Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą sporej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Decyzję monetarną Banku Rezerw Australii (RBA)
  • Decyzję monetarną Rady Polityki Pieniężnej (RPP)
  • Decyzję monetarną Banku Kanady (BoC)
  • Publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy
  • Publikację raportu z kanadyjskiego rynku pracy

RBA utrzymał stopy procentowe bez zmian

W miniony wtorek poznaliśmy decyzję monetarną Banku Rezerw Australii (RBA), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zdecydował się w trakcie grudniowego posiedzenia na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%).

W oświadczeniu dot. polityki pieniężnej RBA znalazł się zapis informujący, iż Rada jest przygotowana do dalszego luzowania polityki pieniężnej, jeśli będzie to konieczne do wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, pełnego zatrudnienia i osiągnięcia celu inflacyjnego.

RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach

W minionym tygodniu odbyło się także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Oznacza to, że jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków RPP nie zdecydowała się w grudniu 2019 r. na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%. Podczas późniejszej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się także, iż Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną. 

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenia, że tempo wzrostu PKB w Polsce obniża się, ale pozostaje znakomite i nie budzi to niepokoju. Jego zdaniem, bardzo prawdopodobne jest, że do końca jego kadencji stopy proc. pozostaną bez zmian.

Nie ukrywał on jednak, że członkowie Rady są w tej kwestii podzieleni:

– Nie mogę mówić czy były wnioski o podwyżkę czy obniżkę. Są różne stanowiska, przedstawiane są argumenty z obu stron. W moim przekonaniu wszystko przemawia za stabilnością stóp proc., jeśli projekcja okaże się zgodna z rzeczywistością, co zakładam. Co nie oznacza, że nie mogą się w przyszłości zdarzyć wnioski za obniżeniem lub podwyższeniem stóp procentowych, na dziesięciu członków Rady zawsze się tak może zdarzyć – powiedział Glapiński podczas konferencji po posiedzeniu RPP dodając, że osobiście spodziewa się, iż większość Rady będzie się opowiadać za stabilnością stóp proc., bo ona się sprawdza. Rynek nie spodziewa się zmiany stóp proc. i inwestorzy zagraniczni też nie.

Bank Kanady utrzymał stopy procentowe bez zmian

Kolejną instytucją, która w minionym tygodniu podjęła decyzję dot. polityki pieniężnej był Bank Kanady (BoC), który podobnie jak RBA i RPP również nie zdecyduje się w grudniu zmienić poziomu stóp procentowych.

BoC zwraca uwagę, że pojawiają się dowody na to, iż światowa gospodarka się stabilizuje, a w ciągu najbliższych kilku lat nadal oczekuje się wyższego wzrostu gospodarczego. Rynki finansowe zostały wsparte przez działania banków centralnych i zmniejszające się obawy o recesję, a jednocześnie są podsycane przez wiadomości na froncie handlowym. Trwające konflikty handlowe i związana z nimi niepewność nadal obciążają jednak światową działalność gospodarczą i pozostają największym źródłem ryzyka dla perspektyw.

– W trzecim kwartale 2019 r. tempo wzrostu gospodarczego w Kanadzie spadło do 1,3%, zgodnie z oczekiwaniami (…) Inflacja CPI w Kanadzie pozostaje na poziomie docelowym (…) W nadchodzących miesiącach inflacja tymczasowo wzrośnie w związku z rocznymi zmianami cen benzyny. Bank nadal oczekuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat inflacja zbliży się do celu 2 procent – czytamy w komunikacie.

Bank Kanady zaznaczył także, że Rada Prezesów uważa, iż należy utrzymać obecny poziom docelowej stopy oprocentowania depozytów jednodniowych. Przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą podejmowane w oparciu o ciągłą ocenę przez Bank niekorzystnego wpływu konfliktów handlowych na źródła odporności gospodarki kanadyjskiej – w szczególności na wydatki konsumpcyjne i działalność mieszkaniową. Zmiany w polityce fiskalnej znajdą się również w zaktualizowanej prognozie Banku w styczniu.

NFP najwyżej od stycznia!

