Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Spotkanie Donalda Trumpa z Prezesem Rezerwy Federalnej
  • Decyzję monetarną RBA
  • Decyzję monetarną BoE

FED na kolacji w Białym Domu

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, spotkał się w minionym tygodniu z prezydentem USA, Donaldem Trumpem, aby przedyskutować ostatnie wydarzenia gospodarcze i perspektywy ekonomiczne. Jak informuje jednak bank centralny, jego przewodniczący nie podzielił się z głową państwa oczekiwaniami co do kształtowania przyszłej ścieżki polityki pieniężnej.

Komentarze Powella były “zgodne z uwagami przedstawionymi na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu”, poinformował FED w oświadczeniu. “Nie omawiał on swoich oczekiwań dotyczących polityki monetarnej, z wyjątkiem podkreślenia, że jej ścieżka będzie całkowicie zależała od napływających informacji gospodarczych i tego, co będą one oznaczać dla perspektyw normalizacyjnych”.

W spotkaniu, które odbyło się w Białym Domu, uczestniczyli również wiceprzewodniczący FED, Richard Clarida, i sekretarz skarbu, Steven Mnuchin. Powell powiedział prezydentowi, że polityka pieniężna miała na celu wspieranie celu FED dążącego do maksymalizacji zatrudnienia i stabilnych cen oraz że decyzje były “oparte wyłącznie na uważnej, obiektywnej i niepolitycznej analizie”.

FED w końcu uległ krytyce prezydenta?

Kolacja ta była następstwem kilku miesięcy niemal bezprecedensowej krytyki przełamującej trwającą dziesiątki lat tradycję Białego Domu, który do tej pory unikał publicznego komentowania polityki monetarnej z powodu poszanowania niezależności banku centralnego. Donald Trump nie ma z tym jednak najwyraźniej problemów i od lipca publicznie skarżył się, że Powell zbyt szybko podnosi stopy procentowe zagrażając ekspansji gospodarczej USA. Punkt kulminacyjny został osiągnięty w połowie grudnia, kiedy FED zdecydował się po raz czwarty podnieść stopy w przeciągu 2018 roku.

Protokoły grudniowego spotkania ujawniły, że urzędnicy byli rzeczywiście świadomi zagrożeń z tym związanych i na styczniowym spotkaniu wycofali swoje wcześniejsze wytyczne, które wzywały do “dalszego stopniowego wzrostu”. Zamiast tego, stwierdzili, że komitet ds. polityki “będzie cierpliwy”, stawiając na co najmniej tymczasowe zawieszenie dalszych podwyżek.

Przypomnijmy także, że podczas spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Gospodarczego, które miało miejsce na początku stycznia, prowadzący zadał pytanie obecnemu szefowi FED: “Gdyby prezydent poprosił cię o rezygnację, zrobiłbyś to?”. Na co w dość dosadny i ironiczny sposób Powell odpowiedział: „Nie”, wywołując wybuch śmiechu wśród zgromadzonych na sali.

Stopy procentowe w Australii bez zmian

W miniony wtorek poznaliśmy także decyzję Banku Rezerwy Australii w sprawie stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, nie wprowadzono żadnych zmian. Rynki momentalnie skupiły się na opublikowanym oświadczeniu dotyczącym polityki monetarnej. RBA jest zdania, że niskie stopy procentowe nadal wspierają gospodarkę.

Obecny scenariusz zakłada, że inflacja sięgnie 2% w obecnym roku, a w przyszłym dojdzie do 2,25%. Rynek pracy pozostaje silny, stopa bezrobocia powinna spaść w okolice 4,75%. Prawdopodobnie dojdzie do wzrostu przychodów gospodarstw domowych, co powinno wspomóc konsumpcję. Wynagrodzenia będą zwiększać się stopniowo. RBA obawia się jednak nieco o spowolnienie chińskiej gospodarki.

Kolejnego dnia wsyłuchać mogliśmy natomiast wystąpienia Prezesa RBA, który powiedział, że oczekiwania co do australijskiej polityki monetarnej powinny się ostudzić. Dotychczas najbardziej prawdopodobnym scenariuszem była podwyżka stóp procentowych, nawet jeśli nie w tym roku, to w przyszłym. Teraz jednak kierunek przyszłego ruchu stóp „jest bardziej wyrównany”.

RBA zakłada kilka scenariuszy, w niektórych z nich dojdzie do cięcia stóp, w innych do podwyżki. Zarząd banku centralnego nie widzi na razie silnych pobudek do zmiany obecnego stanu rzeczy. Lowe przyznał, że RBA ma zamiar bacznie obserwować rozwój rynku pracy. Jeżeli zwiększy się liczba zatrudnionych oraz poprawi się dynamika wzrostu płac, to w końcu podwyżka stóp będzie uzasadniona.

