej turze moglibyśmy to odczuć my, jako Polacy. W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika “Voix du Nord” Emmanuel Macron powiedział, że jeśli zostanie prezydentem opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która “naruszyła wszystkie zasady Unii”.

W ciągu trzech miesięcy po wybraniu mnie (na prezydenta) podjęta zostanie decyzja w sprawie Polski – powiedział Macron. – Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych i który narusza wszystkie zasady Unii…Nie możemy mieć takiej Europy, w której gdy mamy do czynienia z państwem członkowskim zachowującym się tak jak Polska czy Węgry to podejmuje się decyzje, aby nie robić nic – kontynuował Macron.– Nie ustąpię w żadnej kwestii. Ci, którzy tego nie zrozumieli, nie znają mnie. Chcę, aby przypadkowi Polski przyjrzano się w sposób całościowy i aby w kwestiach dotyczących praw i wartości Unii Europejskiej wprowadzono sankcje.

Jak wspomniałem już we wstępie, w minionym tygodniu poznaliśmy również decyzje dwóch banków centralnych dot. polityki monetarnej. Mowa tu oczywiście o Banku Japonii (BoJ) oraz Europejskim Banku Centralnym (EBC). W obydwu przypadkach postanowiono o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Bank Japonii pozytywnie zmodyfikował jednak oceny gospodarcze sugerując poprawę dynamiki wzrostu gospodarczego. Spadkowo potraktowano za to bazowe wskazania CPI na 2017 roku, które osuwały się z +1,5% do +1,4%. Niemniej jednak stopy procentowe wciąż pozostają na dotychczasowym poziomie (-0,10%).

Podobnie jak Boj, tak również EBC nie zdecydowało się na zmianę stóp procentowych. Inwestorzy cały czas czekali jednak na zaplanowaną na godz. 14:30 konferencję prasową po posiedzeniu EBC. Przebieg tego spotkania przyniósł prawdziwy rollercoaster na eurodolarze, który w pierwszych chwili zyskiwał by podczas sesji Q&A oddać całe zyski a nawet i więcej. Przebieg konferencji LIVE oraz reakcje rynku na poszczególne wypowiedzi Mario Draghiego można było śledzić na naszym kanale Rynki na Żywo

W oświadczeniu polityki pieniężnej – o którym pisaliśmy tutaj – EBC podtrzymał gołębie stanowisko i podkreślał, że stopy zostaną utrzymane w obecnych lub jeszcze niższych przedziałach w dłuższym okresie czasu.

Na początku konferencji prasowej prezes EBC odczytał wstępne oświadczenie polityki pieniężnej (pełna treść dokumentu pod linkiem), przedstawiając zaktualizowane prognozy gospodarcze. Poniżej najważniejsze nagłówki:

 • Spadkowe ryzyko dla gospodarki europejskiej zaczyna zanikać – najnowsze dane makroekonomiczne potwierdzając umacnianie strefy euro
 • QE będzie kontynuowane tak długo, aż inflacja ustabilizuje się na odpowiednich poziomach
 • EBC będzie zwracać uwagę głównie na inflację bazową
 • Wysoki poziom akomodacyjnej polityki pieniężnej jest nadal niezbędny
 • QE może zostać poszerzony lub wydłużony w razie potrzeby
 • Inflacja CPI powinna wzrastać w kwietniu (wskazówka przed jutrzejszymi odczytami makro?)

Po odczytaniu wstępnego oświadczenia, rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi. Mario Draghi odpowiadał na pytania dziennikarzy ekonomicznych zgromadzonych w sali konferencyjnej. Tradycyjnie, najważniejsze wypowiedzi prezesa EBC zebrano w formie skrótowych podpunktów:

 • Wszyscy członkowie EBC jednogłośnie zgodzili się co do stabilizacji ryzyka gospodarczego
 • EBC obserwuje coraz wyraźniejsze znaki wzrostu kondycji inflacyjnej – prognozy co do inflacji zarobkowej pozostają jednak niejasne
 • Nie ma potrzeby dyskutowania na temat wyjścia z obecnej polityki pieniężnej (QE) w tym momencie oraz odejścia od uwag prezentowanych we wstępnym oświadczeniu (jedno zdanie doprowadziło do odwrócenia wzrostów na EUR/USD o około 50 pipsów)
 • Odbudowa gospodarcza staje się coraz silniejsza, ryzyko deflacji praktycznie zniknęło
 • EBC nie dyskutowało na temat żadnych zmian PolMon podczas czerwcowego posiedzenia (kolejny impuls spadkowy na EUR)
 • Śledzimy wydarzenia polityczne jednak nie reagujemy na pojedyncze z nich. Niepewność w sprawie Brexitu posiada konsekwencje ekonomiczne.

Ostatecznie podczas całej sesji pytań i odpowiedzi liczyły  się tylko dwa z powyższych komentarzy (pogrubione). Okazały się bowiem kubłem zimnej wody na oczekiwania wszystkich uczestników rynku i analityków, którzy liczyli na jastrzębią zmianę języka i instrukcji wyprzedzających EBC w czerwcu (mających zasugerować chęć zwijania QE).

