Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera FX88, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe. Szczegółowy opis oferty FX88 przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Miniony tydzień (a szczególnie jego pierwsza połowa) pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegał dość spokojnie. Bez wątpienia dwoma najistotniejszymi wydarzeniami były decyzje monetarne RBNZ i BoE, które poznaliśmy w drugiej połowie tygodnia.

Jednym z równie istotnych wydarzeń było także wtorkowe wystąpienie Donalda Trumpa. Amerykański Prezydent ogłosił zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem. Podpisany w 2015 roku przez sześć mocarstw dokument zakładał ograniczenie programu atomowego Teheranu w zamian za stopniowe zmniejszanie sankcji nałożonych na Iran przez państwa Zachodu. Zdaniem Trumpa, umowa ta była okropna i nie powstrzymałaby Iranu przed zdobyciem broni nuklearnej.

W teorii umowa ta miała chronić nas [Amerykę] oraz naszych sojuszników przed szaleństwem irańskiego reżimu (…) w rzeczywistości pozwoliła Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu i z biegiem czasu osiągnąć broń nuklearną – tłumaczył zebranym w Białym Domu dziennikarzom Donald Trump.

Reakcja Iranu

Kierujący irańskim MSZ Muhammad Dżawad Zarif przyznał na kilka godzin przed decyzją Donalda Trumpa, że Ameryka popełni błąd wycofując się z porozumienia. Tymczasem, irański dowódca, Hossein Salami ogłosił, że Iran nie boi się amerykańskich sankcji ani ataku militarnego.Ostrzegł on Stany Zjednoczone, Izrael oraz sojuszników Ameryki w regionie, że Iran przygotował się na najgorszy możliwy scenariusz.

Tuż po wypowiedzi Trumpa w mediach pojawiły się doniesienia o reakcji irańskich władz na decyzję amerykańskiego prezydenta. Teheran stwierdził, że zamierza utrzymać dotychczasową umowę nuklearną, lecz… bez Stanów Zjednoczonych. Choć może to wydawać się trudne do zrealizowania, ponieważ Ameryka kontroluje handel międzynarodowy (a zwłaszcza handel ropą naftową) to jednak jest to możliwe, zwłaszcza gdy francuski prezydent przyznaje, że pozostali uczestnicy umowy żałują decyzji Stanó Zjednoczonych.

Dane ze Stanów Zjednoczonych…


JOLTs najwyżej w historii

We wtorek rynki poznały wyniki marcowego raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku.

Prognozy zakładały, że liczba otwartych wakatów w marcu wyniesie 6,020 miliona, a więc nieco mniej niż poprzednia publikacja (6,078 mln zrewidowane dodatnio z 6,052 mln). Obecny odczyt na poziomie 6,550 mln okazał się więc znacząco lepszy i to nie tylko od prognoz ale również od poprzedniej publikacji. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem.

PPI rośnie czwarty miesiąc z rzędu

W środę poznaliśmy także sezonowo skorygowany Indeks Cen Producentów (PPI), którego wartość wzrosła w kwietniu o 0,1% wobec 0,3% w marcu oraz 0,2% w lutym. Wskaźnik w ujęciu rocznym wyniósł z kolei 2,6% wobec prognoz na poziomie 2,8%. Kwiecień to czwarty z kolei miesiąc wzrostów wskaźnika, choć te z biegiem czasu stają się coraz mniejsze. Jak na razie, ostatnia publikacja okazuje się być najgorszą w tym roku.

Zapasy ropy maleją się po raz pierwszy od trzech tygodni

Jak co środę, rynki poznały równiż Weekly Petroleum Status Report amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po wzroście zapasów o 6,218 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed tą publikacją zakładał spadek o skromne 0,200 mln. brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie lepszy.

Z raportu EIA wynika bowiem, że po ubiegłotygodniowym wzroście o 6,218 mln. brk, w tygodniu kończącym się 4 maja 2018 roku zapasy ropy naftowej zmalały aż o 2,197 mln. brk. co okazało się wynikiem zdecydowanie lepszym zarówno od prognoz, jak również poprzedniej publikacji.

Na uwagę zasługuje również informacja o malejących zapasach benzyny i destylantów, które również okazały się zdecydowanie lepsze niż zakładano.

Źródło: http://www.macronext.com

 

Jobless claims niżej od prognoz

W czwartek poznaliśmy dwa raporty ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy dotyczył inflacji konsumenckiej CPI a drugi rynku pracy, a konkretnie tzw. jobless claims.

Jak wynika z raportu Bureau of Labor Statistics, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 0,2% m/m co okazało się odczytem gorszym od zakładanego (0,3%). Bazowa wartość wskaźnika a wiec z wyłączeniem cen żywności i energii uplasowała się natomiast na poziomie 0,1% co również okazało się odczytem o 0,1 p.p. gorszym niż zakładano (0,2%).

