Naga MarketsLogo TickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynku walutowym dość spokojnie. Wszystko to za sprawą dość niewielkiej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Decyzję monetarną Banku Kanady
  • Decyzję monetarną Banku Japonii

Theresa May podejmuje desperacką próbę dokończenia Brexitu

Mimo, że ostateczna data upuszczenia przez Zjednoczone Królestwo szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej została przesunięta na 31 października 2019 roku, to brytyjska premier nie zrezygnowała z planu opuszczenia wspólnoty jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Biorąc pod uwagę, że zaproponowana przez nią forma porozumienia została już trzykrotnie odrzucona przez brytyjską Izbę Gmin, Theresa May zdała sobie w końcu sprawę, że prawdopodobnie przy czwartym głosowaniu sytuacja ta by się tylko powtórzyła. W związku z tym wpadła na nowy pomysł umożliwiający członkom Izby Gmin dodawać własne modyfikacje do nowej umowy dot. Brexitu. Uważa się, iż takie zagranie ma szanse stworzyć umowę, która uzyskałaby wystarczające poparcie w brytyjskim parlamencie. Premier UK pokłada swoje nadzieje w członkach Partii Pracy, którzy mogliby zagłosować za projektem ustawy mimo, że rozmowy z Jeremym Corbynem mające na celu osiągnięcie konsensusu w sprawie Brexitu jak dotąd nie przyniosły do tej pory żadnych rozwiązań.

Jeśli jednak plan się nie powiedzie, nastąpi jeszcze większy chaos i wzrost niepewności. Będzie to również oznaczało, iż Wielka Brytania weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, co było przecież jednym z powodów powstania referendum w 2016 roku.

Konserwatyści chcą się pozbyć Theresy May…jak najszybciej

Wielu członków Partii Konserwatywnej jest sfrustrowanych przywództwem May, a niektórzy uważają, że jedynym sposobem na wykonanie Brexitu jest usunięcie obecnej premier i podjęcie próby wyjścia z nowym liderem. Posłowie Partii Konserwatywnej wezwali nawet premier Wielkiej Brytanii do przedstawienia jasnego harmonogramu jej odejścia z urzędu. Theresa May podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, że ustąpi w momencie uzyskania poparcia dla umowy dot. Brexitu.

BoC nie zamierza podnosić stóp w kolejnych miesiącach, gołębia zmiana kierunku

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia była niewątpliwie decyzja monetarna Banku Kanady, którą poznaliśmy w trakcie środowej sesji. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami BoC zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym główną stopę bankową na 1,75%. W reakcji na decyzję instytucji i porzucenie retoryki zakładającej możliwość podwyżek w najbliższej przyszłości, kurs dolara kanadyjskiego wyraźnie osłabiał się do dolara amerykańskiego i testował najniższe poziomy od początku roku.

BoC podkreśla, że prognozowane wartości PKB dla pierwszej połowy 2019 będą niższe niż zakładano jeszcze w styczniu. Dynamika powinna rozpocząć pozytywne odbicie pod koniec drugiego kwartału, korzystając między innymi z aktywności na rynku nieruchomości. Dla całego 2019 roku PKB powinno wynieść 1,2% (wcześniejsza prognoza 1,7%), a w latach 2020-2021 utrzymywać się na poziomie 2%.

Z oświadczenia zniknęły zapisy o możliwości podwyżek stóp procentowych (które znajdowały się tam od końca 2017 roku) i pojawiła się informacja o akomodacyjnym podejściu do polityki pieniężnej, nastawionym na obserwację napływających z rynku danych. W odbiorze ekonomistów i traderów jest to gołębia zmiana, która przełożyła się na natychmiastowy spadek kursu dolara kanadyjskiego.

BoJ podkreśla swoje ultra-gołębie nastawienie

Kolejnego dnia (w czwartek), zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami również Bank of Japan utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (-0,10%). Równocześnie przedstawiciele banku uznali, że należałoby podkreślić ich ultra-gołębie nastawienie, przez co w treści oświadczenia dodano, że BoJ że zamierza utrzymywać rekordowo niskie stopy co najmniej do wiosny przyszłego roku.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami z grupy G8 były po raz kolejny jen japoński (JPY) i dolar amerykański (USD), które umocniły się kolejno o 0,87% i 0,57%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara australijskiego (AUD), który osunął się aż o 1,17%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

AUDUSD pomiędzy wsparciem a oporem

Spoglądając na notowania pary walutowej AUDUSD zauważymy, że wskutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków kurs pokonał jedno techniczne wsparcie i osunął się w okolice kolejnego, gdzie w czwartek pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. W piątek pojawiły się dynamiczne wzrosty, w wyniku których rynek dotarł w rejon ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie pod koniec dnia pojawiła się niewielka reakcja podażowa. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie rynek będzie poruszał się w trendzie horyzontalnym pomiędzy testowanym w czwartek wsparciem a testowanym w piątek oporem.

Kurs pary walutowej AUDUSD
AUDUSD Daily

NZDUSD z potencjałem dalszych wzrostów

Dolar nowozelandzki umacnia się w stosunku do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od dwóch dni. Póki co niewiele wskazuje, by tendencja ta miała ulec zmianie. Jeżeli zatem wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Biorąc jednak pod uwagę, że poziom ten zbiega się precyzyjnie z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego, niewykluczone, że w jego okolicy pojawi się jakaś reakcja podażowa.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

USDCHF zmierza w kierunku 1.03?

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCHF zauważymy, że dolar amerykański umacnia się wobec franka szwajcarskiego nieprzerwanie od pięciu tygodni. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs mógłby dotrzeć nawet w rejon 1.03. Warto przy tym jednak pamiętać, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował jeszcze od góry ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), co zgodnie z zachowaniem zmiany biegunów powinno się wydarzyć.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Weekly

USDJPY odrzuca lokalny opór

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawiać może także obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej USDJPY, gdzie już w czwartek rynek odrzucił lokalny poziom oporu. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 111.00 i linii tendencji wzrostowej.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDJPY Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz ekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJak rysować linie trendu? – Justin Bennett
Następny artykułKurs euro wzrósł do 4.2977 zł a dolar do 3.8522 zł. Ile kosztuje frank i funt w ostatni weekend kwietnia?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here