Jak informowaliśmy już wcześniej, pierwsze pozytywne komentarze w trakcie odczytu wstępnego oświadczenia wywołały umocnienie EUR/USD. Podejście pod 1.0930 pokryło się jednak z zaprzeczeniami ze strony EBC co do możliwości zwijania QE w najbliższej przyszłości. Następnie jasny sygnał, że w czerwcu nie powinniśmy liczyć na zmiany instrukcji wyprzedzających dołożył do deprecjacji, wywołując kolejną falę osłabienia. Ruchy Eurodolara po kolejnych wypowiedziach Mario Draghi’ego prezentuje poniższy wykres:

EUR/USD M5 – kolejne fazy reakcji euro na konferencję Europejskiego Banku Centralnego

Śledź na bieżąco publikację danych makroekonomicznych.
Dołącz do Rynków na Żywo portalu Comparic.pl!

W minioną środę poznaliśmy również szczegóły zapowiadanej już w ubiegły weekend reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. Nie jest tajemnicą, że Donald Trump jako biznesman stawia na rozwój przedsiębiorstw. W związku z tym, jak zapowiadał już w ubiegłą sobotę, w środę jego administracja zaprezentowała propozycję cięć podatkowych, które określiła „największymi w historii”. Nowe rozwiązania mają uprosić cały system i zmniejszyć opodatkowanie małych i dużych przedsiębiorców. W grę wchodzi zmniejszenie wpływów podatkowych Kongresu nawet o $2 biliony dolarów każdego roku, nagrodą ma być jednak zdecydowane pobudzenie gospodarcze.

Jak informowaliśmy już wcześniej, najnowszy plan doprowadziłby do zmniejszenia ilości progów gospodarczych dla osób fizycznych z siedmiu do trzech (10%, 25% oraz 35%) oraz obcięcia podatku korporacyjnego z 35% do 15%. O ile pogłoski na temat reformy podatkowej wywołały wcześniej dynamiczne umocnienie dolara, to samo ogłoszenie decyzji przełożyło się na spadki greenbacka. Rynek wcześniej mógł bowiem zbyt mocno wycenić nowe obietnice amerykańskiego prezydenta.

Jak zwykle gdy mowa o cięciu podatków dla przedsiębiorców, pojawiły się głosy krytyczne sugerujące wspomaganie najbogatszej części społeczeństwa. Doradcy odpierają jednak ataki twierdząc, że przełoży się to na rozwój gospodarczy i zwiększenie dostępnych miejsc pracy.

W nocy z środy na czwartek Biały Dom ogłosił również, że Prezydent nie ma w planach zrywać NAFTA (Skrót ten oznacza Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu i jest to nic innego jak umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą oraz Meksykiem tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu), a liderzy wszystkich trzech krajów wspólnie mają zasiąść do rozmów na temat jej zapisów.

Spośród głównych par walutowych największa zmienność obserwowaliśmy w tym tygodniu na NZDUSD i USDJPY choć również EURUSD zasługuje na wyróżnienie.

Zródło: http://finviz.com

Ponieważ ostatnia sesja handlowa w kwietniu br. już za nami warto podsumować zmienność jaką obserwowaliśmy przez cały ostatni miesiąc. Tu największą zmienność a zarazem aprecjację w stosunku do USD zanotował funt szterling. Było to oczywiście w dużej mierze spowodowane niedawną wypowiedzią premier Wielkiej Brytanii, Theresy May, która w swoim wystąpieniu potwierdzając wcześniejsze plotki przedstawiła plan rozpisania przedczesnych wyborów. Więcej na ten temat pisałem w ubiegłym tygodniu.

Zródło: http://finviz.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Z naszej rodzimej gospodarki…


W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopy bezrobocia. Jak informowaliśmy już wcześniej polska stopa bezrobocia znalazła się na rekordowo niskich poziomach 8,1% w marcu, pokonując tym samym minima z przełomu 2016/2017 oraz z końcówki 2008 roku.

Obecny odczyt (8,1%) okazał się lepszy zarówno od ubiegłomiesięcznego (8,5%) jak również od i tak już optymistycznych prognoz (8,2%) i jest to najlepszy rezultat od maja 1991 roku kiedy to polska stopa bezrobocia wynosiła 7,7%. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.324,2 tys. wobec 1.383,4 tys. osób przed miesiącem. Rząd zakłada, że do końca roku polskie bezrobocie osunie się do poziomów 8,0% – część ekonomistów jest jednak zdania, że próg ten należy przesunąć zdecydowanie silniej, w okolice pułapu 7,0%. Polski rynek pracy charakteryzuje bowiem cykliczność – najniższe bezrobocie obserwowane jest w listopadzie i grudniu, najwyższe natomiast na początku roku.

Źródło: http://stat.gov.pl

Z oficjalnego raportu, wynika, że najniższe bezrobocie w marcu br. było w województwie Wielkopolskim (4,9%) a najwyższe w województwie Warmińsko-Mazurskim (14,1%). Pełen wykaz liczby bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopy bezrobocia według województw, podregionów i powiatów znajdziesz tutaj.