Z drugiej strony, gdyby bezrobocie miało się zwiększyć, a inflacja uległaby stagnacji, to wtedy warto zastanowić się nad zacieśnianiem polityki monetarnej. Zdaniem RBA zwiększyło się ryzyko dla gospodarki Australii.

Jeśli chodzi o wzrost PKB, to w 2019 roku powinien osiągnąć wynik w okolicach 3%, a rok później 2,75%. Odczyt za czwarty kwartał 2018 roku powinien być silniejszy po zaskakująco słabym wzroście w trzecim. Całość podsumował zdaniem, że mimo wzrostu ryzyka globalnego, bazowy scenariusz dla Australii jest nadal pozytywny.

 

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że zarząd RBA nie widzi powodów do zmiany stóp w żadnym kierunku w najbliższym czasie. Z danych makroekonomicznych największe znaczenie dla Banku ma inflacja, a stopa bezrobocia jest drugorzędna.

Bank Anglii jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Jednym z istotnych wydarzeń minionego tygodnia była również bez wątpienia publikacja decyzji monetarnej Banku Anglii. Decydenci polityczni BoE podczas lutowego spotkania nie zdecydowali się na podwyżkę stóp procentowych, utrzymując jednocześnie poziom skupu aktywów na niezmiennym poziomie.

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) ustala politykę pieniężną w taki sposób, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2% oraz w sposób, który pomaga utrzymać wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Na posiedzeniu kończącym się 6 lutego 2019 r. RPP jednogłośnie głosowała za utrzymaniem stopy procentowej Banku na poziomie 0,75% i celu programu skupu aktywów na poziomie 435 miliardów funtów.

Stopy procentowe w UK

W najnowszym raporcie prognostycznym Bank Anglii mocno obciął prognozy PKB dla 2019 roku z poziomu 1,7% do zaledwie 1,2%. W przypadku 2020 roku projekcje spadły z 1,7% do 1,5%. Jak przyznaje bank „niepewność wzrasta”, co jest powodem najsilniejszej obniżki dotychczasowych założeń gospodarczych od referendum z 2016 roku.

Zobacz także: Komisja Europejska obniżyła prognozy dot. wzrostu gospodarczego

Wzrost gospodarczy Zjednoczonego Królestwa uległ spowolnieniu pod koniec 2018 r. i wydaje się, że na początku 2019 r. ulega dalszemu osłabieniu. Niepewność ta może prowadzić do większej niż zazwyczaj krótkoterminowej zmienności danych dotyczących Zjednoczonego Królestwa. Zakłada się, że zwiększona niepewność i zwiększone koszty finansowania bankowego z czasem ulegną zmniejszeniu, ponieważ zakłada się, że w przyszłości pojawi się większa pewność co do ustaleń handlowych. Zmiany te, w połączeniu z luźniejszą polityką fiskalną, stanowią wsparcie dla wydatków krajowych. – czytamy w oświadczeniu.

Inflacja CPI spadła w grudniu 2018 r. do 2,1% i oczekuje się, że w najbliższym czasie osunie się poniżej celu inflacyjnego MPC wyznaczonego na poziomie 2%. RPP ocenia, że popyt i potencjalna podaż są obecnie zasadniczo zrównoważone (…) Komitet sądzi, że gdyby gospodarka rozwijała się zasadniczo zgodnie z prognozami zawartymi w sprawozdaniu w sprawie inflacji, właściwe byłoby stopniowe i ograniczone zaostrzenie polityki pieniężnej w okresie objętym prognozą, tak aby inflacja powróciła trwale do docelowego poziomu 2%. – czytamy w raporcie inflacyjnym.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar amerykański, który umocnił się o 1,23%. Nieco mniejszą aprecjację obserwowaliśmy również na jenie japońskim (+0,98%) oraz franku szwajcarskim (0,65%). Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast dolar australijski i nowozelandzki, które osłabiły się kolejno o 1,30% i 1,27%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: mataf.net

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Spoglądajac na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek ostatnich spadków kurs osunął się aż w okolice poziomu 1.2870, gdzie w czwartek ponownie pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli zaten strefa ta zostanie odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Sytuacja techniczna na NZDUSD

Równie interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach pary NZDUSD, której kurs odnotował w minionym tygodniu dość znaczne spadki. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej i to  dopiero trwałe pokonanie bądź odrzucenie tego wsparcia mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara spada – USD/CAD dociera do wsparcia
Następny artykułOfiary QuadrigaCX nie otrzymają żadnej pomocy od kanadyjskiego regulatora
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here