Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Kolejny epizod w wojnie handlowej

W minionym tygodniu byliśmy między innymi świadkami eskalacji wojny handlowej na linii USA – Chiny. Donald Trump zdecydował się nałożyć 10% cła na 200 mld USD importu z Chin, co zapowiadał już od pewnego czasu.

Te artykuły również Cię zainteresują
10% cła na import z Chin wejdzie w życie 24 września i wzrośnie do 25% pod koniec roku, tak wynika z opublikowanego oświadczenia. Taryfy celne będą dotyczyć tysięcy towarów, począwszy od bagażu po owoce morza, rozszerzając wpływ agresywnej polityki taryfowej Trumpa po raz pierwszy do szerokiej populacji amerykańskich konsumentów.

“Przez wiele lat amerykańskie straty były oszałamiające” – powiedział Trump w poniedziałek po południu przed ogłoszeniem decyzji, odnosząc się do deficytu handlowego USA z Chinami. “Po prostu nie możemy już do tego dopuścić”.

Protokół z posiedzenia Banku Rezerw Australii

We wtorek, w godzinach nocnych czasu polskiego miała miejsce publikacja protokołu z wrześniowego spotkania Banku Rezerwy Australii. Zarząd instytucji jest zgodny co do tego, że nie ma powodu do zmiany stóp procentowych w najbliższym czasie. Następny ruch będzie prawdopodobnie podwyżką, o ile gospodarka będzie się rozwijać w obecnym kierunku.

Napięcie handlowe jest największym obecnie ryzykiem globalnym dla gospodarki kraju. Ponadto zarząd dyskutował możliwość kryzysu w krajach rozwijających się, ze szczególnym uwzględnieniem Turcji i Argentyny.

AUDUSD ponownie testuje linię trendu spadkowego

W minionym tygodniu kurs AUDUSD każdego kolejnego dnia wyznaczał nowe maksima, by na sam koniec przetestować istotny opór w postaci linii trendu spadkowego biegnącej od tegorocznego szczytu.

Odbicie od linii trendu narazi na ponowny test wsparcie horyzontalne blisko 0.7230. Z kolei w przypadku ewentualnego przełamania, kupujący mogą dalej zmierzać do oporu blisko 0.7345.

Bank Japonii decyduje o polityce monetarnej

W nocy z wtorku na środę byliśmy świadkami kolejnej decyzji monetarnej Bank of Japan. Zgodnie z prognozami, BoJ nie zmienił swojej retoryki, a stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie -0,1%.

BoJ nie zmienia również swojego podejścia do skupu obligacji rządowych. Rentowności tych papierów wciąż mają być utrzymywane w rejonie zera, a sam skup ma pozostać elastyczny co oznacza, że Bank Japonii będzie dostosowywał liczbę skupionych obligacji w zależności od potrzeb.

USDJPY zalicza tydzień wzrostów

Notowania pary walutowej USDJPY na zamknięciu wtorkowej sesji dokonały istotnego przełomu, doszło bowiem do wybicia maksimów z sierpnia br. Kurs ustanowił w piątek maksima na 112.86 i tym samym znalazł się blisko oporu na okrągłym poziomie 113.00.

Momentum jest teraz po stronie kupujących, a najbliższe kluczowe wsparcie horyzontalne znajdziemy na 111.75. Drugorzędny poziom obrony zlokalizowany jest w okolicach 112.15. Patrząc na wygląd piątkowej świecy, istnieje prawdopodobieństwo cofnięcia do jednego z wymienionych wsparć.

Silny wzrost sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii

Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu, główne wskaźniki retail sales notowały silne wzrosty w stosunku do prognoz analityków:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: 0,3%, prognoza -0,1%, poprzednio 0,9% (po wzrostowej rewizji z 0,7%)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 3,3%, prognoza 2,3%, poprzednio 3,8% (po wzrostowej rewizji z 3,5%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: 0,3%, prognoza -0,2%, poprzednio 1,1% (po wzrostowej rewizji z 0,9%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 3,5%, prognoza 2,5%, poprzednio 4,0% (po wzrostowej rewizji z 3,7%)

GBPUSD przetestował kluczowy opór na 1.3290

Notowania funta w relacji do dolara amerykańskiego przetestowały w czwartek kluczowy opór na 1.3290. Jednak w piątek doszło do silnego odbicia od tego oporu, które zniosło całość zysków wypracowanych w poprzednich dniach, a kurs wrócił do wsparcia na 1.3050.

Tym samym na wykresie tygodniowym utworzył się pin bar z długim knotem u góry wskazujący na potencjał do spadków. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zamknięcie tygodnia miało miejsce na wsparciu w obrębie 1.3050, dlatego też jeśli kurs ma kontynuować trend spadkowy, najpierw powinien powrócić pod to wsparcie.

Dolar nowozelandzki rośnie po publikacji danych dotyczących wzrostu gospodarczego

Po północy w czwartek poznaliśmy wartość PKB Nowej Zelandii w drugim kwartale. Rynki oczekiwały wzrostu w okolicach 0,8% k/k, co i tak byłoby świetnym wynikiem po pierwszym kwartale tego roku (+0,5%). Rezultat wziął jednak wszystkich z zaskoczenia. Nowozelandzka gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 1,0%.

NZDUSD kieruje się do oporu na 0.6723

Na wykresie dziennym NZDUSD pojawiła się dywergencja między zniżkującymi dołkami, a zwyżkującym RSI. Wzrosty z ubiegłego tygodnia zdają się potwierdzać to, co podpowiada wskaźnik siły względnej.