Nieco lepiej prezentował się natomiast raport z rynku pracy. Wynika z niego bowiem, że w  minionym tygodniu złożono 211 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych co jest rezultatem dokładnie takim samym jak przed tygodniem i o 8 tys. lepszym niż zakładano.

Czterotygodniowa średnia krocząca zmniejszyła się o 5,5 tys. do poziomu 216.000. Co istotne jest to najniższy poziom tejże średniej od 20-grudnia 1969 r., kiedy to średnia wyniosła 214.500.

Dane z naszej rodzimej gospodarki…


W minionym tygodniu nie poznaliśmy właściwie żadnego istotnego raportu z naszej rodzimej gospodarki. Jedyną interesującą informacją był komunikat Głównego Urzędu Statystycznego, w którym stwierdzono, iż przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosło 4622,84 zł.

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Przejdźmy jednak do wykresów…


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar kanadyjski, który umocnił się o 0,56%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na dolarze australijskim (+0,31%), funcie szterlingu (+0,13%) oraz franku szwajcarkim i dolarze amerykańskim (po +0,04%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast dolar nowozelandzki, który osłabił się aż o 0,80%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może również jen japoński (-0,26%) oraz euro (-0,12%).

Źródło: mataf.net

GBPUSD

BoE utrzymuje dotychczasowy poziom stóp

Jak wspomniałem już we wstępie, w minionym tygodniu poznaliśmy decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych Banku Anglii. Jak się okazało, zgodnie z przewidywaniami Bank of England ilością głosów 7 do 2 utrzymał swoje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,5% wobec prognozy 0,5%).

Jak informuje Reuters – członkowie Bank of England wolą przybrać postawę wait and see. Ma to oczywiście związek z słabszymi w ostatnich tygodniach odczytami makroekonomicznymi, które przyczyniły się do drastycznego spadku wyceny funta do dolara. Agencja donosi, że wszyscy członkowie MPC zgodzili się co do tego, że przyszłe podwyżki stóp procentowych muszą być okrojone i wprowadzane stopniowo. Prognozy wzrostu PKB Bank of England w drugim kwartale tego roku wyniosły +0,4% k/k.

Gołębi wydźwięk decyzji

Wraz z decyzją monetarną BoE poznaliśmy również najnowszy raport inflacyjny, w którym przeczytać możemy, że inflacja CPI spadła w marcu o 2,5% w porównaniu do raportu z lutego. Co gorsza, biorąc pod uwagę czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne MPC oczekuje dalszego spadku inflacji, choć ten powinien być ograniczony.

Mimo wszystko, ostateczne prognozy inflacji MPC nie odbiegają zbytnio od tych prezentowanych w poprzednim raporcie. Brytyjskie PKB powinno rosnąć średnio o 1,75% w okresie objętym prognozami, a presja inflacyjna powrócić.

Warto było ujrzeć jak rozłożyły się dane w ostatnich miesiącach aby ocenić czy słabość widziana w pierwszym kwartale ma szanse się utrzymać – przekonują członkowie MPC, co zdaniem ekspertów może być traktowane jako otwarta furtka dla podwyżki stóp w sierpniu, kiedy to planowana jest aktualizacja projekcji ekonomicznych BoE.

Brytyjska produkcja przemysłowa w górę

W trakcie czwartkowej sesji poznaliśmy również wyniki marcowej produkcji przemysłowej w UK. Jak się okazało, spadek o 0,1% okazał się nieco lepszym rezultatem niż prognozowano. Ankietowani ekonomiści spodziewali się bowiem utrzymania dynamiki na poziomie -0,2% w skali miesiąca. W ujęciu rocznym dynamika wskaźnika rośnie z 2,5% do oczekiwanych przez rynek 2,9%.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że przez cały tydzień kurs oscylował nieco poniżej ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) 1.3610. Jeżeli strefa ta zostałaby trwale odrzucona, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się dalszych spadków i to nawet w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

GBPUSD Daily

NZDUSD

W minionym tygodniu odbyło się także spotkanie Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Stopy procentowe nie uległy zmianie, wszystkich jednak interesowała konferencja prasowa z udziałem Adriana Orra. Było to bowiem pierwsze spotkanie banku centralnego z nim w roli prezesa.

Orr uważa, że kurs dolara nowozelandzkiego „zachowuje się bardzo dobrze”. Odzwierciedla aktualną sytuację gospodarki kraju oraz dane dotyczące wymiany handlowej. Obecne działania RBNZ mogą doprowadzić do dalszego osłabienia NZD.

Orr wyraził troskę o stopę inflacji, która bardzo powoli reaguje na niskie stopy procentowe. Na razie bank nie czuje potrzeby zmiany stóp w którąkolwiek stronę. Zanim zostaną one podniesione, musi dojść do stałej podwyżki inflacji bazowej. Najlepiej, gdyby udało się to osiągnąć poprzez wzrost płac.

