Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień był na rynkach niezwykle emocjonujący. Mimo, że głównymi tematami wciąż pozostawały Brexit i wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA, to jednak pojawiło się też kilka newsów niezwiązanych z żadną z tych spraw.

Te artykuły również Cię zainteresują
FED pozytywnie o inflacji, Trump niezadowolony z polityki monetarnej 

Mary Daly – szefowa FED z San Francisco oraz członek FOMC – przyznała w minionym tygodniu, że jej zdaniem nie ma na razie znaków przemawiających za zatrzymaniem podwyżek stóp procentowych. Inflacja znajduje się w wyznaczonym celu, a na rynku pracy przekroczono poziom pełnego zatrudnienia. Silny jest również wzrost gospodarczy.  

Jej zdaniem jednymi z sił napędowych obecnego dynamicznego wzrostu są polityka fiskalna oraz warunki finansowe. Niezależny bank centralny jest niezbędny do zachowania zdrowej gospodarki. Te ostatnie słowa to prawdopodobnie reakcja na słowa Trumpa, który niewiele wcześniej powiedział, że obecnie największym zagrożeniem dla jego polityki jest Rezerwa Federalna. Wygląda na to, że amerykański prezydent znalazł sobie kozła ofiarnego na wypadek załamania sytuacji w kraju. 

Zobacz także: Majątki 10 najbogatszych ludzi na świecie powiększyły się o ponad 1 mld USD…w ciągu jednego dnia

Potrzeba podwyżek stóp w długim terminie cementuje siłę dolara

Jednym z najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych minionego tygodnia była niewątpliwie publikacja protokołów z wrześniowego posiedzenia FOMC, kiedy to Rezerwa Federalna (FED) już po raz trzeci w tym roku zdecydowała się podnieść stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 2,00-2,25%.

Warto także przypomnieć, że we wrześniowym oświadczeniu FOMC po raz kolejny zawarto informację, iż sytuacja na rynku pracy jest stabilna, a ten reprezentuje silną kondycję. Zaktualizowany rozkład „kropek” (ang. dot plot), czyli rozkład prognoz poszczególnych członków FED’u odnośnie przyszłego poziomu stóp procentowych pokazuje, że zdecydowana większość wierzy w jeszcze jedną podwyżkę w tym roku (do przedziału 2,25-2,50%). Według rynków ta miałaby mieć miejsce w grudniu – jednym z najpopularniejszych miesięcy w ujęciu historycznym do podwyżek stóp.

FOMC minutes, czyli popularne minutki rzucające światła na szczegóły spotkań przedstawicieli banku centralnego pokazały, że zdecydowana większość urzędników widzi potrzebę podwyżek stóp w długim terminie. Niemniej jednak, pomimo wrześniowej podwyżki stóp procentowych, w komunikacie nie brakło pewnych punktów, które wymagają głębszej analizy. Wśród nich znalazło się tempo zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach. Przypomnijmy, że Fed usunął z oświadczenia słowo “akomodacyjna” (w odniesieniu do swojej polityki), co wzbudziło wiele kontrowersji, jakoby amerykański bank centralny miał powoli kończyć cykl podwyżek, zbliżając się do stopy neutralnej. Sam Jerome negował ważność owej zmiany w komunikacie.

 

Warto również dodać, że według najnowszych prognoz Fed nie zamierza już podnosić stóp procentowych w 2021 roku, co zwiększyło prawdopodobieństwo obniżek stóp po 2019 roku. Oprócz tego należy mieć na uwadze ostatnie, delikatnie pisząc, nieprzychylne komentarze ze strony prezydenta Trumpa w kierunku Fed. Przypomnijmy, że podczas wrześniowej konferencji prasowej padały również pytanie odnośnie do wpływu administracji Donalda Trumpa na politykę pieniężną w USA” – komentuje zespół analityczny XTB.

Kluczowe punkty z FOMC minutes zaprezentowano poniżej:

  • Stopniowe podejście do podwyżek stóp równoważy ryzyko zbyt szybkiego lub powolnego działania
  • Prawie wszyscy decydenci uznali za właściwe usunięcie stwierdzeń, że polityka pieniężna ma charakter akomodacyjny
  • Decydenci wskazywali na wzrost kredytów lewarowanych, rozluźnienie standardów dla kredytów oraz wzrost kredytów pozabankowych jako powody, dla których należy pamiętać o stabilności finansowej
  • Zauważono, że wzrost rentowności obligacji długoterminowej spowodował, że inwersja krzywej jest mniej prawdopodobna.
  • Prawie wszyscy urzędnicy widzieli niewielkie zmiany w perspektywach gospodarczych
  • Pewna liczba członków FED opowiadała się za podwyżkami stóp powyżej poziomu neutralnego

Banki centralne na świecie pozbywają się dolara. Rezerwy USD na 5-letnich dołkach

Jak się również okazuje, pomimo dobrej sytuacji gospodarczej w USA, udział dolara amerykańskiego w światowych rezerwach banków centralnych w ostatnim czasie spada. Jak wynika z raportu Goldman Sachs (GS), jednym z czynników mających na to wpływ mogą być posunięcia administracji Trumpa wobec Rosji. Okazuje się bowiem, że to właśnie Bank Centralny Rosji sprzedał ponoć około 85 ze 150 miliardów dolarów w amerykańskich aktywach po tym, jak w kwietniu Amerykanie nałożyli sankcje na rosyjskich biznesmenów i urzędników państwowych.