Kurs zmierza do oporu na 0.6723 i jeśli kupujący zdołają utrzymać kontrolę w kolejnym tygodniu, po pokonaniu tego poziomu mogą otworzyć drogę dalszym wzrostom w kierunku 0.6850. Wsparcie pozostaje w pobliżu 0.6543.

Bank Szwajcarii pozostawił strony procentowe na dotychczasowym poziomie

W miniony czwartek rynki poznały decyzje monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który zgodnie z rynkowym konsensusem postanowił utrzymać ekspansywną politykę pieniężną, stabilizując w ten sposób rozwój cen i wspierając działalność gospodarczą. Stopy procentowe pozostały zatem na dotychczasowym poziomie -0,75%. W oświadczeniu przeczytać możemy jednak, że w razie potrzeby SNB pozostanie aktywny na rynku walutowym, biorąc pod uwagę ogólną sytuację walutową.

USDCHF zamyka tydzień ponad wsparciem

Kurs EURCHF zniżkował w ubiegłym tygodniu i w trakcie piątkowej sesji ustanowił minima na 0.9541. Jednakże do zamknięcia sesji, część strat udało się odzyskać.

Tym samym na wykresie dziennym utworzył się kont-trendowy pin bar, który może sugerować rozpoczęcie korekty. Dynamiczny opór przy takim scenariuszu zapewnić może kanał średnich EMA 10/20. Opór horyzontalny znajdziemy natomiast w pobliżu 0.9750.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…

Spada liczba zezwoleń na budowę, ale rośnie liczba rozpoczętych budów

Liczba pozwoleń na budowę w sierpniu 2018 uplasowała się na poziomie 1,229 mln. W porównaniu do danych za lipiec (zrewidowany do 1,303 mln) zanotowano zatem spadek aż o 5,7%. Co prawda, oczekiwania rynkowe zakładały osunięcie, jednak bardzo niewielki (-0,1%). W ujęciu rocznym również widoczny spadek, w sierpniu 2017 bowiem liczba pozwoleń na budowę wyniosła 1,300 mln.

W sierpniu 2018 roku liczba rozpoczętych budów w USA wyniosła 282 mln, co daje 9,2% wzrost w porównaniu do danych za lipiec (zrewidowany w górę do 1,174 mln). W stosunku rok do roku wzrost jest jeszcze wyższy, osiągnął bowiem poziom 9,4%.

5 tydzień spadków zapasów ropy z rzędu

Jak co środę, o godzinie 16:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po spadku zapasów aż o 5,296 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał kolejny spadek, lecz tym razem o -2,741 mln. brk.

raportu EIA wynika, że po ubiegłotygodniowym spadku o 5,296 mln brk, w tygodniu kończącym się 14 września 2018 roku zapasy ropy naftowej skurczyły się o 2,057 mln brk, co okazało się wynikiem słabszym od prognoz rynkowych zakładających spadek na poziomie 2,741 mln brk.

oraz [Euro]py…


Spadek inflacji rocznej do 2%

Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w sierpniu 2018 r. 2,0%, wobec 2,1% w lipcu, a w całej Unii Europejskiej 2,1%, wobec 2,2% miesiąc wcześniej.

Najniższe stawki roczne odnotowano w Danii (0,8 %), Irlandii oraz Grecji (w obu przypadkach po 0,9 %). Najwyższe roczne wartości wskaźnika odnotowano natomiast w Rumunii (4,7 %), Bułgarii (3,7 %), Estonii (3,5 %) i na Węgrzech (3,4%).

Aktywność przemysłowa w Niemczech i strefie euro na ponad 2-letnim dołku

PMI dla usług w Niemczech znalazł się na 8-miesięcznym szczycie z poziomem 56,5 wobec 55,0 w sierpniu. Analitycy natomiast spodziewali się, że ten utrzyma się na poziomie z sierpnia. Przemysłowy PMI osunął się z kolei do poziomu 53,7, a poprzednio było to 55,9. W tym przypadku spodziewano się spadku aktywności, jednakże bardzo niewielkiego (55,7). PMI w usługach znalazł się na 25-miesięcznym dołku.

W strefie euro sytuacja wyglądała następująco:

  • PMI dla usług: 54,7; prognoza: 54,4; poprzednio 54,4
  • PMI dla przemysłu: 53,3: prognoza: 54,4; poprzednio 55,6

Wstępne dane dla strefy euro wykazują korelację z zaprezentowanymi wcześniej informacjami z Niemiec. Większa aktywność usługach, która wzrosła do 3-miesięcznych maksimów oraz mniejsza aktywność w przemyśle. W sektorze przemysłowym PMI znalazł się na 28-miesięcznym dołku.

EURUSD ponad oporem na 1.1720

Notowania Eurodolara dokonały w ubiegłym tygodniu znaczącego przełomu. Presji kupujących uległ opór na 1.1720, a kolejnego dnia po tym wydarzeniu, cena dotarła do kluczowej strefy oporu w obrębie 1.1820.

Najbliższe wsparcie zapewnia teraz przełamany opór na 1.1720. Z kolei po skutecznym pokonaniu strefy oporu, która rozciąga się do 1.1850, kupujący mogą podjąć próbę pchnięcia notowań w kierunku 1.1950 – 1.2000.

Siła kiwi i słabość jena


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar nowozelandzki, który umocnił się o 1,48%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (1,33%), co stawia waluty z Antypodów w czołówce. Podobnie jak w tygodniu kończącym się w piątek 14 września, tak i w kolejnym, najsłabiej wypadał jen japoński, który osłabił się aż o 1,38%.

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Maksymilianem Bączkowskim


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here