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, ze na skutek trwających od miesiąca spadków kurs osunął się aż do technicznego wsparcia w okolicach poziomu 0.6960, gdzie w minionym tygodniu pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Mimo to, strefa ta w dalszym ciągu nie została jeszcze odrzucona.

NZDUSD Daily

USDCAD

Kanadyjskie housing starts poniżej oczekiwań

We wtorek rynki poznały kanadyjskie housing starts czyli raport dostarczający informacji o liczbie rozpoczętych budów domów w miesiącu kwietniu 2018 roku. W marcu wskaźnik plasował się na poziomie 225,2 tys., prognozy mówiły o delikatnym osunięciu do 218 tys. Ostateczny rezultat okazał się jednak jeszcze gorszy.

Zgodnie z raportem Canadian Mortgage and Housing Corporation, kwietniowe wartości wskaźnika housing starts plasowały się na poziomie 214,4 tys., co jest wynikiem gorszym zarówno od porzedniej publikacji jak również od i tak już pesymistycznych prognoz. Na uwagę zasługuje jednak dodatnia rewizja marcowych wyników do 225,5 tys. z 225,2 tys.

“W kwietniu krajowy trend w zakresie rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych pozostał stabilny na historycznie wysokich poziomach, a spadek liczby mieszkań jednorodzinnych zrównoważył wzrost liczby mieszkań wielorodzinnych” – powiedział Bob Dugan, Główny Ekonomista CMHC. “W szczególności w tym samym okresie stan inwentarza krajowego nowo wybudowanych i niezagospodarowanych wielorodzinnych lokali mieszkalnych był stabilny, co wskazuje, że popyt na tego typu lokale pochłonął zwiększoną podaż” – dodał.

Zezwolenia na budowę znacznie powyżej prognoz

W środę dowiedzieliśmy się, że wartość nieruchomości, na budowę których wydano zgodę w marcu wzrosła o $8,4 mld co stanowi 3,1% wzrost wartości w porównaniu z miesiącem poprzednim. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu wartości wskaźnika po 2,8% spadku w lutym, lecz prognozy ukształtowały się na poziomie zaledwie dwóch procent.

Statistics Canada wskazuje na wyraźny wzrost domów wielorodzinnych – szczególnie w regionie Quebec (+373,8 mln USD) oraz Kolumbii Brytyjskiej (+179,5 mln USD). Urzędy notują nieco mniej zgłoszeń dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Wartość zgłoszonych nieruchomości tego typu spadła o 7,9%.

Zmiana zatrudnienia zdecydowanie poniżej oczekiwań

Jak w piątek poinformował Urząd Statystyczny Kanady, pomimo prognoz zakładających wzrost zatrudnienia o kolejne 17,4 tys, w kwietniu odnotowano spadek miejsc pracy o 1,1 tys. Choć poziom bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie 5,8% to jednak współczynnik partycypacji w rynku pracy spada w kwietniu o 0,1 pp – informuje urząd.

W ujęciu rok do roku zatrudnienie jednak rośnie – o 278 tys. co przekłada się na wzrost o 1,5%. Sytuacja ta w głównej mierze spowodowana jest wzrostem zatrudnienia w pełnym wymiarze, co zniwelowało negatywne skutki spadku zatrudnienia na pół etatu. Jednocześnie, całkowita liczba przepracowanych godzin w Kanadzie wzrosła w kwietniu o 1,9%.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że pomimo wzrostów z początku tygodnia, na skutek środowych i czwartkowych spadków rynek pokonał lokalne wsparcie, którego re-testu spodziewać moglibyśmy się w najbliższym czasie.

USDCAD Daily

USDJPY

W poniedziałek poznaliśmy minutki z ostatniego posedzenia Banku Japonii. Jak już wcześniej informował Przemysław Jarząbek, BoJ uważa, że należy otrzymać obecną politykę luzowania. Do osiągnięcia celu cenowego jeszcze daleka droga. Według niektórych członków Bank Japonii powinien dokładniej monitorować zalety i skutki uboczne polityki długotrwałego luzowania. Pojawiły się obawy o zwiększenie ryzyka finansowego w środowisku obniżonych stóp procentowych. Celem Banku powinno być wyjaśnienie, dlaczego jeszcze nie udało się zbliżyć do celu inflacyjnego.

USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


FX88 jest brokerem regulowanym przez CySEC. Broker zapewnia konkurencyjne spready i ceny par walutowych, metali oraz CFD. Dodatkowo dostarcza najnowsze narzędzia handlowe umożliwiające inwestorom wykorzystanie niesamowitych możliwości na rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSpadki wolumenu ADV w kwietniu
Następny artykułKryptowaluty na weekend – “Flippening” pomiędzy Bitcoinem i Ethereum wydarzy się w 2018 roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here