Naga MarketsWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu
  • Decyzję monetarną RBNZ
  • Porozumienie w rządzie USA
  • Najnowsze doniesienia w sprawie wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami

Wielka Brytania brata się ze Szwajcarią

Wielka Brytania doszła w minionym tygodniu do porozumienia ze Szwajcarią. Dzięki temu po opuszczeniu Unii Europejskiej przez UK, umowy handlowe nie ulegną zmianie. Wielka Brytania uniknie w ten sposób dodatkowych taryf i będzie mogła w dalszym ciągu kontynuować wymianę handlową bez względu na Brexit.

Umowa oznacza, że ​​oba kraje mogą uniknąć warunków handlowych jakie wymuszała Światowa Organizacja Handlu i dodatkowo mogą znieść cła na większość towarów sprzedawanych między sobą.

– Szwajcaria jest jednym z najcenniejszych partnerów handlowych, z którym dążymy do ciągłości, wymiana handlowa ze Szwajcarią opiewa na ponad 32 miliardy funtów rocznie (…) Pomoże to nie tylko wspierać miejsca pracy w całej Wielkiej Brytanii, ale będzie także solidnym fundamentem dla nas, abyśmy mogli budować jeszcze silniejsze relacje handlowe ze Szwajcarią, gdy opuścimy UE – powiedział sekretarz handlu Liam Fox.

Brytyjski parlament odrzuca plan renegocjacji umowy wyjścia z UE

Zegar tyka, do ostatecznego terminu Brexitu pozostało juz niespełna sześć tygodni, a Wielka Brytania nadal nie ma opracowanego dokładnego planu wyjścia z Unii Europejskiej. Theresa May ma jeszcze tylko dwa tygodnie na uratowanie swojej formy porozumienia. W czwartek poniosła ona bowiem kolejną porażkę w brytyjskim parlamencie. Izba Gmin zagłosowała przeciwko planowi brytyjskiej premier, która chciała renegocjować umowę z Brukselą. Najprawdopodobniej 27 lutego parlament przejmie kontrolę nad procesem Brexitu.

„Dzisiejsze głosowanie pokazuje, że nie ma większości dla działań prowadzonych przez premier” – powiedział po ogłoszeniu wyniku lider opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy Corbyn. „Nie może nadal grać na czas i liczyć, że pojawi się jakieś rozwiązanie”.

Biuro May utrzymuje w oświadczeniu, że jej plany pozostają bez zmiany. Premier ma czas do końca miesiąca, aby przekonać umiarkowanych członków swojej Partii Konserwatywnej do tego, że jest w stanie dojść do porozumienia z UE zanim upłynie termin Brexitu.

Czwartkowe posiedzenie Izby Gmin pokazało jednak, że nawet jej własna partia nie jest w stanie jej uwierzyć. Posłowie, którzy obawiają się Brexitu bez porozumienia, mogą chcieć przejąć inicjatywę. Coraz silniejsze są głosy mówiące, że należy zmusić May do odrzucenia możliwości no-deal, czyli opuszczenia struktur UE bez żadnego porozumienia. 27 lutego odbędzie się głosowanie, którego wynik może zmusić premier do opóźnienia terminu Brexitu, jeśli do 13 marca nie zostanie opracowany żaden plan.

RBNZ bardziej jastrzębi niż się spodziewano

W minionym tygodniu poznaliśmy także decyzję w sprawie stóp procentowych Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ). Mimo, że zgodnie z rynkowym konsensusem stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, to wydarzenie to w znacznym stopniu umocniło dolara nowozelandzkiego.

Według prognoz banku, pierwsza podwyżka stóp nastąpi dopiero pod koniec 2020 roku. Jej prawdopodobieństwo jest jednak tak samo wysokie jak możliwej obniżki. RBNZ oczekuje, że ceny stopniowo będą wzrastać w okolice założonego celu. Zatrudnienie jest blisko maksimum a luźna polityka monetarna nadal ma zastosowanie. Gubernator banku powiedział, że jeśli wzrost gospodarczy się nie poprawi, to możliwe, że będzie jednak konieczne cięcie stóp.