Prezydent Donald Trump podkreślił wykorzystanie jednostronnych podwyżek stawek celnych i sankcji w dyplomacji międzynarodowej, dotyczących szeregu państw od Chin po Iran. Podczas gdy próby Rosji polegające na odcięciu się od USD mogą zakończyć się fiaskiem, to jednak pokazują ryzyko odwrócenia się od waluty amerykańskiej innych gospodarek.

“Centralny Bank Rosji prawdopodobnie sprzedał dużą część swoich aktywów denominowanych w dolarach i być może wszystkie papiery wartościowe w posiadaniu amerykańskich powierników przenosząc środki na papiery dłużne denominowane w euro i japońskim jenie” – napisał Pandl. “Oznaczałoby to spadek udziału rezerw dolarowych o ponad połowę w ciągu kwartału”.

“Mówiłem już o sankcjach: są one nielegalne, podważają wszystkie zasady globalnego handlu i zasady zatwierdzone przez decyzje ONZ, w których jednostronne środki przymusu ekonomicznego są niezgodne z prawem” – Sergiej Ławrow, Rosyjski minister spraw zagranicznych, komentował zachowanie USA już w sierpniu  “Jestem przekonany, że tak gwałtowne nadużycie roli dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej doprowadzi do jego osłabienia, upadku i coraz więcej państw będzie chciało uwolnić się od dolara polegając na bardziej wiarygodnych partnerach z punktu widzenia wykorzystywanych przez nich walut“.

Dolar nadal dominuje, jego udział jednak spada

Jak wynika z obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego, udział dolara w światowych rezerwach banków centralnych spadł w drugim kwartale br. do 62,3 proc., podczas gdy udziały w euro, jenach i juan wzrosły.

Rezerwy banków centralnych w USD
Rezerwy dolarowe w bankach centralnych znalazły się na 5-letnich dołkach. Źródło: Bloomberg

“Ryzyko sankcji wydaje się wyjaśniać znaczną część obserwowanego spadku” – napisał Pandl. “Udział dolara w aktywach rezerwowych mógłby ulec dalszemu zmniejszeniu, gdyby z czasem inni posiadacze dużych rezerw dokonywali podobnych zmian jak Centralny Bank Rosji”.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar nowozelandzki, który umocnił się aż o 1,60%. Zdecydowanie mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (+0,26%) oraz dolarze amerykańskim (+0,20). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast funt szterling, który osłabił się o 0,58%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą również dolar kanadyjski (-0,52%), frank szwajcarski (-0,31%), euro (-0,23%) oraz jen japoński (-0,15%).

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

AUDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że przez niemal cały tydzień rynek oscylował w okolicy dość istotnej strefy oporu i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego, gdzie już kilkukrotnie pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie w końcu trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków.

Weekendowy przegląd rynków - notowania pary walutowej AUDUSD
AUDUSD H4

NZDUSD

W okolicy istotnego oporu znajdują się także notowania pary NZDUSD, gdzie również pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta ponownie zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania pomarańczowej strefy wsparcia.

Weekendowy przegląd rynków - notowania pary walutowej NZDUSD
NZDUSD H4

GBPUSD

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary NZDUSD, gdzie w skutek ostatnich spadków kurs dotarł w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Tam też w piątek po raz kolejny pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli wsparcie to zostanie trwale odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

Weekendowy przegląd rynków - notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

By tak się jednak mogło stać, kurs musiałby najpierw pokonać obecnie testowany opór w okolicy poziomu 1.3080. Jeżeli jednak strefa ta zostanie odrzucona i rynek wybije dołem z kanału wzrostowego, wówczas spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem okazują się okolice 1.2930.

Weekendowy przegląd rynków - notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD H1

USDCAD

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary USDCAD, gdzie w skutek trwających od środy wzrostów kurs znalazł się powyżej kanału spadkowego. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa, mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych wzrostów.

Weekendowy przegląd rynków - notowania pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Weekendowy przegląd rynków - kalendarz makro na przyszły tydzień
Źródło: investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowaluty na weekend – inwestorzy indywidualni wieszczą dalsze spadki BTC
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro – 22-26.10.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here