W minionym tygodniu mieliśmy także pierwszy piątek miesiąca. Jak to zwykle bywa, tego dnia poznaliśmy najnowszy raport amerykańskiego biura pracy (BLS), z którego wynika, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie 2019 roku wyniosła aż 266 tys. etatów, co okazało się najlepszym rezultatem od stycznia br. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierała także dodatnia rewizja ubiegło-miesięcznego rezultatu (do 156 tys. z 128 tys.) oraz spadek bezrobocia do 3,5% z 3,6%.

Zatrudnienie w Kanadzie spada najszybciej od stycznia 2018 r.

Zdecydowanie przeciwne dane zaprezentował natomiast Urząd Statystyczny Kanady, z raportu którego wynika, że mimo prognoz zakładających wzrost zatrudnienia na poziomie 10 tys., w listopadzie 2019 ostatecznie odnotowano jego spadek i to aż o 71,2 tys., co jest najgorszym rezultatem od stycznia 2018 roku, kiedy to zatrudnienie zmalało o 88 tys.

Fakt ten sprawił, że choć ekonomiści spodziewali się utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 5,5%, ta finalnie wzrosła aż do 5,9%, co jest najgorszym wynikiem od sierpnia 2018 r.

Kurs dolara największym przegranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 były dolar nowozelandzki, który umocnił się aż o 1,47%. Tydzień do udanych zaliczyć może także kurs funta brytyjskiego, który wzrósł o 0,79%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy dolara amerykańskiego, kanadyjskiego i euro, które spadały kolejno o 1,02%, 0,83% i 0,59%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek dynamicznych wzrostów z początku tygodnia, rynek pokonał horyzontalny opór w wysokości 1.1052 i dotarł aż do 1.1106, gdzie w piątek pojawiła się większa reakcja podażowa. W wyniku późniejszych spadków kurs osunął się w okolice pokonanego w poniedziałek oporu (teraz wsparcia), a tam pod koniec tygodnia pojawiła się niewielka reakcja popytowa.

Odrzucenie obecnie testowanego poziomu mogłoby otworzyć drogę do powstania przynajmniej korekty wzrostowej, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 1.1070. Jeżeli jednak tam po raz kolejny pojawi się reakcja podażowa, notowania pary walutowej EURUSD mogłyby finalnie osunąć się nawet do 1.0990.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD H4

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej przez niemal cały tydzień aprecjacji kursu funta rynek dotarł w okolice poziomu 1.3170, gdzie dopiero w piątek pojawiła się niewielka reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji.

Jeżeli jednak obecnie testowany opór zostanie pokonany, wówczas kurs pary walutowej GBPUSD mógłby wzrosnąć nawet w okolice tegorocznych szczytów tj. 1.3315.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

NZDUSD

Na notowaniach pary walutowej NZDUSD zauważymy, że kurs dolara nowozelandzkiego umacnia się w stosunku do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od ponad tygodnia. Wskutek tej aprecjacji rynek pokonał dwa horyzontalne poziomy oporu i dotarł aż w okolice górnego ograniczenia trwającej od początku października br. formacji kanału wzrostowego.

Jeżeli i ten opór zostanie trwale pokonany, notowania NZDUSD mogłyby wzrosnąć nawet do 0.6600.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

USDCAD

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek środowej decyzji monetarnej Banku Kanady doszło do znacznej aprecjacji dolara kanadyjskiego. Spadki spowodowane tym zdarzeniem sprawiły, że rynek pokonał techniczne wsparcie w wysokości 1.3265 i dotarł do 1.3160, gdzie juz w czwartek po południu pojawiła się pierwsza reakcja popytowa.

Prawdziwie dynamiczne wzrosty pojawiły się tu jednak dopiero w piątek po południu, tuz po publikacji raportów z amerykańskiego i kanadyjskiego rynku pracy. Dzięki tej aprecjacji rynek dotarł w okolice poziomu 1.3263, gdzie pod koniec tygodnia znów pojawiła się niewielka reakcja podażowa.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD H4

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułZłoto i srebro pod presją zaskoczenia z amerykańskiego rynku pracy
Następny artykułKrypto-górnicy, Nvidia i pozew o kryptowalutowy boom. Kopanie BTC kością niezgody
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here