Widmo Government Shutdown zażegnane 

25 stycznia br. a więc dokładnie po 35 dniach najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego USA (Government Shutdown), Donald Trump doszedł do porozumienia z Kongresem. Umożliwiło to wznowienie działań rządu na trzy tygodnie (do 15 lutego). W minionym tygodniu kongresmeni dogadali się jednak z amerykańskim Prezydentem w kwestii finansowania jednej z jego kluczowych obietnic wyborczych tj. budowy muru na granicy z Meksykiem. Choć obecnie wynegocjowana kwota jest znacząco niższa niż pierwotnie przewidywał Donald Trump (1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD), w najbliższym czasie nie dojdzie do ponownego zawieszenia działań rządu. Amerykański Prezydent dał jednak do zrozumienia, że nie zrezygnuje z projektu wybudowania muru na całej granicy z Meksykiem i prawdopodobnie negocjacje dot. finansowania tego przedsięwzięcia będą musiały zostać kiedyś wznowione.

Trump da Chinom dodatkowe 60 dni na porozumienie?

W minionym tygodniu pojawiły się doniesienia wskazujące o tym, że możliwe jest wydłużenie rozejmu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Prezydent Donald Trump jest otwarty na porzucenie wstępnego terminu 1 marca, jeśli oba kraje są bliskie porozumienia odnoszącego się do głębokich zmian strukturalnych w polityce gospodarczej Chin. Trump obecnie zastanawia się, czy wydłużyć obecny termin o kolejne 60 dni, aby pozwolić negocjatorom uzyskać zadowalające porozumienie.

Z komentarzy oficjeli (amerykański Sekretarz Skarbu Mnuchin i chińskiprezydent Xi Jinping) wynika, że strony dążą do porozumienia, ale jest jeszcze wiele punktów spornych i rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

Chiny chcą, aby cła, które zostały dotychczas nałożone, zostały zniesione. Aby skłonić Stany Zjednoczone do tego, negocjatorzy starają się skupić uwagę na swoich wysiłkach na rzecz zmniejszenia nadwyżki w handlu towarami w Chinach o wartości ponad 300 miliardów dolarów. Pekin zaproponował, że w ciągu najbliższych sześciu lat będzie masowo zwiększać swoje zakupy z USA, aby wyrównać dysproporcje.

Będzie to wymagało wiele pracy. Podczas gdy w porównaniu z rekordowym szczytem pod koniec ubiegłego roku, Chiny nadal miały 27,3 mld dolarów nadwyżki handlowej w towarach z USA w styczniu, zgodnie z danymi opublikowanymi w czwartek w Pekinie.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą z grupy G8 był dolar nowozelandzki, który umacniał się w stosunku do wszystkich pozostałych walut. Wobec dolara amerykańskiego zyskał on aż 1,79%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast jen japoński, który wobec USD osłabił się o 0,59%. W stosunku do NZD osłabił się on jednak aż o 2,39%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Źródło: oanda.com

Sytuacja techniczna na NZDUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że już na początku tygodnia rynek odrzucił linię tendencji wzrostowej. Jeżeli zatem trwająca od tego czasu aprecjacja dolara nowozelandzkiego wobec amerykańskiego będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania rejonu poprzednich wierzchołków.

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

Sytuacja techniczna na USDJPY

Za potencjalnym osłabieniem dolara przemawia także obecna sytuacja na notowaniach pary USDJPY, której kurs mógłby osunąć się w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). Biorąc jednak pod uwagę, że poziom ten zbiega się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego, niewykluczone, że w jego okolicy ponownie pojawi się większa reakcja popytowa.

Notowania pary walutowej USDJPY
USDJPY Daily

Sytuacja techniczna na Złocie

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja techniczna na notowaniach złota, którego kurs dotarł pod koniec tygodnia w okolice dość istotnego oporu. Gdyby poziom ten został pokonany, cena złotego kruszcu mogłaby w najbliższej przyszłości wzrosnąć nawet w rejon 1360 dolarów.

Kurs złota
GOLD Daily

Sytuacja techniczna na Ropie

Pro-wzrostowo prezentuje się także notowania ropy WTI, której kurs znalazł się powyżej dość istotnego oporu w rejonie 55.25 dolarów. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować to wybicie, cena “czarnego złota” mogłaby dotrzeć w okolice 58.90 USD.

Notowania ropy WTI
OIL Daily

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu?


Kalendarz makroekonomiczny
Źródło: pl.investing.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułJak wyszukiwać, wchodzić i zarządzać transakcjami? – Nial Fuller
Następny artykułIle będzie kosztował dolar, funt i euro w przyszłym tygodniu? Sprawdź aktualne kursy walut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here