W piątek natomiast Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny raport dotyczący inflacji CPI w kwietniu br., według którego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rok do roku wzrosły o 2,0% a w porównaniu z miesiącem ubiegłym o 0,3%.

Jak przeczytać możemy na stronie GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w kwietniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3% (wskaźnik cen 100,3), a w porównaniu z analo­gicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,0% (wskaźnik cen 102,0).

Źródło: http://stat.gov.pl

Czy wiesz, że:
Celem opracowywania szybkich szacunków jest przyspieszenie udostępnienia użytkownikom danych statystycznych informacji o tendencjach w kształtowaniu się cen konsumpcyjnych, w uzupełnieniu obliczanych zgodnie z Programem Badań Statystycznych Statystyki Publicznej i publikowanych w terminie do 15 dnia kalendarzowego po miesiącu sprawozdawczym danych ostatecznych dot. miesięcznych wskaźników cen.

Przejdźmy jednak do wykresów…


AUDUSD

Na skutek środowych spadków rynek pokonał niezwykle istotną strefę wsparcia w okolicy poziomu 0.7500, którą obecnie re-testujemy od dołu (jako opór).

AUDUSD H1

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że jeżeli tylko obecna strefa zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków nawet w okolice poziomu 0.7160

AUDUSD Daily

EURUSD

Na skutek poniedziałkowej luki wzrostowej spowodowanej wynikami wyborów prezydenckich we Francji rynek rynek od razu znalazł się powyżej niezwykle istotnego poziomu 1.0870.

EURUSD Daily

Spoglądając na wykres H1 zauważymy, że przez cały tydzień kurs eurodolara poruszał się w konsolidacji. Ponieważ za scenariuszem pro-spadkowym przemawiać może niedomknięta wciąż luka wzrostowa a za scenariuszem pro-wzrostowym fakt, iż cała konsolidacja jest korektą czasu względem wcześniejszych wzrostów, dopiero wybicie w którąkolwiek ze stron mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

EURUSD H1

GBPUSD

Po trwającej od ubiegłego tygodnia konsolidacji wewnątrz niezwykle istotnej strefy podażowej, na skutek czwartkowych wzrostów rynek wybił górą otwierając tym samym drogę do potencjalnych dalszych wzrostów. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 1.3450.

GBPUSD daily

Spoglądając na wykres H1 zauważymy, że rynek od kilku dni porusza się spokojnie w kanale wzrostowym. Dynamika tych wzrostów nie jest jednak zbyt duża co przemawiać by mogło za pojawieniem się w najbliższym czasie korekty spadkowej. Jeżeli na jej skutek doszłoby do re-testu górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji, spodziewać moglibyśmy się tam pojawienia reakcji popytowej, która mogłaby być sygnałem do kontynuacji wzrostów.

Sprawdź również szczegółową analizę GBPUSD w cyklu od inwestora do scalpera

GBPUSD H1

NZDUSD

Jak wspominałem już w mojej wcześniejszej analizie, po dynamicznych spadkach rynek niemal od początku marca br. porusza się w konsolidacji, której górne ograniczenie zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego. Na skutek trwającego od początku tygodnia dynamicznego ruchu spadkowego kurs dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy wsparcia.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na wykresie dziennym, gdzie zaobserwować możemy, że cała wspomniana konsolidacja jest jedynie korekta czasu względem wcześniejszych spadków oraz uwzględniając dynamikę trwającego od początku tygodnia ruchu coraz bardziej prawdopodobne wydaje się jednak pokonanie tego poziomu.

Jeżeli tak się stanie i kurs NZDUSD znajdzie się poniżej testowanej obecnie strefy wsparcia, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków nawet w okolice poziomu 0.6690.

By wykorzystać analizę i zainwestować na NZDUSD już teraz  sprawdź ofertę STO!

NZDUSD Daily

USDCAD

Na skutek trwających od 13 kwietnia br. wzrostów rynek dotarł i pokonał w tym tygodniu niezwykle istotny opór 1.3575 zbiegający się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z całego wcześniejszego ruchu spadkowego. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania górnego ograniczenia trwającego od roku kanału wzrostowego.

USDCAD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza międzyrynkowa – czyli pomiędzy giełdą, walutami i towarami
Następny artykułAnalitycy prognozują wzrost Bitcoina do 1500 USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

 1. Macron w tych wyborach nie pojawił się przypadkowo. Poważnie traktuję Biblię i jej proroctwa, a następne w kolejności zapowiada powrót, występującej w roli “króla północy” – Rosji (Daniela 11:29a). Do realizacji tej zapowiedzi niezbędny jest także zgrzyt władz Polski i Węgier z władzami Francji i Niemiec. Kto ze strony francuskiej bardziej będzie się do tego nadawał: Le Pen, czy Macron? Chyba więc nietrudno jest domyślić się, kto i dlaczego wygra najbliższe wybory (por. Jeremiasza 1:11,12). To nie Le Pen, lecz Macron przyśpieszy rozpad UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here